Skip to content

Race Posts

St. GeorgeMay 4th Results
AustraliaMay 5th Results
MallorcaMay 11thResults
LanzaroteMay 18thResults
ChattanoogaMay 19thResults
SamorinMay 19thSeedings
BrasilMay 19thResults
HamburgJune 2ndResults

Click on the race name to get to the post with the latest details about the race. Read more about the types of posts and the data in them here.

Last changes:

  • May 22nd: Added Seedings for IM Hamburg
  • May 20th: Added Results for 70.3 Chattanooga, Challenge “The Championship” Samorin and IM Brasil
  • May 18th: Added Results for IM Lanzarote
  • May 13th: Added Seedings for Challenge “The Championship” Samorin
  • May 11th: Added Results for 70.3 Mallorca
  • May 9th: Added Seedings for IM Lanzarote, 70.3 Chattanooga and IM Brasil
  • May 5th: Added Results for 70.3 St. George and IM Australia
  • May 1st: Added Seedings for 70.3 Mallorca

Ironman Hamburg 2024 (June 2nd) – Seedings

2023 Hamburg.Looking Back To What Occurred Last Year

With Ironman Hamburg coming up in 2024, I can’t help but to think back to the accident that happened last year and to the motorbike driver who died while following the race. If you want to refresh your memory, I refer you back to Tim Heming’s in-depth look for Triathlete Magazine and a closer look at how I experienced last year’s race.

Following the accident, Ironman has made a number of changes to make a similar accident much less likely, among them

  • reduction of the number of press motorbike on the course
  • more scrutiny and better education of motorbike drivers
  • course changes to avoid traffic going in both directions

Some of these changes were already implemented in the races immediately after IM Hamburg last year (e.g. at Ironman Frankfurt), and some more will be visible this year. For example, a new bike course was only announced four weeks before the race and is apparently not without its own challenges – see this German article by triathlon Magazine. Another issue that is making me a bit uneasy: A few of the early Ironman Pro Series events had huge Pro fields, leading to a lot of athletes in close proximity. For example, the startlist for 70.3 Oceanside had 80 men and 37 women. This potentially makes drafting again a much bigger issue, and it also creates problems for the fairness and integrity of the female Pro race when a small gap between the starts makes the fastest women overtake many Pro men already in the swim. Hopefully, this concern is unlikely to be a factor in this year’s women’s Pro European Championship as no Pro men are racing in Hamburg and the startlist only has 30 females.

I hope that the changes that have been implemented will help to create a safe and fair race in Hamburg 2024!

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2017 James Cunnama (ZAF) 08:00:36 Daniela Bleymehl (GER) 09:07:49
2018 Bart Aernouts (BEL) 07:05:26 Sarah Crowley (AUS) 08:08:21
2019 Kristian Hogenhaug (DEN) 08:11:26 Susie Cheetham (GBR) 08:58:02
2021     Laura Zimmermann (GER) 08:54:30
2022     Laura Philipp (GER) 08:18:20
2023 Denis Chevrot (FRA) 07:26:20    

Last Race’s TOP 3

Male Race Results (2023)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Denis Chevrot FRA 00:46:40 04:01:37 02:31:38 07:26:20
2 Pieter Heemeryck BEL 00:46:43 04:00:24 02:37:36 07:31:00
3 Kristian Hogenhaug DEN 00:46:46 03:57:00 02:40:01 07:31:11

Female Race Results (2022)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Laura Philipp GER 00:54:38 04:31:14 02:45:38 08:18:20
2 Chelsea Sodaro USA 00:54:38 04:35:09 03:00:20 08:36:41
3 Manon Genet FRA 00:54:40 04:47:52 03:02:43 08:52:01

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 08:00:36 James Cunnama 2017-08-13
Swim overall 00:47:38 Carlos Lopez Diaz 2017-08-13
Bike overall 04:17:29 Kristian Hogenhaug 2019-07-28
Run overall 02:40:58 James Cunnama 2017-08-13
Total female 08:18:20 Laura Philipp 2022-06-05
Swim female 00:47:45 Lauren Brandon 2021-08-29
Bike female 04:31:14 Laura Philipp 2022-06-05
Run female 02:45:38 Laura Philipp 2022-06-05

Course Rating

The Course Rating for IM Hamburg is 17:29.

