Archive | Uncategorized

Race Posts

ItalySept 17thResults
DallasSept 17th & 18thResults
HawaiiOct 6th & 8thResults
70.3 WorldsOct 28th & 29thResults
CozumelNov 20th Results
ArizonaNov 20th Results
IsraelNov 25thResults
W.AustraliaDec 4thSeedings

Click on the race name to get to the post with the latest details about the race. Read more about the types of posts and the data in them here.

Last changes: 

  • Nov 25th: Added Results for IM Israel
  • Nov 22nd: Added Results for IM Cozumel and IM Arizona
  • Nov 16th: Added Seedings for IM Western Australia
  • Nov 6th: Added Seedings for IM Israel
  • Nov 3rd: Added Seedings for IM Cozumel and IM Arizona
  • Oct 29th: Added Results for 70.3 Worlds St. George
  • Oct 21st: Added Seedings for 70.3 Worlds St. George
  • Oct 7th & Oct 9th: Added Results for IM Hawaii
  • Oct 4th: Added Seedings for IM Hawaii
  • Oct 2nd: Added Results for the Ho’ala Swim
  • Sept 18th: Added Results for IM Italy and PTO US Open in Dallas

Spanish Middle Distance Championships (Bilbao, September 26th) – Partial Seedings

There are more than 100 athletes registered for the Spanish Middle Distance Championships, a lot of which have not yet raced in a Professional race. This post only shows athletes that I have data for and have been able to calculate an expected time. Other athletes will probably also play a role in the race.

Prize Money

The Spanish Middle Distance Championships in Bilbao has a total prize purse of 15.000 EUR, paying 5 deep.

Male Race Participants

There is a total of 81 males registered for the race.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 18 Javier Gomez (KQ) ESP 03:51:53 00:23:02 02:13:32 02:40:04 01:11:49 4
2 19 Albert Moreno Molins ESP 03:58:45 00:25:28 02:14:54 02:43:51 01:14:54 57
3 3 Jordi Montraveta Moya ESP 04:02:03 00:25:58 02:13:52 02:43:20 01:18:43 (52)
4 20 Gustavo Rodriguez Iglesias ESP 04:03:50 00:27:10 02:13:59 02:44:39 01:19:11 (72)
5 43 Pedro Jose Andujar ESP 04:07:14 00:27:41 02:14:42 02:45:53 01:21:21 110
6 22 Francesc Godoy ESP 04:07:36 00:22:25 02:18:29 02:44:23 01:23:13 (109)
7 108 Nicholas Ward Munoz GBR 04:11:12 00:28:38 02:18:46 02:50:54 01:20:18 (171)
8 2 Guillem Rojas ESP 04:13:15 00:23:40 02:25:06 02:52:16 01:20:59 185
9 73 Julen Diez Rodriguez ESP 04:16:25 00:27:18 02:25:19 02:56:07 01:20:18 189
10 81 James Teagle GBR 04:16:52 00:24:01 02:19:55 02:47:27 01:29:25 (191)
11 4 Cristobal Dios Rios ESP 04:19:00 unrated unrated unrated unrated (201)
12 40 Fernando Barroso ESP 04:25:17 00:26:07 02:32:08 03:01:46 01:23:31 (234)
13 7 Jordi Pascual Sales ESP 04:32:47 00:26:39 02:38:02 03:08:12 01:24:35 (249)

Female Race Participants

There is a total of 23 females registered for the race.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 122 Judith Corachan Vaquera (KQ) ESP 04:31:22 00:27:16 02:33:49 03:04:36 01:26:46 33
2 137 Laura Gomez ESP 04:35:30 00:27:00 02:35:24 03:05:54 01:29:36 (79)
3 123 Gurutze Frades Larralde ESP 04:35:56 00:31:04 02:35:34 03:10:08 01:25:48 (52)
4 143 Aida Valino Gomez ESP 04:49:09 00:27:07 02:44:05 03:14:42 01:34:27 (103)
5 129 Indre Barkute LTU 05:27:05 00:47:46 02:55:34 03:46:51 01:40:14 (145)

OutlawX Half (Sept 27th) – Seedings

Prize Money

OutlawX Half has a total prize purse of 15.000 US$, paying 5 deep.

