Archive | IM St. George

Ironman World Championships St. George – Analyzing Results

IMStG LogoCourse Conditions

There was a lot of speculation about how hard the course in St. George was going to be in relation to the course in Kona. Here’s a quick comparison:

  • Swim: St. George was roughly two and a half minutes quicker than Kona
  • Bike: The bike in St. George was slightly faster than the average bike conditions in Kona – probably a result of the relatively mild wind conditions on race day.
  • Run: While the run was not easy, it was still two minutes quicker than in Kona
  • Overall: Compared to the “average day” in Kona, St. George was roughly 6 minutes quicker. Compared to the mild Kona conditions in 2018 and 2019, the conditions were about equal.

Kona Qualifying

There were 8 slots each for the men and women. As there were quite a few athletes who were already qualified, they ruled down to 15th place for the men and women.

Men’s qualifiers are:

  1. Braden Currie
  2. Chris Leiferman
  3. Daniel Baekkegard
  4. Sam Laidlow
  5. David McNamee
  6. Kyle Smith
  7. Matt Hanson
  8. Sam Long

On the WPRO side, the qualifiers are:

  1. Kat Matthews
  2. Lisa Norden
  3. Laura Siddall
  4. Fenella Langridge
  5. Maja Stage Nielsen
  6. Nikki Bartlett
  7. Renee Kiley
  8. Kelly Fillnow

