Archive | IM Hawaii

Ironman Hawaii 2022 (Oct 6th & 8th) – Seedings

PIMWC Logo 2022revious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
1978 Gordon Haller (USA) 11:46:58    
1979 Tom Warren (USA) 11:15:56 Lyn Lemaire (USA) 12:55:38
1980 Dave Scott (USA) 09:24:33 Robin Beck (USA) 11:21:24
1981 John Howard (USA) 09:38:29 Linda Sweeney (USA) 12:00:32
1982 Scott Tinley (USA) 09:19:41 Kathleen McCartney (USA) 11:09:40
1982 Dave Scott (USA) 09:08:23 Julie Leach (USA) 10:54:08
1983 Dave Scott (USA) 09:05:57 Sylviane Puntous (CAN) 10:43:36
1984 Dave Scott (USA) 08:54:20 Sylviane Puntous (CAN) 10:25:13
1985 Scott Tinley (USA) 08:50:54 Joanne Ernst (USA) 10:25:22
1986 Dave Scott (USA) 08:28:37 Paula Newby-Fraser (USA) 09:49:14
1987 Dave Scott (USA) 08:34:13 Erin Baker (NZL) 09:35:25
1988 Scott Molina (USA) 08:31:00 Paula Newby-Fraser (USA) 09:01:01
1989 Mark Allen (USA) 08:09:15 Paula Newby-Fraser (USA) 09:00:56
1990 Mark Allen (USA) 08:28:17 Erin Baker (NZL) 09:13:42
1991 Mark Allen (USA) 08:18:32 Paula Newby-Fraser (USA) 09:07:52
1992 Mark Allen (USA) 08:09:08 Paula Newby-Fraser (USA) 08:55:28
1993 Mark Allen (USA) 08:07:45 Paula Newby-Fraser (USA) 08:58:23
1994 Greg Welch (AUS) 08:20:27 Paula Newby-Fraser (USA) 09:20:14
1995 Mark Allen (USA) 08:20:34 Karen Smyers (USA) 09:16:46
1996 Luc Van Lierde (BEL) 08:04:08 Paula Newby-Fraser (USA) 09:06:49
1997 Thomas Hellriegel (GER) 08:33:01 Heather Fuhr (CAN) 09:31:43
1998 Peter Reid (CAN) 08:24:30 Natascha Badmann (SUI) 09:24:16
1999 Luc Van Lierde (BEL) 08:17:17 Lori Bowden (CAN) 09:13:02
2000 Peter Reid (CAN) 08:21:00 Natascha Badmann (SUI) 09:26:16
2001 Timothy DeBoom (USA) 08:31:18 Natascha Badmann (SUI) 09:28:37
2002 Timothy DeBoom (USA) 08:29:56 Natascha Badmann (SUI) 09:07:54
2003 Peter Reid (CAN) 08:22:35 Lori Bowden (CAN) 09:11:55
2004 Normann Stadler (GER) 08:33:29 Natascha Badmann (SUI) 09:50:04
2005 Faris Al-Sultan (GER) 08:14:17 Natascha Badmann (SUI) 09:09:30
2006 Normann Stadler (GER) 08:11:56 Michellie Jones (AUS) 09:18:31
2007 Chris McCormack (AUS) 08:15:34 Chrissie Wellington (GBR) 09:08:45
2008 Craig Alexander (AUS) 08:17:45 Chrissie Wellington (GBR) 09:06:23
2009 Craig Alexander (AUS) 08:20:21 Chrissie Wellington (GBR) 08:54:02
2010 Chris McCormack (AUS) 08:10:37 Mirinda Carfrae (AUS) 08:58:36
2011 Craig Alexander (AUS) 08:03:56 Chrissie Wellington (GBR) 08:55:08
2012 Pete Jacobs (AUS) 08:18:37 Leanda Cave (GBR) 09:15:54
2013 Frederik Van Lierde (BEL) 08:12:29 Mirinda Carfrae (AUS) 08:52:14
2014 Sebastian Kienle (GER) 08:14:18 Mirinda Carfrae (AUS) 09:00:55
2015 Jan Frodeno (GER) 08:14:40 Daniela Ryf (SUI) 08:57:57
2016 Jan Frodeno (GER) 08:06:30 Daniela Ryf (SUI) 08:46:46
2017 Patrick Lange (GER) 08:01:40 Daniela Ryf (SUI) 08:50:47
2018 Patrick Lange (GER) 07:52:39 Daniela Ryf (SUI) 08:26:18
2019 Jan Frodeno (GER) 07:51:13 Anne Haug (GER) 08:40:10
2022 Kristian Blummenfelt (NOR) 07:49:15 Daniela Ryf (SUI) 08:34:58

