Author Archive | Thorsten

Ironman Wisconsin 2022 – Analyzing Results

IMWICourse Conditions

If you have followed the live coverage, you will have seen that this year’s race had horrible conditions with cold rain all day. As a consequence, the times were about 20 minutes slower than what we typically see in Madison.

Kona Qualifying

Wisconsin offered one male and one female Kona Pro slot. These will go to the winner

  • Brent McMahon
    and
  • Chloe Lane.

You can find all Pro qualifiers for Kona 2023 here

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Brent McMahon CAN 00:49:43 04:47:29 02:51:21 08:36:01 -12:59 US$ 12,000
2 Cody Beals CAN 00:51:50 04:53:05 02:58:47 08:50:23 09:56 US$ 7,000
3 Adam Feigh USA 00:52:31 04:54:28 03:10:11 09:04:25 03:19 US$ 4,250
4 Jordan Bryden CAN 00:52:21 05:03:31 03:09:06 09:14:16 -28:21 US$ 3,500
5 Patrick Brady USA 00:56:45 05:16:09 02:58:14 09:23:20 03:24 US$ 2,750
6 Emilio Aguayo Munoz ESP 00:49:47 05:03:37 03:21:44 09:29:37 37:14 US$ 2,250
7 Vant Lammers USA 00:56:36 05:12:31 03:14:46 09:33:34 n/a US$ 2,000
8 Sven Wies GER 00:50:33 05:20:28 03:14:23 09:34:09 n/a US$ 1,500
9 Eneko Elosegui ESP 01:02:40 05:07:41 03:28:56 09:49:02 08:06 US$ 1,250
10 Rodrigo Romero Garcia de la Cadena MEX 01:00:35 05:49:01 03:35:14 10:36:32 35:23 US$ 1,000
11 James Hayes USA 00:52:16 05:36:00 04:18:52 10:59:58 51:55  
  Ben Hoffman USA 00:50:41 04:57:35   DNF    
  Vincent Terrier FRA 00:52:22 05:11:44   DNF    
  Andy Potts USA 00:50:30     DNF    
  Nicholas Chase USA 00:52:20     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Chloe Lane AUS 00:56:14 05:25:43 03:15:14 09:45:20 -19:50 US$ 12,000
2 Jessica Smith USA 00:56:09 05:25:34 03:23:22 09:53:31 -19:45 US$ 7,000
3 Melanie McQuaid CAN 00:56:54 05:32:57 03:27:37 10:06:34 03:15 US$ 4,250
4 Rachel Mensch USA 00:56:08 05:30:11 03:35:27 10:12:21 n/a US$ 3,500
5 Lenny Ramsey NED 01:11:00 05:43:18 03:13:27 10:17:13 -00:24 US$ 2,750
6 Katie Morales USA 00:56:12 05:27:01 04:09:12 10:43:52 -02:27 US$ 2,250
7 Amanda Wendorff USA 01:01:27 05:43:19 03:47:03 10:45:24 -07:23 US$ 2,000
8 Brianna Troksa USA 01:08:02 05:45:32 03:14:13 10:50:55 n/a US$ 1,500
9 Alexandra Watt USA 01:01:27 06:12:57 03:32:41 10:59:49 22:47 US$ 1,250
10 Sarah Karpinski USA 01:10:57 06:02:24 03:45:44 11:09:40 15:53 US$ 1,000
11 Amber Ferreira USA 01:00:38 05:53:39 04:06:08 11:16:59 51:44  
12 Clarice Chastang USA 01:14:15 06:18:24 03:45:39 11:29:45 58:07  
0

Ironman Wales 2022 – Analyzing Results

IMWalesCourse Conditions

As always, IM Wales was hard with only slow times. Joe Skipper had some issues on the bike losing a fair amount of time, but was still able to post a new course record, improving on Arnaud Guillaux’s time from 2019 by more than 12 minutes. Of course, this required him also posting a new run course record – his 2:37 marathon was 11 minutes quicker than the 2011 time set by Jeremy Jurkiewicz with a 2:48.