The full list of Kona 2022 qualifiers can be found here.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kristian Blummenfelt NOR 00:49:39 04:18:42 02:38:00 07:49:15 03:52 US$ 125,000
2 Lionel Sanders CAN 00:52:06 04:16:14 02:42:24 07:54:02 -13:43 US$ 65,000
3 Braden Currie NZL 00:47:36 04:16:30 02:47:10 07:54:18 -13:58 US$ 45,000
4 Chris Leiferman USA 00:52:01 04:18:34 02:44:24 07:57:50 -11:41 US$ 25,000
5 Florian Angert GER 00:47:39 04:16:14 02:52:42 07:59:34 -01:54 US$ 20,000
6 Leon Chevalier FRA 00:52:01 04:20:17 02:46:22 08:01:40 -04:38 US$ 18,000
7 Daniel Baekkegard DEN 00:47:29 04:16:41 02:54:48 08:02:05 -04:23 US$ 15,000
8 Sam Laidlow FRA 00:47:28 04:15:58 02:55:42 08:02:56 -14:36 US$ 13,000
9 David McNamee GBR 00:48:14 04:27:06 02:46:09 08:04:35 -03:21 US$ 12,000
10 Ben Hoffman USA 00:51:47 04:24:25 02:47:09 08:06:37 01:23 US$ 11,000
11 Kyle Smith NZL 00:47:35 04:16:20 03:01:16 08:08:07 -06:48 US$ 8,000
12 Matt Trautman ZAF 00:51:53 04:23:18 02:54:22 08:12:53 -04:58 US$ 6,000
13 Matt Hanson USA 00:51:48 04:35:32 02:43:38 08:13:47 00:43 US$ 5,000
14 Sebastian Kienle GER 00:52:04 04:21:27 02:57:28 08:14:33 17:09 US$ 4,000
15 Sam Long USA 00:52:04 04:18:17 03:03:46 08:16:33 01:44 US$ 3,000
16 Andy Potts USA 00:49:38 04:29:14 02:58:06 08:21:24 03:38  
17 Boris Stein GER 00:58:17 04:22:16 03:04:31 08:28:03 15:11  
18 Cameron Wurf AUS 00:52:09 04:15:43 03:19:20 08:30:29 17:58  
19 Pieter Heemeryck BEL 00:49:45 04:30:41 03:10:37 08:34:19 01:41  
20 Adam Feigh USA 00:52:09 04:41:41 02:58:00 08:35:20 01:10  
21 Jason Pohl CAN 00:51:59 04:35:03 03:14:05 08:44:26 04:12  
22 Arnaud Guilloux FRA 00:51:44 04:50:43 03:07:18 08:53:40 35:32  
23 Jan van Berkel SUI 00:51:55 04:41:13 03:19:23 08:55:59 50:23  
24 Justin Metzler USA 00:51:43 04:34:35 03:41:26 09:11:17 42:31  
25 Henrik Goesch FIN 00:49:43 04:45:22 03:43:25 09:22:29 1:10:55  
26 Tyler Butterfield BMU 00:52:05 04:44:01 03:42:27 09:22:29 56:40  
27 Kevin Portmann FRA 00:58:20 04:46:26 03:50:29 09:39:01 58:42  
  Kristian Hogenhaug DEN 00:49:49 04:21:11   DNF    
  Michael Weiss AUT 00:58:16 04:30:19   DNF    
  Max Neumann AUS 00:48:28 04:43:02   DNF    
  Denis Chevrot FRA 00:47:48     DNF    
  Patrik Nilsson SWE 00:51:42     DNF    
  Andreas Dreitz GER 00:51:50     DNF    
  Pedro Gomes POR 00:52:02     DNF    
  Matt Burton AUS 00:52:22     DNF    
  Mario De Elias ARG 00:56:06     DNF    
  Matthew Russell USA 00:58:17     DNF    
  Bart Aernouts BEL 00:58:56     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Daniela Ryf SUI 00:54:41 04:37:46 02:59:35 08:34:58 -14:53 US$ 125,000
2 Katrina Matthews GBR 00:54:47 04:44:40 03:00:56 08:43:48 -12:41 US$ 65,000
3 Anne Haug GER 00:54:46 04:52:53 02:55:59 08:47:02 -01:20 US$ 45,000
4 Skye Moench USA 00:54:43 04:53:12 03:04:20 08:55:20 -02:01 US$ 25,000
5 Ruth Astle GBR 00:59:22 04:50:49 03:06:34 09:00:08 -13:39 US$ 20,000
6 Lisa Norden SWE 00:52:38 04:49:22 03:18:33 09:03:30 02:56 US$ 18,000
7 Laura Siddall GBR 00:59:21 04:52:35 03:12:45 09:08:33 -14:04 US$ 15,000
8 Fenella Langridge GBR 00:52:25 05:01:14 03:11:55 09:09:39 08:23 US$ 13,000
9 Gurutze Frades Larralde ESP 01:01:48 05:10:22 02:58:01 09:13:34 03:16 US$ 12,000
10 Maja Stage Nielsen DEN 00:54:48 05:08:58 03:07:49 09:14:31 -02:40 US$ 11,000
11 Heather Jackson USA 01:01:12 04:56:14 03:16:20 09:16:52 16:28 US$ 8,000
12 Jocelyn McCauley USA 00:54:45 04:53:07 03:32:34 09:23:55 19:04 US$ 6,000
13 Nikki Bartlett GBR 00:59:25 05:01:56 03:25:45 09:30:32 08:20 US$ 5,000
14 Renee Kiley AUS 00:59:23 04:59:41 03:32:30 09:35:09 00:47 US$ 4,000
15 Kelly Fillnow USA 01:01:48 05:15:22 03:15:49 09:36:34 02:30 US$ 3,000
16 Laura Zimmermann GER 01:01:45 05:16:22 03:25:04 09:47:34 39:07  
17 Joanna Ryter SUI 01:07:39 05:28:58 03:12:29 09:51:48 29:51  
18 Angela Naeth CAN 01:01:46 05:14:22 03:35:24 09:55:26 29:33  
19 Haley Chura USA 00:50:28 05:25:27 03:37:59 09:58:01 33:00  
20 Tessa Kortekaas NED 01:01:48 05:19:22 03:38:21 10:04:06 02:53  
21 Rach McBride CAN 00:54:46 05:23:21 03:42:58 10:04:53 32:32  
22 Linsey Corbin USA 01:04:21 05:30:31 03:28:53 10:07:22 59:44  

St. George Resources

IMStG LogoHere is a list of resources for the Ironman World Championships in St. George (race on May 7th):

Some other interesting pieces of coverage from my friends:

Let me know when you’d like me to add some more items to this list!

