Author Archive | Thorsten

Ironman Wisconsin 2019 (Sept 8th) – Seedings

IMWisconsinPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2005 Andriy Yastrebov (UKR) 09:01:34 Ute Mueckel (GER) 10:11:22
2006 Markus Forster (GER) 09:07:24 Katja Schumacher (GER) 10:01:22
2007 Maik Twelsiek (GER) 08:52:49 Gina Crawford (NZL) 09:37:03
2008 Chris McDonald (AUS) 08:43:29 Hillary Biscay (USA) 09:47:25
2009 Raynard Tissink (ZAF) 08:45:19 Amy Marsh (USA) 09:43:59
2010 Joe Gambles (AUS) 08:38:32 Gina Crawford (NZL) 09:27:26
2011 Ezequiel Morales (ARG) 08:45:18 Jessica Jacobs (USA) 09:41:03
2012 Ben Hoffman (USA) 08:32:51 Elizabeth Lyles (USA) 09:34:35
2013 Maik Twelsiek (GER) 08:40:15 Jackie Hering (USA) 09:47:07
2014 Daniel Bretscher (USA) 08:31:20 Britta Martin (NZL) 09:30:08
2016 Elizabeth Lyles (USA) 09:33:47
2017 Luke McKenzie (AUS) 08:17:19
2018 Linsey Corbin (USA) 09:12:39

Last Race’s TOP 3

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Linsey Corbin USA 01:01:16 04:59:01 03:04:12 09:12:39
2 Jennie Hansen USA 01:07:05 05:22:40 03:08:43 09:47:06
3 Katie Thomas USA 00:57:57 05:14:21 03:29:20 09:50:12

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Luke McKenzie AUS 00:49:44 04:31:47 02:49:00 08:17:19
2 TJ Tollakson USA 00:49:36 04:33:31 02:58:45 08:28:17
3 Patrick Mckeon USA 00:55:04 04:43:57 02:43:09 08:28:36

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 08:17:19 Luke McKenzie 2017-09-10
Swim overall 00:44:56 John Flanagan 2010-09-12
Bike overall 04:24:08 Andrew Starykowicz 2017-09-10
Run overall 02:43:09 Patrick Mckeon 2017-09-10
Total female 09:12:39 Linsey Corbin 2018-09-09
Swim female 00:48:41 Linda Gallo 2005-09-11
Bike female 04:59:01 Linsey Corbin 2018-09-09
Run female 02:59:33 Elizabeth Lyles 2012-09-09

Course Rating

The Course Rating for IM Wisconsin is – 03:22.

Race Adjustments for IM Wisconsin

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2005 -16:56 00:28 -07:50 -09:34 37 -16:56 00:28 -07:50 -09:34
2006 -13:53 -02:09 -10:47 -00:57 29 -15:25 -00:51 -09:20 -05:14
2007 04:12 -02:32 01:25 05:19 35 -08:52 -01:25 -05:45 -01:43
2008 05:45 00:26 01:27 03:52 29 -05:13 -00:57 -03:57 -00:19
2009 00:16 -00:41 02:29 -01:32 31 of 32 -04:07 -00:54 -02:40 -00:34
2010 03:45 -00:20 02:13 01:53 29 of 30 -02:48 -00:49 -01:51 -00:09
2011 -06:06 -01:29 -01:31 -03:07 24 -03:16 -00:54 -01:48 -00:34
2012 -09:16 -01:56 -03:43 -03:38 24 -04:01 -01:02 -02:03 -00:57
2013 -02:04 -02:55 -00:27 01:17 27 of 34 -03:48 -01:14 -01:52 -00:42
2014 -00:15 -00:27 00:40 -00:28 26 of 27 -03:27 -01:10 -01:37 -00:41
2016 -05:14 -04:17 00:06 -01:03 12 -03:37 -01:27 -01:28 -00:43
2017 00:10 -01:04 -04:11 05:25 14 of 20 -03:18 -01:25 -01:41 -00:13
2018 -04:07 -03:12 -03:16 02:21 10 of 11 -03:22 -01:33 -01:48 -00:01

Kona slots and Prize Money

IM Wisconsin has 1m+1f Pro Kona slots. It has a total prize purse of 40.000 US$, paying 6 deep.