Kona Qualifying

IM Wales is the start of Kona 2023 qualifying. With only one slot and no previously qualified athletes, this slot will go to

  • Joe Skipper

I have created a new page showing all athletes qualified for 2023.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Joe Skipper GBR 00:49:38 05:00:28 02:37:24 08:35:48 -01:08 US$ 15,000
2 Boris Stein GER 00:52:31 04:46:19 02:56:24 08:43:53 -04:56 US$ 9,000
3 Kevin Maurel FRA 00:49:29 04:53:37 02:58:22 08:50:37 -02:13 US$ 7,000
4 Andrej Vistica CRO 00:57:29 04:58:04 02:47:18 08:52:17 -06:02 US$ 5,000
5 Andrew Horsfall Turner GBR 00:44:28 04:49:36 03:16:11 08:58:35 n/a US$ 4,000
6 Victor Arroyo Bugallo ESP 00:56:39 05:00:07 02:56:24 09:02:02 05:15 US$ 3,000
7 Finn Arentz GBR 00:52:08 05:10:54 02:56:28 09:08:46 n/a US$ 2,500
8 Dougal Allan NZL 00:53:43 04:52:58 03:14:31 09:11:03 10:57 US$ 2,000
9 Maximilian Hammerle AUT 00:52:47 05:07:34 03:08:49 09:18:59 18:27 US$ 1,500
10 Francesc Artigues Ramis ESP 00:58:47 05:12:48 03:19:46 09:41:52 -01:23 US$ 1,000
11 Simon Billeau FRA 00:56:17 05:21:32 04:03:02 10:39:48 1:05:17  
12 Peter Willem Spiekermann GER 00:58:20 06:03:14 03:36:15 10:52:31 n/a  
  Harry Palmer GBR 00:48:23 05:05:37   DNF    
  Joel Wooldridge AUS 00:52:55 05:50:44   DNF    
  William Mennesson FRA 00:49:23     DNF    
  Arthur Horseau FRA 00:52:22     DNF    
0

PTO Tour Dallas (Sept 17th & 18th) – Seedings

PTO Tour Dallas

Prize Money

PTO US Open has a total prize purse of 1.078.000 US$, paying 40 deep.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Taylor Knibb USA 03:27:54 00:26:07 01:52:53 02:22:00 01:05:54
2 2 Lucy Charles-Barclay GBR 03:28:28 00:25:24 01:54:37 02:23:01 01:05:27
3 31 Flora Duffy BMU 03:28:34 00:26:12 01:55:59 02:25:11 01:03:23
4 3 Ashleigh Gentle AUS 03:29:50 00:26:49 01:57:05 02:26:54 01:02:56
5 5 Paula Findlay CAN 03:30:09 00:27:33 01:53:28 02:24:01 01:06:08
6 6 Holly Lawrence GBR 03:31:27 00:26:41 01:55:22 02:25:03 01:06:24
7 1 Katrina Matthews GBR 03:33:31 00:29:03 01:56:06 02:28:09 01:05:22
8 8 Jackie Hering USA 03:34:00 00:28:43 01:56:50 02:28:33 01:05:27
9 10 Jocelyn McCauley USA 03:34:39 00:28:07 01:53:40 02:24:47 01:09:52
10 17 Sara Perez Sala ESP 03:35:52 00:25:48 01:56:38 02:25:26 01:10:26
11 12 Tamara Jewett CAN 03:36:24 00:29:58 02:01:08 02:34:06 01:02:18
12 15 Ellie Salthouse AUS 03:36:42 00:27:27 01:57:10 02:27:37 01:09:05
13 18 Imogen Simmonds SUI 03:37:18 00:27:32 01:58:05 02:28:37 01:08:41
14 20 Lotte Wilms NED 03:37:44 00:26:28 01:58:49 02:28:17 01:09:27
15 25 Rach McBride CAN 03:37:58 00:28:56 01:55:35 02:27:31 01:10:27
16 16 Sarissa De Vries NED 03:39:21 00:27:16 01:59:14 02:29:30 01:09:51
17 22 India Lee GBR 03:40:16 00:27:23 01:59:26 02:29:49 01:10:27
18 27 Lesley Smith USA 03:40:46 00:29:18 02:01:53 02:34:11 01:06:35
19 7 Fenella Langridge GBR 03:41:08 00:27:21 02:00:54 02:31:15 01:09:53
20 24 Grace Thek AUS 03:41:32 00:28:29 02:02:24 02:33:53 01:07:39
21 11 Lisa Norden SWE 03:41:39 00:27:46 01:58:05 02:28:51 01:12:48
22 32 Lottie Lucas UAE 03:41:41 00:28:14 01:59:46 02:31:00 01:10:41
23 23 Marjolaine Pierre FRA 03:41:42 00:29:33 02:02:37 02:35:10 01:06:32
24 9 Ruth Astle GBR 03:41:52 00:30:25 01:58:10 02:31:35 01:10:17
25 21 Manon Genet FRA 03:42:35 00:29:13 02:01:30 02:33:43 01:08:52
26 19 Danielle Lewis USA 03:43:26 00:33:03 01:57:14 02:33:17 01:10:09
27 29 Mollie Hebda USA 03:45:02 00:28:59 02:00:31 02:32:30 01:12:32
28 26 Rebecca Clarke NZL 03:47:38 00:27:02 02:03:16 02:33:18 01:14:20
29 28 Natia Van Heerden ZAF 03:48:38 00:31:35 02:03:59 02:38:34 01:10:04