Race Adjustments for IM Hamburg

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2017 05:17 00:18 00:45 04:54 18 of 20 05:17 -00:21 00:45 04:54
2019 07:49 -02:09 09:50 00:31 21 of 35 06:33 -01:27 05:18 02:42
2021 18:21 01:12 14:51 03:31 10 of 13 10:29 -00:58 08:29 02:59
2022 23:58 00:54 17:43 05:49 10 of 12 13:52 -00:37 10:47 03:41
2023 31:57 01:28 24:22 07:19 36 of 43 17:29 -00:26 13:30 04:25

Nice slots and Prize Money

IM Hamburg has 6 Pro Nice slot(s). It has a total prize purse of 75.000 US$, paying 10 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 20% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 1 Katrina Matthews (KQ) GBR 08:34:04 08:50:15 00:55:02 04:42:09 05:42:11 02:51:53 78% +0% -22% (8)
2 2 Fenella Langridge (KQ) GBR 08:45:09 09:04:33 00:50:56 04:42:15 05:38:12 03:06:57 71% +8% -21% (9)
3 4 Maja Stage Nielsen (KQ) DEN 08:49:33 09:08:49 00:54:56 04:46:08 05:46:04 03:03:29 80% +11% -8% (17)
4 3 Daniela Bleymehl GER 08:52:21 09:21:17 00:58:42 04:37:41 05:41:23 03:10:58 26% +4% -70% (22)
5 9 Els Visser (KQ) NED 08:54:22 09:11:52 00:58:11 04:43:40 05:46:51 03:07:31 91% +9% -0% (15)
6 8 Laura Jansen * GER 08:56:11 09:22:29 00:59:12 04:49:56 05:54:08 03:02:03 59% +0% -41% (3)
7 7 Sara Svensk SWE 08:57:13 09:14:35 00:58:56 04:41:23 05:45:20 03:11:53 27% +14% -59% (11)
8 25 Katrine Graesboell Christensen DEN 09:01:33 09:22:57 01:03:49 04:54:45 06:03:35 02:57:58 100% +0% -0% (4)
9 20 Henrike Gueber GER 09:01:41 09:39:39 01:05:00 04:48:11 05:58:11 03:03:30 33% +0% -67% (3)
10 31 Erin Schenkels (KQ) CAN 09:02:53 09:35:52 01:00:59 04:54:28 06:00:28 03:02:25 44% +56% -0% (4)
11 21 Dimity-Lee Duke AUS 09:11:39 09:39:58 01:00:14 04:58:40 06:03:54 03:07:45 43% +1% -56% (23)
12 13 Alexandra Tondeur BEL 09:12:01 09:34:46 00:59:39 05:01:41 06:06:19 03:05:42 37% +2% -61% (14)
13 12 Carolin Lehrieder GER 09:12:34 09:57:20 00:56:08 04:45:26 05:46:34 03:26:00 13% +5% -83% (24)
14 5 Joanna Ryter SUI 09:12:56 09:37:09 01:05:43 05:03:10 06:13:52 02:59:04 69% +4% -27% (14)
15 14 Kristin Liepold GER 09:13:12 09:35:27 01:08:07 04:59:18 06:12:26 03:00:46 83% +15% -2% (34)
16 10 Elisabetta Curridori ITA 09:14:02 09:37:45 00:57:37 04:59:10 06:01:47 03:12:15 45% +0% -55% (6)
17 17 Katharina Wolff GER 09:16:06 09:51:56 00:59:10 05:01:07 06:05:17 03:10:49 35% +22% -43% (7)
18 15 Margrit Elfers * GER 09:26:36 09:55:48 01:01:22 04:50:34 05:56:56 03:29:40 38% +18% -45% (8)
19 6 Jackie Hering USA 09:27:35 09:51:33 00:56:14 05:13:21 06:14:35 03:13:00 64% +16% -20% (15)
20 22 Line Borsinski DEN 09:34:11 10:08:21 01:03:33 05:00:39 06:09:13 03:24:58 42% +0% -58% (4)
21 16 Rebecca Anderbury GBR 09:41:02 10:30:55 01:05:29 04:50:15 06:00:44 03:40:18 48% +52% -0% (2)
22 29 Cathrine Sand DEN 09:43:01 10:10:57 01:01:41 05:05:57 06:12:38 03:30:23 100% +0% -0% (4)
23 28 Hannah Arlom GER 09:46:22 10:21:14 01:02:11 05:09:06 06:16:17 03:30:05 n/a (1 IM Pro race)
24 30 Sabrina Exenberger * AUT 09:52:27 10:22:40 01:12:20 05:07:17 06:24:37 03:27:50 100% +0% -0% (2)
25 23 Fabia Maramotti ITA 10:12:53 10:49:21 00:55:04 05:03:59 06:04:02 04:08:51 n/a (1 IM Pro race)
26 27 Annika Timm GER 10:17:53 10:48:49 01:11:40 05:06:48 06:23:28 03:54:25 35% +0% -65% (4)
27 19 Maria Florencia Diaz Philippi ESP 10:18:22 10:55:09 01:11:24 05:34:16 06:50:40 03:27:42 n/a (1 IM Pro race)
  11 Julie Iemmolo FRA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  18 Stephanie Wunderle GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  24 Lisa Gerss GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  26 Sabrina Roth GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Female Race Participants

  • Katrina Matthews: 57% (1-1)
  • Fenella Langridge: 14% (6-1)
  • Maja Stage Nielsen: 10% (9-1)
  • Els Visser: 8% (12-1)
  • Daniela Bleymehl: 5% (18-1)
  • Erin Schenkels: 2% (62-1)

Ironman Brasil 2024 – Analyzing Results

2023 IM Brasil.

Nice and Kona Qualifying

Even with the small fields, IM Brasil offered two qualifying slots each for the men’s (Kona) and women’s (Nice) Ironman World Championships. These will be offered to

  • Pamella Olliveira and Mariana Andrade for the women
    and
  • Reinaldo Colucci and Igor Amorelli for the men.