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Kristian Blummenfelt NOR 00:49:39 04:18:42 02:38:00 07:49:15
2 Lionel Sanders CAN 00:52:06 04:16:14 02:42:24 07:54:02
3 Braden Currie NZL 00:47:36 04:16:30 02:47:10 07:54:18

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Daniela Ryf SUI 00:54:41 04:37:46 02:59:35 08:34:58
2 Katrina Matthews GBR 00:54:47 04:44:40 03:00:56 08:43:48
3 Anne Haug GER 00:54:46 04:52:53 02:55:59 08:47:02

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 07:51:13 Jan Frodeno 2019-10-12
Swim overall 00:46:29 Jan Sibbersen 2018-10-13
Bike overall 04:09:06 Cameron Wurf 2018-10-13
Run overall 02:39:45 Patrick Lange 2016-10-08
Total female 08:26:18 Daniela Ryf 2018-10-13
Swim female 00:48:14 Lucy Charles-Barclay 2018-10-13
Bike female 04:26:07 Daniela Ryf 2018-10-13
Run female 02:50:26 Mirinda Carfrae 2014-10-11

Kona slots and Prize Money

IM World Championships has Pro Kona slots for the athletes finishing on the podium. It has a total prize purse of 750.000 US$, paying 15 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 88% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 F1 Daniela Ryf (AQ) SUI 08:45:30 00:56:23 04:40:34 05:41:58 03:03:32
2 F3 Anne Haug (AQ) GER 08:47:51 00:57:08 04:51:36 05:53:44 02:54:07
3 F8 Laura Philipp GER 08:49:28 00:58:41 04:50:11 05:53:51 02:55:37
4 F6 Lucy Charles-Barclay GBR 08:50:06 00:49:47 04:50:03 05:44:49 03:05:17
5 F17 Sarah True USA 08:57:59 00:55:16 04:57:06 05:57:22 03:00:37
6 F4 Skye Moench USA 09:02:30 00:57:24 04:53:09 05:55:49 03:06:41
7 F7 Sarah Crowley AUS 09:04:13 00:56:01 04:54:34 05:55:35 03:08:38
8 F24 Chelsea Sodaro USA 09:05:03 00:57:58 04:51:43 05:55:26 03:09:37
9 F20 Sara Svensk SWE 09:05:18 01:00:51 04:59:05 06:04:55 03:00:23
10 F12 Fenella Langridge GBR 09:06:29 00:53:53 04:56:01 05:54:54 03:11:35
11 F5 Ruth Astle GBR 09:09:52 01:02:09 04:52:59 06:00:07 03:09:45
12 F10 Lisa Norden SWE 09:10:12 00:54:59 04:50:20 05:50:18 03:19:54
13 F19 Daniela Bleymehl GER 09:10:53 00:58:42 04:48:36 05:53:48 03:17:05
14 F9 Heather Jackson USA 09:11:05 01:02:25 04:52:36 06:00:01 03:11:04
15 F29 Justine Mathieux FRA 09:16:25 00:59:52 05:02:22 06:07:14 03:09:11