Winning Odds

  • Lucy Charles-Barclay: 31% (2-1)
  • Ashleigh Gentle: 23% (3-1)
  • Taylor Knibb: 17% (5-1)
  • Paula Findlay: 16% (5-1)
  • Holly Lawrence: 5% (20-1)
  • Flora Duffy: 4% (28-1)
  • Jackie Hering: 2% (62-1)

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Daniel Baekkegard DEN 03:09:30 00:24:31 01:43:33 02:11:04 00:58:26
2 2 Lionel Sanders CAN 03:09:46 00:27:24 01:41:10 02:11:34 00:58:12
3 6 Sam Long USA 03:10:27 00:27:52 01:40:35 02:11:27 00:59:00
4 3 Alistair Brownlee GBR 03:10:45 00:24:21 01:42:42 02:10:03 01:00:42
5 1 Magnus Elbaek Ditlev DEN 03:11:08 00:25:35 01:41:56 02:10:31 01:00:37
6 28 Aaron Royle AUS 03:11:17 00:23:31 01:45:29 02:12:00 00:59:17
7 33 Mika Noodt GER 03:11:25 00:25:18 01:44:29 02:12:47 00:58:38
8 12 Frederic Funk GER 03:11:27 00:25:16 01:41:34 02:09:50 01:01:37
9 7 Rudy Von Berg USA 03:11:51 00:25:13 01:43:36 02:11:49 01:00:02
10 5 Florian Angert GER 03:12:24 00:24:31 01:43:26 02:10:57 01:01:27
11 18 Kyle Smith NZL 03:12:35 00:24:25 01:44:14 02:11:39 01:00:56
12 23 Miki Moerck Taagholt DEN 03:12:35 00:24:46 01:43:18 02:11:04 01:01:31
13 44 Casper Stornes NOR 03:12:40 00:24:27 01:47:09 02:14:36 00:58:04
14 22 Sam Appleton AUS 03:13:24 00:24:52 01:43:15 02:11:07 01:02:17
15 15 Jason West USA 03:13:32 00:25:31 01:46:38 02:15:09 00:58:23
16 24 Clement Mignon FRA 03:13:32 00:25:28 01:45:04 02:13:32 01:00:00
17 21 Collin Chartier USA 03:13:39 00:25:07 01:44:40 02:12:47 01:00:52
18 8 Matt Hanson USA 03:13:44 00:26:41 01:45:46 02:15:27 00:58:17
19 26 Sebastian Kienle GER 03:13:46 00:27:06 01:44:28 02:14:34 00:59:12
20 10 Ben Kanute USA 03:13:48 00:24:46 01:43:43 02:11:29 01:02:19
21 32 Pablo Dapena Gonzalez ESP 03:14:06 00:24:49 01:47:31 02:15:20 00:58:46
22 19 Pieter Heemeryck BEL 03:14:14 00:25:09 01:44:04 02:12:13 01:02:01
23 9 Jackson Laundry CAN 03:14:25 00:26:21 01:44:37 02:13:58 01:00:27
24 41 Matthew Sharpe CAN 03:14:31 00:24:57 01:46:28 02:14:25 01:00:06
25 42 Nick Kastelein AUS 03:14:42 00:24:36 01:46:40 02:14:16 01:00:26
26 36 Jan Stratmann GER 03:14:54 00:24:59 01:45:20 02:13:19 01:01:35
27 34 Filipe Azevedo POR 03:14:56 00:25:20 01:46:26 02:14:46 01:00:10
28 38 Trevor Foley * USA 03:15:19 00:28:41 01:44:53 02:16:34 00:58:45
29 16 Chris Leiferman USA 03:15:30 00:27:15 01:45:47 02:16:02 00:59:28
30 11 Sam Laidlow FRA 03:15:35 00:24:18 01:42:45 02:10:03 01:05:32
31 35 Josh Amberger AUS 03:16:19 00:24:16 01:45:43 02:12:59 01:03:20
32 43 Thomas Bishop GBR 03:16:23 00:23:43 01:48:04 02:14:47 01:01:36
33 17 Bradley Weiss ZAF 03:16:25 00:26:19 01:46:12 02:15:31 01:00:54
34 31 Matt Trautman ZAF 03:16:32 00:26:23 01:47:03 02:16:26 01:00:06
35 39 Andrew Starykowicz USA 03:16:45 00:26:03 01:41:51 02:10:54 01:05:51
36 20 Kristian Hogenhaug DEN 03:16:48 00:26:41 01:44:26 02:14:07 01:02:41
37 30 Thor Bendix Madsen DEN 03:16:58 00:26:19 01:45:10 02:14:29 01:02:29
38 40 Caleb Noble AUS 03:18:09 00:25:09 01:49:00 02:17:09 01:01:00
39 14 Reinaldo Colucci BRA 03:18:40 00:25:29 01:48:07 02:16:36 01:02:04
40 25 Jesper Svensson SWE 03:18:57 00:24:52 01:47:51 02:15:43 01:03:14
41 29 Kyle Buckingham ZAF 03:19:25 00:26:20 01:46:38 02:15:58 01:03:27
42 37 Paul Schuster GER 03:19:59 00:25:33 01:49:18 02:17:51 01:02:08
43 27 Andre Lopes BRA 03:20:19 00:26:19 01:47:37 02:16:56 01:03:23
  45 Vetle Bergsvik Thorn NOR n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