Male Race Participants

The strength of the field is 0% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency Overall
1 25 Emilio Aguayo Munoz ESP 08:28:57 08:38:32 00:50:17 04:34:14 05:29:30 02:59:27 n/a (1 IM Pro race) (71)
2 37 Markus Thomschke GER 08:40:58 08:37:31 00:53:00 04:41:38 05:39:38 03:01:20 55% +17% -29% (21) (70)
3 31 Trevor Delsaut FRA 08:47:22 09:04:58 00:54:01 04:50:44 05:49:45 02:57:37 17% +9% -74% (32) (162)
4 26 Reece Barclay * GBR 08:51:16 08:56:08 00:49:28 04:54:41 05:49:08 03:02:08 56% +0% -44% (2) (133)
5 30 Karl-Johan Danielsson SWE 08:53:39 08:59:54 00:52:06 04:41:51 05:38:57 03:14:42 32% +31% -37% (19) 146
6 36 Kevin Portmann FRA 08:55:10 09:05:14 00:56:44 04:46:19 05:48:03 03:07:07 n/a (1 IM Pro race) (164)
7 32 Adam Feigh USA 08:56:41 09:06:32 00:55:42 04:48:56 05:49:38 03:07:03 37% +26% -37% (4) 171
8 29 Carson Christen USA 09:03:09 09:10:10 00:53:38 04:55:46 05:54:24 03:08:45 100% +0% -0% (2) (179)
9 28 Patrick Brady USA 09:07:10 09:16:44 01:01:15 04:50:55 05:57:10 03:10:00 13% +37% -49% (5) 201
10 27 Blake Becker USA 09:11:12 09:19:47 00:58:47 04:56:04 05:59:50 03:11:22 1% +39% -61% (24) 207
11 34 Colin Laughery USA 09:13:26 09:16:05 00:58:29 04:59:17 06:02:46 03:10:40 79% +11% -10% (13) 199
12 35 James Lubinski USA 09:15:47 09:18:42 01:05:06 04:58:29 06:08:36 03:07:11 68% +21% -12% (23) 206
13 38 Andrew Yoder USA 09:39:14 09:50:08 00:54:31 04:56:09 05:55:40 03:43:34 59% +0% -41% (3) (247)
33 Andrew Keily USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race) (n/a)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

The strength of the field is 5% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency Overall
1 1 Linsey Corbin USA 09:15:01 09:14:08 00:59:25 05:04:21 06:08:46 03:06:15 97% +3% -0% (28) 14
2 3 Svenja Thoes GER 09:16:28 09:26:56 00:58:35 05:06:29 06:10:04 03:06:24 n/a (1 IM Pro race) (38)
3 2 Kelsey Withrow USA 09:42:36 09:49:38 00:55:37 05:21:40 06:22:18 03:20:18 78% +22% -0% (5) 65
4 5 Lenny Ramsey NED 09:46:22 09:45:51 01:08:10 05:25:45 06:38:54 03:07:28 57% +43% -0% (3) 60
5 14 Bruna Mahn BRA 09:47:11 09:51:24 00:59:13 05:26:53 06:31:06 03:16:05 62% +38% -0% (7) 69
6 12 Renee Kiley AUS 09:48:46 10:02:11 00:58:44 05:14:44 06:18:28 03:30:18 30% +26% -44% (5) 78
7 19 Laurel Wassner USA 09:48:54 09:49:59 00:56:51 05:23:44 06:25:35 03:23:19 71% +7% -22% (14) 67
8 16 Robin Pomeroy USA 09:59:45 10:12:34 00:56:39 05:34:55 06:36:34 03:23:11 n/a (1 IM Pro race) (93)
9 18 Natasha Van der Merwe USA 10:00:39 10:03:23 01:05:14 05:24:33 06:34:46 03:25:53 54% +23% -24% (16) 80
10 8 Alyssa Godesky USA 10:05:03 10:11:02 01:02:17 05:32:02 06:39:18 03:25:45 83% +13% -5% (22) 88
11 4 Melanie McQuaid * CAN 10:08:24 10:15:46 00:58:20 05:25:48 06:29:08 03:39:16 47% +0% -53% (6) 94
12 20 Amanda Wendorff USA 10:13:27 10:19:23 01:01:34 05:16:58 06:23:32 03:49:55 40% +0% -60% (4) (101)
13 7 Holly Benner USA 10:14:32 10:26:06 00:56:33 05:30:49 06:32:22 03:42:10 n/a (1 IM Pro race) (107)
14 6 Anne Basso FRA 10:16:03 10:15:55 00:58:42 05:40:46 06:44:27 03:31:36 42% +2% -56% (23) 95
15 17 Jessica Smith USA 10:18:05 10:24:57 00:57:17 05:33:08 06:35:26 03:42:39 54% +0% -46% (9) (106)
16 13 Nicole Luse USA 10:20:02 10:19:48 01:10:05 05:40:43 06:55:48 03:24:14 72% +28% -0% (5) 102
17 10 Ginger Howell USA 10:28:02 10:45:09 01:03:13 05:43:09 06:51:23 03:36:39 48% +52% -0% (2) (115)
18 11 Sarah Karpinski USA 10:29:09 10:40:59 01:15:37 05:42:18 07:02:55 03:26:14 n/a (1 IM Pro race) (113)
9 Michelle Heneghan IRL n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race) (n/a)
15 Katie Morales USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race) (n/a)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Markus Thomschke: 46% (1-1)
  • Emilio Aguayo Munoz: 19% (4-1)
  • Trevor Delsaut: 9% (10-1)
  • Karl-Johan Danielsson: 9% (10-1)
  • Reece Barclay: 6% (17-1)
  • Adam Feigh: 4% (24-1)
  • Kevin Portmann: 2% (54-1)
  • Patrick Brady: 2% (60-1)