You can find all qualifiers in this post.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Reinaldo Colucci BRA 00:46:55 (2) 04:21:10 (3) 02:44:46 (1) 07:58:37 -14:07 US$ 3,000
2 Igor Amorelli BRA 00:46:37 (1) 04:20:17 (2) 03:09:48 (3) 08:21:22 -07:10 US$ 2,250
3 Luis Henrique Ohde BRA 00:47:55 (5) 04:38:36 (4) 02:59:48 (2) 08:31:24 -00:55 US$ 1,500
4 Rodrigo Romero Garcia de la Cadena MEX 00:56:12 (7) 05:02:14 (5) 03:38:22 (4) 09:44:40 14:25 US$ 1,250
  Luciano Taccone ARG 00:46:57 (3) 04:12:59 (1)   DNF    
  Fernando Toldi BRA 00:47:49 (4)     DNF    
  Thiago Vinhal BRA 00:47:55 (5)     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Pamella Oliveira BRA 00:51:43 (1) 04:47:11 (1) 03:13:11 (1) 08:57:41 -12:17 US$ 3,000
2 Mariana Andrade BRA 00:57:25 (3) 04:50:44 (2) 03:21:48 (3) 09:16:08 -10:24 US$ 2,250
3 Bruna Stolf BRA 00:55:26 (2) 05:05:02 (3) 03:16:33 (2) 09:23:45 -35:46 US$ 1,500
4 Pamela Tastets CHI 00:59:57 (4) 05:11:04 (5) 03:36:01 (4) 09:54:27 19:37 US$ 1,250
  Fernanda Penkal BRA 01:06:38 (5) 05:08:40 (4)   DNF    

