Archive | Challenge

Challenge Salou 2022 (April 3rd) – Seedings

SalouUpdate:

  • March 29th: Added Thomas Steger

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Inaki Baldellou (ESP) 03:52:41 Susie Cheetham (GBR) 04:16:55
2017 David McNamee (GBR) 03:26:04 Sara Loehr Munoz (ESP) 03:59:01
2018 Cameron Wurf (AUS) 03:45:37 Judith Corachan Vaquera (ESP) 04:12:05
2019 Pieter Heemeryck (BEL) 03:46:40 Judith Corachan Vaquera (ESP) 04:16:58
2021 Collin Chartier (USA) 03:28:52 Lisa Norden (SWE) 03:51:09

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Collin Chartier USA 00:13:57 01:59:47 01:12:34 03:28:52
2 Jorik Van Egdom NED 00:13:57 02:02:34 01:12:26 03:31:21
3 Robbie Deckard USA 00:14:14 02:02:27 01:15:09 03:33:48

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Lisa Norden SWE 00:15:41 02:08:13 01:24:47 03:51:09
2 Els Visser NED 00:15:42 02:14:17 01:26:08 03:59:01
3 Lucy Buckingham GBR 00:15:42 02:14:21 01:26:52 03:59:42

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:45:37 Cameron Wurf 2018-05-27
Swim overall 00:22:47 Francesc Godoy 2019-04-07
Bike overall 01:59:23 Cameron Wurf 2018-05-27
Run overall 01:09:40 Nan Oliveras 2019-04-07
Total female 04:12:05 Judith Corachan Vaquera 2018-05-27
Swim female 00:26:14 Margie Santimaria 2018-05-27
Bike female 02:18:55 Judith Corachan Vaquera 2018-05-27
Run female 01:21:02 Emma Pallant-Browne 2019-04-07

Course Rating

The Course Rating for Challenge Salou is 09:45.

Race Adjustments for Challenge Salou

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 11:55 -01:25 06:20 01:08 15 11:55 -01:25 06:20 01:08
2017 37:12 -00:20 22:02 11:03 32 24:34 -00:53 14:11 06:05
2018 10:53 00:18 09:07 -01:52 20 20:00 -00:29 12:30 03:26
2019 06:26 -00:24 06:11 02:18 61 09:45 -00:30 07:13 00:31
2021 25:30 16:33 13:54 -00:11 33 of 45 09:45 -00:30 07:13 00:31

