Archive | Challenge

The Championship Samorin 2022 (May 22nd) – Seedings

ChallengeSamorinPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Evert Scheltinga (NED) 03:58:14 Helle Frederiksen (DEN) 04:18:13
2017 Lionel Sanders (CAN) 03:40:03 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:13:59
2018 Lionel Sanders (CAN) 03:43:28 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:06:10
2019 Sebastian Kienle (GER) 03:38:49 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:00:25
2021 Florian Angert (GER) 03:36:02 Lucy Buckingham (GBR) 04:10:44

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Florian Angert GER 00:25:31 01:55:19 01:09:48 03:36:02
2 Magnus Elbaek Ditlev DEN 00:27:22 01:56:30 01:10:11 03:39:44
3 Frederic Funk GER 00:25:56 01:54:38 01:14:10 03:40:24

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Lucy Buckingham GBR 00:26:50 02:13:49 01:24:22 04:10:44
2 Sara Perez Sala ESP 00:26:51 02:16:57 01:22:52 04:12:14
3 Haley Chura USA 00:27:10 02:22:11 01:18:20 04:14:38

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:36:02 Florian Angert 2021-08-29
Swim overall 00:21:31 Richard Varga 2017-06-03
Bike overall 01:54:05 Andreas Dreitz 2019-06-02
Run overall 01:06:17 Thomas Steger 2021-08-29
Total female 04:00:25 Lucy Charles-Barclay 2019-06-02
Swim female 00:23:25 Lucy Charles-Barclay 2017-06-03
Bike female 02:07:16 Daniela Bleymehl 2019-06-02
Run female 01:15:59 Anne Haug 2018-06-03

Course Rating

The Course Rating for Challenge Samorin is 06:39.

Race Adjustments for Challenge Samorin

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 04:47 -00:41 05:46 00:35 27 of 30 04:47 -00:41 05:46 00:35
2017 04:29 01:02 08:58 -03:06 37 of 47 04:38 00:10 07:22 -01:15
2018 04:26 -02:03 10:53 00:40 32 of 39 04:34 -00:34 08:32 -00:36
2019 11:32 -00:17 13:35 01:45 40 of 46 06:18 -00:29 09:48 -00:01
2021 08:02 -02:37 08:55 06:27 26 of 30 06:39 -00:55 09:37 01:16