70.3 Chattanooga 2024 – Analyzing Results

IM24 703Chatt QatarAirways Logo large.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Matt Hanson USA 00:24:39 (12) 02:04:06 (9) 01:09:48 (1) 03:41:21 -06:45 US$ 7,500
2 Jackson Laundry CAN 00:24:38 (11) 01:59:31 (2) 01:14:48 (3) 03:42:02 -03:10 US$ 5,000
3 Trevor Foley USA 00:26:00 (23) 01:58:00 (1) 01:14:59 (4) 03:42:16 -03:17 US$ 3,750
4 Antony Costes FRA 00:24:11 (6) 01:59:51 (3) 01:16:09 (8) 03:43:13 -08:08 US$ 3,000
5 Colin Szuch USA 00:25:19 (19) 02:01:27 (5) 01:15:10 (5) 03:45:15 -10:51 US$ 2,000
6 Justin Riele USA 00:23:51 (4) 02:00:10 (4) 01:19:30 (18) 03:46:36 -04:52 US$ 1,500
7 Miguel Mattox USA 00:24:35 (10) 02:03:55 (7) 01:18:00 (13) 03:50:01 -04:11 US$ 1,250
8 Eduardo Perez Sandi Garcia MEX 00:25:21 (20) 02:09:43 (18) 01:11:54 (2) 03:50:21 -06:51 US$ 1,000
9 Cody Beals CAN 00:24:32 (7) 02:07:25 (13) 01:16:06 (7) 03:51:08 -00:07  
10 Hunter Lussi USA 00:24:34 (8) 02:04:02 (8) 01:20:57 (22) 03:52:49 -07:12  
11 Antoine Jolicoeur Desroches CAN 00:23:47 (2) 02:09:59 (19) 01:16:53 (10) 03:53:40 -05:06  
12 Michael Weiss AUT 00:26:22 (30) 02:05:10 (10) 01:19:25 (17) 03:54:33 01:48  
13 John Killeen USA 00:29:42 (51) 02:06:00 (12) 01:15:10 (5) 03:54:33 n/a  
14 Patrick Brady USA 00:27:09 (39) 02:09:15 (16) 01:16:12 (9) 03:55:45 -03:47  
15 Nicholas Scott CAN 00:27:05 (38) 02:08:57 (15) 01:17:26 (11) 03:56:55 -03:26  
16 Taylor Reid CAN 00:26:05 (25) 02:09:29 (17) 01:19:14 (16) 03:58:18 -03:26  
17 Ted Treise USA 00:26:20 (29) 02:05:30 (11) 01:24:00 (33) 03:58:54 -05:20  
18 Steven Zawaski USA 00:25:17 (17) 02:12:23 (26) 01:20:47 (21) 04:01:52 -02:45  
19 Aaron Kolk USA 00:28:25 (45) 02:10:59 (21) 01:18:42 (15) 04:02:15 -10:00  
20 Mitchell Ott USA 00:26:24 (31) 02:12:16 (24) 01:21:28 (25) 04:03:27 n/a  
21 Adam Feigh USA 00:25:10 (15) 02:11:35 (22) 01:23:41 (31) 04:03:55 07:29  
22 Read Ziegler USA 00:25:18 (18) 02:13:02 (27) 01:22:43 (29) 04:04:45 00:32  
23 Connor Readman USA 00:26:47 (36) 02:13:20 (28) 01:22:09 (27) 04:05:53 -06:27  
24 Alexander Frank USA 00:26:42 (34) 02:14:21 (30) 01:21:19 (24) 04:06:05 n/a  
25 Riley Carpenter USA 00:28:22 (42) 02:15:25 (36) 01:19:30 (18) 04:06:41 -02:32  
26 Todd Suttor USA 00:26:02 (24) 02:11:44 (23) 01:26:16 (35) 04:07:23 04:07  
27 Ross Baldwin USA 00:30:59 (54) 02:14:56 (32) 01:17:28 (12) 04:07:35 n/a  
28 Nick Cosman CAN 00:26:50 (37) 02:12:19 (25) 01:24:33 (34) 04:08:02 -02:05  
29 Anthony Didion USA 00:28:39 (46) 02:15:57 (38) 01:20:02 (20) 04:08:10 n/a  
