Archive | PTO Tour

PTO US Open Dallas 2022 – Analyzing Results

PTO Tour Dallas

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Ashleigh Gentle AUS 00:28:10 02:02:20 01:04:59 03:37:17 -12:19 US$ 100,000
2 Taylor Knibb USA 00:27:03 01:56:17 01:13:06 03:38:32 -06:28 US$ 70,000
3 Lucy Charles-Barclay GBR 00:27:01 02:00:07 01:11:23 03:40:31 -07:01 US$ 50,000
4 Holly Lawrence GBR 00:28:06 02:01:33 01:12:00 03:43:37 -05:44 US$ 40,000
5 Lisa Norden SWE 00:28:22 02:01:16 01:13:14 03:44:49 -16:56 US$ 35,000
6 Flora Duffy BMU 00:28:03 02:01:25 01:13:40 03:45:17 -01:42 US$ 30,000
7 Jocelyn McCauley USA 00:29:11 02:01:33 01:12:45 03:45:34 -09:23 US$ 25,000
8 Rebecca Clarke NZL 00:28:02 02:02:22 01:14:24 03:47:00 -22:41 US$ 20,000
9 Katrina Matthews GBR 00:30:46 02:04:36 01:11:02 03:48:33 -02:53 US$ 18,000
10 Paula Findlay CAN 00:28:20 02:01:17 01:17:36 03:49:08 02:29 US$ 16,000
11 Ellie Salthouse AUS 00:28:07 02:06:52 01:13:18 03:50:26 -04:21 US$ 14,000
12 Lotte Wilms NED 00:28:13 02:08:52 01:12:03 03:51:25 -04:54 US$ 13,000
13 Rach McBride CAN 00:31:52 02:05:10 01:13:00 03:51:55 -05:50 US$ 12,000
14 Jackie Hering USA 00:30:49 02:08:30 01:10:43 03:52:13 01:30 US$ 11,000
15 Sara Perez Sala ESP 00:28:17 02:05:27 01:16:53 03:52:56 -02:01 US$ 10,000
16 Tamara Jewett CAN 00:31:54 02:10:10 01:08:59 03:53:15 -01:24 US$ 9,000
17 Mollie Hebda USA 00:30:47 02:08:49 01:12:47 03:54:31 -09:29 US$ 8,000
18 Lesley Smith USA 00:31:56 02:05:45 01:15:48 03:55:46 -02:45 US$ 7,000
19 Ruth Astle GBR 00:30:47 02:09:09 01:15:17 03:57:39 -01:23 US$ 6,000
20 Lottie Lucas UAE 00:29:21 02:11:21 01:19:04 04:02:01 03:34 US$ 5,000
21 Sarissa De Vries NED 00:28:15 02:01:24 01:30:58 04:02:44 05:41 US$ 2,000
22 Imogen Simmonds SUI 00:29:15 02:02:45 01:30:09 04:04:23 11:12 US$ 2,000
23 Grace Thek AUS 00:29:18 02:12:07 01:24:32 04:08:03 10:22 US$ 2,000
  Fenella Langridge GBR 00:28:10 02:02:17   DNF    
  India Lee GBR 00:29:18     DNF    
  Manon Genet FRA 00:33:52     DNF    
  Natia Van Heerden ZAF 00:34:59     DNF    
  Danielle Lewis USA 00:37:24     DNF    

Here’s a graphical comparison of the laps for the top two finishers (click for a hi-res version):