Ironman World Championships St. George (May 7th) – Seedings

IMStG LogoKona slots and Prize Money

IM World Championships has 8m+8f Pro Kona slot(s). It has a total prize purse of 750.000 US$, paying 15 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 M5 Kristian Blummenfelt (KQ) NOR 07:59:10 00:50:03 04:20:52 05:15:55 02:43:15
2 M3 Gustav Iden (AQ) NOR 07:59:12 00:51:02 04:19:50 05:15:52 02:43:20
3 M44 Patrik Nilsson SWE 08:03:13 00:50:21 04:23:00 05:18:21 02:44:52
4 M2 Sebastian Kienle (KQ) GER 08:05:00 00:52:50 04:19:30 05:17:20 02:47:40
5 M15 Daniel Baekkegard DEN 08:05:25 00:49:42 04:20:52 05:15:34 02:49:51
6 M11 Jan van Berkel (KQ) SUI 08:07:54 00:52:08 04:25:11 05:22:19 02:45:35
7 M10 Alistair Brownlee GBR 08:08:41 00:49:14 04:21:13 05:15:27 02:53:14
8 M18 Florian Angert (KQ) GER 08:09:01 00:50:23 04:22:15 05:17:39 02:51:22
9 M16 Lionel Sanders (KQ) CAN 08:10:42 00:53:34 04:18:50 05:17:25 02:53:17
10 M38 David McNamee GBR 08:11:17 00:50:43 04:29:08 05:24:52 02:46:25
11 M27 Cameron Wurf AUS 08:11:32 00:53:26 04:18:02 05:16:28 02:55:04
12 M22 Denis Chevrot (KQ) FRA 08:11:57 00:50:47 04:29:44 05:25:30 02:46:27
13 M7 Braden Currie NZL 08:12:02 00:50:13 04:29:44 05:24:57 02:47:05
14 M4 Ben Hoffman (KQ) USA 08:12:14 00:52:08 04:26:28 05:23:36 02:48:38
15 M26 Leon Chevalier (KQ) FRA 08:12:21 00:54:03 04:21:12 05:20:14 02:52:07
16 M32 Max Neumann AUS 08:13:14 00:48:45 04:30:29 05:24:15 02:48:59
17 M8 Bart Aernouts BEL 08:13:33 00:55:42 04:25:36 05:26:17 02:47:16
18 M19 Kristian Hogenhaug DEN 08:14:17 00:52:11 04:20:00 05:17:12 02:57:05
19 M21 Matt Hanson USA 08:15:31 00:54:47 04:28:53 05:28:40 02:46:51
20 M24 Andreas Dreitz GER 08:15:38 00:52:40 04:20:35 05:18:15 02:57:23
21 M9 Chris Leiferman USA 08:15:55 00:54:09 04:25:03 05:24:12 02:51:43
22 M35 Boris Stein GER 08:17:54 00:55:48 04:21:14 05:22:01 02:55:53
23 M14 Andy Potts USA 08:18:43 00:50:54 04:26:56 05:22:50 02:55:53
24 M40 Pieter Heemeryck BEL 08:19:25 00:50:49 04:30:11 05:26:00 02:53:25
25 M12 Michael Weiss AUT 08:19:29 00:57:11 04:23:11 05:25:23 02:54:06
26 M37 Henrik Goesch FIN 08:20:36 00:50:55 04:32:56 05:28:51 02:51:45
27 M33 Matt Trautman (KQ) ZAF 08:20:42 00:52:21 04:30:44 05:28:04 02:52:38
28 M42 Matt Burton (KQ) AUS 08:20:45 00:55:16 04:26:42 05:26:58 02:53:47
29 M17 Sam Long USA 08:21:03 00:56:38 04:22:33 05:24:11 02:56:52
30 M34 Arnaud Guilloux (KQ) FRA 08:22:56 00:51:43 04:21:28 05:18:11 03:04:45
31 M25 Kyle Smith NZL 08:23:23 00:50:24 04:30:48 05:26:12 02:57:11
32 M28 Sam Laidlow FRA 08:24:27 00:50:35 04:29:22 05:24:58 02:59:29
33 M39 Matthew Russell USA 08:26:26 00:57:36 04:26:05 05:28:40 02:57:46
34 M31 Tyler Butterfield BMU 08:29:02 00:53:40 04:39:38 05:38:18 02:50:44
35 M47 Mario De Elias ARG 08:31:01 00:56:09 04:37:59 05:39:08 02:51:53
36 M29 Justin Metzler USA 08:31:43 00:52:59 04:41:04 05:39:03 02:52:40
37 M45 Pedro Gomes POR 08:35:54 00:54:20 04:40:51 05:40:10 02:55:44
38 M46 Jason Pohl CAN 08:37:51 00:57:51 04:40:17 05:43:08 02:54:43
39 M41 Adam Feigh USA 08:40:54 00:57:09 04:37:54 05:40:03 03:00:51
40 M43 Kevin Portmann FRA 08:43:37 00:59:56 04:35:39 05:40:35 03:03:02