Prize Money

Challenge Samorin has a total prize purse of 100.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Gustav Iden (AQ) NOR 03:38:15 03:43:42 00:25:30 01:59:14 02:28:14 01:10:01
2 4 Frederic Funk GER 03:44:34 03:52:09 00:24:50 01:58:23 02:26:42 01:17:52
3 10 Thomas Steger AUT 03:46:33 03:53:17 00:26:53 02:04:05 02:34:28 01:12:05
4 5 Kyle Smith (KQ) NZL 03:47:21 03:52:31 00:24:30 02:03:37 02:31:37 01:15:44
5 9 Miki Moerck Taagholt DEN 03:47:39 03:56:25 00:24:49 02:02:46 02:31:05 01:16:34
6 2 Pieter Heemeryck BEL 03:47:40 04:01:06 00:25:02 02:02:23 02:30:55 01:16:45
7 8 Collin Chartier USA 03:48:44 03:56:23 00:25:12 02:03:37 02:32:19 01:16:25
8 28 Youri Keulen NED 03:49:07 03:54:05 00:25:31 02:07:57 02:36:59 01:12:08
9 14 Boris Stein GER 03:49:26 03:56:21 00:28:24 01:59:38 02:31:32 01:17:54
10 16 Josh Amberger (KQ) AUS 03:50:01 03:55:29 00:24:17 02:03:56 02:31:43 01:18:18
11 18 Albert Moreno Molins ESP 03:51:52 03:57:21 00:27:06 02:07:00 02:37:36 01:14:16
12 17 Thor Bendix Madsen DEN 03:52:23 03:58:22 00:26:17 02:04:47 02:34:34 01:17:49
13 25 Sam Wade GBR 03:52:25 04:00:41 00:25:41 02:06:31 02:35:42 01:16:43
14 22 Philipp Bahlke * GER 03:53:16 03:58:28 00:25:46 02:03:33 02:32:48 01:20:28
15 20 Michael Weiss * AUT 03:53:28 03:59:39 00:28:57 02:04:40 02:37:06 01:16:22
16 15 Thomas Davis GBR 03:53:38 04:03:16 00:24:49 02:08:04 02:36:23 01:17:15
17 21 Felix Hentschel GER 03:54:26 04:01:11 00:28:43 02:09:07 02:41:20 01:13:06
18 35 Leonard Arnold GER 03:54:43 04:00:26 00:26:47 02:06:41 02:36:57 01:17:46
19 26 Jorik Van Egdom NED 03:54:48 04:01:26 00:26:05 02:08:28 02:38:03 01:16:45
20 27 Jesse Hinrichs GER 03:55:19 04:00:41 00:25:43 02:07:58 02:37:10 01:18:09
21 24 Stenn Goetstouwers BEL 03:55:24 04:00:34 00:26:15 02:07:47 02:37:32 01:17:52
22 19 James Teagle GBR 03:56:09 04:00:47 00:25:26 02:05:31 02:34:27 01:21:42
23 29 Tobias Dahl Thomsen DEN 03:56:54 04:02:52 00:27:07 02:07:24 02:38:01 01:18:53
24 38 Ondrej Kubo SVK 03:57:28 04:03:22 00:28:25 02:06:04 02:37:59 01:19:29
25 30 Julian Erhardt GER 04:00:09 04:07:39 00:26:28 02:10:56 02:40:55 01:19:14
26 32 Christopher Dels GER 04:00:27 04:05:40 00:31:20 02:10:21 02:45:10 01:15:17
27 37 Richard Varga SVK 04:02:21 04:09:18 00:23:51 02:15:35 02:42:56 01:19:25
28 36 Will Draper GBR 04:03:42 04:09:09 00:29:04 02:10:45 02:43:19 01:20:23
29 31 Samuel Boettinger GER 04:03:56 04:09:54 00:29:45 02:10:34 02:43:49 01:20:07
  33 Roberto Sanchez ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  34 David Breinlinger GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 102 Emma Pallant-Browne GBR 04:11:17 04:17:38 00:28:38 02:18:18 02:50:26 01:20:51
2 110 Ashleigh Gentle AUS 04:12:53 04:19:20 00:26:53 02:21:25 02:51:49 01:21:04
3 104 Amelia Watkinson NZL 04:13:48 04:19:33 00:28:09 02:17:17 02:48:57 01:24:51
4 107 Sara Perez Sala ESP 04:13:59 04:22:12 00:25:32 02:17:33 02:46:35 01:27:24
5 101 Lucy Buckingham GBR 04:16:04 04:24:17 00:25:31 02:17:35 02:46:36 01:29:28
6 113 Daniela Bleymehl (KQ) GER 04:16:41 04:28:47 00:30:10 02:16:37 02:50:17 01:26:24
7 111 Grace Thek AUS 04:20:01 04:26:26 00:28:52 02:23:57 02:56:19 01:23:42
8 106 Sarissa De Vries NED 04:20:24 04:25:16 00:27:22 02:24:15 02:55:06 01:25:18
9 118 Lucy Byram GBR 04:23:12 04:29:36 00:28:21 02:23:12 02:55:03 01:28:09
10 112 India Lee GBR 04:23:24 04:28:17 00:27:19 02:23:14 02:54:03 01:29:21
11 105 Fenella Langridge (KQ) GBR 04:24:08 04:29:42 00:27:25 02:27:02 02:57:58 01:26:10
12 115 Aleksandra Jedrzejewska POL 04:24:16 04:36:13 00:30:11 02:25:59 02:59:41 01:24:35
13 116 Alexia Bailly FRA 04:28:15 04:35:46 00:29:45 02:26:41 02:59:56 01:28:19
14 117 Gabriella Zelinka HUN 04:31:16 04:38:16 00:30:35 02:26:24 03:00:29 01:30:47
15 122 Julie Aspesletten NOR 04:32:22 04:38:13 00:35:14 02:27:05 03:05:49 01:26:33
16 120 Margie Santimaria ITA 04:36:28 04:45:57 00:28:47 02:30:49 03:03:07 01:33:21
17 121 Shiva Leisner DEN 04:37:07 04:43:18 00:32:14 02:28:54 03:04:39 01:32:28
18 119 Nikola Corbova * SVK 04:37:28 04:48:20 00:33:32 02:30:28 03:07:30 01:29:58
  123 Franzi Reng GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Gustav Iden: 74% (1-1)
  • Frederic Funk: 15% (6-1)
  • Pieter Heemeryck: 4% (26-1)
  • Thomas Steger: 2% (47-1)
  • Miki Moerck Taagholt: 2% (59-1)