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Collin Chartier USA 00:26:52 01:48:34 01:00:03 03:17:16 -13:15 US$ 100,000
2 Magnus Elbaek Ditlev DEN 00:27:47 01:47:23 01:00:52 03:17:58 -08:59 US$ 70,000
3 Sam Long USA 00:29:20 01:45:54 01:01:18 03:18:08 -07:36 US$ 50,000
4 Sam Laidlow FRA 00:26:38 01:48:45 01:03:14 03:20:28 -16:55 US$ 40,000
5 Florian Angert GER 00:26:57 01:47:14 01:05:05 03:21:13 -06:59 US$ 35,000
6 Kristian Hogenhaug DEN 00:27:44 01:48:44 01:02:43 03:21:27 -24:11 US$ 30,000
7 Aaron Royle AUS 00:26:37 01:50:27 01:02:31 03:21:32 -06:10 US$ 25,000
8 Pieter Heemeryck BEL 00:27:47 01:52:30 01:00:11 03:22:26 -10:09 US$ 20,000
9 Mika Noodt GER 00:26:55 01:50:42 01:02:58 03:22:35 -04:01 US$ 18,000
10 Pablo Dapena Gonzalez ESP 00:26:57 01:52:28 01:01:44 03:22:55 -06:55 US$ 16,000
11 Daniel Baekkegard DEN 00:26:43 01:49:37 01:05:16 03:23:34 -01:11 US$ 14,000
12 Jason West USA 00:27:38 01:55:26 00:58:54 03:23:43 -05:51 US$ 13,000
13 Chris Leiferman USA 00:29:09 01:49:45 01:03:23 03:24:04 -06:46 US$ 12,000
14 Thor Bendix Madsen DEN 00:29:17 01:47:30 01:05:45 03:24:53 -08:42 US$ 11,000
15 Bradley Weiss ZAF 00:27:43 01:54:54 01:00:51 03:25:25 -06:33 US$ 10,000
16 Sebastian Kienle GER 00:29:08 01:53:26 01:00:56 03:25:45 -03:12 US$ 9,000
17 Jackson Laundry CAN 00:27:47 01:54:00 01:02:15 03:25:53 -03:51 US$ 8,000
18 Josh Amberger AUS 00:26:46 01:52:56 01:04:43 03:26:19 -06:26 US$ 7,000
19 Clement Mignon FRA 00:27:50 01:52:21 01:04:12 03:26:39 -02:35 US$ 6,000
20 Rudy Von Berg USA 00:27:34 01:55:03 01:03:00 03:27:28 01:17 US$ 5,000
21 Lionel Sanders CAN 00:29:14 01:47:30 01:08:52 03:27:31 04:13 US$ 2,000
22 Matt Hanson USA 00:29:17 01:56:15 01:00:42 03:28:08 -00:03 US$ 2,000
23 Ben Kanute USA 00:26:40 01:52:59 01:06:50 03:28:09 -01:16 US$ 2,000
24 Kyle Smith NZL 00:26:56 01:50:48 01:10:04 03:29:27 01:47 US$ 2,000
25 Kyle Buckingham ZAF 00:27:51 01:54:44 01:05:51 03:30:37 -05:37 US$ 2,000
26 Jan Stratmann GER 00:26:59 01:53:08 01:09:32 03:31:47 01:57 US$ 2,000
27 Sam Appleton AUS 00:26:51 01:52:29 01:11:24 03:32:42 04:50 US$ 2,000
28 Jesper Svensson SWE 00:27:00 01:55:55 01:09:10 03:34:01 -03:04 US$ 2,000
29 Filipe Azevedo POR 00:26:53 02:00:26 01:05:23 03:34:46 05:47 US$ 2,000
30 Thomas Bishop GBR 00:26:49 01:52:30 01:17:35 03:39:39 08:42 US$ 2,000
31 Matt Trautman ZAF 00:29:11 01:53:33 01:15:36 03:40:23 10:08 US$ 2,000
32 Matthew Sharpe CAN 00:26:50 02:01:24 01:11:36 03:41:48 13:55 US$ 2,000
33 Nick Kastelein AUS 00:26:48 02:00:37 01:23:27 03:53:08 n/a US$ 2,000
  Vetle Bergsvik Thorn NOR 00:26:44 01:52:47   DNF    
  Reinaldo Colucci BRA 00:27:00 01:55:55   DNF    
  Casper Stornes NOR 00:26:59 01:58:01   DNF    
  Caleb Noble AUS 00:27:14     DNF    
  Frederic Funk GER 00:27:40     DNF    
  Andre Lopes BRA 00:27:52     DNF    
  Miki Moerck Taagholt DEN 00:29:26     DNF    
  Trevor Foley USA 00:32:30     DNF    

With a few more contenders to look at, here’s my standard line chart on how the race developed for the race leaders in the men’s race (click for a hi-res version):