16 F11 Laura Siddall GBR 09:16:32 01:02:02 04:55:57 06:03:00 03:13:32
17 F14 Gurutze Frades Larralde ESP 09:18:14 01:04:28 05:08:33 06:18:01 03:00:13
18 F18 Jocelyn McCauley USA 09:18:22 00:56:48 04:53:26 05:55:14 03:23:08
19 F26 Manon Genet FRA 09:19:16 00:59:03 05:00:03 06:04:06 03:15:10
20 F15 Maja Stage Nielsen DEN 09:19:46 00:58:23 05:08:02 06:11:24 03:08:22
21 F28 Rebecca Clarke NZL 09:22:06 00:53:03 05:02:44 06:00:47 03:21:19
22 F51 Susie Cheetham GBR 09:24:07 01:00:34 05:02:39 06:08:13 03:15:54
23 F48 Jodie Robertson USA 09:25:10 01:04:58 05:06:05 06:16:03 03:09:07
24 F40 Elena Illeditsch GER 09:26:03 01:05:30 04:59:59 06:10:28 03:15:35
25 F31 Elisabetta Curridori ITA 09:26:40 00:59:37 05:11:23 06:16:00 03:10:40
26 F46 Kylie Simpson AUS 09:27:20 01:15:06 05:05:46 06:25:51 03:01:29
27 F21 Pamella Oliveira BRA 09:27:25 00:53:40 05:10:32 06:09:12 03:18:13
28 F30 Lauren Brandon USA 09:28:20 00:50:38 05:01:38 05:57:16 03:31:04
29 F39 Kristin Liepold GER 09:28:40 01:11:20 05:07:07 06:23:27 03:05:13
30 F36 Jen Annett CAN 09:29:50 01:03:54 05:02:56 06:11:50 03:18:00
31 F41 Dimity-Lee Duke AUS 09:30:37 01:02:47 05:08:12 06:15:59 03:14:38
32 F37 Heini Hartikainen FIN 09:31:15 01:06:51 05:01:36 06:13:27 03:17:48
33 F23 Simone Mitchell GBR 09:31:50 01:00:37 05:10:01 06:15:38 03:16:12
34 F25 Laura Zimmermann GER 09:32:03 01:04:56 05:03:22 06:13:17 03:18:46
35 F44 Penny Slater AUS 09:35:11 01:01:40 05:04:39 06:11:19 03:23:52
36 F32 Joanna Ryter SUI 09:35:41 01:07:54 05:16:27 06:29:20 03:06:21
37 F43 Chantal Sainter  GBR 09:37:46 00:58:52 05:09:58 06:13:49 03:23:57
38 F33 Rachel Zilinskas USA 09:38:12 00:52:13 05:17:16 06:14:29 03:23:43
39 F35 Renee Kiley AUS 09:38:27 01:01:00 05:01:04 06:07:03 03:31:24
40 F22 Haley Chura USA 09:38:38 00:52:53 05:16:51 06:14:44 03:23:54
41 F49 Jenny Schulz GER 09:39:21 01:05:40 05:15:30 06:26:10 03:13:11
42 F38 Kelly Fillnow USA 09:40:33 01:05:22 05:11:22 06:21:45 03:18:48
43 F47 Magda Nieuwoudt ZAF 09:40:49 01:00:58 05:10:30 06:16:27 03:24:22
44 F50 Beatriz Neres BRA 09:44:38 01:03:49 05:15:48 06:24:38 03:20:00
45 F52 Kate Bevilaqua AUS 10:05:29 01:01:23 05:21:08 06:27:31 03:37:58

