Archive | Olympics

2021 Olympic Race – Startlists

Previous Winners

Year / Location Male Winner Time Female Winner Time
2000 Sydney Simon Whitfield (CAN) 01:48:24 Brigitte McMahon (SUI) 02:00:39
2004 Athens Hamish Carter (NZL) 01:51:06 Kate Allen (AUT) 02:04:43
2008 Beijing Jan Frodeno (GER) 01:48:52 Emma Snowsill (AUS) 01:58:26
2012 London Alistair Brownlee (GBR) 01:46:25 Nicola Spirig (SUI) 01:59:47
2016 Rio de Janeiro Alistair Brownlee (GBR) 01:45:01 Gwen Jorgensen (USA) 01:56:16

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Alistair Brownlee GBR 00:17:24 00:55:04 00:31:09 01:45:01
2 Jonathan Brownlee GBR 00:17:24 00:55:04 00:31:16 01:45:07
3 Henri Schoeman ZAF 00:17:25 00:55:01 00:31:50 01:45:43

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Gwen Jorgensen USA 00:19:12 01:01:21 00:34:09 01:56:16
2 Nicola Spirig SUI 00:19:12 01:01:22 00:34:50 01:56:56
3 Vicky Holland GBR 00:19:09 01:01:26 00:34:54 01:57:01

Male Race Participants (Race on July 26th)

Bib Name Nation
1 Tayler Reid NZL
2 Hayden Wilde NZL
3 Justus Nieschlag GER
4 Jonas Schomburg GER
5 Leo Bergere FRA
6 Dorian Coninx FRA
7 Vincent Luis FRA
8 Dmitry Polyanskiy RUS
9 Igor Polyanskiy RUS
10 Jake Birtwhistle AUS
11 Matthew Hauser AUS
12 Aaron Royle AUS
14 Stefan Zachaeus LUX
15 Tyler Mislawchuk CAN
16 Matthew Sharpe CAN
17 Russell White IRL
18 Bence Bicsak HUN
20 Fernando Alarza ESP
21 Javier Gomez (KQ) ESP
22 Mario Mola ESP
23 Felix Duchampt ITU
24 Joao Pereira POR
25 Joao Silva POR
26 Jelle Geens BEL
27 Marten Van Riel BEL
28 Lukas Hollaus AUT
29 Alois Knabl AUT
30 Kenji Nener JPN
31 Makoto Odakura JPN
32 Mehdi Essadiq MAR
33 Rostislav Pevtsov AZE
34 Manoel Messias Dos Santos BRA
35 Gianluca Pozzatti ITA
36 Delian Stateff ITA
37 Ran Sagiv ISR
38 Shachar Sagiv ISR
39 Diego Moya CHI
40 Crisanto Grajales MEX
41 Irving Perez Pineda MEX
42 Mohamad Maso SYR
43 Kristian Blummenfelt NOR
44 Gustav Iden (KQ) NOR
45 Casper Stornes NOR
46 Andrea Salvisberg SUI
47 Max Studer SUI
48 Marco Van Der Stel NED
49 Jorik Van Egdom NED
50 Richard Murray ZAF
51 Henri Schoeman ZAF
52 Kevin McDowell USA
53 Morgan Pearson USA
54 Jonathan Brownlee GBR
55 Alex Yee GBR
56 Oscar Coggins HKG

Female Race Participants (Race on July 27th)

Bib Name Nation
1 Maya Kingma NED
2 Rachel Klamer NED
3 Vendula Frintova CZE
4 Petra Kurikova CZE
5 Cecilia Perez MEX
6 Claudia Rivas MEX
7 Simone Ackermann ZAF
8 Gillian Sanders ZAF
9 Anabel Knoll GER
10 Laura Lindemann GER
11 Taylor Knibb USA
12 Summer Rappaport USA
14 Katie Zaferes USA
15 Miriam Casillas Garcia ESP
16 Anna Godoy Contreras ESP
17 Basmla Elsalamoney EGY
18 Joanna Brown CAN
19 Amelie Kretz CAN
20 Ashleigh Gentle AUS
21 Jaz Hedgeland AUS
22 Emma Jeffcoat AUS
23 Barbara Riveros CHI
24 Romina Biagioli ARG
25 Jolanda Annen SUI
26 Nicola Spirig SUI
27 Zsanett Bragmayer HUN
29 Flora Duffy BMU
30 Cassandre Beaugrand FRA
31 Leonie Periault FRA
32 Vicky Holland GBR
33 Jessica Learmonth GBR
34 Georgia Taylor-Brown GBR
35 Mengying Zhong CHN
36 Kaidi Kivioja EST
37 Julia Hauser AUT
38 Lisa Perterer AUT
39 Yuliya Yelistratova UKR
40 Carolyn Maria Hayes IRL
41 Melanie Santos POR
42 Anastasia Gorbunova RUS
43 Alexandra Razarenova RUS
44 Elizabeth Bravo ECU
45 Luisa Baptista BRA
46 Vittoria Lopes BRA
47 Niina Kishimoto JPN
48 Yuko Takahashi JPN
49 Ainsley Thorpe NZL
50 Nicole Van der Kaay NZL
51 Lotte Miller NOR
52 Valerie Barthelemy BEL
53 Claire Michel BEL
54 Alice Betto ITA
55 Angelica Olmo ITA
56 Verena Steinhauser ITA

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close