  • Lionel Sanders: 16% (5-1)
  • Daniel Baekkegard: 16% (5-1)
  • Alistair Brownlee: 13% (7-1)
  • Frederic Funk: 13% (7-1)
  • Sam Long: 13% (7-1)
  • Florian Angert: 8% (11-1)
  • Jason West: 7% (13-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 5% (20-1)
  • Mika Noodt: 2% (40-1)
  • Matt Hanson: 2% (42-1)
0

Challenge Almere 2022 – Analyzing Results

AlmereMale Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kieran Lindars GBR 00:46:40 04:22:45 02:42:54 07:55:44 -24:31 EUR 5,000
2 Niek Heldoorn NED 00:46:38 04:22:58 02:48:03 08:00:38 -32:33 EUR 4,000
3 Andrew Starykowicz USA 00:49:56 04:11:37 02:56:16 08:01:44 -06:07 EUR 3,000
4 Kristian Grue NOR 00:51:42 04:17:49 02:49:25 08:02:25 n/a EUR 2,000
5 Joao Ferreira POR 00:47:42 04:21:44 02:50:05 08:03:19 -21:59 EUR 1,600
6 Tristan Olij NED 00:48:15 04:22:27 02:48:41 08:03:39 n/a EUR 1,400
7 Tomas Renc CZE 00:47:36 04:26:24 02:49:11 08:06:45 -13:10 EUR 1,200
8 Milan Brons NED 00:47:38 04:15:40 03:02:26 08:09:18 -03:34 EUR 800
9 Lukas Kocar CZE 00:47:32 04:22:06 02:57:23 08:10:42 n/a EUR 600
10 Juha-Matti Halonen FIN 00:51:48 04:29:49 02:50:24 08:15:53 n/a EUR 400
11 Evert Scheltinga NED 00:46:35 04:27:40 03:02:34 08:20:35 20:43  
12 Pamphiel Pareyn BEL 00:46:36 04:22:50 03:08:43 08:21:30 11:36  
13 Tom Oosterdijk NED 00:54:37 04:20:25 03:04:09 08:23:07 -06:28  
14 Lukas Kraemer GER 00:54:35 04:31:12 02:53:59 08:23:52 01:05  
15 Juuso Manninen FIN 00:47:39 04:26:33 03:12:09 08:29:39 n/a  
16 Antoine Perche FRA 00:54:34 04:31:34 03:02:13 08:32:39 06:52  
17 Joona Tuikka FIN 00:50:36 04:30:57 03:12:14 08:38:16 n/a  
18 Simon Huckestein GER 01:03:39 04:37:25 02:55:17 08:41:07 n/a  
19 Petr Civela CZE 00:54:42 04:40:37 03:02:07 08:42:17 n/a  
20 Tero Setola FIN 00:54:45 04:31:49 03:19:59 08:51:13 n/a  
21 Maciej Chmura POL 00:50:39 04:45:51 03:14:47 08:56:23 -09:12  
22 Christian Trunk GER 00:54:47 05:21:39 02:58:48 09:20:14 n/a  
23 Diego Vasquez ECU 00:55:45 04:48:47 03:30:21 09:20:28 05:06  
24 Guillem Rojas Moreno ESP 00:46:35 04:46:36 03:50:40 09:28:34 28:40  