Male Race Participants

The strength of the field is 89% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 M1 Kristian Blummenfelt (AQ) NOR 07:53:36 00:51:45 04:17:39 05:14:24 02:39:12
2 M8 Gustav Iden NOR 07:55:06 00:52:23 04:17:15 05:14:38 02:40:28
3 M32 Magnus Elbaek Ditlev DEN 07:56:00 00:51:47 04:16:11 05:12:57 02:43:03
4 M6 Patrick Lange (AQ) GER 07:58:49 00:50:38 04:24:12 05:19:50 02:38:59
5 M3 Braden Currie NZL 07:59:46 00:49:35 04:19:30 05:14:06 02:45:40
6 M2 Lionel Sanders CAN 08:01:42 00:53:59 04:17:10 05:16:09 02:45:33
7 M5 Florian Angert GER 08:02:32 00:49:52 04:18:15 05:13:07 02:49:25
8 M4 Chris Leiferman USA 08:06:17 00:54:03 04:20:13 05:19:16 02:47:01
9 M11 Cameron Wurf AUS 08:08:11 00:53:26 04:15:47 05:14:12 02:53:59
10 M38 Clement Mignon FRA 08:08:25 00:50:39 04:23:28 05:19:07 02:49:18
11 M21 Denis Chevrot FRA 08:08:28 00:50:25 04:27:34 05:22:59 02:45:29
12 M28 Nick Kastelein AUS 08:08:28 00:50:35 04:27:38 05:23:13 02:45:15
13 M23 Max Neumann AUS 08:08:34 00:49:55 04:28:01 05:22:57 02:45:37
14 M14 Daniel Baekkegard DEN 08:08:40 00:49:24 04:19:50 05:14:14 02:54:26
15 M17 Joe Skipper (KQ) GBR 08:09:19 00:54:25 04:21:52 05:21:16 02:48:03
16 M43 Robert Kallin SWE 08:09:22 00:51:04 04:16:58 05:13:02 02:56:20
17 M16 David McNamee GBR 08:09:40 00:50:21 04:27:51 05:23:11 02:46:29
18 M22 Reinaldo Colucci BRA 08:10:08 00:50:42 04:25:42 05:21:24 02:48:44
19 M33 Bradley Weiss ZAF 08:10:19 00:50:56 04:26:51 05:22:47 02:47:32
20 M10 Ben Hoffman USA 08:10:32 00:53:00 04:25:21 05:23:20 02:47:12
21 M42 Robert Wilkowiecki POL 08:10:39 00:49:27 04:29:09 05:23:35 02:47:04
22 M12 Leon Chevalier FRA 08:10:56 00:54:25 04:22:04 05:21:29 02:49:27
23 M15 Sam Laidlow FRA 08:12:04 00:49:47 04:19:21 05:14:08 02:57:56
24 M9 Timothy O’Donnell USA 08:12:44 00:49:29 04:23:41 05:18:11 02:54:33
25 M36 Kristian Hogenhaug DEN 08:12:52 00:51:47 04:19:31 05:16:19 02:56:33
26 M7 Sebastian Kienle GER 08:13:53 00:53:48 04:19:43 05:18:31 02:55:22
27 M40 Andre Lopes BRA 08:14:20 00:52:07 04:28:48 05:25:55 02:48:25
28 M25 Collin Chartier USA 08:15:27 00:52:55 04:28:36 05:26:31 02:48:56
29 M34 Kyle Smith NZL 08:15:33 00:49:44 04:18:22 05:13:07 03:02:26
30 M53 Andreas Dreitz GER 08:15:50 00:52:30 04:20:50 05:18:21 02:57:29
31 M20 Matt Hanson USA 08:16:41 00:53:58 04:31:02 05:30:00 02:46:41
32 M19 Rudy Von Berg USA 08:17:23 00:53:11 04:24:20 05:22:31 02:54:52
33 M31 Ivan Tutukin KAZ 08:17:57 00:51:29 04:34:30 05:30:58 02:46:59
34 M30 Kenneth Vandendriessche BEL 08:18:30 00:56:50 04:32:51 05:34:42 02:43:48
35 M44 Mathias Lyngsoe Petersen DEN 08:19:53 00:50:54 04:28:59 05:24:52 02:55:01
36 M41 Matt Trautman ZAF 08:19:59 00:53:26 04:26:04 05:24:30 02:55:29
37 M27 Tim Van Berkel AUS 08:20:02 00:52:07 04:33:10 05:30:16 02:49:46
38 M37 Sam Appleton AUS 08:20:15 00:49:17 04:26:13 05:20:30 02:59:45
39 M29 Jan van Berkel SUI 08:20:42 00:52:23 04:30:02 05:27:25 02:53:17
40 M45 Michael Weiss AUT 08:21:09 00:56:40 04:24:27 05:26:07 02:55:02
41 M39 Jesper Svensson SWE 08:22:02 00:49:50 04:27:01 05:21:51 03:00:11
42 M54 Matt Burton AUS 08:23:37 00:55:03 04:26:52 05:26:55 02:56:42
43 M51 Igor Amorelli BRA 08:23:41 00:49:56 04:25:23 05:20:19 03:03:22
44 M55 David Plese SLO 08:24:16 00:53:51 04:29:55 05:28:46 02:55:30
45 M35 Pieter Heemeryck BEL 08:24:20 00:50:44 04:28:24 05:24:07 03:00:13
46 M49 Josh Amberger AUS 08:24:31 00:49:19 04:28:25 05:22:44 03:01:47
47 M50 Maurice Clavel GER 08:24:54 00:49:43 04:25:56 05:20:39 03:04:15
48 M26 Kyle Buckingham ZAF 08:28:47 00:51:50 04:32:31 05:29:20 02:59:27
49 M47 Luciano Taccone ARG 08:29:25 00:53:53 04:38:22 05:37:15 02:52:10
50 M48 Arnaud Guilloux FRA 08:32:19 00:52:09 04:29:24 05:26:33 03:05:46
51 M52 Henrik Goesch FIN 08:41:04 00:51:54 04:37:55 05:34:49 03:06:15