Female Race Participants

  • Linsey Corbin: 84% (1-1)
  • Svenja Thoes: 7% (13-1)
  • Lenny Ramsey: 3% (38-1)
  • Kelsey Withrow: 3% (39-1)
0

Ironman Mont Tremblant 2019 – Analyzing Results

IMMtTCourse Conditions

This year’s conditions were slightly faster than normal for Mont Tremblant, but not more than maybe two or three minutes (adjustment of 5:25 compared to a course rating of 3:21).

Both winners, Carrie Lester and Cody Beals, posted new course records, breaking sub-9 and sub-8 for the first time in Mont Tremblant. Carrie also posted a new bike course record (was 4:53 by Mary-Beth Ellis, now 4:48:21), while Cody improved his own run course record (was 2:45 by Chris Leiferman, now 2:42:28). Cody was under his old bike course record of 4:24:28 from last year, but Lionel Sanders was even quicker with a 4:15:13.

Kona Qualifying

Both winners Carrie Lester and Cody Beals had secured their Kona slots in earlier races. Therefore the slots went to the second-place finishers, Sarah True and Lionel Sanders.

The full list of Kona Pro qualifiers can be found here.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Cody Beals CAN 00:50:36 04:20:52 02:42:28 07:58:34 -05:03 US$ 12,000
2 Lionel Sanders CAN 00:51:48 04:15:12 02:53:58 08:05:38 -07:30 US$ 6,000
3 Nathan Killam CAN 00:50:40 04:37:17 02:56:33 08:29:15 -37:46 US$ 4,000
4 Cedric Boily CAN 00:50:51 04:38:18 03:00:32 08:34:45 n/a US$ 2,750
5 Scott Defilippis USA 00:53:35 04:42:50 02:56:26 08:38:22 -14:56 US$ 2,000
6 Christian Brader GER 00:54:20 04:49:45 03:00:47 08:49:59 04:30 US$ 1,500
7 Eliot Scymanski USA 00:50:43 04:51:21 03:11:50 08:59:56 n/a US$ 1,000
8 Antoine Jolicoeur Desroches CAN 00:48:16 04:33:03 03:35:56 09:01:17 40:19 US$ 750
9 Andrew Yoder USA 00:50:54 04:44:21 03:38:34 09:27:05 n/a  
10 David Lacombe CAN 00:57:06 04:51:16 03:34:39 09:28:22 n/a  
11 Chad Holderbaum USA 00:56:57 04:52:57 03:49:00 09:44:30 47:02  
12 Raymond Botelho USA 00:54:49 05:04:43 03:44:27 09:49:40 31:07  
13 Wouter Monchy BEL 00:50:37 04:58:04 04:01:14 09:54:37 56:45  
14 Anthony Adam FRA 00:57:05 05:13:27 04:23:04 10:38:48 n/a  
  Sacha Cavelier CAN 00:59:50 05:10:30   DNF    
  Justin Daerr USA 00:50:47     DNF    
  Antony Costes FRA 00:51:03     DNF    
  Lee Roy CAN 01:06:28     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Carrie Lester AUS 00:51:23 04:48:20 03:03:51 08:48:26 -18:56 US$ 12,000
2 Sarah True USA 00:50:11 05:04:16 03:04:51 09:04:31 12:34 US$ 6,000
3 Jodie Robertson USA 00:59:40 04:59:34 03:11:28 09:16:16 -08:09 US$ 4,000
4 Pamela-Ann Bachelder St.Pierre CAN 01:01:19 05:15:03 03:08:41 09:30:13 n/a US$ 2,750
5 Melanie Burke NZL 01:07:42 04:58:05 03:22:31 09:34:31 02:51 US$ 2,000
6 Meredith Kessler USA 00:50:17 05:21:26 03:26:43 09:43:42 30:40 US$ 1,500
7 Kyra Wiens USA 00:57:16 05:21:55 03:31:58 09:56:24 -18:21 US$ 1,000
8 Robyn Hardage CAN 01:01:31 05:21:06 03:27:55 09:57:03 -03:29 US$ 750
9 Katy Cargiulo USA 01:01:25 05:34:38 03:18:21 10:01:14 -37:52  
10 Ginger Howell USA 00:59:37 05:29:38 03:31:12 10:06:53 -40:00  
11 Sheila Treleaven CAN 00:54:00 05:45:35 03:41:48 10:30:45 n/a  
  Jennie Hansen USA 01:01:31 05:12:41   DNF    
  Heather Low CAN 01:04:17 05:24:52   DNF    
  Amy Vantassel USA 01:01:29 05:55:57   DNF    
  Kayla Kobelin USA 01:01:20     DNF    
  Jennifer Lentzke CAN 01:07:52     DNF    
0