Prize Money

Challenge Salou has a total prize purse of 19.000 EUR, paying 6 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 21 Vincent Luis FRA 03:38:42 03:46:11 00:22:59 02:01:28 02:27:58 01:10:44
2 3 Miki Moerck Taagholt DEN 03:44:49 03:56:25 00:23:50 02:02:07 02:29:27 01:15:22
(3) 5 Thomas Steger AUT 03:45:36 03:53:11 00:25:51 02:05:07 02:34:28 01:11:08
3 20 Pieter Heemeryck BEL 03:45:47 04:01:06 00:24:02 02:02:38 02:30:10 01:15:37
4 22 Nick Kastelein AUS 03:45:47 03:57:33 00:23:38 02:05:09 02:32:16 01:13:31
5 6 Clement Mignon FRA 03:45:52 03:54:35 00:24:21 02:03:38 02:31:29 01:14:23
6 27 Youri Keulen NED 03:46:15 03:54:05 00:24:30 02:07:16 02:35:15 01:11:00
7 12 Robert Kallin (KQ) SWE 03:47:58 03:56:59 00:24:22 02:02:03 02:29:55 01:18:03
8 30 Ruben Zepuntke GER 03:48:18 03:59:50 00:25:09 01:58:42 02:27:21 01:20:57
9 2 Denis Chevrot (KQ) FRA 03:48:26 03:57:49 00:24:15 02:06:20 02:34:05 01:14:21
10 10 Henrik Goesch FIN 03:49:58 03:58:03 00:24:46 02:07:52 02:36:08 01:13:50
11 16 Giulio Molinari ITA 03:49:59 03:59:43 00:24:04 02:03:55 02:31:29 01:18:30
12 18 Joao Ferreira POR 03:50:06 03:59:51 00:25:05 02:06:32 02:35:08 01:14:58
13 7 Thomas Davis GBR 03:50:32 04:00:36 00:23:42 02:07:16 02:34:28 01:16:04
14 14 Mattia Ceccarelli ITA 03:50:35 04:00:48 00:23:36 02:04:25 02:31:31 01:19:04
15 4 Sam Laidlow FRA 03:50:39 03:59:56 00:24:36 02:06:43 02:34:48 01:15:51
16 25 Gabor Faldum HUN 03:50:42 03:58:57 00:24:11 02:07:58 02:35:39 01:15:03
17 8 William Mennesson FRA 03:50:46 04:01:06 00:25:46 02:06:02 02:35:17 01:15:29
18 40 Tomasz Brembor POL 03:50:48 04:00:49 00:24:19 02:08:04 02:35:53 01:14:55
19 23 Sam Wade GBR 03:52:04 04:00:41 00:24:41 02:08:21 02:36:32 01:15:32
20 17 Elliot Smales GBR 03:52:28 04:02:49 00:24:13 02:10:39 02:38:22 01:14:06
21 9 Paul Schuster (KQ) GER 03:52:33 04:01:16 00:24:38 02:08:11 02:36:19 01:16:14
22 11 Yvan Jarrige FRA 03:52:47 04:02:34 00:24:39 02:06:24 02:34:34 01:18:13
23 69 Carlos Oliver Vives ESP 03:53:06 04:01:10 00:24:11 02:07:47 02:35:28 01:17:38
24 34 Cyril Viennot FRA 03:53:39 04:02:24 00:25:46 02:07:45 02:37:01 01:16:38
25 41 Ognjen Stojanovic SRB 03:54:13 04:02:02 00:23:45 02:12:41 02:39:56 01:14:17
26 19 Dominik Sowieja GER 03:55:38 04:04:34 00:26:50 02:11:55 02:42:16 01:13:22
27 15 Victor Arroyo Bugallo ESP 03:55:41 04:05:24 00:27:34 02:08:50 02:39:54 01:15:47
28 28 Franck Guyon FRA 03:56:23 04:05:02 00:28:24 02:10:20 02:42:15 01:14:08
29 35 Markus Hoermann GER 03:56:43 04:06:22 00:26:02 02:08:37 02:38:09 01:18:34
30 32 Kieran Lindars GBR 03:56:57 04:06:31 00:24:15 02:13:28 02:41:12 01:15:45
31 26 Marc Eggeling GER 03:57:05 04:07:42 00:25:23 02:08:08 02:37:00 01:20:05
32 29 Patrik Nilsson SWE 03:57:29 04:11:10 00:24:13 02:08:54 02:36:38 01:20:51
33 36 Kristian Grue NOR 03:58:03 04:07:13 00:27:04 02:10:15 02:40:49 01:17:14
34 24 Roger Manya Valenzuela ESP 03:58:12 04:06:26 00:28:46 02:10:02 02:42:18 01:15:54
35 1 Kristian Hogenhaug DEN 03:59:34 04:08:34 00:25:35 02:02:16 02:31:21 01:28:13
36 46 Joan Nadal Clar ESP 04:00:59 04:09:23 00:28:48 02:10:09 02:42:28 01:18:31
37 44 Andrew Horsfall Turner GBR 04:01:03 04:09:23 00:24:15 02:12:06 02:39:51 01:21:12
38 33 Milan Brons NED 04:02:14 04:12:16 00:26:03 02:10:36 02:40:09 01:22:05
39 62 Guillem Rojas Moreno ESP 04:03:34 04:14:39 00:23:57 02:16:14 02:43:42 01:19:52
40 39 Adam Hansen AUS 04:04:20 04:12:56 00:27:26 02:04:31 02:35:27 01:28:53
41 43 Bartosz Banach POL 04:05:53 04:14:10 00:28:32 02:10:38 02:42:40 01:23:13
42 45 Ivan Alvarez Gomez ESP 04:06:49 04:15:59 00:29:51 02:19:55 02:53:16 01:13:33
43 42 Brett Halliwell GBR 04:08:16 04:16:51 00:27:16 02:14:57 02:45:43 01:22:33
44 38 Jesper Nybo Riis DEN 04:08:47 04:18:33 00:30:51 02:16:15 02:50:36 01:18:11
45 31 Arnaud Margot SUI 04:09:25 04:18:09 00:30:54 02:12:12 02:46:36 01:22:49
46 68 Nacho Villarruel ESP 04:12:31 04:21:16 00:27:35 02:18:50 02:49:55 01:22:36