Female Race Participants

  • Amelia Watkinson: 31% (2-1)
  • Sara Perez Sala: 25% (3-1)
  • Lucy Buckingham: 13% (7-1)
  • Emma Pallant-Browne: 13% (7-1)
  • Daniela Bleymehl: 6% (16-1)
  • Sarissa De Vries: 5% (18-1)
  • Ashleigh Gentle: 5% (21-1)
  • Fenella Langridge: 2% (65-1)
0

Challenge Riccione 2022 (May 1st) – Seedings

Challenge riccione logo 1Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2018 Giulio Molinari (ITA) 04:00:58 Yvonne Van Vlerken (NED) 04:37:18
2019 Mattia Ceccarelli (ITA) 03:51:50 Elisabetta Curridori (ITA) 04:25:04
2021 Thomas Steger (AUT) 03:52:34 Sarissa De Vries (NED) 04:23:16

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Thomas Steger AUT 00:28:40 02:12:23 01:08:19 03:52:34
2 Pablo Dapena Gonzalez ESP 00:26:41 02:12:34 01:11:36 03:53:54
3 Sebastian Kienle GER 00:29:25 02:11:39 01:11:03 03:55:19

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Sarissa De Vries NED 00:29:23 02:27:13 01:23:18 04:23:16
2 India Lee GBR 00:29:15 02:31:40 01:24:37 04:29:03
3 Marta Bernardi ITA 00:30:58 02:35:59 01:22:34 04:33:29

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:51:50 Mattia Ceccarelli 2019-05-05
Swim overall 00:24:34 Mattia Ceccarelli 2019-05-05
Bike overall 02:07:28 Giulio Molinari 2019-05-05
Run overall 01:08:19 Thomas Steger 2021-05-09
Total female 04:23:16 Sarissa De Vries 2021-05-09
Swim female 00:28:02 Margie Santimaria 2019-05-05
Swim female 00:28:02 Anna Michelle Derron 2019-05-05
Bike female 02:27:13 Sarissa De Vries 2021-05-09
Run female 01:19:17 Elisabetta Curridori 2019-05-05

Course Rating

The Course Rating for Challenge Riccione is 00:23.

Race Adjustments for Challenge Riccione

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2018 -03:13 n/a n/a n/a 34 -03:13 n/a n/a n/a
2019 04:33 -01:06 01:54 03:41 30 00:40 -01:06 01:54 03:41
2021 -00:10 -02:53 00:50 02:28 47 of 55 00:23 -02:00 01:22 03:05