30 Vant Lammers USA 00:28:39 (46) 02:14:58 (33) 01:21:30 (26) 04:08:21 01:53  
31 James Hayes USA 00:25:23 (22) 02:08:55 (14) 01:30:39 (41) 04:08:46 -14:58  
32 Brian Reynolds USA 00:29:30 (50) 02:18:14 (43) 01:18:15 (14) 04:09:44 n/a  
33 Ryan Sedivec USA 00:28:22 (42) 02:14:08 (29) 01:23:43 (32) 04:10:36 04:58  
34 Thomas Inigo USA 00:27:32 (40) 02:16:11 (39) 01:23:08 (30) 04:10:55 -08:51  
35 Yang Pan USA 00:29:12 (49) 02:15:45 (37) 01:21:16 (23) 04:11:11 -01:05  
36 Aaron Belcher USA 00:30:02 (52) 02:17:18 (40) 01:22:38 (28) 04:14:13 n/a  
37 Mohamad Alsabbagh SYR 00:23:48 (3) 02:15:02 (35) 01:32:22 (43) 04:14:20 n/a  
38 Connor Callahan USA 00:26:10 (26) 02:17:28 (41) 01:29:43 (38) 04:17:18 n/a  
39 Trevor Delsaut FRA 00:26:11 (27) 02:18:25 (44) 01:29:24 (37) 04:17:57 -01:51  
40 Tyler Woodward USA 00:26:41 (32) 02:17:57 (42) 01:31:11 (42) 04:19:30 -02:28  
41 Levente Lukacs HUN 00:24:07 (5) 02:14:35 (31) 01:38:11 (45) 04:20:08 09:45  
42 Steve Rosinski USA 00:28:47 (48) 02:18:34 (45) 01:29:43 (38) 04:20:55 06:45  
43 Avery Ling CAN 00:28:24 (44) 02:21:25 (48) 01:28:38 (36) 04:21:55 n/a  
44 Kevin Bishop USA 00:25:21 (20) 02:22:56 (49) 01:29:45 (40) 04:22:00 11:16  
45 Anthony Aguilera USA 00:30:44 (53) 02:20:35 (47) 01:32:24 (44) 04:27:44 n/a  
46 Roee Zoarets ISR 00:24:34 (8) 02:19:55 (46) 01:45:23 (46) 04:33:34 -03:36  
47 Lane Hollis USA 00:26:12 (28) 02:26:44 (51) 01:47:14 (47) 04:43:37 n/a  
48 Denis Pyryev USA 00:25:13 (16) 02:25:18 (50) 02:00:34 (48) 04:55:17 34:44  
  Nicholas Quenet ZAF 00:22:43 (1) 02:01:35 (6)   DNF    
  Soren Jensen USA 00:28:19 (41) 02:10:58 (20)   DNF    
  Mikael Staer Nathan CAN 00:26:45 (35) 02:15:00 (34)   DNF    
  Avraham Mana ISR 00:24:45 (13) 02:30:48 (52)   DNF    
  Marek Bialkowski CAN 00:26:41 (32) 03:03:26 (53)   DNF    
  Robert Swan USA 00:25:09 (14)     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Emma Pallant-Browne GBR 00:27:07 (11) 02:17:10 (3) 01:18:43 (1) 04:06:27 -03:41 US$ 7,500
2 Jackie Hering USA 00:27:00 (7) 02:17:10 (3) 01:19:27 (2) 04:07:05 -06:48 US$ 5,000
3 Sarah True USA 00:25:04 (3) 02:19:10 (5) 01:22:08 (4) 04:10:13 -01:48 US$ 3,750
4 Danielle Lewis USA 00:29:04 (18) 02:15:58 (1) 01:23:54 (6) 04:12:06 -04:13 US$ 3,000
5 Grace Alexander USA 00:24:58 (2) 02:19:16 (6) 01:27:21 (14) 04:15:04 -07:40 US$ 2,000
6 Alice Alberts USA 00:27:03 (10) 02:19:22 (8) 01:26:20 (10) 04:16:34 n/a US$ 1,500
7 Jodie Stimpson GBR 00:24:56 (1) 02:19:18 (7) 01:29:04 (15) 04:16:55 -01:16 US$ 1,250