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 F1 Anne Haug (AQ) GER 08:50:52 00:55:35 04:55:00 05:55:35 02:55:17
2 F2 Daniela Ryf (KQ) SUI 08:55:59 00:55:27 04:48:31 05:48:58 03:07:01
3 F7 Katrina Matthews GBR 08:56:19 00:59:12 04:51:55 05:56:53 02:59:26
4 F6 Skye Moench (KQ) USA 09:03:42 00:58:41 04:51:59 05:55:40 03:08:02
5 F5 Heather Jackson (KQ) USA 09:05:29 01:01:46 04:50:25 05:57:11 03:08:18
6 F12 Lisa Norden SWE 09:09:46 00:55:10 04:50:55 05:51:06 03:18:40
7 F15 Jocelyn McCauley (KQ) USA 09:12:09 00:57:08 04:54:10 05:56:18 03:15:51
8 F14 Fenella Langridge GBR 09:14:16 00:54:35 04:55:00 05:54:36 03:19:40
9 F8 Linsey Corbin USA 09:14:22 01:02:05 05:02:24 06:09:29 03:04:53
10 F10 Gurutze Frades Larralde (KQ) ESP 09:15:19 01:04:15 05:05:03 06:14:17 03:01:02
11 F20 Laura Zimmermann (KQ) GER 09:17:41 01:04:49 04:54:52 06:04:40 03:13:01
12 F18 Ruth Astle (KQ) GBR 09:18:56 01:02:59 04:56:59 06:04:58 03:13:58
13 F9 Maja Stage Nielsen DEN 09:21:45 01:00:35 05:07:00 06:12:35 03:09:10
14 F19 Laura Siddall GBR 09:22:13 01:01:57 05:01:39 06:08:36 03:13:37
15 F28 Meredith Kessler USA 09:23:44 00:55:37 05:05:43 06:06:20 03:17:24
16 F17 Nikki Bartlett GBR 09:26:45 01:00:59 05:03:28 06:09:26 03:17:19
17 F30 Carolin Lehrieder GER 09:27:06 00:58:46 04:55:22 05:59:09 03:27:57
18 F11 Angela Naeth CAN 09:28:04 01:03:26 04:57:09 06:05:34 03:22:30
19 F26 Haley Chura USA 09:30:30 00:52:10 05:18:56 06:16:06 03:14:24
20 F25 Joanna Ryter (KQ) SUI 09:31:25 01:07:13 05:15:45 06:27:58 03:03:27
21 F23 Renee Kiley AUS 09:37:52 01:00:16 05:01:05 06:06:22 03:31:30
22 F27 Kelly Fillnow USA 09:41:09 01:06:37 05:08:58 06:20:35 03:20:34
23 F29 Rach McBride CAN 09:41:28 00:56:26 05:05:03 06:06:30 03:34:58
24 F33 Tessa Kortekaas NED 10:05:26 01:05:28 05:13:59 06:24:27 03:40:59

Announcing the “St. George Course Information”

Course St George

The next Ironman World Championships will be held on May 7th, 2022. It will be the first ever edition not to be held on Hawaii but in St. George, UT. I have released a 13-page PDF with the following information:

  • the planned course,
  • comparisons to Kona and the courses from other events in St. George,
  • estimates of the finishing times.

The document is available for free, (just enter 0 in the “Name a fair price” field you get after clicking “I want this”). If you enjoy this information (and maybe feel a bit generous before Christmas🎅), it would be great if you donated an amount of your choice to encourage my ongoing information about Pro racing on TriRating. Thank you so much for your support – it means a lot to me!

Get Course PDF

Always Up-to-date Ironman World Championships 2021 (St. George, May 7th, 2022) Startlist

2021IMWCSTG logo black largeHere is the start list for the Ironman World Championships 2021, originally scheduled for October 2021 in Kona and now planned for May 2022 in St. George, UT. I will update when athletes withdraw from the race.

For more details about the Pro field and the race, check out my St. George Rating Report.