Prize Money

Challenge Riccione has a total prize purse of 19.000 EUR, paying 6 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Thomas Steger AUT 03:53:13 03:53:11 00:27:39 02:12:26 02:43:35 01:09:38
2 22 Dylan Magnien FRA 03:57:05 03:57:19 00:26:58 02:15:09 02:45:36 01:11:29
3 3 Mattia Ceccarelli ITA 03:57:43 04:00:48 00:25:34 02:11:25 02:40:29 01:17:14
4 2 Giulio Molinari ITA 03:58:30 03:59:43 00:25:48 02:11:25 02:40:43 01:17:47
5 17 Marcus Herbst GER 04:01:39 04:01:11 00:28:10 02:11:43 02:43:24 01:18:15
6 13 Thomas Davis GBR 04:02:03 04:00:36 00:25:34 02:17:06 02:46:11 01:15:52
7 16 Maximilian Hammerle AUT 04:03:45 04:05:03 00:31:01 02:15:32 02:50:03 01:13:42
8 23 Christopher Declan Mintern IRL 04:04:15 04:03:26 00:25:35 02:16:27 02:45:33 01:18:42
9 15 Adriano Engelhardt SUI 04:06:49 04:08:24 00:28:39 02:19:37 02:51:46 01:15:03
10 19 Matthias Hohlrieder AUT 04:08:03 04:07:33 00:27:08 02:16:28 02:47:06 01:20:57
11 11 Alberto Eugenio Casillas Garcia LTU 04:09:07 04:09:07 00:27:40 02:17:30 02:48:40 01:20:27
12 4 Alessandro Degasperi ITA 04:10:09 04:10:03 00:27:19 02:21:00 02:51:48 01:18:21
13 9 Silvan Bruhin SUI 04:11:31 04:12:20 00:29:22 02:19:53 02:52:46 01:18:45
14 10 Samuel Boettinger GER 04:12:39 04:12:02 00:31:08 02:19:01 02:53:39 01:19:00
15 20 Pavel Hradil CZE 04:13:19 04:12:39 00:28:29 02:22:45 02:54:44 01:18:35
16 26 Petr Soukup CZE 04:14:54 04:14:56 00:28:15 02:26:48 02:58:34 01:16:20
  5 Michele Marchelli ITA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  6 Alberto Nardin ITA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  7 Stefan Betz GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  8 Riccardo Brighi ITA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  12 Niall Cornyn IRL n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  14 Calvin Draeger GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  18 Daniel Soper USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  21 Raphael Junghans GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  24 Tommaso Paoletti ITA n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  25 Florin Salvisberg SUI n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  27 Filip Vaclavik CZE n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 31 Emma Pallant-Browne GBR 04:18:52 04:17:52 00:29:51 02:26:13 02:59:33 01:19:19
2 32 India Lee GBR 04:27:43 04:28:17 00:28:09 02:29:45 03:01:24 01:26:19
3 33 Marta Bernardi ITA 04:31:20 04:30:52 00:31:04 02:34:42 03:09:16 01:22:04
4 34 Lena Berlinger GER 04:32:29 04:31:46 00:31:31 02:32:55 03:07:57 01:24:32
5 39 Lucy Byram GBR 04:32:52 04:32:10 00:29:33 02:33:45 03:06:48 01:26:04
6 37 Line Bonde DEN 04:46:08 04:48:00 00:36:05 02:35:31 03:15:05 01:31:03
7 38 Rachele Botti SUI 04:46:31 04:46:53 00:32:08 02:42:05 03:17:43 01:28:48
8 35 Valentina D’Angeli ITA 04:52:27 04:51:16 00:37:32 02:39:56 03:20:58 01:31:29
9 42 Marion Tuin NED 05:01:59 04:59:25 00:34:11 02:45:19 03:23:00 01:38:59
10 41 Anna Tomica POL 05:21:47 05:20:40 00:38:28 02:55:32 03:37:31 01:44:16
  36 Johanna Ahrens GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  40 Franzi Reng GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  43 Rosie Weston GBR n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

Male Race Participants

  • Thomas Steger: 53% (1-1)
  • Dylan Magnien: 22% (4-1)
  • Thomas Davis: 7% (13-1)
  • Mattia Ceccarelli: 7% (13-1)
  • Giulio Molinari: 7% (14-1)
  • Marcus Herbst: 3% (39-1)