8 Lisa Becharas USA 00:27:02 (9) 02:17:04 (2) 01:32:41 (24) 04:20:04 -07:49 US$ 1,000
9 Ai Ueda JPN 00:26:58 (6) 02:30:52 (20) 01:21:56 (3) 04:23:02 -05:33  
10 Batya Beard USA 00:28:00 (16) 02:26:34 (11) 01:25:09 (8) 04:23:27 -00:45  
11 Kylie Simpson AUS 00:33:51 (40) 02:23:19 (9) 01:25:47 (9) 04:26:49 02:20  
12 Ansley Queen USA 00:29:50 (26) 02:30:17 (18) 01:24:11 (7) 04:27:56 n/a  
13 Miranda Tomenson CAN 00:27:08 (12) 02:32:29 (25) 01:27:18 (13) 04:30:56 -02:40  
14 Chelsea Hollingsworth USA 00:27:12 (15) 02:32:17 (24) 01:26:32 (12) 04:31:15 n/a  
15 Laura Mathews USA 00:27:00 (7) 02:27:41 (13) 01:33:58 (27) 04:32:28 -14:45  
16 Robin Pomeroy USA 00:26:27 (4) 02:29:20 (15) 01:33:30 (25) 04:33:04 06:35  
17 Kerry Girona USA 00:30:09 (29) 02:29:51 (16) 01:29:25 (16) 04:33:22 -07:57  
18 Katie Lance USA 00:29:45 (25) 02:29:51 (16) 01:30:08 (18) 04:33:55 -11:37  
19 Kaylee Slade USA 00:32:00 (36) 02:33:56 (29) 01:26:29 (11) 04:35:58 02:00  
20 Kayla Bowker USA 00:29:10 (20) 02:30:47 (19) 01:32:33 (23) 04:37:12 01:40  
21 Caroline Kaplan USA 00:27:11 (14) 02:32:48 (26) 01:33:42 (26) 04:37:22 n/a  
22 Leslie Peterson USA 00:29:18 (23) 02:33:28 (28) 01:30:57 (21) 04:37:48 n/a  
23 Alayna Szuch USA 00:33:40 (39) 02:31:15 (21) 01:30:18 (19) 04:39:18 -10:51  
24 Rachel Mensch USA 00:26:44 (5) 02:27:51 (14) 01:40:54 (32) 04:39:32 02:22  
25 Allison Jacob CAN 00:30:23 (32) 02:34:52 (30) 01:30:07 (17) 04:39:50 n/a  
26 Clarice Chastang USA 00:30:10 (30) 02:34:52 (30) 01:30:19 (20) 04:40:05 -10:50  
27 Christine Massey USA 00:29:57 (28) 02:31:30 (22) 01:34:53 (28) 04:40:27 -25:19  
28 Olivia Dietzel USA 00:31:57 (35) 02:40:48 (34) 01:23:33 (5) 04:42:00 -06:13  
29 Melanie McQuaid CAN 00:27:09 (13) 02:25:27 (10) 01:48:18 (35) 04:44:42 13:16  
30 Jessica Cullen CAN 00:32:06 (37) 02:33:16 (27) 01:35:53 (30) 04:44:59 -10:07  
31 Shyanne Mcgregor USA 00:29:54 (27) 02:27:37 (12) 01:42:04 (33) 04:45:25 n/a  
32 Gabrielle Suver USA 00:31:32 (33) 02:39:49 (33) 01:31:51 (22) 04:48:46 n/a  
33 Jessica Turanec CAN 00:33:26 (38) 02:37:32 (32) 01:35:38 (29) 04:50:27 n/a  
34 Nicole Levenson USA 00:31:45 (34) 02:32:09 (23) 01:45:22 (34) 04:54:26 -00:59  
35 Abbie Sullivan USA 00:29:09 (19) 02:52:14 (37) 01:38:33 (31) 05:04:54 03:19  
36 Anne Basso FRA 00:29:11 (21) 02:47:28 (36) 02:17:48 (36) 05:40:11 54:20  
  Heather Low CAN 00:30:15 (31) 02:41:59 (35)   DNF    
  Danielle Treise USA 00:28:30 (17)     DNF    
  Elizabeth Heinbach USA 00:29:13 (22)     DNF    
  Corinne Mouw USA 00:29:33 (24)     DNF    