Male Race Participants

Apparently, Alistair Brownlee has decided to chase points for Olympic qualifying by racing in Italy and won’t be starting Outlaw .. making the race wide open!

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 613 Alistair Brownlee GBR 03:48:11 00:23:14 02:09:00 02:35:43 01:12:28 (2)
2 4 Adam Bowden GBR 03:56:21 00:23:21 02:16:10 02:43:01 01:13:20 14
3 5 Tim Don GBR 03:57:44 00:24:16 02:13:13 02:40:59 01:16:45 38
4 197 George Goodwin GBR 03:59:16 00:25:02 02:16:20 02:44:52 01:14:24 (41)
5 6 Thomas Davis GBR 04:00:30 00:23:25 02:16:19 02:43:15 01:17:15 52
6 315 Elliot Smales GBR 04:01:59 00:23:59 02:18:04 02:45:33 01:16:26 (51)
7 222 Morgan Davies GBR 04:03:37 00:23:13 02:26:35 02:53:18 01:10:19 (69)
8 130 Luke Pollard GBR 04:04:44 unrated unrated unrated unrated (78)
9 10 Sam Proctor GBR 04:11:15 00:25:46 02:23:08 02:52:24 01:18:51 (154)
10 3 Reece Barclay GBR 04:14:50 00:25:19 02:23:11 02:52:00 01:22:50 (250)
12 Jimmy Kershaw GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)
13 Will Munday GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)
14 Luke Watson GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)
384 Dan Dixon GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)
409 Chris Standage GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)
634 Jack Willis GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 121 India Lee GBR 04:26:06 00:26:03 02:29:27 02:59:00 01:27:06 15
2 183 Katrina Matthews GBR 04:26:44 00:28:21 02:30:19 03:02:09 01:24:35 18
3 164 Fenella Langridge GBR 04:29:36 00:26:32 02:33:17 03:03:19 01:26:17 26
4 9 Lucy Hall GBR 04:32:00 00:24:18 02:30:12 02:57:59 01:34:01 40
5 16 Nikki Bartlett GBR 04:32:24 00:29:36 02:31:43 03:04:50 01:27:34 (34)
6 424 Elizabeth Duncombe GBR 04:52:02 00:39:16 02:36:04 03:18:50 01:33:12 (107)
63 Ruth Astle GBR n/a unrated unrated unrated unrated (n/a)

Bear Lake Brawl (Sept 19th) – Analyzing Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Sam Long USA 03:40:25 -13:58 US$ 2,250
2 Matt Hanson USA 03:44:46 -05:38 US$ 1,750
3 Justin Metzler USA 03:45:35 -10:25 US$ 1,300
4 Chris Leiferman USA 03:49:26 -00:14 US$ 900
5 Robbie Deckard USA 03:51:17 -07:26 US$ 850
6 Ben Kanute USA 03:54:57 08:30 US$ 750
7 Andre Lopes BRA 03:55:53 -03:51 US$ 700
8 Michael Arishita USA 04:06:55 n/a US$ 600
9 Jesse Vondracek USA 04:10:13 09:23 US$ 500
10 Travis Wood USA 04:10:25 n/a US$ 400
11 Robby Webster USA 04:13:32 n/a
12 Justin Daerr USA 04:17:50 19:39
13 Kevin Bishop USA 04:21:25 n/a
14 Andy Krueger USA 04:26:48 n/a
Ernest Mantell USA DNF
Eliot Scymanski USA DNF
Bradley Weiss ZAF DNF

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Danielle Dingman USA 04:12:11 -18:18 US$ 2,250
2 Skye Moench USA 04:13:54 -03:04 US$ 1,750
3 Holly Benner USA 04:21:10 -05:08 US$ 1,300
4 Megan Foley USA 04:31:59 n/a US$ 900
5 Brittany Higgins USA 04:36:25 -06:23 US$ 850
6 Zuzana Trnovcova SVK 04:47:14 04:20 US$ 750
7 Rachel Olson USA 04:51:46 22:19 US$ 700
8 Kimberly Goodell USA 04:55:05 11:59 US$ 600
9 Jenna Goodrum USA 04:58:40 n/a US$ 500
Lara Gruden USA DNF
Jennifer Lentzke CAN DNF
Ashley Paulson USA DNF