Female Race Participants

  • India Lee: 42% (1-1)
  • Emma Pallant-Browne: 31% (2-1)
  • Marta Bernardi: 13% (7-1)
  • Lena Berlinger: 11% (8-1)
  • Lucy Byram: 2% (43-1)
0

Challenge Gran Canaria 2022 – Analyzing Results

Logo Challenge MoganMale Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Mika Noodt GER 00:25:31 02:08:33   03:43:36 -04:22 EUR 3,500
2 Clement Mignon FRA 00:25:33 02:08:28 01:07:06 03:45:01 -06:36 EUR 2,100
3 Andrea Salvisberg SUI 00:25:28 02:08:26 01:10:54 03:48:43 -04:09 EUR 1,400
4 Leonard Arnold GER 00:26:25 02:12:27   03:52:58 -06:56 EUR 1,150
5 Joao Ferreira POR 00:27:12 02:11:31 01:11:35 03:54:19 -02:27 EUR 850
6 Vincent Terrier FRA 00:27:26 02:11:01 01:12:07 03:54:52 -08:42 EUR 500
7 Tim Van Hemel BEL 00:27:16 02:11:08   03:56:05 -05:40  
8 Thomas Navarro FRA 00:30:09 02:08:18 01:13:43 03:56:14 -03:37  
9 Jonathan Brownlee GBR 00:25:30 02:08:47   03:57:39 07:30  
10 Sebastian Neef GER 00:27:15   01:17:02 03:58:03 00:00  
11 Thomas Vanhalst BEL 00:27:20 02:11:16 01:17:10 03:59:49 -25:00  
12 Victor Alexandre BEL 00:29:30 02:08:50 01:19:32 04:02:07 -04:14  
13 Franck Guyon FRA 00:30:05 02:22:57   04:10:05 08:21  
14 Tobias Bachmann SUI 00:30:14 02:18:24 01:17:06 04:10:28 07:11  
15 Adrian Lainez ESP 00:31:44 02:21:10 01:17:38 04:15:20 -03:15  
16 Tim Gosnjak SLO 00:32:56 02:20:50   04:20:53 n/a  
  Liam Lloyd GBR 00:27:12 02:09:47   DNF    
  Nicholas Ward Munoz GBR 00:30:07 02:14:27   DNF    
  Tom Mets BEL 00:27:15 02:18:03   DNF    
  Kieran Lindars GBR 00:25:33     DNF    
  Jonathan Wayaffe BEL 00:26:22     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Sara Perez Sala ESP 00:26:02 02:21:09 01:19:43 04:10:38 -11:45 EUR 3,500
2 Els Visser NED 00:30:24 02:22:21 01:19:41 04:16:33 -09:28 EUR 2,100
3 Lucy Buckingham GBR 00:26:00 02:21:05   04:16:55 -04:26 EUR 1,400
4 Nicola Spirig SUI 00:29:29 02:27:02   04:21:07 06:48 EUR 1,150
5 Julia Skala GER 00:34:06 02:35:46 01:22:12 04:37:38 n/a EUR 850
6 Sarah Bonner CAN 00:32:47 02:53:38 01:26:02 04:57:09 04:34 EUR 500
7 Anna Tomica POL 00:36:56 02:49:18   05:16:30 n/a  
0

Challenge Gran Canaria 2022 (April 23rd) – Entry List

Prize Money

Challenge Gran Canaria has a total prize purse of 19.000 EUR, paying 6 deep.

Male Race Participants

Name Nation
Victor Alexandre BEL
Leonard Arnold GER
Tobias Bachmann SUI
Jonathan Brownlee GBR
Joao Ferreira POR
Tim Gosnjak SLO
Franck Guyon FRA
Nick Kastelein AUS
Kieran Lindars GBR
Liam Lloyd GBR
Tom Mets BEL
Clement Mignon FRA
Thomas Navarro FRA
Sebastian Neef GER
Andrea Salvisberg SUI
Vincent Terrier FRA
Tim Van Hemel BEL
Thomas Vanhalst BEL
Nicholas Ward Munoz GBR
Jonathan Wayaffe BEL