  Benjamin Mark Andersen DEN 00:50:35 04:18:32   DNF    
  Thomas Steger AUT 00:50:41 04:23:27   DNF    
  Michael Kalb GER 00:47:40 04:29:18   DNF    
  Per Van Vlerken GER 00:50:45 04:36:12   DNF    
  Kevin Vabaorg EST 00:47:51 04:43:29   DNF    
  Lukasz Wojt GER 00:44:34     DNF    
  Milosz Sowinski POL 00:50:42     DNF    
  Stefan Overmars NED 00:54:35     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Katharina Wolff GER 00:58:32 04:58:04 03:09:15 09:10:10 -13:07 EUR 5,000
2 Lina-Kristin Schink GER 01:04:11 04:49:25 03:17:14 09:15:57 -09:45 EUR 4,000
3 Jenny Nae SWE 01:02:56 05:11:10 03:02:09 09:21:04 -13:05 EUR 3,000
4 Julie Aspesletten NOR 01:04:13 04:54:32 03:20:05 09:23:17 n/a EUR 2,000
5 Janien Lubben NED 01:04:10 04:59:54 03:21:54 09:31:09 -18:28 EUR 1,600
6 Simona Krivankova CZE 01:05:45 05:09:36 03:12:12 09:33:58 05:22 EUR 1,400
7 Jenny Nilsson SWE 01:02:56 05:07:28 03:21:59 09:37:05 -35:54 EUR 1,200
8 Karina Gosvig DEN 00:58:34 05:02:56 03:32:22 09:38:38 -09:52 EUR 800
9 Vanessa Pereira POR 01:03:42 05:05:30 03:26:53 09:41:33 -09:59 EUR 600
10 Martine Hoaas NOR 01:04:12 05:43:20 03:50:43 10:44:15 n/a EUR 400
0

Challenge Almere 2022 (Sept 10th) – Seedings

AlmereUpdates:

  • Sept 6th: Removed a few athletes who won’t be racing.

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2013 Bart Colpaert (BEL) 08:34:50 Susan Blatt (GER) 09:24:40
2014 Markus Fachbach (GER) 08:28:25 Heleen Bij De Vaate (NED) 09:16:26
2015 Markus Fachbach (GER) 08:12:24 Kathrin Walther (GER) 09:26:11
2016 Jan Raphael (GER) 08:03:43 Camille Deligny (FRA) 09:18:15
2017 Joe Skipper (GBR) 07:59:39 Yvonne Van Vlerken (NED) 08:51:13
2018 Jaroslav Kovacic (SLO) 07:55:43 Yvonne Van Vlerken (NED) 09:00:01
2019 Matt Trautman (ZAF) 07:50:15 Yvonne Van Vlerken (NED) 08:56:10
2021 Kristian Hogenhaug (DEN) 07:37:46 Sarissa De Vries (NED) 08:32:04

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Kristian Hogenhaug DEN 00:49:44 04:03:15 02:41:38 07:37:46
2 Jesper Svensson SWE 00:47:08 04:05:40 02:43:20 07:39:25
3 Reinaldo Colucci BRA 00:49:40 04:12:47 02:39:03 07:45:15

