Archive | Independent Races

Husky Ultimate 2021 (Feb 28th) – Seedings

Husky2021Prize Money

Husky Ultimate has a total prize purse of 35.000 AU$, paying 8 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 17 Tim Reed AUS 03:57:13 03:56:35 00:24:11 02:14:25 02:42:06 01:15:07 34
2 18 Tim Van Berkel AUS 03:59:23 03:58:11 00:24:16 02:16:22 02:44:08 01:15:15 (47)
3 16 Steven McKenna AUS 03:59:40 03:59:14 00:24:08 02:15:50 02:43:28 01:16:12 56
4 35 Kieran Storch AUS 04:00:25 03:59:13 00:26:16 02:14:24 02:44:10 01:16:15 (56)
5 23 Trent Thorpe NZL 04:00:42 04:01:54 00:22:22 02:19:03 02:44:55 01:15:47 (73)
6 27 Simon Hearn AUS 04:01:04 04:05:30 00:24:10 02:16:42 02:44:21 01:16:43 96
7 29 Caleb Noble AUS 04:02:24 04:08:04 00:24:16 02:21:18 02:49:04 01:13:20 110
8 20 Levi Maxwell AUS 04:06:10 04:05:40 00:26:13 02:18:25 02:48:07 01:18:03 (97)
9 24 Leigh Anderson-Voigt AUS 04:06:29 04:05:54 00:25:51 02:16:45 02:46:06 01:20:23 (100)
10 21 David Mainwaring AUS 04:07:56 04:08:54 00:25:08 02:18:18 02:46:56 01:21:00 118
11 30 Sam Betten AUS 04:07:58 04:12:15 00:23:42 02:18:34 02:45:46 01:22:12 135
12 22 Edward Vining AUS 04:08:25 04:07:11 00:26:11 02:23:33 02:53:13 01:15:12 (105)
13 25 Scott Bayvel ZAF 04:09:09 04:07:52 00:25:41 02:16:54 02:46:04 01:23:05 (108)
14 19 Lachlan Kerin AUS 04:09:13 04:11:08 00:25:14 02:13:55 02:42:39 01:26:34 128
15 28 Fraser Walsh AUS 04:09:29 04:11:24 00:24:58 02:18:45 02:47:13 01:22:16 (132)
16 26 Levi Hauwert AUS 04:12:50 04:11:40 00:27:12 02:21:51 02:52:33 01:20:17 (134)
17 33 Blake Kappler AUS 04:14:26 04:16:56 00:26:08 02:18:55 02:48:34 01:25:52 (155)
18 32 Jarrod Harvey AUS 04:17:39 04:17:30 00:26:51 02:19:16 02:49:36 01:28:03 155
19 31 Matt Lewis AUS 04:21:08 04:20:13 00:27:42 02:22:40 02:53:51 01:27:17 (159)
20 34 Adam Rudgley AUS 04:22:36 04:21:18 00:25:17 02:32:22 03:01:09 01:21:27 (160)
  36 Joel Wooldridge AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  37 Joshua Wooldridge AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  38 Harry Wiles AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  39 Quentin Schneider AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  40 Nathan Stewart AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  41 George Miller AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 1 Amelia Watkinson (KQ) NZL 04:21:49 04:21:23 00:26:35 02:26:37 02:56:42 01:25:07 8
2 4 Annabel Luxford AUS 04:22:58 04:21:30 00:25:45 02:28:08 02:57:22 01:25:36 (10)
3 3 Ellie Salthouse AUS 04:23:15 04:24:11 00:26:09 02:28:58 02:58:37 01:24:38 15
4 2 Grace Thek AUS 04:30:42 04:30:06 00:26:54 02:35:22 03:05:46 01:24:56 (33)
5 6 Courtney Gilfillan AUS 04:31:58 04:31:17 00:27:07 02:33:30 03:04:07 01:27:51 37
6 12 Kirralee Seidel AUS 04:35:54 04:34:04 00:27:04 02:36:37 03:07:11 01:28:43 50
7 9 Kylie Simpson AUS 04:37:27 04:36:08 00:37:05 02:35:34 03:16:09 01:21:18 58
8 5 Renee Kiley AUS 04:37:50 04:39:04 00:29:22 02:30:01 03:02:53 01:34:57 69
9 8 Chloe Lane AUS 04:39:05 04:42:29 00:27:44 02:36:54 03:08:08 01:30:57 (79)
10 15 Lisa Marangon AUS 04:42:04 04:41:06 00:27:45 02:35:41 03:06:56 01:35:08 (78)
11 11 Penny Slater AUS 04:44:21 04:44:01 00:29:33 02:36:45 03:09:48 01:34:33 (82)
12 7 Laura Armstrong NZL 04:45:39 04:50:35 00:30:56 02:36:08 03:10:34 01:35:05 (91)
  10 Moya Johansson AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  13 Helena Hayes AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
  14 Shannon Sutton AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)