Winning Odds

Male Race Participants

  • Kristian Blummenfelt: 34% (2-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 23% (3-1)
  • Gustav Iden: 17% (5-1)
  • Patrick Lange: 9% (10-1)
  • Lionel Sanders: 2% (58-1)

Female Race Participants

  • Daniela Ryf: 38% (2-1)
  • Anne Haug: 22% (4-1)
  • Laura Philipp: 22% (4-1)
  • Lucy Charles-Barclay: 10% (9-1)
  • Fenella Langridge: 2% (42-1)
0

Ho’ala Swim 2022

HoalaSwimThis year, the Ho’ala swim is held six days before the Kona race on the swim course. There are slight changes towards the end, the finish is on the small beach at the King Kam hotel instead of back on “Dig Me Beach”, usually resulting in slightly quicker times compared to the Kona swim. It is used by a lot of athletes as an excellent open-water training session, the table below shows just the Kona Pros that I have been able to identify in the results, comparing their times in this year’s swim, their expected swim times for this year’s Ironman race (plus the difference, usually faster) and the same results (as long as they are available) for the 2019 Ironman Hawaii swim.

Obviously, there are not too many conclusions you can draw for the full races on Thursday and Saturday – but as these are the final data points before the race, here are some quick observations:

  • On average, the Pros were about a minute and a half quicker than their seed times for the race. This is a bit less than in earlier years (roughly three minutes in 2018 and 2019), and as some times were slower than their 2019 swim times, maybe the swim conditions were slower than normal this year?
  • Josh Amberger was again close to the front of the race, he was beaten by Jesper Svensson and a few other quick swimmers we can expect at the front of the race.
  • On the female side, Fenella Langridge was 0.6 seconds ahead of Rebecca Clarke. Fenella was a whopping three and a half minutes quicker than her seed time. A good omen for her race!
  • A number of female Pros were significantly quicker than seeded, especially those that have slower seed times. They may have benefitted from a few more swimmers around them than in the separate Pro start. It would be great to see some of the stronger bike riders such as Ruth Astle mix it up sooner than expected.
  • There were a few Pros with slower times than expected. It remains to be seen what that will mean on race day – I find it hard to believe that Daniel Baekkegard will be more than four minutes slower than his seed time (and more than six minutes than his 2019 swim). 
Athlete Ho’ala Swim Seed Time Diff Kona 2019 Swim
Jesper Svensson 00:48:22 00:49:50 01:28 00:47:42
Max Neumann 00:48:28 00:49:55 01:27  
Mathias Lyngsoe Petersen 00:48:28 00:50:54 02:26  
Pieter Heemeryck 00:48:37 00:50:44 02:07  
Josh Amberger 00:48:45 00:49:19 00:34 00:47:28
Sam Appleton 00:48:47 00:49:17 00:30  
Florian Angert 00:48:47 00:49:52 01:05  
Igor Amorelli 00:49:15 00:49:56 00:41  
Andre Lopes 00:49:35 00:52:07 02:32  
Kristian Hogenhaug 00:49:37 00:51:47 02:10 00:52:21
Luciano Taccone 00:49:38 00:53:53 04:15  
Fenella Langridge 00:50:24 00:53:53 03:29  
Rebecca Clarke 00:50:24 00:53:03 02:39  
Bradley Weiss 00:50:26 00:50:56 00:30  
Magnus Elbaek Ditlev 00:50:31 00:51:47 01:16  
Matt Hanson 00:50:35 00:53:58 03:23 00:52:23
Lauren Brandon 00:50:45 00:50:38 (00:07) 00:49:08
Kyle Buckingham 00:50:59 00:51:50 00:51  
Timothy O’Donnell 00:51:02 00:49:29 (01:33) 00:47:38
Robert Wilkowiecki 00:51:10 00:49:27 (01:43)  
Chris Leiferman 00:52:02 00:54:03 02:01 00:52:29
Matt Trautman 00:52:53 00:53:26 00:33 00:52:14
Sarah Crowley 00:52:58 00:56:01 03:03 00:54:05
Leon Chevalier 00:53:23 00:54:25 01:02  
Daniel Baekkegard 00:53:40 00:49:24 (04:16) 00:47:35
Matt Burton 00:54:02 00:55:03 01:01  
David Plese 00:54:08 00:53:51 (00:17) 00:52:28
Kenneth Vandendriessche 00:55:32 00:56:50 01:18  
Kate Bevilaqua 00:55:44 01:01:23 05:39  
Ruth Astle 00:56:20 01:02:09 05:49  
Simone Mitchell 00:56:57 01:00:37 03:40  
Renee Kiley 00:57:11 01:01:00 03:49  
Beatriz Neres 00:57:22 01:03:49 06:27  
Chelsea Sodaro 00:57:43 00:57:58 00:15  
Laura Siddall 00:58:37 01:02:02 03:25 01:04:34
Michael Weiss 00:59:02 00:56:40 (02:22) 00:57:05
Jen Annett 00:59:19 01:03:54 04:35 01:02:49
Skye Moench 01:01:01 00:57:24 (03:37)  
Elisabetta Curridori 01:01:09 00:59:37 (01:32)  
Dimity-Lee Duke 01:01:12 01:02:47 01:35  
Jenny Schulz 01:05:23 01:05:40 00:17  
Joanna Ryter 01:08:21 01:07:54 (00:27)  
Kylie Simpson 01:23:39 01:15:06 (08:33)  
0