Female Race Participants

Name Nation
Sarah Bonner CAN
Lucy Buckingham GBR
Jeanne Collonge FRA
Petra Kurikova CZE
India Lee GBR
Sara Perez Sala ESP
Marjolaine Pierre FRA
Anna Tomica POL
Els Visser NED

Challenge Salou 2022 – Analyzing Results

SalouThe swim at Challenge Salou had to be replaced by a 4k run.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Kristian Hogenhaug DEN 00:14:34 01:53:37 01:12:25 03:24:07 EUR 3,500
2 Roberto Sanchez Mantecon ESP 00:13:11 01:58:08 01:09:53 03:24:50 EUR 2,100
3 Emil Holm DEN 00:13:18 01:58:10 01:10:28 03:24:56 EUR 1,400
4 Ruben Zepuntke GER 00:13:43 01:54:32 01:13:22 03:25:17 EUR 1,150
5 Clement Mignon FRA 00:13:19 01:58:16 01:10:45 03:25:54 EUR 850
6 Henrik Goesch FIN 00:14:10 01:57:05 01:11:41 03:26:35 EUR 500
7 Sam Laidlow FRA 00:13:40 01:57:42 01:12:15 03:26:54  
8 Robert Kallin SWE 00:14:35 01:53:24 01:15:45 03:26:59  
9 Sam Wade GBR 00:13:42 01:57:32 01:13:20 03:28:01  
10 Nick Kastelein AUS 00:13:46 02:00:37 01:09:55 03:28:10  
11 Mattia Ceccarelli ITA 00:13:44 01:57:17 01:13:08 03:28:18  
12 Kieran Lindars GBR 00:13:41 02:00:53 01:10:00 03:28:25  
13 Milan Brons NED 00:14:11 01:57:16 01:13:30 03:28:37  
14 Denis Chevrot FRA 00:13:40 02:00:51 01:11:18 03:29:23  
15 Gabor Faldum HUN 00:13:18 02:00:25 01:12:30 03:29:27  
16 Victor Arroyo Bugallo ESP 00:13:42 01:57:32 01:14:56 03:29:38  
17 Yvan Jarrige FRA 00:13:51 02:00:40 01:12:30 03:31:03  
18 Kristian Grue NOR 00:13:46 02:00:47 01:13:10 03:31:16  
19 Scott Steenberg DEN 00:14:35 01:57:03 01:16:24 03:31:39  
20 Marc Eggeling GER 00:14:09 01:56:58 01:17:06 03:31:48  
21 William Mennesson FRA 00:13:43 02:00:21 01:14:30 03:33:03  
22 Dominik Sowieja GER 00:13:40 02:03:18 01:12:41 03:33:14  
23 Ognjen Stojanovic SRB 00:13:43 02:04:07 01:12:15 03:33:48  
24 Markus Hoermann GER 00:14:18 01:57:00 01:20:16 03:35:14  
25 Thomas Vanhalst BEL 00:13:50 02:03:07 01:14:43 03:35:22  
26 Guillaume Belgy FRA 00:13:41 02:06:11 01:13:14 03:37:02  
27 Thomas Davis GBR 00:14:35 02:04:41 01:14:40 03:37:26  
28 Joan Colino Calomarde ESP 00:13:47 02:06:42 01:14:07 03:38:13  
29 Cyril Viennot FRA 00:13:51 02:00:38 01:20:36 03:38:42  
30 Brett Halliwell GBR 00:14:09 02:03:49 01:18:04 03:39:23  
31 Jesper Nybo Riis DEN 00:14:18 02:05:18 01:16:30 03:40:21  
32 Joan Nadal Clar ESP 00:13:56 02:05:48 01:16:34 03:41:10  
33 Claude Lucas LUX 00:14:12 02:02:30 01:20:17 03:41:20  
34 Nacho Villarruel ESP 00:13:42 02:10:48 01:12:14 03:41:38  
35 Carlos Oliver Vives ESP 00:13:41 02:01:39 01:23:37 03:43:09  
36 Bartosz Banach POL 00:14:16 02:08:23 01:19:02 03:45:32  
37 Guillem Rojas Moreno ESP 00:14:19 02:08:14 01:17:32 03:45:48  
38 Alvaro Basagoiti ESP 00:14:10 02:10:19 01:19:31 03:47:46  
39 Daan Schouten NED 00:13:56 02:01:56 01:27:33 03:48:14  
40 Hector Catala Laparra ESP 00:15:45 02:02:14 01:23:46 03:48:51  
41 Amaury Dehez FRA 00:14:18 02:09:43 01:21:06 03:49:06  
42 Francesc Artigues Ramis ESP 00:14:39 02:07:57 01:22:33 03:49:23  
43 Giulio Molinari ITA 00:14:28 02:05:40 01:25:24 03:49:52  
44 Gotzon Gondra Etxebarria ESP 00:15:44 02:08:47 01:25:01 03:53:19  
45 Pawel Miziarski POL 00:16:35 02:14:13 01:18:51 03:53:25  
46 Miguel Largo Flores ESP 00:14:35 02:16:09 01:19:55 03:54:39  
47 Pablo Cueto Gomez COL 00:14:57 02:19:11 01:19:41 03:58:32  
48 Ivan Alvarez Gomez ESP 00:14:35 02:19:32 01:20:01 03:58:49  
49 Alberto Gomez Sanchez ESP 00:14:45 02:20:06 01:23:47 04:02:40  
50 David Herrera Gonzalez ESP 00:15:23 02:19:41 01:24:06 04:05:03  
51 Jan Tomanek CZE 00:12:22 03:11:33 01:11:46 04:46:51  
  Franck Guyon FRA 00:13:25 01:57:49   DNF  
  Miki Moerck Taagholt DEN 00:14:32 01:56:44   DNF  
  Pieter Heemeryck BEL 00:13:45 01:57:43   DNF  
  Aichlinn O’Reilly IRL 00:14:33 02:12:37   DNF  
  Ignacio Cabrera Fernandez ESP 00:14:08 02:15:46   DNF  
  Elliot Smales GBR 00:13:44 04:52:47   DNF  