Challenge “The Championship” 2024 – Analyzing Results

Cf championship samorin rgb 1.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kyle Smith NZL 00:22:30 (5) 01:50:59 (5) 01:09:42 (1) 03:27:10 -04:24 EUR 15,000
2 Frederic Funk GER 00:22:33 (9) 01:48:48 (1) 01:13:24 (9) 03:29:24 -02:37 EUR 9,000
3 Kristian Hogenhaug DEN 00:22:42 (17) 01:50:57 (3) 01:12:03 (5) 03:29:56 -06:08 EUR 7,000
4 Kacper Stepniak POL 00:22:28 (4) 01:51:34 (10) 01:12:25 (6) 03:30:21 -07:54 EUR 5,000
5 Jan Stratmann GER 00:22:27 (3) 01:50:56 (2) 01:14:04 (12) 03:31:55 -03:56 EUR 4,000
6 Rico Bogen GER 00:22:21 (1) 01:51:08 (8) 01:14:45 (16) 03:32:12 -05:09 EUR 3,000
7 Filipe Azevedo POR 00:22:35 (12) 01:51:14 (9) 01:14:11 (13) 03:32:35 -03:52 EUR 2,500
8 Jesper Svensson SWE 00:22:43 (18) 01:51:00 (6) 01:14:40 (14) 03:32:52 -08:57 EUR 2,000
9 Ondrej Kubo SVK 00:24:51 (25) 01:54:53 (15) 01:11:44 (4) 03:35:51 -06:10 EUR 1,500
10 Joshua Lewis GBR 00:22:33 (9) 01:51:04 (7) 01:18:03 (24) 03:36:06 -03:31 EUR 1,000
11 Thomas Davis GBR 00:22:33 (9) 01:56:06 (17) 01:13:47 (11) 03:36:38 -06:35  
12 Joe Skipper GBR 00:25:43 (31) 01:53:48 (13) 01:12:42 (7) 03:36:45 -02:50  
13 Will Draper GBR 00:24:44 (21) 01:54:00 (14) 01:13:40 (10) 03:37:45 -08:58  
14 Kurt McDonald AUS 00:22:38 (15) 01:52:06 (11) 01:18:48 (25) 03:37:59 -00:47  
15 Jack Hutchens GBR 00:22:37 (14) 01:56:58 (18) 01:14:45 (16) 03:38:50 -05:32  
16 Jonathan Wayaffe BEL 00:24:47 (22) 01:57:23 (20) 01:12:48 (8) 03:39:30 00:37  
17 Samuel Boettinger GER 00:24:49 (24) 01:59:39 (25) 01:11:42 (3) 03:40:46 -07:24  
18 Finn Große-Freese GER 00:22:36 (13) 01:59:17 (23) 01:14:44 (15) 03:41:32 04:06  
19 Dries Matthys BEL 00:23:33 (20) 01:55:54 (16) 01:17:19 (22) 03:41:47 00:16  
20 Marc Dubrick USA 00:22:21 (1) 01:58:30 (22) 01:16:09 (19) 03:41:52 06:26  
21 Bastian Peitersen DEN 00:25:20 (30) 02:01:25 (30) 01:10:28 (2) 03:42:01 00:40  
22 Alessandro Fabian ITA 00:22:30 (5) 02:00:27 (27) 01:16:30 (20) 03:43:33 06:07  
23 Dieter Comhair BEL 00:25:17 (29) 01:57:17 (19) 01:16:34 (21) 03:44:01 03:20  
24 Antonio Limoli ITA 00:22:40 (16) 01:59:30 (24) 01:17:29 (23) 03:45:16 -05:05  
25 Nicholas Chase USA 00:24:47 (22) 02:00:51 (28) 01:15:55 (18) 03:46:25 01:25  
26 Kit Walker GBR 00:24:52 (26) 02:01:01 (29) 01:21:09 (26) 03:52:11 -04:13  
27 Franck Guyon FRA 00:25:15 (28) 02:00:24 (26) 01:28:06 (27) 03:58:35 10:48  
28 Amir Alfie ISR 00:35:52 (33) 02:12:46 (32) 01:28:48 (28) 04:25:03 n/a  
  Thomas Bishop GBR 00:22:31 (8) 01:50:57 (3)   DNF    
  Pieter Heemeryck BEL 00:22:46 (19) 01:53:17 (12)   DNF    
  Kieran Lindars GBR 00:22:30 (5) 01:57:50 (21)   DNF    
  Bart Aernouts BEL 00:27:21 (32) 02:02:29 (31)   DNF    
  Nicolas Quenette CAN 00:25:13 (27)     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 India Lee GBR 00:24:43 (3) 02:05:50 (1) 01:21:35 (3) 03:56:45 -04:10 EUR 15,000
2 Laura Madsen DEN 00:26:05 (8) 02:07:34 (3) 01:21:22 (2) 03:59:52 -09:13 EUR 9,000
3 Anna Bergsten SWE 00:26:17 (16) 02:09:14 (8) 01:20:05 (1) 04:00:32 -06:34 EUR 7,000
4 Kaidi Kivioja EST 00:26:07 (9) 02:07:54 (5) 01:22:58 (4) 04:01:34 -04:09 EUR 5,000
5 Els Visser NED 00:26:12 (13) 02:07:40 (4) 01:23:22 (5) 04:01:56 -05:03 EUR 4,000
6 Megan McDonald GBR 00:26:02 (7) 02:09:38 (10) 01:24:19 (6) 04:05:05 -07:52 EUR 3,000
7 Rebecca Robisch GER 00:24:46 (4) 02:09:24 (9) 01:26:11 (11) 04:05:16 -13:31 EUR 2,500
8 Fenella Langridge GBR 00:24:33 (2) 02:09:38 (10) 01:27:19 (15) 04:06:08 01:36 EUR 2,000
9 Charlene Clavel FRA 00:26:13 (14) 02:10:36 (13) 01:24:43 (7) 04:06:42 -02:35 EUR 1,500
10 Jenny Jendryschik GER 00:26:19 (17) 02:09:05 (6) 01:26:34 (14) 04:06:57 -04:58 EUR 1,000
11 Margie Santimaria ITA 00:25:49 (6) 02:12:58 (14) 01:26:28 (12) 04:09:46 -03:07  
12 Lottie Lucas UAE 00:26:07 (9) 02:09:11 (7) 01:30:36 (17) 04:10:45 04:33  
13 Katharina Wolff GER 00:26:54 (18) 02:13:57 (15) 01:24:57 (8) 04:10:51 -13:29  
14 Emma Bilham SUI 00:26:11 (12) 02:17:20 (17) 01:24:59 (9) 04:13:33 02:32  
15 Jonie Vanhoutte BEL 00:29:17 (21) 02:17:43 (18) 01:25:44 (10) 04:18:12 -01:51  
16 Lilli Gelmini ITA 00:24:46 (4) 02:23:34 (19) 01:26:28 (12) 04:19:39 -14:32  
17 Johanna Ahrens GER 00:26:14 (15) 02:16:11 (16) 01:37:42 (18) 04:25:26 -01:39  
18 Joeanna Nielsen DEN 00:29:13 (19) 02:23:58 (20) 01:43:11 (19) 04:42:02 -19:25  
19 Margareta Bicanova SVK 00:26:07 (9) 02:45:11 (21) 01:27:59 (16) 04:44:59 20:53  
  Caroline Pohle GER 00:24:29 (1) 02:06:44 (2)   DNF    
  Rebecca Anderbury GBR 00:29:16 (20) 02:09:44 (12)   DNF    