Updates

  • May 4th: Carolin Lehrieder made the trip to St. George but is also sick and feels not well enough to race.
  • May 2nd: Laura Philipp posted that she’s had some fever after a positive Corona-test and won’t be able travel to St. George for the race.
  • April 29th: Tara Grosvenor is building up for the 2022 season and has confirmed to me she is not racing St. George. Justine Mathieux has already travelled to the US but has been diagnosed with a broken bone in her foot.
  • April 28th: Kylie Simpson announced that she has shifted her next targeted race to IM Cairns.
  • April 26th: Sara Svensk has withdrawn with hip issues. Simone Mitchell also won’t be racing as she’s wasn’t able to do any intensity because of what’s now been diagnosed as Epstein-Barr virus
  • April 22nd: Joe Skipper also won’t be able to race St. George as he feels that racing after his Covid infection he’s “still unable to train anywhere near like I would need to do to be competitive”.
  • April 22nd: Ironman has released a bib list. There are a a few athletes who have not been assigned a number. A few have been added back in, but I have now crossed out those who are still without a bib as I was able to confirm with most of them that they won’t race. (Please let me know if I crossed out someone who will be racing after all!)
  • April 21st: Javier Gomez posted on Instagram that he’s caught Covid and it’s hitting him quite hard, making a start in St. George unrealistic or irresponsible.
  • April 14th: Jan Frodeno had to announce that a partial achilles rupture prevents him from racing in St. George. Tim Van Berkel will be racing closer to home at IM Australia which means he can’t race in St. George.
  • March 31st: Lucy Charles-Barclay had to announce that she has a stress fracture in her left hip and is out of St. George and the Sub8-project.
  • March 30th: Back in February, Emilio Aguayo Munoz has had heart problems that keep him from racing in St. George (link to Spanish YouTube video). By now, he’s back into training and works for another chance to race the best in the world.
  • March 29th: Sarah Crowley announced that she plans to stay in Australia for a while longer and targets IM Australia (May 1st) and IM Cairns (June 12th) with a focus towards Kona in October.
  • March 28th: Andi Boecherer plans to skip St. George and then race Roth in his final Pro season. 
  • March 26th: Another pregnancy: Kim Morrisson looks forward to an August baby boy.
  • March 13th: Michelle Vesterby announced that she’s pregnant with her second baby (congratulations to the whole family!) and won’t be racing St. George.
  • March 7th: Hannah Wells won’t be racing in St. George but hopes to start her season in a race soon after the Ironman World Championships.
  • March 4th: When travelling to the US, Josh Amberger had problems with his Visa and was denied entry.
  • February 26th: Patrick Lange had a bike crash during his training camp and suffered a shoulder injury (Instagram post) that will make it impossible for him to race in St. George.
  • February 25th: Both Mirinda Carfrae and Tim O’Donnell won’t be racing St. George. Carrie Lester will also not start.
  • February 18th: Teresa Adam is still rebuilding and won’t be racing in St. George.
  • February 17th: Rasmus Svenningsson posted on Instagram that he “was hit by a van (luckily at quite low speed) and fractured my collarbone as well as scapula”.
  • February 9th: Flora Duffy confirmed to me that she has declined her wild card.
  • February 3rd: Sarah Piampiano announced the end of her Pro career. I have crossed her out in the start list below.
  • February 1st: Imogen Simmonds mentioned in an Instagram post that she will undergo surgery “on the hip to repair a tear in the labrum and a femoroacetabular impingement, with a few weeks on crutches”. This makes it unlikely for her to be in (top) shape for St. George.
  • September 24th: The race has been rescheduled for May 7th in St. George, UT.
  • September 17th: Initial post. For now, I am listing all athletes qualified. As far as I know, all qualifiers intend to race with the possible exception of Flora Duffy. Flora was offered a wild card and indicated she would decline.

To all the athletes with an injury, fingers crossed for a speedy and full recovery!

