Archive | Independent Races

The Great Floridian 1/3 Distance (October 24th) – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Chris Leiferman USA 00:17:17 01:28:49 00:45:46 02:34:42 US$ 2,250
2 Bradley Weiss ZAF 00:17:07 01:28:58 00:45:55 02:34:56 US$ 1,750
3 Ben Kanute USA 00:15:48 01:30:33 00:47:35 02:36:38 US$ 1,300
4 Andre Lopes BRA 00:17:10 01:31:20 00:45:40 02:37:24 US$ 900
5 Nicholas Chase USA 00:17:11 01:29:04 00:50:41 02:39:57 US$ 850
6 Justin Metzler USA 00:17:09 01:33:06 00:48:06 02:41:29 US$ 750
7 Matthew Russell USA 00:19:46 01:34:03 00:48:39 02:46:03 US$ 700
8 Tim Rea AUS 00:17:12 01:37:57 00:51:02 02:49:41 US$ 600
9 Luis Ortiz USA       02:51:32 US$ 500
10 Timothy O’Donnell USA 00:15:51 01:44:59 00:49:12 02:53:02 US$ 400
11 Ted Treise USA 00:20:02 01:38:46 00:51:48 02:54:07  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Jeanni Seymour ZAF 00:17:34 01:42:56 00:55:02 02:59:17 US$ 2,250
2 Lisa Becharas USA 00:19:23 01:40:52 00:58:45 03:02:40 US$ 1,750
3 Lenny Ramsey NED 00:22:03 01:47:36 00:53:00 03:08:10 US$ 1,300
4 Sarah Bishop USA 00:23:23 01:49:36 00:53:30 03:10:41 US$ 900
5 Ginger Howell USA 00:20:53 01:51:12 00:56:47 03:12:45 US$ 850
6 Jennifer Spieldenner USA 00:17:27 01:50:05 01:02:49 03:14:02 US$ 750
7 Laura Mathews USA 00:20:03 01:53:14 01:01:57 03:19:15 US$ 700
8 Lara Gruden USA 00:20:34 01:57:17 01:02:35 03:24:26 US$ 600
9 Tamara Kozulina UKR 00:22:48 01:55:24 01:04:31 03:26:15 US$ 500
10 Elizabeth Nyitray USA 00:21:23 01:56:34 01:08:20 03:30:18 US$ 400
11 Holli Finneren USA 00:25:30 02:00:36 01:09:20 03:40:22  
  Grace Walther USA 00:19:16 01:54:55   DNF  
  Danielle Dingman USA 00:21:50 02:12:25   DNF  
0

TriGames Mandelieu 2020 – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Rudy Von Berg USA 00:29:05 02:38:00 01:10:34 04:21:07 02:22 EUR 2,250
2 Justus Nieschlag GER 00:27:53 02:38:19 01:13:40 04:23:27 04:09 EUR 1,875
3 Boris Stein GER 00:31:36 02:39:01 01:11:35 04:25:52 -00:15 EUR 1,500
4 Dylan Magnien FRA 00:29:09 02:46:15 01:10:02 04:29:04 00:30 EUR 1,125
5 Romain Guillaume FRA 00:29:14 02:43:26 01:13:17 04:29:35 -03:37 EUR 750
6 Tim Van Hemel BEL     01:14:11 04:33:51 n/a  
7 Thomas Navarro FRA 00:34:18 02:43:00 01:13:10 04:34:20 -04:02  
8 Adrian Haller SUI 00:29:09 02:47:45 01:14:15 04:35:00 00:39  
9 Charles Bouin FRA 00:34:37 02:43:37 01:16:54 04:38:44 -06:40  
10 Kevin Rundstadler FRA 00:29:22 02:43:40 01:24:13 04:41:02 00:18  
11 Samuel Huerzeler SUI 00:31:35 02:52:58 01:13:42 04:42:46 01:43  
12 Kacper Stepniak POL 00:29:04 02:50:29 01:21:03 04:44:07 09:09  
13 Alexandre Blain FRA 00:36:02 02:48:39 01:15:26 04:44:15 -01:20  
14 William Mennesson FRA 00:30:45 02:44:59 01:27:40 04:47:20 01:33  
15 Kevin Maurel FRA 00:31:29 02:58:15 01:22:38 04:56:22 24:13  
16 Lorenzo Delco SUI 00:41:38 02:54:27 01:16:20 04:57:02 n/a  
17 Binjamin Chiron FRA 00:41:07 02:54:42 01:17:04 04:57:25 n/a  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Anne Haug GER 00:32:53 03:04:21 01:12:30 04:54:34 10:17 EUR 2,250
2 Emma Bilham SUI 00:33:16 03:03:36 01:24:04 05:05:36 00:49 EUR 1,875
3 Justine Mathieux FRA 00:32:58 03:08:24 01:21:41 05:07:35 -02:21 EUR 1,500
4 Jeanne Collonge FRA 00:35:20 03:06:32 01:26:05 05:11:59 03:24 EUR 1,125
5 Charlotte Morel FRA 00:32:56 03:12:57 01:22:46 05:12:44 -02:58 EUR 750
6 Alexia Bailly FRA 00:32:55 03:15:18 01:28:11 05:20:25 12:08  
7 Julie Iemmolo FRA 00:32:54 03:16:49 01:34:42 05:28:56 -01:24  
8 Carla Dahan FRA 00:37:44 03:22:20 01:26:31 05:32:02 n/a  
9 Jeanne Tondut FRA 00:36:05 03:18:09 01:37:22 05:36:09 n/a  
10 Heloise Focquenoy FRA 00:38:17 03:27:50 01:30:20 05:42:08 n/a  
0