0

PTO Tour Dallas (Sept 17th & 18th) – Seedings

PTO Tour Dallas

Prize Money

PTO US Open has a total prize purse of 1.078.000 US$, paying 40 deep.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Taylor Knibb USA 03:27:54 00:26:07 01:52:53 02:22:00 01:05:54
2 2 Lucy Charles-Barclay GBR 03:28:28 00:25:24 01:54:37 02:23:01 01:05:27
3 31 Flora Duffy BMU 03:28:34 00:26:12 01:55:59 02:25:11 01:03:23
4 3 Ashleigh Gentle AUS 03:29:50 00:26:49 01:57:05 02:26:54 01:02:56
5 5 Paula Findlay CAN 03:30:09 00:27:33 01:53:28 02:24:01 01:06:08
6 6 Holly Lawrence GBR 03:31:27 00:26:41 01:55:22 02:25:03 01:06:24
7 1 Katrina Matthews GBR 03:33:31 00:29:03 01:56:06 02:28:09 01:05:22
8 8 Jackie Hering USA 03:34:00 00:28:43 01:56:50 02:28:33 01:05:27
9 10 Jocelyn McCauley USA 03:34:39 00:28:07 01:53:40 02:24:47 01:09:52
10 17 Sara Perez Sala ESP 03:35:52 00:25:48 01:56:38 02:25:26 01:10:26
11 12 Tamara Jewett CAN 03:36:24 00:29:58 02:01:08 02:34:06 01:02:18
12 15 Ellie Salthouse AUS 03:36:42 00:27:27 01:57:10 02:27:37 01:09:05
13 18 Imogen Simmonds SUI 03:37:18 00:27:32 01:58:05 02:28:37 01:08:41
14 20 Lotte Wilms NED 03:37:44 00:26:28 01:58:49 02:28:17 01:09:27
15 25 Rach McBride CAN 03:37:58 00:28:56 01:55:35 02:27:31 01:10:27
16 16 Sarissa De Vries NED 03:39:21 00:27:16 01:59:14 02:29:30 01:09:51
17 22 India Lee GBR 03:40:16 00:27:23 01:59:26 02:29:49 01:10:27
18 27 Lesley Smith USA 03:40:46 00:29:18 02:01:53 02:34:11 01:06:35
19 7 Fenella Langridge GBR 03:41:08 00:27:21 02:00:54 02:31:15 01:09:53
20 24 Grace Thek AUS 03:41:32 00:28:29 02:02:24 02:33:53 01:07:39
21 11 Lisa Norden SWE 03:41:39 00:27:46 01:58:05 02:28:51 01:12:48
22 32 Lottie Lucas UAE 03:41:41 00:28:14 01:59:46 02:31:00 01:10:41
23 23 Marjolaine Pierre FRA 03:41:42 00:29:33 02:02:37 02:35:10 01:06:32
24 9 Ruth Astle GBR 03:41:52 00:30:25 01:58:10 02:31:35 01:10:17
25 21 Manon Genet FRA 03:42:35 00:29:13 02:01:30 02:33:43 01:08:52
26 19 Danielle Lewis USA 03:43:26 00:33:03 01:57:14 02:33:17 01:10:09
27 29 Mollie Hebda USA 03:45:02 00:28:59 02:00:31 02:32:30 01:12:32
28 26 Rebecca Clarke NZL 03:47:38 00:27:02 02:03:16 02:33:18 01:14:20
29 28 Natia Van Heerden ZAF 03:48:38 00:31:35 02:03:59 02:38:34 01:10:04

Winning Odds

  • Lucy Charles-Barclay: 31% (2-1)
  • Ashleigh Gentle: 23% (3-1)
  • Taylor Knibb: 17% (5-1)
  • Paula Findlay: 16% (5-1)
  • Holly Lawrence: 5% (20-1)
  • Flora Duffy: 4% (28-1)
  • Jackie Hering: 2% (62-1)