Male Race Participants

Name Nation Age Previous Results
Bart Aernouts BEL 37 7 finishes (8 starts)
Emilio Aguayo Munoz ESP 31 none
Josh Amberger AUS 32 2 finishes (3 starts)
Florian Angert (KQ) GER 29 none
Daniel Baekkegard DEN 25 1 finish
Kristian Blummenfelt (KQ) NOR 27 none
Andi Boecherer GER 38 5 finishes (7 starts)
Alistair Brownlee GBR 33 1 finish
Matt Burton (KQ) AUS 34 none
Tyler Butterfield BMU 38 5 finishes (7 starts)
Leon Chevalier (KQ) FRA 26 none
Denis Chevrot FRA 34 3 finishes (4 starts)
Braden Currie NZL 35 3 finishes
Mario De Elias ARG 37 1 finish
Andreas Dreitz GER 33 1 finish (2 starts)
Adam Feigh USA 29 none
Jan Frodeno (KQ) GER 40 5 finishes, 3 wins (2015, 2016, 2019)
Henrik Goesch FIN 27 none
Pedro Gomes POR 38 2 finishes (4 starts)
Javier Gomez ESP 38 1 finish
Arnaud Guilloux FRA 33 none
Matt Hanson USA 36 2 finishes (4 starts)
Pieter Heemeryck BEL 32 none
Ben Hoffman (KQ) USA 38 8 finishes (9 starts)
Kristian Hogenhaug DEN 30 1 finish
Gustav Iden (KQ) NOR 26 none
Sebastian Kienle (KQ) GER 37 7 finishes (8 starts), 1 win (2014)
Sam Laidlow FRA 23 none
Patrick Lange GER 35 3 finishes (4 starts), 2 wins (2017, 2018)
Chris Leiferman USA 35 1 finish
Sam Long USA 26 none
David McNamee GBR 33 4 finishes (5 starts)
Justin Metzler USA 28 none
Max Neumann AUS 26 none
Patrik Nilsson SWE 30 1 finish (3 starts)
Timothy O’Donnell USA 41 8 finishes (9 starts)
Mike Phillips NZL 31 2 finishes
Jason Pohl CAN 31 none
Kevin Portmann FRA 35 none
Andy Potts USA 45 11 finishes
Matthew Russell USA 38 7 finishes (8 starts)
Lionel Sanders (KQ) CAN 33 5 finishes
Joe Skipper (KQ) GBR 33 4 finishes
Kyle Smith NZL 24 none
Boris Stein GER 37 4 finishes (5 starts)
Rasmus Svenningsson SWE 29 none
Matt Trautman (KQ) ZAF 36 1 finish (2 starts)
Jan van Berkel (KQ) SUI 33 4 finishes (5 starts)
Tim Van Berkel AUS 37 6 finishes
Michael Weiss AUT 41 7 finishes (9 starts)
Cameron Wurf AUS 38 3 finishes

Female Race Participants

Name Nation Age Previous Results
Teresa Adam NZL 31 1 finish
Ruth Astle (KQ) GBR 32 none
Nikki Bartlett GBR 34 1 finish (2 starts)
Mirinda Carfrae AUS 40 8 finishes (10 starts), 3 wins (2010, 2013, 2014)
Lucy Charles-Barclay (KQ) GBR 28 3 finishes
Haley Chura USA 36 2 finishes (3 starts)
Judith Corachan Vaquera ESP 37 none
Linsey Corbin USA 40 12 finishes (13 starts)
Sarah Crowley AUS 39 4 finishes
Chantal Cummings GBR 31 none
Flora Duffy BMU 34 none
Kelly Fillnow USA 39 none
Gurutze Frades Larralde (KQ) ESP 41 4 finishes
Tara Grosvenor GBR 34 none
Anne Haug (KQ) GER 39 2 finishes, 1 win (2019)
Heather Jackson (KQ) USA 37 5 finishes
Meredith Kessler USA 43 5 finishes (8 starts)
Renee Kiley AUS 39 none
Tessa Kortekaas NED 33 none
Chloe Lane AUS 31 none
Fenella Langridge GBR 29 none
Carolin Lehrieder GER 32 none
Carrie Lester AUS 40 4 finishes (5 starts)
Justine Mathieux (KQ) FRA 25 none
Katrina Matthews GBR 31 none
Rach McBride CAN 43 1 finish
Jocelyn McCauley (KQ) USA 33 2 finishes (3 starts)
Simone Mitchell GBR 34 none
Skye Moench (KQ) USA 33 none
Kimberley Morrison GBR 34 1 finish
Angela Naeth CAN 39 1 finish (2 starts)
Lisa Norden SWE 37 none
Laura Philipp (KQ) GER 34 1 finish
Sarah Piampiano USA 41 5 finishes (6 starts)
Daniela Ryf (KQ) SUI 34 6 finishes, 4 wins (2015, 2016, 2017, 2018)
Joanna Ryter (KQ) SUI 27 none
Laura Siddall GBR 41 3 finishes
Imogen Simmonds SUI 28 1 finish
Kylie Simpson (KQ) AUS 38 none
Maja Stage Nielsen DEN 33 3 finishes
Sara Svensk (KQ) SWE 32 0 finishes (1 start)
Michelle Vesterby DEN 38 6 finishes (7 starts)
Amelia Watkinson NZL 30 none
Hannah Wells NZL 31 none
Laura Zimmermann (KQ) GER 30 none

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close