47 47 Francesc Artigues Ramis ESP 04:13:14 04:23:17 00:29:11 02:16:55 02:49:36 01:23:38
48 60 Pawel Miziarski POL 04:14:06 04:23:00 00:28:29 02:16:33 02:48:33 01:25:33
49 54 Amaury Dehez FRA 04:16:42 04:26:47 00:29:35 02:17:46 02:50:51 01:25:51
50 49 Pablo Cueto Gomez COL 04:17:41 04:27:42 00:28:38 02:13:04 02:45:12 01:32:29
51 67 Thomas Vanhalst BEL 04:19:00 04:27:58 unrated unrated unrated unrated
52 64 Daan Schouten NED 04:22:58 04:32:04 00:30:03 02:12:56 02:46:29 01:36:29
53 61 Aichlinn O’Reilly IRL 04:24:41 04:33:50 00:25:04 02:17:24 02:45:59 01:38:42
54 48 Claude Lucas LUX 04:29:03 04:38:21 00:28:17 02:23:42 02:55:29 01:33:34
  37 Roberto Sanchez Mantecon ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  50 Guillaume Belgy FRA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  51 Alvaro Basagoiti ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  52 Ignacio Cabrera Fernandez ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  53 Hector Catala Laparra ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  55 Alberto Gomez Sanchez ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  56 Gotzon Gondra Etxebarria ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  57 David Herrera Gonzalez ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  58 Emil Holm DEN n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  59 Miguel Largo Flores ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  63 Fernando Santander de la Munoza ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  65 Scott Steenberg DEN n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  66 Jan Tomanek CZE n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 71 Anne Haug (AQ) GER 04:06:53 04:16:16 00:28:03 02:19:05 02:50:38 01:16:15
2 72 Lisa Norden SWE 04:17:05 04:27:16 00:26:40 02:18:25 02:48:36 01:28:29
3 77 India Lee GBR 04:18:07 04:28:17 00:26:12 02:20:22 02:50:04 01:28:03
4 78 Judith Corachan Vaquera ESP 04:18:25 04:30:36 00:27:23 02:23:28 02:54:21 01:24:04
5 73 Fenella Langridge GBR 04:19:38 04:29:42 00:26:27 02:24:42 02:54:39 01:24:59
6 76 Elisabetta Curridori ITA 04:19:54 04:32:59 00:29:01 02:24:03 02:56:34 01:23:20
7 79 Els Visser NED 04:20:17 04:29:24 00:29:46 02:21:39 02:54:55 01:25:22
8 82 Alexandra Tondeur * BEL 04:20:55 04:30:58 00:29:40 02:24:12 02:57:22 01:23:33
9 86 Lucy Byram GBR 04:22:50 04:32:10 00:27:28 02:24:41 02:55:38 01:27:12
10 80 Carolin Lehrieder GER 04:23:13 04:34:15 00:27:53 02:23:09 02:54:32 01:28:41
11 75 Justine Mathieux (KQ) FRA 04:24:30 04:34:10 00:28:22 02:25:28 02:57:19 01:27:11
12 81 Aleksandra Jedrzejewska POL 04:24:48 04:36:13 00:29:08 02:28:28 03:01:06 01:23:42
13 85 Katrien Verstuyft BEL 04:24:53 04:35:47 00:28:48 02:25:08 02:57:26 01:27:27
14 83 Alexia Bailly FRA 04:24:55 04:35:46 00:28:34 02:25:55 02:57:59 01:26:56
15 89 Helene Alberdi Aololuze ESP 04:26:54 04:38:46 00:27:05 02:30:02 03:00:37 01:26:17
16 74 Laura Zimmermann (KQ) GER 04:29:16 04:38:50 00:32:08 02:25:06 03:00:44 01:28:32
17 88 Laura Gomez Ramon ESP 04:29:40 04:44:11 00:28:17 02:26:35 02:58:21 01:31:19
18 84 Tara Grosvenor GBR 04:33:51 04:47:18 00:29:15 02:32:13 03:04:59 01:28:52
19 87 Brittany Higgins USA 04:38:06 04:48:03 00:29:59 02:28:59 03:02:28 01:35:38
  90 Zsanett Bragmayer HUN n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  91 Emma Cowper GBR n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  92 Stella Kubasch GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  93 Anna Tomica POL n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  94 Rosie Weston GBR n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Vincent Luis: 48% (1-1)
  • Pieter Heemeryck: 11% (8-1)
  • Clement Mignon: 11% (8-1)
  • Miki Moerck Taagholt: 10% (9-1)
  • Denis Chevrot: 7% (12-1)
  • Thomas Davis: 5% (20-1)
  • Nick Kastelein: 4% (23-1)
  • Thomas Steger: 4% (23-1)