Kona 2022 Resources

Here is a list of resources for Kona 2022 (female race on Thursday, October 6th, male race on Saturday, October 8th):

Here are a few more pointers to information from other Triathlon media:

  • US “Triathlete Magazine” has a “Kona Hub” as a jumping-off point for all their posts. (Some posts can only be accessed with their subscription.)
  • Tim Heming has written about the female and male races for the British “220 Triathlon”.
  • German-language readers will want to check out “HI Live” from triathlon, the leading German triathlon magazine. They will also post links to their “Kona Daily” Video series.
0

Kona 2022 – Always Up-to-Date Startlist

IMWC Logo 2022After the completion of all races with qualifying slots for Kona 2022, here are all qualified athletes. I will update with information about changes such as athletes not being able to race – hopefully not too often!

Updates:

Speedy recoveries for all injured and I hope to see all of you soon on another start line!

Female Race Participants (Race on Thursday, Oct 6th)

Name Nation Previous Results
Jen Annett CAN 1 finish (2 starts)
Ruth Astle GBR 1 finish
Nikki Bartlett GBR 2 finishes (3 starts)
Kate Bevilaqua AUS 2 finishes (3 starts)
Daniela Bleymehl GER 2 finishes
Lauren Brandon USA 2 finishes (3 starts)
Lucy Charles-Barclay GBR 3 finishes
Susie Cheetham GBR 4 finishes (5 starts)
Haley Chura USA 3 finishes (4 starts)
Rebecca Clarke NZL none
Linsey Corbin USA 13 finishes (14 starts)
Sarah Crowley AUS 4 finishes
Elisabetta Curridori ITA none
Nina Derron SUI 1 finish
Dimity-Lee Duke AUS 3 finishes
Petra Eggenschwiler SUI none
Kelly Fillnow USA 1 finish
Gurutze Frades Larralde ESP 5 finishes
Manon Genet FRA 1 finish
Heini Hartikainen FIN none
Anne Haug GER 3 finishes, 1 win (2019)
Elena Illeditsch GER none
Heather Jackson USA 6 finishes
Radka Kahlefeldt CZE none
Renee Kiley AUS 1 finish
Fenella Langridge GBR 1 finish
Kristin Liepold GER 5 finishes
Justine Mathieux FRA none
Katrina Matthews GBR 1 finish
Jocelyn McCauley USA 3 finishes (4 starts)
Simone Mitchell GBR none
Skye Moench USA 1 finish
Beatriz Neres BRA none
Jade Nicole Roberts ZAF none
Magda Nieuwoudt ZAF none
Lisa Norden SWE 1 finish
Pamella Oliveira BRA none
Laura Philipp GER 1 finish
Jodie Robertson USA 2 finishes (3 starts)
Daniela Ryf SUI 7 finishes, 5 wins (2015, 2016, 2017, 2018, 2022)
Joanna Ryter SUI 1 finish
Chantal Sainter GBR none
Jenny Schulz GER none
Laura Siddall GBR 4 finishes
Kylie Simpson AUS none
Penny Slater AUS none
Chelsea Sodaro USA none
Maja Stage Nielsen DEN 4 finishes
Sara Svensk SWE 0 finishes (1 start)
Svenja Thoes GER 1 finish
Sarah True USA 1 finish (2 starts)
Els Visser NED 1 finish
Annah Watkinson ZAF 1 finish
Rachel Zilinskas USA none
Laura Zimmermann GER 1 finish