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Daniel Baekkegard DEN 03:09:30 00:24:31 01:43:33 02:11:04 00:58:26
2 2 Lionel Sanders CAN 03:09:46 00:27:24 01:41:10 02:11:34 00:58:12
3 6 Sam Long USA 03:10:27 00:27:52 01:40:35 02:11:27 00:59:00
4 3 Alistair Brownlee GBR 03:10:45 00:24:21 01:42:42 02:10:03 01:00:42
5 1 Magnus Elbaek Ditlev DEN 03:11:08 00:25:35 01:41:56 02:10:31 01:00:37
6 28 Aaron Royle AUS 03:11:17 00:23:31 01:45:29 02:12:00 00:59:17
7 33 Mika Noodt GER 03:11:25 00:25:18 01:44:29 02:12:47 00:58:38
8 12 Frederic Funk GER 03:11:27 00:25:16 01:41:34 02:09:50 01:01:37
9 7 Rudy Von Berg USA 03:11:51 00:25:13 01:43:36 02:11:49 01:00:02
10 5 Florian Angert GER 03:12:24 00:24:31 01:43:26 02:10:57 01:01:27
11 18 Kyle Smith NZL 03:12:35 00:24:25 01:44:14 02:11:39 01:00:56
12 23 Miki Moerck Taagholt DEN 03:12:35 00:24:46 01:43:18 02:11:04 01:01:31
13 44 Casper Stornes NOR 03:12:40 00:24:27 01:47:09 02:14:36 00:58:04
14 22 Sam Appleton AUS 03:13:24 00:24:52 01:43:15 02:11:07 01:02:17
15 15 Jason West USA 03:13:32 00:25:31 01:46:38 02:15:09 00:58:23
16 24 Clement Mignon FRA 03:13:32 00:25:28 01:45:04 02:13:32 01:00:00
17 21 Collin Chartier USA 03:13:39 00:25:07 01:44:40 02:12:47 01:00:52
18 8 Matt Hanson USA 03:13:44 00:26:41 01:45:46 02:15:27 00:58:17
19 26 Sebastian Kienle GER 03:13:46 00:27:06 01:44:28 02:14:34 00:59:12
20 10 Ben Kanute USA 03:13:48 00:24:46 01:43:43 02:11:29 01:02:19
21 32 Pablo Dapena Gonzalez ESP 03:14:06 00:24:49 01:47:31 02:15:20 00:58:46
22 19 Pieter Heemeryck BEL 03:14:14 00:25:09 01:44:04 02:12:13 01:02:01
23 9 Jackson Laundry CAN 03:14:25 00:26:21 01:44:37 02:13:58 01:00:27
24 41 Matthew Sharpe CAN 03:14:31 00:24:57 01:46:28 02:14:25 01:00:06
25 42 Nick Kastelein AUS 03:14:42 00:24:36 01:46:40 02:14:16 01:00:26
26 36 Jan Stratmann GER 03:14:54 00:24:59 01:45:20 02:13:19 01:01:35
27 34 Filipe Azevedo POR 03:14:56 00:25:20 01:46:26 02:14:46 01:00:10
28 38 Trevor Foley * USA 03:15:19 00:28:41 01:44:53 02:16:34 00:58:45
29 16 Chris Leiferman USA 03:15:30 00:27:15 01:45:47 02:16:02 00:59:28
30 11 Sam Laidlow FRA 03:15:35 00:24:18 01:42:45 02:10:03 01:05:32
31 35 Josh Amberger AUS 03:16:19 00:24:16 01:45:43 02:12:59 01:03:20
32 43 Thomas Bishop GBR 03:16:23 00:23:43 01:48:04 02:14:47 01:01:36
33 17 Bradley Weiss ZAF 03:16:25 00:26:19 01:46:12 02:15:31 01:00:54
34 31 Matt Trautman ZAF 03:16:32 00:26:23 01:47:03 02:16:26 01:00:06
35 39 Andrew Starykowicz USA 03:16:45 00:26:03 01:41:51 02:10:54 01:05:51
36 20 Kristian Hogenhaug DEN 03:16:48 00:26:41 01:44:26 02:14:07 01:02:41
37 30 Thor Bendix Madsen DEN 03:16:58 00:26:19 01:45:10 02:14:29 01:02:29
38 40 Caleb Noble AUS 03:18:09 00:25:09 01:49:00 02:17:09 01:01:00
39 14 Reinaldo Colucci BRA 03:18:40 00:25:29 01:48:07 02:16:36 01:02:04
40 25 Jesper Svensson SWE 03:18:57 00:24:52 01:47:51 02:15:43 01:03:14
41 29 Kyle Buckingham ZAF 03:19:25 00:26:20 01:46:38 02:15:58 01:03:27
42 37 Paul Schuster GER 03:19:59 00:25:33 01:49:18 02:17:51 01:02:08
43 27 Andre Lopes BRA 03:20:19 00:26:19 01:47:37 02:16:56 01:03:23
  45 Vetle Bergsvik Thorn NOR n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

  • Lionel Sanders: 16% (5-1)
  • Daniel Baekkegard: 16% (5-1)
  • Alistair Brownlee: 13% (7-1)
  • Frederic Funk: 13% (7-1)
  • Sam Long: 13% (7-1)
  • Florian Angert: 8% (11-1)
  • Jason West: 7% (13-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 5% (20-1)
  • Mika Noodt: 2% (40-1)
  • Matt Hanson: 2% (42-1)
0