Huntington Triathlon 2020 (Oct 3rd) – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Justin Metzler USA 00:19:51 00:54:58 00:32:05 01:48:06 US$ 2,250
2 Jason West USA 00:19:50 00:56:25 00:32:21 01:49:34 US$ 1,750
3 Matt Hanson USA 00:20:35 00:55:01 00:33:38 01:50:40 US$ 1,300
4 Bradley Weiss ZAF 00:20:22 00:55:48 00:33:57 01:51:43 US$ 900
5 Andrew Keily USA 00:19:51 00:57:47 00:33:09 01:52:47 US$ 850
6 Marty Andrie USA 00:19:56 00:59:39 00:31:23 01:53:23 US$ 750
7 TJ Tollakson USA 00:20:33 00:56:34 00:34:45 01:53:34 US$ 700
8 Matt McWilliams USA 00:24:30 00:56:17 00:31:40 01:54:34 US$ 600
9 Scott Haeberle USA 00:19:45 00:58:16 00:35:45 01:55:18 US$ 500
10 Benjamin Stone USA 00:20:00 01:00:08 00:34:05 01:55:50 US$ 400
11 Patrick Brady USA 00:24:46 00:57:31 00:32:59 01:56:52  
12 Andy Krueger USA 00:22:21 00:59:54 00:35:41 01:59:19  
13 Nathan Cohen USA 00:21:13 01:00:53 00:38:52 02:02:22  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Jeanni Seymour ZAF 00:21:11 01:02:24 00:35:59 02:02:02 US$ 2,250
2 Meredith Kessler USA 00:21:14 01:02:36 00:36:22 02:02:25 US$ 1,750
3 Alissa Doehla USA 00:22:45 01:01:59 00:35:44 02:02:38 US$ 1,300
4 Jennifer Spieldenner USA 00:21:09 01:03:26 00:37:45 02:04:02 US$ 900
5 Lisa Becharas USA 00:23:06 01:01:06 00:38:47 02:05:06 US$ 850
6 Grace Walther USA 00:22:17 01:05:56 00:36:28 02:06:26 US$ 750
7 Megan Foley USA 00:21:42 01:06:26 00:37:28 02:07:15 US$ 700
8 Maddy Pesch USA 00:23:05 01:05:06 00:39:47 02:09:53 US$ 600
9 Brittany Higgins USA 00:24:00 01:04:04 00:40:53 02:10:45 US$ 500
10 Sarah Bishop USA 00:25:58 01:05:00 00:38:19 02:12:02 US$ 400
11 Amanda Wendorff USA 00:24:10 01:04:52 00:42:23 02:13:42  
12 Lenny Ramsey NED 00:29:33 01:05:27 00:39:00 02:17:15  
13 Laura Mathews USA 00:24:06 01:08:36 00:47:50 02:23:42  
14 Kearci Smith USA 00:24:28 01:15:49 00:45:59 02:29:16  
1

Huntington (Oct 3rd) – Seedings

HuntingtonTriPTO

Prize Money

The Huntington Triathlon is a new Olympic Distance race in Huntington, IN. The PTO have made a prize purse of $20,000 available.