Male Race Participants (Race on Saturday, Oct 8th)

Name Nation Previous Results
Josh Amberger AUS 2 finishes (3 starts)
Igor Amorelli BRA 5 finishes (6 starts)
Florian Angert GER 1 finish
Sam Appleton AUS none
Daniel Baekkegard DEN 2 finishes
Cody Beals CAN 0 finishes (1 start)
Kristian Blummenfelt NOR 1 finish, 1 win (2022)
Alistair Brownlee GBR 1 finish
Kyle Buckingham ZAF 4 finishes (5 starts)
Matt Burton AUS 0 finishes (1 start)
Collin Chartier USA none
Leon Chevalier FRA 1 finish
Denis Chevrot FRA 3 finishes (5 starts)
Maurice Clavel GER 2 finishes
Reinaldo Colucci BRA 2 finishes
Braden Currie NZL 4 finishes
Andreas Dreitz GER 1 finish (3 starts)
Magnus Elbaek Ditlev DEN none
Jan Frodeno GER 5 finishes, 3 wins (2015, 2016, 2019)
Henrik Goesch FIN 1 finish
Arnaud Guilloux FRA 1 finish
Matt Hanson USA 3 finishes (5 starts)
Pieter Heemeryck BEL 1 finish
Ben Hoffman USA 9 finishes (10 starts)
Kristian Hogenhaug DEN 1 finish (2 starts)
Gustav Iden NOR none
Robert Kallin SWE none
Nick Kastelein AUS 0 finishes (1 start)
Sebastian Kienle GER 8 finishes (9 starts), 1 win (2014)
Sam Laidlow FRA 1 finish
Patrick Lange GER 3 finishes (4 starts), 2 wins (2017, 2018)
Chris Leiferman USA 2 finishes
Sam Long USA 1 finish
Andre Lopes BRA none
Mathias Lyngsoe Petersen DEN none
David McNamee GBR 5 finishes (6 starts)
Clement Mignon FRA none
Max Neumann AUS 0 finishes (1 start)
Timothy O’Donnell USA 8 finishes (9 starts)
David Plese SLO 4 finishes (6 starts)
Lionel Sanders CAN 6 finishes
Paul Schuster GER none
Joe Skipper GBR 4 finishes
Kyle Smith NZL 1 finish
Jesper Svensson SWE 1 finish
Luciano Taccone ARG none
Matt Trautman ZAF 2 finishes (3 starts)
Ivan Tutukin KAZ 0 finishes (2 starts)
Jan van Berkel SUI 5 finishes (6 starts)
Tim Van Berkel AUS 6 finishes
Kenneth Vandendriessche BEL none
Rudy Von Berg USA none
Bradley Weiss ZAF none
Michael Weiss AUT 7 finishes (10 starts)
Robert Wilkowiecki POL none
Cameron Wurf AUS 4 finishes

Ironman Hamburg 2021 (Aug 29th) – Seedings

IMHHLogoUpdates:

  • August 20th: Some more withdrawals crossed out in the table below.
  • August 18th: The latest start list shows some withdrawals, I have crossed them out in the table below.

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2017 James Cunnama (ZAF) 08:00:36 Daniela Bleymehl (GER) 09:07:49
2018 Bart Aernouts (BEL) 07:05:26 Sarah Crowley (AUS) 08:08:21
2019 Kristian Hogenhaug (DEN) 08:11:26 Susie Cheetham (GBR) 08:58:02

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Kristian Hogenhaug DEN 00:52:03 04:17:29 02:54:03 08:11:26
2 Ruedi Wild SUI 00:50:13 04:24:16 02:55:37 08:16:34
3 Paul Schuster GER 00:50:05 04:25:32 03:02:37 08:24:25

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Susie Cheetham GBR 01:00:58 04:46:57 03:03:56 08:58:02
2 Sarah Piampiano USA 01:06:27 04:50:54 02:56:21 09:00:42
3 Julia Gajer GER 00:56:57 04:53:30 03:12:31 09:09:39

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 08:00:36 James Cunnama 2017-08-13
Swim overall 00:47:38 Carlos Lopez Diaz 2017-08-13
Bike overall 04:17:29 Kristian Hogenhaug 2019-07-28
Run overall 02:40:58 James Cunnama 2017-08-13
Total female 08:58:02 Susie Cheetham 2019-07-28
Swim female 00:55:53 Daniela Bleymehl 2017-08-13
Bike female 04:46:57 Susie Cheetham 2019-07-28
Run female 02:56:21 Sarah Piampiano 2019-07-28

Course Rating

The Course Rating for IM Hamburg is 06:33.