PTO Tour Edmonton 2022 – Analyzing Results

PTO Edmonton

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Ashleigh Gentle AUS 00:27:50 01:58:02 01:03:17 03:30:53 -15:24 US$ 100,000
2 Paula Findlay CAN 00:28:37 01:55:10 01:07:44 03:33:16 -09:17 US$ 70,000
3 Chelsea Sodaro USA 00:31:06 01:57:56 01:04:09 03:34:56 -11:34 US$ 50,000
4 Laura Philipp GER 00:31:07 01:55:18 01:07:06 03:35:10 -07:18 US$ 40,000
5 Julie Derron SUI 00:27:46 02:02:11 01:04:54 03:36:17 -12:34 US$ 35,000
6 Holly Lawrence GBR 00:28:32 02:00:20 01:07:02 03:37:43 -05:16 US$ 30,000
7 Vittoria Lopes BRA 00:27:25 02:00:09 01:09:09 03:38:13 n/a US$ 25,000
8 Ellie Salthouse AUS 00:28:29 01:57:32 01:10:47 03:38:33 -09:34 US$ 20,000
9 Sophie Watts USA 00:30:02 02:00:07 01:07:31 03:39:27 -05:49 US$ 18,000
10 Nicola Spirig SUI 00:28:43 01:57:59 01:11:36 03:39:50 -06:01 US$ 16,000
11 Jocelyn McCauley USA 00:29:29 01:56:11 01:12:18 03:40:10 -13:09 US$ 14,000
12 Jackie Hering USA 00:29:55 01:59:00 01:09:22 03:40:13 -03:44 US$ 13,000
13 Tamara Jewett CAN 00:31:03 02:03:11 01:03:54 03:40:22 -09:11 US$ 12,000
14 Skye Moench USA 00:29:57 01:58:21 01:10:04 03:40:30 -05:05 US$ 11,000
15 Rach McBride CAN 00:30:57 01:58:52 01:12:07 03:43:49 -11:28 US$ 10,000
16 Pamella Oliveira BRA 00:28:26 02:00:31 01:13:33 03:44:33 -08:48 US$ 9,000
17 India Lee GBR 00:28:40 02:01:43 01:12:55 03:45:04 -06:43 US$ 8,000
18 Lotte Wilms NED 00:29:10 02:03:20 01:11:39 03:45:59 -01:54 US$ 7,000
19 Nikki Bartlett GBR 00:32:18 01:56:55 01:15:08 03:46:15 -04:44 US$ 6,000
20 Luisa Baptista BRA 00:28:34 02:07:20 01:09:54 03:47:11 02:02 US$ 5,000
21 Hannah Wells NZL 00:29:46 02:02:22 01:13:43 03:47:42 -04:32 US$ 2,000
22 Elisabetta Curridori ITA 00:32:16 02:04:31 01:09:20 03:47:59 -09:50 US$ 2,000
23 Laura Siddall GBR 00:33:24 02:01:16 01:12:28 03:49:05 -04:54 US$ 2,000
24 Danielle Lewis USA 00:34:45 01:58:26 01:14:55 03:49:37 -02:14 US$ 2,000
25 Radka Kahlefeldt CZE 00:31:04 02:07:00 01:10:46 03:50:52 06:14 US$ 2,000
26 Sara Perez Sala ESP 00:27:48 02:01:43 01:20:16 03:51:34 07:21 US$ 2,000
27 Lauren Brandon USA 00:27:37 02:02:27 01:20:11 03:52:22 -06:32 US$ 2,000
28 Penny Slater AUS 00:31:04 02:01:12 01:18:38 03:52:35 -07:56 US$ 2,000
29 Jeanni Metzler ZAF 00:30:32 02:13:42 01:08:17 03:54:15 12:44 US$ 2,000
  Fenella Langridge GBR 00:29:31 01:59:25   DNF    
  Sarah Crowley AUS 00:28:46 02:06:58   DNF    
  Emma Pallant-Browne GBR 00:31:01     DNF    