Ironman Copenhagen 2019 – Analyzing Results

IMCPHCourse Conditions

The data does not indicate extremely fast conditions, an adjustment of 20:57 is in line with Copenhagens 20:51 course rating.

Nonetheless, Anne Haug delivered a crazy fast time. Her total of 8:31:32 is one of the fastest times ever, only Chrissie Wellington (twice in Roth), Daniela Ryf (once in Roth, once in Kona) and Lucy Charles (once in Roth) have ever been faster. Of course, this is a new course record and a new German fastest time. Her bike and run splits (4:37:28 and 2:57:26) are also new course records.

Kona Qualifying

Anne was finally able to validate her Automatic slot from finishing third on the Kona.

The one female slot that was available in Copenhagen went to third-place finisher Maja Stage Nielsen. (Second place finisher Camilla Pedersen already had a slot from her win at IM Wales.)

The full list of Kona Pro qualifiers can be found here.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Anne Haug GER 00:51:04 04:37:28 02:57:26 08:31:32 -09:21 US$ 15,000
2 Camilla Pedersen DEN 00:51:02 04:39:14 03:14:48 08:49:23 -12:23 US$ 7,500
3 Maja Stage Nielsen DEN 00:54:27 04:51:03 03:12:12 09:02:49 00:09 US$ 5,000
4 Angela Naeth CAN 00:59:57   03:16:22 09:07:28 03:16 US$ 3,250
5 Michelle Vesterby DEN 00:54:29 04:43:04 03:27:08 09:09:22 08:57 US$ 2,750
6 Simona Krivankova CZE 01:05:28 04:58:23 03:09:52 09:20:49 -04:56 US$ 2,000
7 Pleuni Hooijman NED 00:59:58 04:50:54 03:26:10 09:21:44 -22:20 US$ 1,500
8 Melanie Baumann SUI 01:11:29 04:53:41 03:22:39 09:35:14 -33:19 US$ 1,250
9 Alyssa Godesky USA 00:59:56 05:02:44 03:34:43 09:43:08 02:40 US$ 1,000
  Renee Kiley AUS 00:56:49     DNF    
0

Ironman Sweden 2019 – Analyzing Results

IMSweden_LogoCourse Conditions

Conditions in Kalmar have been blazing fast this year (adjustment of 31:04), resulting in a completely new set of course records.

In the swim, Alexander Berggren posted the fastest time of 43:50, but there were six athletes faster than the old record by Clemente Alonso from 2017. The 2017 bike time by Cam Wurf (4:14) is also no longer a course record: Boris Stein posted a 4:03:08 – only Andy Starykowicz has ever ridden a faster time in an Ironman. Denis Chevrot improved the run course record, even if “only” by 12 seconds.