Race Adjustments for IM Hamburg

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2017 05:17 00:18 00:45 04:54 18 of 20 05:17 -00:21 00:45 04:54
2019 07:49 -02:09 09:50 00:31 21 of 35 06:33 -01:27 05:18 02:42

Kona slots and Prize Money

IM Hamburg has 2 Pro Kona slot(s). It has a total prize purse of 50.000 US$, paying 10 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 30% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 5 Laura Philipp * GER 08:49:10 08:58:12 00:58:17 04:49:16 05:52:33 02:56:37 100% +0% -0% (2)
2 21 Imogen Simmonds * SUI 09:09:10 09:18:46 00:53:09 04:56:32 05:54:41 03:14:29 100% +0% -0% (2)
3 2 Carolin Lehrieder (KQ) GER 09:11:13 09:33:02 00:56:00 04:54:03 05:55:03 03:16:10 23% +21% -56% (18)
4 24 Laura Zimmermann GER 09:13:11 09:34:05 01:05:16 04:54:27 06:04:43 03:08:28 n/a (1 IM Pro race)
5 8 Svenja Thoes * GER 09:16:37 09:34:31 00:58:39 05:01:59 06:05:38 03:10:59 17% +0% -83% (4)
6 6 Alexandra Tondeur BEL 09:18:27 09:32:06 01:02:16 05:05:37 06:12:53 03:05:34 34% +11% -56% (9)
7 4 Kristin Liepold GER 09:19:19 09:29:46 01:07:30 05:10:42 06:23:12 02:56:07 77% +15% -8% (29)
8 7 Manon Genet * FRA 09:23:59 09:40:18 00:58:30 05:01:50 06:05:21 03:18:38 21% +23% -56% (8)
9 18 Annah Watkinson ZAF 09:25:15 09:31:49 00:59:46 05:09:28 06:14:13 03:11:02 75% +0% -25% (10)
10 1 Lauren Brandon USA 09:29:33 09:44:39 00:49:24 05:02:26 05:56:50 03:32:43 30% +5% -65% (13)
11 25 Renee Kiley AUS 09:30:25 09:44:52 00:57:59 05:02:00 06:05:00 03:25:25 59% +18% -23% (10)
12 3 Melanie McQuaid CAN 09:31:29 09:55:19 00:59:13 05:07:04 06:11:18 03:20:11 26% +45% -29% (8)
13 19 Katharina Grohmann GER 09:41:08 09:47:20 01:11:46 05:07:22 06:24:08 03:17:00 68% +32% -0% (20)
14 15 Jenny Nae SWE 09:55:20 10:06:25 01:07:49 05:20:52 06:33:42 03:21:38 100% +0% -0% (4)
15 20 Ashley Paulson USA 09:55:49 10:11:33 01:13:34 05:30:07 06:48:41 03:07:08 78% +5% -16% (12)
16 10 Palmira Alvarez MEX 09:56:04 10:13:07 01:08:49 05:17:27 06:31:17 03:24:47 66% +18% -16% (14)
17 17 Leanne Fanoy NED 09:56:33 10:19:05 01:05:23 05:29:03 06:39:26 03:17:07 n/a (1 IM Pro race)
18 23 Annika Timm GER 10:10:11 10:33:14 01:12:48 05:07:03 06:24:50 03:45:21 n/a (1 IM Pro race)
19 11 Helena Herrero Gomez ESP 10:13:45 10:39:45 01:02:44 05:43:40 06:51:24 03:22:21 42% +0% -58% (10)
9 Anna-Lena Best Pohl GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
12 Mirella Karlsson SWE n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
14 Cathrine Sand DEN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
16 Leonie Konczalla GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
26 Kayla Kobelin USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated 0% +0% -100% (3)

Winning Odds

Female Race Participants

  • Laura Philipp: 59% (1-1)
  • Imogen Simmonds: 10% (9-1)
  • Carolin Lehrieder: 9% (10-1)
  • Kristin Liepold: 9% (10-1)
  • Alexandra Tondeur: 3% (31-1)
  • Svenja Thoes: 3% (34-1)
  • Laura Zimmermann: 3% (37-1)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close