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Fenella Langridge GBR 00:15:33 02:11:22 01:20:03 03:50:41 EUR 3,500
2 Els Visser NED 00:15:29 02:11:16 01:22:17 03:52:36 EUR 2,100
3 India Lee GBR 00:15:32 02:14:36 01:19:23 03:53:09 EUR 1,400
4 Elisabetta Curridori ITA 00:15:29 02:15:04 01:20:07 03:54:18 EUR 1,150
5 Lisa Norden SWE 00:15:29 02:11:14 01:24:17 03:54:37 EUR 850
6 Lucy Byram GBR 00:15:30 02:14:46 01:24:55 03:58:31 EUR 500
7 Helene Alberdi Aololuze ESP 00:15:27 02:17:48 01:22:49 04:00:00  
8 Katrien Verstuyft BEL 00:16:11 02:19:06 01:26:27 04:06:19  
9 Stella Kubasch GER 00:16:09 02:19:37 01:26:36 04:06:55  
10 Laura Zimmermann GER 00:16:12 02:19:14 01:28:50 04:08:08  
11 Brittany Higgins USA 00:16:50 02:19:15 01:28:58 04:09:01  
12 Zsanett Bragmayer HUN 00:15:29 02:20:46 01:29:16 04:09:32  
13 Rosie Weston GBR 00:15:33 02:25:01 01:25:32 04:10:00  
14 Emma Cowper GBR 00:16:26 02:24:38 01:28:05 04:12:40  
  Justine Mathieux FRA 00:15:43 02:17:54   DNF  
  Aleksandra Jedrzejewska POL 00:15:32 03:52:42   DNF  
  Tara Grosvenor GBR 00:15:33     DNF  
  Judith Corachan Vaquera ESP 00:16:10     DNF  

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close