Pushing Limits Race (Ratingen, Sept 20th) – Analyzing Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Gustav Iden NOR 00:12:00 00:54:49 00:31:00 01:37:49 EUR 3,000
2 Pieter Heemeryck BEL 00:12:47 00:54:20 00:32:41 01:39:47 EUR 2,000
3 Frederic Funk GER 00:12:35 00:53:58 00:33:36 01:40:09 EUR 1,250
4 Jan Stratmann GER 00:12:12 00:54:56 00:33:25 01:40:32 EUR 750
5 Johannes Vogel GER 00:12:07 00:56:40 00:32:09 01:40:56 EUR 500
6 Florian Angert GER 00:12:07 00:54:58 00:33:57 01:41:02
7 Jonathan Zipf GER 00:12:38 00:56:36 00:31:53 01:41:06
8 Boris Stein GER 00:13:30 00:54:13 00:34:17 01:41:59
9 Jonas Osterholt GER 00:11:58 00:56:51 00:33:24 01:42:14
10 Simon Henseleit GER 00:11:59 00:56:50 00:33:34 01:42:23
11 Patrick Dirksmeier GER 00:12:47 00:56:40 00:33:10 01:42:36
12 Michael Raelert GER 00:12:04 00:55:10 00:35:29 01:42:43
13 Andreas Dreitz GER 00:13:07 00:56:44 00:33:32 01:43:23
14 Magnus Maenner GER 00:11:39 00:57:13 00:34:38 01:43:30
15 Maximilian Sperl GER 00:12:10 00:57:22 00:33:58 01:43:30
16 Ruben Zepuntke GER 00:12:46 00:55:16 00:37:05 01:45:06
17 Cedric Osterholt GER 00:12:01 01:00:01 00:33:20 01:45:23
18 Nils Frommhold GER 00:12:37 00:56:19 00:37:07 01:46:03
19 Henry Graf GER 00:12:09 00:59:29 00:34:28 01:46:06
20 Martin Schulz GER 00:13:24 00:59:08 00:34:54 01:47:25
21 Scott McClymont GER 00:12:05 01:01:55 00:35:27 01:49:27
22 Tobias Drachler GER 00:12:49 00:59:17 00:37:41 01:49:47
23 Julian Fritzenschaft GER 00:13:47 01:01:49 00:35:17 01:50:54
24 Sven Wies GER 00:13:03 01:05:09 00:41:15 01:59:27

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Lisa Norden SWE 00:13:36 01:00:06 00:38:00 01:51:42 EUR 3,000
2 Imogen Simmonds SUI 00:14:02 01:02:04 00:37:05 01:53:11 EUR 2,000
3 Lucy Hall GBR 00:12:35 01:03:28 00:37:52 01:53:54 EUR 1,250
4 Sarissa De Vries NED 00:13:26 01:02:53 00:38:01 01:54:20 EUR 750
5 Anne Reischmann GER 00:15:25 01:02:53 00:37:19 01:55:37 EUR 500
6 Carolin Lehrieder GER 00:13:55 01:03:58 00:38:41 01:56:34
7 Lena Berlinger GER 00:15:34 01:02:25 00:38:36 01:56:35
8 Anabel Knoll GER 00:13:21 01:06:06 00:38:45 01:58:12
9 Stine Dale NOR 00:13:39 01:05:55 00:38:59 01:58:33
10 Hannah Arlom GER 00:15:03 01:04:16 00:39:34 01:58:53
11 Katharina Krueger GER 00:13:40 01:08:36 00:39:55 02:02:11
12 Nina Derron SUI 00:14:20 01:06:43 00:41:53 02:02:56
13 Steffi Jansen GER 00:17:22 01:08:20 00:38:22 02:04:04

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close