Female Race Participants

  • Anne Haug: 82% (1-1)
  • Lisa Norden: 7% (13-1)
  • Judith Corachan Vaquera: 3% (32-1)
  • Elisabetta Curridori: 3% (38-1)
  • Fenella Langridge: 2% (46-1)
  • India Lee: 2% (64-1)

Challenge Puerto Varas 2022 – Analyzing Results

UntitledImageMale Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Sam Long USA 00:29:55 02:04:22 01:12:24 03:48:48 -00:56 EUR 3,500
2 Matt Hanson USA 00:30:00 02:10:02 01:10:42 03:52:44 -00:39 EUR 2,100
3 Luciano Taccone ARG 00:29:27 02:09:39 01:12:23 03:54:42 -00:26 EUR 1,400
4 Reinaldo Colucci BRA 00:27:36 02:12:03 01:14:51 03:57:15 00:09 EUR 1,150
5 Brent McMahon CAN 00:27:34 02:11:35 01:15:23 03:57:29 00:22 EUR 850
6 Jason Pohl CAN 00:29:32 02:10:21 01:16:55 03:59:29 -17:07 EUR 500
7 Nicolas Saez CHI 00:30:10 02:09:46 01:20:02 04:02:33 -16:17  
8 Fernando Toldi BRA 00:29:28 02:10:18 01:21:35 04:03:38 -00:28  
9 Vicente Trewhela CHI 00:27:28 02:12:27 01:22:38 04:05:16 -01:42  
10 Kristian Roed NOR 00:32:39 02:15:28 01:15:24 04:05:52 -02:06  
11 Felipe Van de Wyngard CHI 00:29:24 02:23:39 01:23:11 04:19:05 14:18  
12 Balazs Csoke HUN 00:27:29 02:25:05 01:25:46 04:21:39 02:06  
13 Rodrigo Romero Garcia de la Cadena MEX 00:35:56 02:30:15 01:24:13 04:33:03 06:48  
  Lucas Perillan CHI 00:29:26     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Haley Chura USA 00:29:08 02:34:34 01:23:35 04:30:29 -00:45 EUR 3,500
2 Laura Siddall GBR 00:35:22 02:28:57 01:25:23 04:32:28 03:56 EUR 2,100
3 Romina Palacio Balena ARG 00:31:50 02:40:15 01:28:44 04:43:44 01:14 EUR 1,400
4 Macarena Salazar Ezquerra CHI 00:31:59 02:40:29 01:46:39 05:01:24 14:09 EUR 1,150
  Julie Aspesletten NOR 00:43:56 02:35:35   DNF    

Challenge Puerto Varas 2022 (March 20th) – Seedings

This is the first race on this course, all expected times are based on a “neutral” course.