Male Race Participants

# Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 Bradley Weiss ZAF 01:51:39 00:19:21 00:58:26 01:17:47 00:33:52
2 Jason West USA 01:52:08 00:19:14 00:59:01 01:18:15 00:33:53
3 Matt Hanson USA 01:52:27 00:21:22 00:55:48 01:17:10 00:35:17
4 Justin Metzler USA 01:53:43 00:19:25 00:59:09 01:18:34 00:35:09
5 TJ Tollakson USA 01:54:57 00:19:49 00:58:29 01:18:18 00:36:39
6 Marty Andrie USA 01:56:32 00:19:43 01:01:54 01:21:37 00:34:55
7 Patrick Brady USA 01:58:39 00:23:17 01:00:06 01:23:23 00:35:16
8 Elliot Bach USA 01:59:02 00:20:21 01:00:13 01:20:34 00:38:28
Nathan Cohen USA n/a unrated unrated unrated unrated
Scott Haeberle USA n/a unrated unrated unrated unrated
Andy Krueger USA n/a unrated unrated unrated unrated
Matt McWilliams USA n/a unrated unrated unrated unrated
Benjamin Stone USA n/a unrated unrated unrated unrated

Female Race Participants

# Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 Jeanni Seymour ZAF 02:04:26 00:20:51 01:05:22 01:26:13 00:38:13
2 Meredith Kessler USA 02:05:30 00:20:37 01:05:48 01:26:25 00:39:05
3 Lesley Smith USA 02:05:36 00:21:54 01:06:30 01:28:24 00:37:12
4 Alissa Doehla USA 02:06:54 00:22:21 01:05:42 01:28:03 00:38:51
5 Jennifer Spieldenner USA 02:07:41 00:20:17 01:07:03 01:27:20 00:40:21
6 Lisa Becharas USA 02:12:52 00:24:27 01:06:22 01:30:49 00:42:03
7 Sarah Bishop USA 02:13:29 00:26:00 01:07:18 01:33:18 00:40:11
8 Laura Mathews USA 02:13:33 00:22:44 01:07:39 01:30:23 00:43:10
9 Maddy Pesch USA 02:14:25 00:22:39 01:08:46 01:31:25 00:43:00
10 Amanda Wendorff USA 02:15:05 00:23:17 01:08:04 01:31:21 00:43:44
11 Lenny Ramsey NED 02:15:31 00:26:54 01:09:18 01:36:12 00:39:19
12 Brittany Higgins USA 02:18:05 00:24:08 01:09:18 01:33:26 00:44:39
13 Kearci Smith USA 02:23:18 00:24:17 01:13:21 01:37:38 00:45:40
Megan Foley USA n/a unrated unrated unrated unrated
Marj Rinaldo USA n/a unrated unrated unrated unrated
Grace Walther USA n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

Male Race Participants

  • Bradley Weiss: 34% (2-1)
  • Matt Hanson: 28% (3-1)
  • Jason West: 22% (4-1)
  • Justin Metzler: 11% (8-1)

Female Race Participants

  • Lesley Smith: 42% (1-1)
  • Jeanni Seymour: 24% (3-1)
  • Alissa Doehla: 17% (5-1)
  • Meredith Kessler: 13% (6-1)

Outlaw X 2020 – Analyzing Results

Note: The swim was shortened to 750m due to cold air temperatures on race morning.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 George Goodwin GBR 00:09:57 02:09:32 01:13:49 03:38:10 -05:12 US$ 2,250
2 Thomas Davis GBR 00:09:47 02:13:07 01:13:09 03:41:08 -03:48 US$ 1,875
3 Tim Don GBR 00:09:59 02:09:21 01:16:45 03:41:16 -00:55 US$ 1,500
4 Adam Bowden GBR 00:09:56 02:13:48 01:14:05 03:43:29 04:23 US$ 1,125
5 Luke Pollard GBR 00:10:22 02:13:12 01:19:08 03:48:39 01:42 US$ 750
6 Dan Dixon GBR 00:09:10 02:17:16 01:19:39 03:50:55 n/a  
7 Jack Willis GBR 00:09:27 02:20:20 01:19:05 03:54:25 n/a  
8 Chris Standage GBR 00:10:33 02:21:34 01:17:25 03:55:50 n/a  
9 Luke Watson GBR 00:11:17 02:25:52 01:25:27 04:09:30 n/a  
  Elliot Smales GBR 00:09:46 02:19:22   DNF    
  Will Munday GBR 00:11:23 02:20:19   DNF    
  Sam Proctor GBR 00:10:43 02:22:26   DNF    
  Morgan Davies GBR 00:09:36     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Katrina Matthews GBR 00:11:04 02:25:31 01:20:42 04:03:14 -05:16 US$ 2,250
2 Nikki Bartlett GBR 00:11:31 02:24:44 01:23:11 04:05:40 -07:30 US$ 1,875
3 Fenella Langridge GBR 00:10:38 02:28:59 01:24:21 04:10:01 -00:21 US$ 1,500
4 Ruth Astle GBR 00:12:41 02:29:14 01:25:06 04:13:33 n/a US$ 1,125
5 Lucy Hall GBR 00:09:53 02:30:11 01:28:07 04:13:43 -01:03 US$ 750
6 Elizabeth Duncombe GBR 00:15:49 02:40:12 01:26:33 04:30:53 -00:03  

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close