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Sarissa De Vries NED 00:53:31 04:32:41 03:01:49 08:32:04
2 Manon Genet FRA 00:56:28 04:36:09 02:58:01 08:34:22
3 Michelle Vesterby DEN 00:56:26 04:30:56 03:07:38 08:38:53

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 07:37:46 Kristian Hogenhaug 2021-09-12
Swim overall 00:46:10 Dylan McNeice 2013-09-14
Bike overall 04:02:46 Adam Hansen 2021-09-12
Run overall 02:38:48 Victor Arroyo Bugallo 2021-09-12
Total female 08:32:04 Sarissa De Vries 2021-09-12
Swim female 00:51:29 Sarissa De Vries 2019-09-14
Bike female 04:30:56 Michelle Vesterby 2021-09-12
Run female 02:52:32 Elisabetta Curridori 2021-09-12

Course Rating

The Course Rating for Challenge Almere is 18:21.

Race Adjustments for Challenge Almere

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2013 06:52 00:51 03:39 02:16 30 06:52 00:57 03:39 02:16
2014 09:06 03:13 04:38 01:16 30 of 38 07:59 02:05 04:08 01:46
2015 17:26 00:59 14:27 02:16 36 of 43 11:08 01:38 07:34 01:56
2016 23:11 01:39 21:21 00:17 28 of 34 14:09 01:37 11:01 01:32
2017 16:07 00:52 13:15 02:05 34 of 48 14:32 01:27 11:28 01:38
2018 20:50 -00:47 14:53 07:21 26 of 31 15:35 00:59 12:02 02:35
2019 24:07 01:03 20:28 03:06 32 of 43 16:48 00:55 13:14 02:40
2021 29:12 -00:05 23:27 06:23 42 of 52 18:21 00:44 14:31 03:08

Prize Money

Challenge Almere has a total prize purse of 40.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

The strength of the field is 2% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 1 Evert Scheltinga NED 08:01:04 08:25:04 00:48:23 04:17:58 05:11:21 02:49:43 88% +0% -12% (13)
2 3 Andrew Starykowicz * USA 08:04:05 08:32:21 00:48:16 04:04:31 04:57:46 03:06:19 29% +20% -51% (15)
3 2 Thomas Steger AUT 08:04:49 08:35:48 00:48:41 04:27:01 05:20:43 02:44:06 64% +0% -36% (3)
4 5 Jaroslav Kovacic SLO 08:07:45 08:38:47 00:48:59 04:24:18 05:18:16 02:49:29 46% +5% -49% (16)
5 4 Milan Brons NED 08:11:22 08:37:45 00:48:40 04:18:37 05:12:17 02:59:05 17% +50% -33% (5)
6 7 Tomas Renc CZE 08:11:56 08:44:45 00:49:00 04:29:32 05:23:32 02:48:24 77% +0% -23% (10)
7 6 Joao Ferreira POR 08:14:34 09:00:42 00:48:40 04:28:30 05:22:10 02:52:24 12% +31% -57% (4)
8 14 Strahinja Trakic SRB 08:14:37 08:42:25 00:48:35 04:28:21 05:21:56 02:52:41 64% +0% -36% (3)
9 8 Lukasz Wojt GER 08:15:23 08:36:27 00:44:29 04:19:13 05:08:42 03:06:41 75% +0% -25% (8)
10 17 Per Van Vlerken GER 08:20:26 08:47:23 00:50:01 04:26:47 05:21:48 02:58:38 58% +13% -29% (35)
11 10 Kieran Lindars GBR 08:21:47 09:00:32 00:46:59 04:36:14 05:28:13 02:53:34 27% +0% -73% (2)
12 21 Lukas Kraemer GER 08:23:42 08:43:07 00:55:12 04:29:56 05:30:09 02:53:33 65% +0% -35% (7)
13 19 Antoine Perche FRA 08:31:08 08:57:03 00:53:23 04:32:05 05:30:28 03:00:40 100% +0% -0% (2)
14 20 Tom Oosterdijk NED 08:31:52 09:05:56 00:56:49 04:31:12 05:33:00 02:58:52 37% +0% -63% (2)
15 18 Niek Heldoorn NED 08:35:45 09:08:43 00:48:31 04:28:00 05:21:31 03:14:14 n/a (1 IM Pro race)
16 23 Julian Fritzenschaft GER 08:42:13 09:14:13 00:52:01 04:33:25 05:30:26 03:11:47 n/a (1 IM Pro race)
17 25 Alexander Berggren SWE 08:45:50 09:35:09 00:46:13 04:39:31 05:30:45 03:15:05 5% +30% -65% (7)
18 30 Diego Vasquez ECU 08:53:22 09:43:46 00:56:03 04:37:13 05:38:15 03:15:07 8% +33% -59% (5)
19 29 Guillem Rojas Moreno ESP 08:55:51 09:34:09 00:46:55 04:38:52 05:30:47 03:25:04 8% +49% -43% (4)
20 31 Stefan Overmars NED 09:01:10 09:34:48 00:54:13 04:36:10 05:35:23 03:25:47 50% +0% -50% (11)
21 24 Maciej Chmura POL 09:09:48 09:32:54 00:50:10 04:39:17 05:34:27 03:35:21 71% +8% -21% (5)
  9 Tristan Olij NED n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  11 Kristian Grue NOR n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  15 Benjamin Mark Andersen DEN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  16 Lukas Kocar CZE n/a unrated unrated unrated unrated unrated 0% +0% -100% (2)
  22 Simon Huckestein GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (1 IM Pro race)
  26 Kevin Vabaorg EST n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  27 Joona Tuikka FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated 0% +0% -100% (3)
  28 Christian Trunk GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  33 Juuso Manninen FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  34 Tero Setola FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  35 Juha-Matti Halonen FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  37 Petr Civela CZE n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