The overall course record was broken as well – in fact we saw the first seven sub-8 finishes ever in Sweden! Boris Stein’s 7:49:14 is now the new course record and also the fastest IM finish in 2019. Mathias Peterson’s 7:52:29 finish in third place is now the fastest Ironman debut (the old record was held by Brent McMahon with a 7:55 at Arizona 2014). He also broke the Danish national record, which was set by Rasmus Henning when he won Challenge Roth 2010 in 7:52:36

Kona Qualifying

The single Kona Pro slot in Kalmar goes to race winner Boris Stein. The full list of Kona Pro qualifiers can be found here.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Boris Stein GER 00:49:07 04:03:08 02:53:37 07:49:14 -07:39 US$ 15,000
2 Denis Chevrot FRA 00:45:36 04:17:35 02:44:06 07:51:00 -11:31 US$ 7,500
3 Mathias Lyngsoe Petersen DEN 00:45:27 04:16:24 02:47:32 07:52:29 n/a US$ 5,000
4 Morten Brammer Olesen DEN 00:49:05 04:14:30 02:45:34 07:53:02 -12:48 US$ 3,250
5 Tomas Renc CZE 00:45:33 04:17:53 02:46:50 07:54:05 -13:44 US$ 2,750
6 Gustavo Rodriguez Iglesias ESP 00:48:50 04:15:01 02:51:48 07:59:25 -14:05 US$ 2,000
7 Pedro Jose Andujar ESP 00:48:35 04:12:49 02:54:11 07:59:48 -08:42 US$ 1,500
8 Markus Liebelt GER 00:48:43 04:09:49 03:00:02 08:03:15 -13:42 US$ 1,250
9 Kirill Kotshegarov EST 00:48:52 04:12:54 02:58:14 08:05:11 01:03 US$ 1,000
10 Karl-Johan Danielsson SWE 00:45:51 04:11:41 03:09:31 08:10:41 -19:59 US$ 750
11 Denis Sketako SLO 00:49:20 04:24:11 02:54:34 08:11:49 -10:51  
12 Kristian Hindkjaer DEN 00:48:36 04:15:08 03:09:25 08:17:13 -08:46  
13 Bjoern Laibacher GER 00:50:16 04:25:03 03:03:16 08:24:24 n/a  
14 Erik Holmberg SWE 00:49:01 04:28:14 03:03:45 08:24:24 -30:42  
15 Vicenc Castella Serra ESP 00:53:42 04:35:58 02:51:47 08:26:12 -06:01  
16 Giulio Molinari ITA 00:45:30 04:17:55 03:20:28 08:27:42 25:57  
17 Morgan Bjoerkqvist SWE 00:55:43 04:27:40 03:02:51 08:29:43 n/a  
18 Jonas Oerarbaeck SWE 00:55:48 04:29:03 03:04:07 08:32:35 -09:41  
19 Jean-Claude Besse SUI 00:48:41 04:42:01 02:58:42 08:32:52 -08:58  
20 Eneko Elosegui ESP 00:55:46 04:32:59 03:12:46 08:45:40 -10:29  
21 Andrey Lyatskiy RUS 00:49:25 04:49:11 03:03:25 08:46:16 16:42  
22 Jan Sneberger CZE 00:50:20 04:49:10 03:06:24 08:49:54 -00:43  
23 Bekim Christensen DEN 00:53:44 04:26:42 03:26:45 08:53:00 -07:57  
24 Alexander Berggren SWE 00:43:50 04:44:11 03:30:55 09:02:24 -46:31  
25 Dennis Matzen DEN 00:49:10 04:43:12 03:58:32 09:34:31 48:53  
26 Lukas Polan CZE 01:00:02 05:08:13 03:25:56 09:41:30 07:32  
  Clemente Alonso McKernan ESP 00:45:37 04:20:54   DNF    
  Matt Burton AUS 00:48:45 04:20:30   DNF    
  Domenico Passuello ITA 00:49:06 04:22:05   DNF    
  Rasmus Svenningsson SWE 00:48:30 04:23:41   DNF    
  Daniel Besse SUI 00:45:25 04:32:04   DNF    
  Andreas Borch DEN 00:45:37 04:33:04   DNF    
  Gergo Badar HUN 00:48:56 04:33:37   DNF    
  Christian Haupt GER 00:51:44 04:52:50   DNF    
  Harry Wiltshire GBR 00:45:29     DNF    
  Igor Amorelli BRA 00:45:32     DNF    
  Johannes Moldan GER 00:49:14     DNF    
0

70.3 World Championships 2019 in Nice, France (Sept 7th and 8th) – Entry List

For now, the list reflects the athletes that have qualified and accepted their slots (minus very few withdrawals already processed). I expect about 50 athletes for each gender once the bib list is released and even fewer actually starting on race day. When information about athletes not racing becomes available, I will cross out the names on this list until the bib list is released by Ironman.