Ironman Lanzarote 2024 – Analyzing Results

2023 IMLanza.Course Conditions

IM Lanzarote is one of the toughest courses on the Ironman calendar. This year, some smaller course changes and favorable weather conditions may have contributed to some faster times, ten to fifteen minutes quicker than in some recent years. Female winner Anne Haug set new course records for the bike (previously Lydia Dant from 2022), run (previously by Kristin Liepold from 2013) and overall (previously Paula Newby-Fraser from 1995 – a mark that held for 29 years!). Matthew Palmer (currently living in Denmark and therefore shown on the tracker as Danish but with British nationality) set a new bike course record, improving Cam Wurf’s time from last year (on a slightly different bike course) by two and a half minutes. 

Nice and Kona Qualifying

Lanzarote has two slots each for the men (Kona) and women (Nice). These will be offered to:

  • Jeanne Collonge and Lydia Dant for the women
    and
  • Kenneth Vandendriessche and Jordi Montraveta Moya for the men.

In addition, Anne Haug validated her AG slot for Nice. You can find all qualifiers in this post.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kenneth Vandendriessche BEL 00:55:13 (20) 04:50:19 (6) 02:39:23 (1) 08:29:54 -14:37 US$ 3,000
2 Jordi Montraveta Moya ESP 00:53:26 (14) 04:49:38 (5) 02:44:40 (2) 08:32:26 -12:52 US$ 2,250
3 Mikel Ugarte Ramos ESP 00:49:30 (1) 04:50:47 (7) 02:51:45 (6) 08:36:39 -12:51 US$ 1,500
4 Pim Van Diemen NED 00:53:20 (11) 04:47:38 (4) 02:53:26 (7) 08:39:34 -02:25 US$ 1,250
5 Benjamin Goodfellow GBR 00:50:31 (5) 04:52:22 (8) 02:56:45 (9) 08:44:21 -33:48 US$ 1,000
6 Thomas Navarro FRA 00:53:48 (18) 04:57:58 (13) 02:50:02 (5) 08:46:35 -02:12 US$ 900
7 Felix Hentschel GER 00:53:23 (12) 04:53:07 (9) 02:57:45 (10) 08:49:23 00:51 US$ 800
8 Louis Richard FRA 01:04:11 (30) 04:55:55 (11) 02:44:43 (3) 08:50:22 n/a US$ 700
9 Victor Arroyo Bugallo ESP 00:56:58 (25) 05:03:00 (16) 02:48:00 (4) 08:52:51 06:59 US$ 600
10 Milan Brons NED 00:50:27 (3) 04:53:20 (10) 03:06:42 (14) 08:55:09 12:33 US$ 500
11 Lars Lomholt DEN 00:55:14 (21) 05:02:31 (15) 02:55:11 (8) 08:58:07 n/a  
12 Anthony Roux FRA 01:03:18 (29) 04:44:21 (3) 03:06:40 (13) 09:00:26 n/a  
13 Fabian Dutli SUI 00:56:56 (23) 04:57:30 (12) 03:07:49 (15) 09:07:41 28:08  
14 Matthew Palmer GBR 00:57:14 (27) 04:35:24 (1) 03:33:26 (23) 09:11:58 n/a  
15 Tom Oosterdijk NED 00:56:57 (24) 05:07:48 (19) 03:02:51 (11) 09:13:05 06:02  
16 Michael Kalb GER 00:49:31 (2) 05:04:19 (17) 03:14:38 (18) 09:13:33 05:57  
17 Gustav Palm-Henriksen DEN 00:50:32 (6) 05:09:06 (20) 03:11:05 (17) 09:16:11 -02:08  
18 Michiel De Wilde NED 00:55:12 (19) 05:06:59 (18) 03:17:30 (19) 09:25:40 -04:38  
19 Domenico Passuello ITA 00:57:12 (26) 04:59:13 (14) 03:30:52 (22) 09:32:58 22:11  
20 Daniel Rodriguez ESP 00:53:27 (15) 05:30:27 (25) 03:09:25 (16) 09:40:47 n/a  
21 Yannick Fischbach USA 00:59:40 (28) 05:28:32 (23) 03:05:27 (12) 09:41:35 00:04  
22 Anton Blokhin UKR 00:53:14 (9) 05:45:36 (26) 03:21:44 (20) 10:08:31 57:56  
23 Thomas Walsh IRL 01:10:28 (32) 05:56:16 (27) 03:22:56 (21) 10:38:47 n/a  
24 Peter Santagati GER 00:53:46 (17) 06:04:48 (29) 03:48:32 (25) 10:53:22 n/a  
25 Daniel Da Silva POR 01:08:44 (31) 06:14:56 (30) 03:44:55 (24) 11:16:25 n/a  
26 Richard Airey GBR 01:29:24 (33) 06:15:30 (31) 04:21:02 (26) 12:24:14 n/a  
  Jon Saeveras Breivold NOR 00:53:12 (8) 04:43:23 (2)   DNF    
  Andreas Dreitz GER 00:50:36 (7) 05:13:33 (21)   DNF    
  Erwan Jacobi FRA 00:53:17 (10) 05:20:14 (22)   DNF    
  Jameson Plewes CAN 00:53:23 (12) 05:30:23 (24)   DNF    
  Carson McComb CAN 00:53:29 (16) 05:56:35 (28)   DNF    
  Milosz Sowinski POL 00:50:30 (4)     DNF    
  Matthew Kaminer ZAF 00:55:15 (22)     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Anne Haug GER 00:54:26 (1) 05:17:49 (1) 02:49:08 (1) 09:06:40 04:55 US$ 3,000
2 Jeanne Collonge FRA 00:59:28 (4) 05:35:56 (3) 03:09:54 (2) 09:50:24 -09:36 US$ 2,250
3 Lydia Dant GBR 00:59:26 (3) 05:31:46 (2) 03:18:32 (7) 09:54:54 21:32 US$ 1,500
4 Rosie Wild GBR 01:07:23 (8) 05:38:11 (4) 03:10:11 (3) 10:01:53 n/a US$ 1,250
5 Petra Eggenschwiler SUI 01:09:50 (9) 05:38:25 (5) 03:10:21 (4) 10:07:40 00:48 US$ 1,000
6 Nikola Corbova SVK 01:02:56 (6) 06:04:07 (8) 03:18:09 (6) 10:32:50 n/a US$ 900
7 Katie Colville USA 01:01:24 (5) 06:09:41 (9) 03:17:05 (5) 10:35:16 10:42 US$ 800
  Fiona Moriarty IRL 00:59:21 (2) 05:49:51 (7)   DNF    
  Lina-Kristin Schink GER 01:05:29 (7) 05:45:06 (6)   DNF    
Select your currency
EUR Euro