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Gustav Iden NOR 00:26:24 01:44:14 00:58:37 03:10:48 -04:26 US$ 100,000
2 Kristian Blummenfelt NOR 00:26:18 01:44:34 00:58:59 03:11:15 -14:35 US$ 70,000
3 Aaron Royle AUS 00:25:03 01:46:10 01:01:41 03:14:25 -08:46 US$ 50,000
4 Sam Laidlow FRA 00:25:07 01:44:30 01:03:38 03:14:47 -15:06 US$ 40,000
5 Frederic Funk GER 00:26:23 01:44:14 01:02:35 03:14:55 -05:56 US$ 35,000
6 Pieter Heemeryck BEL 00:26:47 01:44:30 01:02:30 03:15:23 -12:19 US$ 30,000
7 Lionel Sanders CAN 00:28:49 01:43:46 01:01:12 03:15:49 -01:50 US$ 25,000
8 Max Neumann AUS 00:26:27 01:48:01 01:00:45 03:16:39 -11:18 US$ 20,000
9 Kyle Smith NZL 00:25:16 01:45:49 01:04:11 03:17:02 -04:48 US$ 18,000
10 Miki Moerck Taagholt DEN 00:26:18 01:45:03 01:04:24 03:17:13 -05:20 US$ 16,000
11 Collin Chartier USA 00:26:27 01:47:40 01:01:32 03:17:23 -06:13 US$ 14,000
12 Sebastian Kienle GER 00:27:59 01:47:48 00:59:57 03:17:33 -05:09 US$ 13,000
13 Clement Mignon FRA 00:27:07 01:47:17 01:02:07 03:18:01 -05:05 US$ 12,000
14 Matthew McElroy USA 00:26:28 01:50:43 00:59:36 03:18:14 n/a US$ 11,000
15 Filipe Azevedo POR 00:26:29 01:48:02 01:02:28 03:18:37 -04:49 US$ 10,000
16 Pablo Dapena Gonzalez ESP 00:27:01 01:49:13 01:00:51 03:18:48 -04:03 US$ 9,000
17 David McNamee GBR 00:26:31 01:49:34 01:01:21 03:19:06 -11:41 US$ 8,000
18 Thomas Steger AUT 00:28:04 01:48:03 01:01:33 03:19:32 -02:38 US$ 7,000
19 Jackson Laundry CAN 00:28:00 01:46:13 01:04:13 03:20:06 -01:16 US$ 6,000
20 Jason West USA 00:26:26 01:52:15 01:00:28 03:20:38 -00:53 US$ 5,000
21 Matthew Sharpe CAN 00:26:22 01:50:19 01:03:57 03:22:13 n/a US$ 2,000
22 Matt Hanson USA 00:28:45 01:52:17 01:00:32 03:23:01 02:24 US$ 2,000
23 Kyle Buckingham ZAF 00:27:57 01:47:58 01:05:17 03:23:10 -07:26 US$ 2,000
24 Alistair Brownlee GBR 00:25:06 01:44:27 01:12:01 03:23:14 05:49 US$ 2,000
25 Brent McMahon CAN 00:26:26 01:52:36 01:03:50 03:24:28 -02:47 US$ 2,000
26 Andre Lopes BRA 00:27:55 01:49:14 01:06:31 03:25:19 -05:10 US$ 2,000
27 Andrew Starykowicz USA 00:26:50 01:45:45 01:11:46 03:26:13 02:46 US$ 2,000
28 Sam Appleton AUS 00:26:21 01:49:48 01:08:56 03:26:46 07:28 US$ 2,000
29 Ben Kanute USA 00:25:14 01:51:27 01:08:40 03:26:46 06:08 US$ 2,000
30 Jack Moody NZL 00:31:02 01:52:53 01:03:43 03:29:18 02:41 US$ 2,000
31 Youri Keulen NED 00:27:53 01:55:46 01:05:14 03:30:47 10:29 US$ 2,000
32 Jason Pohl CAN 00:30:12 01:55:14 01:03:55 03:31:11 -03:45 US$ 2,000
33 Tim Van Berkel AUS 00:28:46 01:54:54 01:06:54 03:32:23 08:56 US$ 2,000
34 Reinaldo Colucci BRA 00:28:04 01:56:11 01:07:12 03:33:07 09:18 US$ 2,000
35 Henri Schoeman ZAF 00:25:01 01:51:28 01:20:13 03:38:17 22:18 US$ 2,000
36 Steven McKenna AUS 00:28:55 01:56:20 01:15:07 03:42:06 19:21 US$ 2,000
  Eric Lagerstrom USA 00:26:31 01:53:36   DNF    

PTO Tour Edmonton 2022 (July 23rd and 24th) – Seedings

PTO Edmonton

The newly created PTO Tour starts with two events for the 2022 season, the Canadian Open in Edmonton and the US Open in Dallas (race on September 17th and 18th). Each race will offer a prize purse of 1 million US$, attracting top-ranked athletes across all distances. The female and male races will be shown live on various TV stations and through live streams (details on “How to Watch” and the start times in your time zone can be found on the PTO website).

Prize Money

The Canadian Open in Edmonton offers a total prize purse of more than one million US$, all finishers are going to receive at least 2,000 US$. Both winners are going to earn 100,000 US$.

A “Technical Note” on Expected Times

This is the first time we’re going to see a race on the 100k distance (2k swim, 80k bike, 18k run) in Edmonton which makes predicting specific times a “guessing game” as there is no data on the three-loop swim (with two Australian exits giving us a lot of splits!), the hilly bike ride (lots of 4% to 7% grades) and the run course with frequent turnarounds. This means that the times shown in the seedings below have to be taken with an even larger grain of salt than for other races. But I think they still provide some value in that the order of the athletes and – probably as important – the time difference between the athletes should be pretty reliable (at least for those with a decent number of half-distance races) and give a good indication of how the race might unfold when everyone is racing with their “paper form”. But even “paper form” is not very reliable for some athletes: For example, Alistair Brownlee is coming off an injury, or Henri Schoeman’s last race longer than Olympic Distance was Daytona all the way back in December 2020. 