Prize Money

Challenge Puerto Varas has a total prize purse of 19.000 EUR, paying 6 deep.

Male Race Participants

# Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 Sam Long USA 03:50:19 03:49:19 00:26:50 02:06:25 02:36:46 01:13:33
2 Matt Hanson USA 03:54:22 03:52:58 00:25:31 02:12:40 02:41:41 01:12:41
3 Luciano Taccone ARG 03:55:18 03:54:43 00:24:01 02:13:57 02:41:28 01:13:50
4 Brent McMahon CAN 03:57:23 03:56:41 00:23:58 02:14:03 02:41:31 01:15:52
5 Reinaldo Colucci BRA 03:57:40 03:56:41 00:24:11 02:13:56 02:41:37 01:16:03
6 Fernando Toldi BRA 04:04:21 04:06:06 00:24:46 02:16:52 02:45:09 01:19:12
7 Felipe Van de Wyngard CHI 04:04:31 04:06:46 00:24:12 02:13:57 02:41:39 01:22:52
8 Nicholas Chase USA 04:05:19 04:04:45 00:25:33 02:12:57 02:42:01 01:23:18
9 Vicente Trewhela CHI 04:06:00 04:06:32 00:23:13 02:14:04 02:40:47 01:25:13
10 Felipe Santos BRA 04:07:10 04:08:00 00:24:45 02:15:43 02:43:58 01:23:12
11 Kristian Roed NOR 04:08:32 04:07:32 00:27:41 02:20:23 02:51:34 01:16:58
12 Luis Henrique Ohde BRA 04:12:20 04:12:18 00:24:26 02:17:00 02:44:55 01:27:25
13 Jason Pohl CAN 04:14:53 04:18:44 00:28:26 02:23:33 02:55:29 01:19:24
14 Danilo Melo BRA 04:16:02 04:17:08 00:30:43 02:19:01 02:53:15 01:22:47
15 Nicolas Saez CHI 04:19:33 04:18:24 00:25:43 02:20:54 02:50:07 01:29:26
16 Balazs Csoke HUN 04:20:18 04:19:05 00:24:09 02:26:57 02:54:36 01:25:42
17 Jorge Orrego Rivera CHI 04:52:07 04:50:29 00:36:16 02:43:42 03:23:29 01:28:38
  Lucas Perillan CHI n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  Rodrigo Romero MEX n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Female Race Participants

# Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 Laura Siddall GBR 04:28:23 04:28:03 00:28:57 02:30:10 03:02:37 01:25:46
2 Haley Chura USA 04:30:46 04:30:45 00:24:52 02:35:54 03:04:16 01:26:30
3 Julie Aspesletten NOR 04:37:49 04:36:26 00:34:13 02:35:37 03:13:19 01:24:30
4 Frankie Sanjana GBR 04:39:17 04:39:08 00:31:33 02:32:16 03:07:19 01:31:58
5 Romina Palacio Balena ARG 04:42:04 04:42:00 00:27:32 02:41:01 03:12:03 01:30:01
6 Macarena Salazar Ezquerra CHI 04:45:19 04:46:43 00:26:08 02:40:00 03:09:38 01:35:41
7 Pamela Tastets CHI 04:50:46 04:49:39 00:29:01 02:41:15 03:13:46 01:37:00

Winning Odds

Male Race Participants

  • Sam Long: 60% (1-1)
  • Matt Hanson: 19% (4-1)
  • Luciano Taccone: 13% (7-1)
  • Brent McMahon: 5% (21-1)
  • Reinaldo Colucci: 3% (30-1)

Female Race Participants

  • Laura Siddall: 56% (1-1)
  • Haley Chura: 28% (3-1)
  • Frankie Sanjana: 11% (8-1)
  • Romina Palacio Balena: 3% (32-1)