Winning Odds

Male Race Participants

  • Tim Reed: 35% (2-1)
  • Simon Hearn: 28% (3-1)
  • Steven McKenna: 18% (5-1)
  • Tim Van Berkel: 15% (6-1)

Female Race Participants

  • Amelia Watkinson: 47% (1-1)
  • Ellie Salthouse: 32% (2-1)
  • Annabel Luxford: 18% (4-1)

Hell of the West 2021 – Analyzing Results

Festival of Hell 2020 logoMale Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Steven McKenna AUS 00:26:14 01:51:59 01:07:50 03:29:41 -06:18 AU$ 2,500
2 Simon Hearn AUS 00:26:17 01:51:59 01:07:59 03:29:51 -17:49 AU$ 1,000
3 Tim Reed AUS 00:26:22 01:51:50 01:09:23 03:31:16 -01:28 AU$ 500
4 Kieran Storch AUS 00:28:42 01:51:13 01:11:15 03:34:43 n/a  
5 Jarrod Harvey AUS 00:29:11 01:54:52 01:22:08 03:49:47 -02:15  
6 Brodie Gardner AUS 00:32:26 02:01:02 01:20:18 03:57:48 11:13  
7 Max Quirk AUS 00:30:52 01:58:42 01:22:39 03:58:56 n/a  
8 Dominic Churchett AUS 00:30:27 02:05:17 01:22:21 04:01:38 n/a  
9 Nathan Josefski AUS 00:33:08 02:06:59 01:23:24 04:07:36 n/a  
10 Joshua Cresswell AUS 00:31:40 02:11:19 01:30:28 04:17:33 n/a  
11 Nick Kenny AUS 00:39:07 02:10:45 01:27:10 04:22:12 n/a  
  Trent Thorpe NZL 00:24:50 01:49:23   DNF    
  Fraser Walsh AUS 00:27:10 01:53:57   DNF    
  Lachlan Kerin AUS 00:27:47 01:54:13   DNF    
  Eddie Vinning AUS 00:29:20 01:54:15   DNF    
  Ethan Wight AUS 00:33:10 01:55:22   DNF    
  Caleb Noble AUS 00:26:09     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Ellie Salthouse AUS 00:27:44 02:00:56 01:18:26 03:50:41 -08:39 AU$ 2,500
2 Amelia Watkinson NZL 00:29:33 02:00:38 01:21:44 03:55:26 -00:02 AU$ 1,000
3 Kylie Simpson AUS 00:40:33 02:06:44 01:15:54 04:07:49 -00:03 AU$ 500
4 Shannon Chapman AUS 00:35:52 02:14:28 01:24:24 04:19:21 -16:05  
5 Sarah Thomas AUS 00:35:45 02:14:06 01:28:26 04:22:23 n/a  
6 Ashleigh Hunter AUS 00:35:03 02:12:44 01:50:16 04:42:13 n/a  
  Laura Dennis AUS 00:29:47     DNF    

Port of Tauranga 2021 – Analyzing Results

PortofTaurangaPort of Tauranga (part of the Mount Festival of Multisport) is traditionally the first Professional race of the year. With the limited amount of travel, the complete Pro field was from New Zealand.