As always, the data in these tables should not be seen as the “final word” but rather as a starting point for discussion and speculation. At least for me, it makes it easier to spot “unusual things” as the race proceeds – and I hope it’ll give you extra enjoyment when preparing and following the race.

Female Race Participants (Saturday, July 23rd)

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Laura Philipp GER 03:49:41 00:28:47 02:08:19 02:40:06 01:09:35
2 8 Holly Lawrence GBR 03:49:41 00:26:38 02:08:54 02:38:32 01:11:09
3 5 Paula Findlay CAN 03:49:46 00:27:38 02:07:48 02:38:26 01:11:20
4 15 Sara Perez Sala ESP 03:50:58 00:25:42 02:09:23 02:38:05 01:12:53
5 7 Jackie Hering USA 03:51:13 00:28:40 02:10:25 02:42:05 01:09:08
6 3 Emma Pallant-Browne GBR 03:51:21 00:28:28 02:11:21 02:42:49 01:08:32
7 4 Jeanni Metzler ZAF 03:51:45 00:27:33 02:11:06 02:41:39 01:10:06
8 10 Ashleigh Gentle AUS 03:52:02 00:26:59 02:13:25 02:43:24 01:08:38
9 17 Luisa Baptista BRA 03:52:21 00:27:02 02:13:43 02:43:45 01:08:36
10 12 Chelsea Sodaro USA 03:52:25 00:27:41 02:11:39 02:42:20 01:10:05
11 18 Sophie Watts USA 03:52:45 00:27:57 02:12:53 02:43:50 01:08:55
12 9 Nicola Spirig SUI 03:52:55 00:27:51 02:11:59 02:42:50 01:10:05
13 2 Skye Moench USA 03:53:11 00:29:17 02:08:55 02:41:12 01:11:59
14 32 Radka Kahlefeldt CZE 03:53:42 00:27:21 02:12:41 02:43:02 01:10:40
15 16 Ellie Salthouse AUS 03:54:22 00:27:38 02:10:55 02:41:33 01:12:49
16 23 Lotte Wilms NED 03:54:42 00:26:13 02:11:54 02:41:07 01:13:35
17 26 Julie Derron SUI 03:55:32 00:27:57 02:14:52 02:45:49 01:09:43
18 20 Sarah Crowley AUS 03:55:53 00:28:25 02:11:38 02:43:03 01:12:50
19 11 Tamara Jewett CAN 03:56:12 00:30:13 02:16:35 02:49:48 01:06:24
20 14 Jocelyn McCauley USA 03:57:18 00:28:31 02:09:18 02:40:49 01:16:29
21 24 India Lee GBR 03:57:54 00:27:26 02:13:02 02:43:28 01:14:26
22 6 Fenella Langridge GBR 03:58:15 00:27:21 02:14:20 02:44:41 01:13:34
23 21 Hannah Wells NZL 03:58:49 00:28:12 02:12:31 02:43:43 01:15:06
24 19 Nikki Bartlett GBR 03:58:58 00:30:42 02:11:57 02:45:39 01:13:19
25 31 Rach McBride CAN 03:59:35 00:28:42 02:11:21 02:43:03 01:16:32
26 25 Pamella Oliveira BRA 03:59:37 00:26:44 02:13:01 02:42:45 01:16:52
27 28 Danielle Lewis USA 04:00:10 00:33:00 02:10:50 02:46:50 01:13:20
28 22 Laura Siddall GBR 04:01:00 00:30:45 02:13:45 02:47:30 01:13:30
29 27 Elisabetta Curridori ITA 04:02:28 00:30:12 02:17:04 02:50:16 01:12:12
30 29 Lauren Brandon USA 04:04:39 00:25:55 02:14:28 02:43:23 01:21:16
31 30 Penny Slater AUS 04:06:11 00:30:12 02:13:24 02:46:36 01:19:35
  33 Vittoria Lopes BRA n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

  • Laura Philipp: 25% (3-1)
  • Jackie Hering: 12% (7-1)
  • Sara Perez Sala: 10% (8-1)
  • Nicola Spirig: 10% (9-1)
  • Paula Findlay: 9% (10-1)
  • Holly Lawrence: 6% (15-1)
  • Chelsea Sodaro: 5% (18-1)