Athletes also qualified for this year’s Kona are marked with “KQ”.

Prize Money

70.3 World Championships have a total prize purse of 250.000 US$, paying 10 deep.

Female Race Participants (Sept 7th)

Name Nation
Pamela-Ann Bachelder St.Pierre CAN
Lauren Barnett USA
Maria Barrera MEX
Nikki Bartlett (KQ) GBR
Gisele Bertucci BRA
Lucy Charles-Barclay (KQ) GBR
Haley Chura USA
Jeanne Collonge FRA
Judith Corachan Vacquero ESP
Luiza Cravo BRA
Sarah Crowley (KQ) AUS
Laura Dennis AUS
Nina Derron (KQ) SUI
Danielle Dingman USA
Dimity-Lee Duke AUS
Amber Ferreira USA
Paula Findlay CAN
Helle Frederiksen DEN
Alexandra Ganzon PHI
Manon Genet FRA
Lauren Goss USA
Anne Haug (AQ) GER
Jackie Hering USA
Radka Kahlefeldt CZE
Ewa Komander POL
Leonie Konczalla GER
Kinsey Laine USA
Fenella Langridge GBR
Holly Lawrence GBR
India Lee GBR
Carrie Lester (KQ) AUS
Xenia Luxem BEL
Lisa Norden SWE
Pamella Oliveira BRA
Rachel Olson USA
Romina Palacio Balena ARG
Emma Pallant GBR
Maddy Pesch USA
Laura Philipp (KQ) GER
Sarah Piampiano (KQ) USA
Anne Reischmann GER
Barbara Riveros (KQ) CHI
Katrina Rye GBR
Daniela Ryf (KQ) SUI
Kaisa Sali (KQ) FIN
Ellie Salthouse AUS
Francesca Sanjana GBR
Mariella Sawyer ZAF
Jenny Schulz GER
Felicity Sheedy-Ryan AUS
Imogen Simmonds (KQ) SUI
Chelsea Sodaro USA
Bianca Steurer (KQ) AUT
Sara Svensk SWE
Grace Thek AUS
Alexandra Tondeur BEL
Amelia Watkinson NZL
Annah Watkinson (KQ) ZAF
Hannah Wells NZL
Kyra Wiens USA
Laura Wood NZL
Heather Wurtele CAN

Male Race Participants (Sept 8th)

Name Nation
Bart Aernouts (KQ) BEL
Josh Amberger (KQ) AUS
Igor Amorelli BRA
Florian Angert GER
Sam Appleton AUS
Santiago Ascenco BRA
Filipe Azevedo POR
Daniel Baekkegard (KQ) DEN
Kristian Blummenfelt NOR
Andi Boecherer (KQ) GER
Adam Bowden GBR
Mark Bowstead NZL
Alistair Brownlee (KQ) GBR
Matt Burton AUS
Alan Carrillo Avila MEX
Maurice Clavel (KQ) GER
Kevin Collington USA
Pablo Dapena Gonzalez ESP
Thomas Davis GBR
Robbie Deckard USA
Tim Don GBR
Andreas Dreitz (KQ) GER
Joe Gambles (KQ) AUS
Javier Gomez ESP
George Goodwin GBR
Romain Guillaume FRA
Pieter Heemeryck BEL
Vicente Hernandez ESP
Gustav Iden NOR
Yvan Jarrige FRA
Iuri Josino Vinuto BRA
Ivan Kalashnikov RUS
Ben Kanute USA
Mitchell Kibby AUS
Sebastian Kienle (KQ) GER
Eric Lagerstrom USA
Patrick Lange (KQ) GER
Jackson Laundry CAN
Franz Loeschke (KQ) GER
Sam Long USA
Andre Lopes BRA
Paulo Roberto Maciel da Silva BRA
David Mainwaring AUS
Brent McMahon CAN
Mauricio Mendez Cruz MEX
Jack Moody NZL
Banjo Norte PHI
Joaquin Pereda Charles MEX
Mike Phillips (KQ) NZL
Sam Pictor GBR
Jason Pohl CAN
Alexander Polizzi AUS
Tim Rea AUS
Horst Reichel GER
Markus Rolli GER
Francisco Serrano MEX
Elliot Smales GBR
Dominik Sowieja GER
Milosz Sowinski POL
Andrew Starykowicz (KQ) USA
Frederik Van Lierde (KQ) BEL
Cyril Viennot (KQ) FRA
Rodolphe Von Berg USA
Bradley Weiss ZAF
Ruedi Wild SUI
0

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close