Course Conditions

The finishing times were super-quick this year: Not only were both winners under the old course records, but also second and third on the men’s side and second-place finisher of the female race. A lot of other athletes were also faster than expected, so fast course conditions likely played a big part in these fast times.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kyle Smith NZL 00:22:12 01:58:26 01:17:21 03:39:43 04:59 NZD 4,000
2 Braden Currie NZL 00:23:00 02:01:07 01:13:46 03:39:53 02:39 NZD 2,000
3 Jack Moody NZL 00:25:12 02:01:45 01:10:53 03:40:19 -04:21 NZD 1,000
4 Mike Phillips NZL 00:23:07 02:01:07 01:17:13 03:43:12 02:43 NZD 500
5 Cameron Brown NZL 00:24:51 02:02:05 01:16:29 03:45:39 -06:48 NZD 250
6 Olly Shaw NZL 00:24:52 02:02:23 01:18:03 03:47:12 -04:28
7 Simon Cochrane NZL 00:23:00 02:07:52 01:17:01 03:50:20 -01:17
8 Matt Kerr NZL 00:24:21 02:03:58 01:23:02 03:53:41 n/a
9 Jason Hunt NZL 00:28:29 02:07:20 01:16:44 03:55:18 02:27
10 Lucas Duross NZL 00:26:22 02:09:44 01:18:26 03:56:56 00:23
11 Brendon Bergs NZL 00:25:58 02:07:18 01:24:06 03:59:58 n/a
12 Jacob Hendrickx NZL 00:29:16 02:14:54 01:30:30 04:17:15 n/a

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Teresa Adam NZL 00:24:12 02:02:52 01:27:38 03:57:01 -12:05 NZD 4,000
2 Hannah Wells NZL 00:24:26 02:06:31 01:28:38 04:01:46 -04:08 NZD 2,000
3 Rebecca Clarke NZL 00:24:06 02:16:57 01:32:01 04:15:14 -04:32 NZD 1,000
4 Nikkola Mathews NZL 00:28:31 02:20:05 01:32:49 04:24:21 -04:23 NZD 500
5 Emily Mcnaughtan NZL 00:28:50 02:26:50 01:28:31 04:27:27 -00:31 NZD 250
6 Hannah Howell NZL 00:26:41 02:26:45 01:37:28 04:33:31 n/a
7 Claire Badenhorst NZL 00:27:18 02:25:13 01:39:15 04:34:28 n/a

The Great Floridian 1/3 Distance (October 24th) – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Chris Leiferman USA 00:17:17 01:28:49 00:45:46 02:34:42 US$ 2,250
2 Bradley Weiss ZAF 00:17:07 01:28:58 00:45:55 02:34:56 US$ 1,750
3 Ben Kanute USA 00:15:48 01:30:33 00:47:35 02:36:38 US$ 1,300
4 Andre Lopes BRA 00:17:10 01:31:20 00:45:40 02:37:24 US$ 900
5 Nicholas Chase USA 00:17:11 01:29:04 00:50:41 02:39:57 US$ 850
6 Justin Metzler USA 00:17:09 01:33:06 00:48:06 02:41:29 US$ 750
7 Matthew Russell USA 00:19:46 01:34:03 00:48:39 02:46:03 US$ 700
8 Tim Rea AUS 00:17:12 01:37:57 00:51:02 02:49:41 US$ 600
9 Luis Ortiz USA       02:51:32 US$ 500
10 Timothy O’Donnell USA 00:15:51 01:44:59 00:49:12 02:53:02 US$ 400
11 Ted Treise USA 00:20:02 01:38:46 00:51:48 02:54:07  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Jeanni Seymour ZAF 00:17:34 01:42:56 00:55:02 02:59:17 US$ 2,250
2 Lisa Becharas USA 00:19:23 01:40:52 00:58:45 03:02:40 US$ 1,750
3 Lenny Ramsey NED 00:22:03 01:47:36 00:53:00 03:08:10 US$ 1,300
4 Sarah Bishop USA 00:23:23 01:49:36 00:53:30 03:10:41 US$ 900
5 Ginger Howell USA 00:20:53 01:51:12 00:56:47 03:12:45 US$ 850
6 Jennifer Spieldenner USA 00:17:27 01:50:05 01:02:49 03:14:02 US$ 750
7 Laura Mathews USA 00:20:03 01:53:14 01:01:57 03:19:15 US$ 700
8 Lara Gruden USA 00:20:34 01:57:17 01:02:35 03:24:26 US$ 600
9 Tamara Kozulina UKR 00:22:48 01:55:24 01:04:31 03:26:15 US$ 500
10 Elizabeth Nyitray USA 00:21:23 01:56:34 01:08:20 03:30:18 US$ 400
11 Holli Finneren USA 00:25:30 02:00:36 01:09:20 03:40:22  
  Grace Walther USA 00:19:16 01:54:55   DNF  
  Danielle Dingman USA 00:21:50 02:12:25   DNF  