Male Race Participants (Sunday, July 24th)

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 2 Gustav Iden NOR 03:21:46 00:25:46 01:52:58 02:21:44 01:00:02
2 1 Kristian Blummenfelt NOR 03:22:18 00:25:09 01:53:50 02:21:59 01:00:19
3 36 Henri Schoeman ZAF 03:25:00 00:23:47 01:56:07 02:22:54 01:02:06
4 37 Alistair Brownlee GBR 03:25:02 00:24:42 01:55:03 02:22:45 01:02:17
5 3 Lionel Sanders CAN 03:25:05 00:27:19 01:53:01 02:23:20 01:01:45
6 15 Frederic Funk GER 03:26:34 00:25:17 01:53:41 02:21:58 01:04:36
7 10 Sam Appleton AUS 03:27:29 00:24:52 01:54:23 02:22:15 01:05:14
8 14 Jason West USA 03:27:56 00:25:33 01:57:31 02:26:04 01:01:52
9 16 Miki Moerck Taagholt DEN 03:28:02 00:24:46 01:55:17 02:23:03 01:04:59
10 6 Ben Kanute USA 03:28:03 00:24:54 01:54:59 02:22:53 01:05:10
11 11 Kyle Smith NZL 03:28:14 00:24:35 01:56:25 02:24:00 01:04:14
12 4 Matt Hanson USA 03:28:30 00:26:45 01:57:00 02:26:45 01:01:45
13 5 Jackson Laundry CAN 03:28:33 00:26:16 01:56:04 02:25:20 01:03:13
14 34 Aaron Royle AUS 03:28:55 00:23:26 01:59:02 02:25:28 01:03:27
15 29 Youri Keulen NED 03:29:10 00:25:22 01:59:04 02:27:26 01:01:44
16 17 Clement Mignon FRA 03:29:12 00:25:28 01:57:20 02:25:48 01:03:24
17 18 Sebastian Kienle GER 03:29:14 00:27:27 01:55:38 02:26:05 01:03:09
18 24 Pablo Dapena Gonzalez ESP 03:29:42 00:24:40 01:59:53 02:27:33 01:02:09
19 22 Thomas Steger AUT 03:29:44 00:26:35 01:58:07 02:27:42 01:02:02
20 20 Collin Chartier USA 03:29:50 00:25:12 01:56:31 02:24:43 01:05:07
21 27 Pieter Heemeryck BEL 03:30:35 00:25:05 01:56:25 02:24:30 01:06:05
22 25 Filipe Azevedo POR 03:30:40 00:25:23 01:58:41 02:27:04 01:03:36
23 28 Eric Lagerstrom USA 03:30:45 00:25:01 01:56:40 02:24:41 01:06:04
24 26 Andrew Starykowicz USA 03:31:07 00:26:13 01:53:03 02:22:16 01:08:51
25 19 Bart Aernouts BEL 03:31:45 00:28:42 01:56:06 02:27:48 01:03:57
26 31 Steven McKenna AUS 03:32:13 00:25:19 01:58:53 02:27:12 01:05:01
27 23 Tim Van Berkel AUS 03:32:14 00:25:43 01:58:31 02:27:14 01:05:00
28 12 Reinaldo Colucci BRA 03:32:27 00:25:17 01:59:08 02:27:25 01:05:02
29 33 Brent McMahon CAN 03:33:11 00:25:09 01:58:47 02:26:56 01:06:15
30 9 Max Neumann AUS 03:33:20 00:24:45 01:59:52 02:27:37 01:05:43
31 7 Sam Laidlow FRA 03:34:17 00:25:36 02:00:03 02:28:39 01:05:38
32 32 Jack Moody NZL 03:35:13 00:27:34 02:01:33 02:32:07 01:03:06
33 8 David McNamee GBR 03:35:34 00:25:09 02:02:55 02:31:04 01:04:30
34 30 Kyle Buckingham ZAF 03:36:20 00:26:16 01:59:29 02:28:45 01:07:35
35 21 Andre Lopes BRA 03:36:25 00:26:16 02:00:06 02:29:22 01:07:03
  38 Matthew Sharpe CAN n/a unrated unrated unrated unrated
  39 Matthew McElroy USA n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

  • Gustav Iden: 30% (2-1)
  • Kristian Blummenfelt: 15% (6-1)
  • Frederic Funk: 12% (8-1)
  • Lionel Sanders: 9% (10-1)
  • Jason West: 8% (11-1)
  • Matt Hanson: 4% (23-1)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close