The strength of the field is 3% of a typical Kona field.

  ​

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 51 Els Visser  NED 08:55:46 09:16:05 00:57:27 04:44:28 05:46:55 03:08:51 41% +59% -0% (8)
2 52 Alexandra Tondeur BEL 09:11:06 09:29:05 00:58:25 05:00:39 06:04:04 03:07:02 49% +3% -48% (13)
3 57 Chloe Lane AUS 09:17:39 09:45:06 00:53:56 05:01:07 06:00:03 03:17:36 42% +19% -39% (5)
4 53 Lina-Kristin Schink * GER 09:20:35 09:54:01 01:05:59 04:56:27 06:07:26 03:13:09 39% +34% -28% (15)
5 58 Katharina Wolff GER 09:26:26 09:51:20 00:58:00 05:10:56 06:13:55 03:12:31 100% +0% -0% (3)
6 55 Simona Krivankova CZE 09:28:06 09:57:40 01:05:37 05:05:48 06:16:24 03:11:42 99% +1% -0% (17)
7 59 Jenny Nae SWE 09:37:22 10:02:45 01:05:02 05:11:30 06:21:32 03:15:50 100% +0% -0% (6)
8 54 Vanessa Pereira POR 09:40:00 10:25:30 01:02:38 05:10:39 06:18:17 03:21:43 35% +17% -48% (22)
9 56 Janien Lubben NED 09:49:08 10:18:48 01:07:38 05:08:12 06:20:50 03:28:18 67% +33% -0% (6)
10 63 Karina Gosvig DEN 09:54:00 10:30:23 00:59:08 05:10:34 06:14:43 03:39:17 n/a (1 IM Pro race)
11 62 Jenny Nilsson SWE 10:14:27 10:49:04 01:04:11 05:30:42 06:39:54 03:34:33 100% +0% -0% (2)
  60 Julie Aspesletten NOR n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  64 Jana Uderstadt GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  65 Martine Hoaas NOR n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Evert Scheltinga: 54% (1-1)
  • Andrew Starykowicz: 18% (5-1)
  • Milan Brons: 8% (12-1)
  • Jaroslav Kovacic: 7% (13-1)
  • Thomas Steger: 5% (19-1)
  • Tomas Renc: 4% (24-1)
  • Joao Ferreira: 3% (37-1)

Female Race Participants

  • Els Visser: 70% (1-1)
  • Alexandra Tondeur: 15% (6-1)
  • Lina-Kristin Schink: 10% (9-1)
  • Chloe Lane: 4% (26-1)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close