Challenge Shepparton 2022 (March 13th) – Seedings

Challenge shepparton logo 1Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Dan Wilson (AUS) 03:50:45 Ellie Salthouse (AUS) 04:19:16
2017 Dan Wilson (AUS) 03:48:31 Anna Eberhardt (HUN) 04:33:26
2018 Levi Maxwell (AUS) 03:46:43 Annabel Luxford (AUS) 04:07:55
2021 Max Neumann (AUS) 03:42:37 Ellie Salthouse (AUS) 04:09:13

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Max Neumann AUS 00:24:37 02:04:53 01:10:23 03:42:37
2 Josh Amberger AUS 00:23:25 02:04:15 01:16:14 03:46:14
3 Steven McKenna AUS 00:24:37 02:07:36 01:12:33 03:47:07

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Ellie Salthouse AUS 00:27:11 02:18:53 01:20:24 04:09:13
2 Penny Slater AUS 00:28:33 02:18:13 01:24:12 04:14:02
3 Grace Thek AUS 00:27:13 02:26:52 01:18:34 04:15:33

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:42:37 Max Neumann 2021-04-11
Swim overall 00:23:25 Josh Amberger 2021-04-11
Bike overall 02:04:11 Matt Burton 2016-11-13
Run overall 01:09:57 Caleb Noble 2021-04-11
Total female 04:07:55 Annabel Luxford 2018-11-11
Swim female 00:24:55 Annabel Luxford 2018-11-11
Bike female 02:18:13 Penny Slater 2021-04-11
Run female 01:18:34 Grace Thek 2021-04-11

Course Rating

The Course Rating for Challenge Shepparton is 09:33.

Race Adjustments for Challenge Shepparton

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 07:11 00:13 05:59 02:12 20 of 24 07:11 00:13 05:59 02:12
2017 04:15 -01:04 07:26 -01:32 25 05:43 -00:25 06:42 00:19
2018 13:58 00:31 08:01 05:58 17 of 22 08:28 -00:06 07:08 02:12
2021 12:47 -00:04 08:17 05:58 18 of 23 09:33 -00:05 07:25 03:09

Prize Money

Challenge Shepparton has a total prize purse of 20.000 AU$, paying 5 deep.

Male Race Participants

# Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 Max Neumann AUS 03:47:43 03:57:20 00:24:00 02:06:28 02:33:58 01:13:45
2 Tim Reed AUS 03:49:12 03:57:49 00:24:39 02:06:49 02:34:57 01:14:15
3 Tim Van Berkel AUS 03:49:12 03:57:17 00:24:32 02:07:18 02:35:20 01:13:52
4 Caleb Noble AUS 03:49:35 03:59:07 00:24:13 02:09:20 02:37:03 01:12:32
5 Mitchell Cunningham AUS 03:51:16 04:00:11 00:24:12 02:08:28 02:36:10 01:15:06
6 Matt Burton (KQ) AUS 03:52:23 04:00:53 00:26:17 02:05:17 02:35:03 01:17:20
7 Fraser Walsh AUS 03:52:35 04:02:43 00:24:40 02:07:27 02:35:37 01:16:58
8 Mitchell Kibby AUS 03:52:46 04:03:05 00:24:48 02:11:01 02:39:19 01:13:27
9 Adam Rudgley AUS 03:59:36 04:09:25 00:25:31 02:12:49 02:41:51 01:17:45
10 Matt Lewis AUS 04:00:35 04:11:08 00:27:07 02:11:26 02:42:03 01:18:32
11 Joshua Wooldridge AUS 04:03:22 04:10:20 00:24:34 02:14:45 02:42:49 01:20:33
12 Nathan Shearer AUS 04:03:25 04:17:56 00:29:07 02:11:35 02:44:12 01:19:13
13 Levi Hauwert AUS 04:08:14 04:18:10 00:27:01 02:20:35 02:51:06 01:17:08
14 Brodie Talbot AUS 04:13:37 04:22:11 00:27:32 02:11:41 02:42:43 01:30:54