TriGames Mandelieu 2020 – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Rudy Von Berg USA 00:29:05 02:38:00 01:10:34 04:21:07 02:22 EUR 2,250
2 Justus Nieschlag GER 00:27:53 02:38:19 01:13:40 04:23:27 04:09 EUR 1,875
3 Boris Stein GER 00:31:36 02:39:01 01:11:35 04:25:52 -00:15 EUR 1,500
4 Dylan Magnien FRA 00:29:09 02:46:15 01:10:02 04:29:04 00:30 EUR 1,125
5 Romain Guillaume FRA 00:29:14 02:43:26 01:13:17 04:29:35 -03:37 EUR 750
6 Tim Van Hemel BEL     01:14:11 04:33:51 n/a  
7 Thomas Navarro FRA 00:34:18 02:43:00 01:13:10 04:34:20 -04:02  
8 Adrian Haller SUI 00:29:09 02:47:45 01:14:15 04:35:00 00:39  
9 Charles Bouin FRA 00:34:37 02:43:37 01:16:54 04:38:44 -06:40  
10 Kevin Rundstadler FRA 00:29:22 02:43:40 01:24:13 04:41:02 00:18  
11 Samuel Huerzeler SUI 00:31:35 02:52:58 01:13:42 04:42:46 01:43  
12 Kacper Stepniak POL 00:29:04 02:50:29 01:21:03 04:44:07 09:09  
13 Alexandre Blain FRA 00:36:02 02:48:39 01:15:26 04:44:15 -01:20  
14 William Mennesson FRA 00:30:45 02:44:59 01:27:40 04:47:20 01:33  
15 Kevin Maurel FRA 00:31:29 02:58:15 01:22:38 04:56:22 24:13  
16 Lorenzo Delco SUI 00:41:38 02:54:27 01:16:20 04:57:02 n/a  
17 Binjamin Chiron FRA 00:41:07 02:54:42 01:17:04 04:57:25 n/a  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Anne Haug GER 00:32:53 03:04:21 01:12:30 04:54:34 10:17 EUR 2,250
2 Emma Bilham SUI 00:33:16 03:03:36 01:24:04 05:05:36 00:49 EUR 1,875
3 Justine Mathieux FRA 00:32:58 03:08:24 01:21:41 05:07:35 -02:21 EUR 1,500
4 Jeanne Collonge FRA 00:35:20 03:06:32 01:26:05 05:11:59 03:24 EUR 1,125
5 Charlotte Morel FRA 00:32:56 03:12:57 01:22:46 05:12:44 -02:58 EUR 750
6 Alexia Bailly FRA 00:32:55 03:15:18 01:28:11 05:20:25 12:08  
7 Julie Iemmolo FRA 00:32:54 03:16:49 01:34:42 05:28:56 -01:24  
8 Carla Dahan FRA 00:37:44 03:22:20 01:26:31 05:32:02 n/a  
9 Jeanne Tondut FRA 00:36:05 03:18:09 01:37:22 05:36:09 n/a  
10 Heloise Focquenoy FRA 00:38:17 03:27:50 01:30:20 05:42:08 n/a  

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close