Female Race Participants

# Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 Lotte Wilms NED 04:11:31 04:20:42 00:24:49 02:19:50 02:48:10 01:23:21
2 Amelia Watkinson NZL 04:12:04 04:20:26 00:27:01 02:18:52 02:49:23 01:22:41
3 Grace Thek AUS 04:17:37 04:27:16 00:27:23 02:25:52 02:56:44 01:20:53
4 Penny Slater AUS 04:20:14 04:32:29 00:28:37 02:20:17 02:52:24 01:27:50
5 Renee Kiley AUS 04:24:22 04:37:51 00:29:01 02:21:09 02:53:40 01:30:42
6 Laura Armstrong NZL 04:30:29 04:42:51 00:30:34 02:28:03 03:02:07 01:28:22
7 Stephanie Demestichas AUS 04:33:34 04:58:07 00:26:32 02:31:19 03:01:22 01:32:12
8 Laura Brown AUS 04:46:30 05:05:58 00:29:55 02:43:20 03:16:45 01:29:45

Winning Odds

Male Race Participants

  • Max Neumann: 45% (1-1)
  • Caleb Noble: 22% (4-1)
  • Tim Van Berkel: 16% (5-1)
  • Tim Reed: 6% (15-1)
  • Fraser Walsh: 6% (16-1)
  • Matt Burton: 5% (20-1)

Female Race Participants

  • Amelia Watkinson: 53% (1-1)
  • Lotte Wilms: 36% (2-1)
  • Grace Thek: 8% (11-1)
  • Penny Slater: 3% (35-1)

Challenge Salou 2022 (April 3rd) – Entry List

Prize Money

Challenge Salou has a total prize purse of 19.000 EUR, paying 6 deep.

Male Race Participants

Name Nation
Ivan Alvarez Gomez ESP
Victor Arroyo Bugallo ESP
Alvaro Basagoiti ESP
Guillaume Belgy FRA
Milan Brons NED
Ignacio Cabrera Fernandez ESP
Hector Catala Laparra ESP
Mattia Ceccarelli ITA
Denis Chevrot (KQ) FRA
Thomas Davis GBR
Amaury Dehez FRA
Marc Eggeling GER
Pablo Gomez COL
Alberto Gomez Sanchez ESP
Kristian Grue NOR
Franck Guyon FRA
Brett Halliwell GBR
Adam Hansen AUS
Pieter Heemeryck BEL
David Herrera Gonzalez ESP
Markus Hoermann GER
Kristian Hogenhaug DEN
Emil Holm DEN
Andrew Horsfall Turner GBR
Nick Kastelein AUS
Patrick Lange (AQ) GER
Miguel Largo Flores ESP
Kieran Lindars GBR
Vincent Luis FRA
William Mennesson FRA
Pawel Miziarski POL
Miki Moerck Taagholt DEN
Giulio Molinari ITA
Albert Moreno Molins ESP
Patrik Nilsson SWE
Jesper Nybo Riis DEN
Aichlinn O’Reilly IRE
Guillem Rojas ESP
Roberto Sanchez ESP
Fernando Santander de la Munoza ESP
Paul Schuster (KQ) GER
Scott Steenberg DEN
Jan Stratmann GER
Jan Tomanek CZE
Thomas Vanhalst BEL
Nacho Villarruel ESP
Carlos Oliver Vives ESP
Sam Wade GBR
Ruben Zepuntke GER

Female Race Participants

Name Nation
Helene Alberdi Aololuze ESP
Daniela Bleymehl GER
Zsanett Bragmayer HUN
Lucy Byram GBR
Judith Corachan Vaquera ESP
Emma Cowper GBR
Chantal Cummings GBR
Elisabetta Curridori ITA
Laura Gomez ESP
Tara Grosvenor GBR
Anne Haug (AQ) GER
Brittany Higgins USA
Stella Kubasch GER
Fenella Langridge GBR
India Lee GBR
Carolin Lehrieder GER
Justine Mathieux (KQ) FRA
Katrina Matthews GBR
Lisa Norden SWE
Nicola Spirig SUI
Anna Tomica POL
Alexandra Tondeur BEL
Rosie Weston GBR
Laura Zimmermann (KQ) GER

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close