Skip to content

Challenge “The Championship” Samorin 2024 (May 19th) – Seedings

Cf championship samorin rgb 1.Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Evert Scheltinga (NED) 03:58:14 Helle Frederiksen (DEN) 04:18:13
2017 Lionel Sanders (CAN) 03:40:03 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:13:59
2018 Lionel Sanders (CAN) 03:43:28 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:06:10
2019 Sebastian Kienle (GER) 03:38:49 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:00:25
2021 Florian Angert (GER) 03:36:02 Lucy Buckingham (GBR) 04:10:44
2022 Gustav Iden (NOR) 03:43:44 Sara Perez Sala (ESP) 04:08:19
2023 Mathis Margirier (FRA) 03:31:29 India Lee (GBR) 03:58:29

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Mathis Margirier FRA 00:22:35 01:51:56 01:12:43 03:31:29
2 Aaron Royle AUS 00:21:40 01:52:51 01:14:02 03:32:51
3 Frederic Funk GER 00:22:37 01:51:44 01:14:10 03:32:55

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 India Lee GBR 00:24:27 02:05:48 01:23:23 03:58:29
2 Caroline Pohle GER 00:24:08 02:08:00 01:23:37 04:00:17
3 Sara Perez Sala ESP 00:24:06 02:06:42 01:24:55 04:00:24

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:31:29 Mathis Margirier 2023-05-21
Swim overall 00:21:31 Richard Varga 2017-06-03
Bike overall 01:51:44 Frederic Funk 2023-05-21
Run overall 01:06:17 Thomas Steger 2021-08-29
Total female 03:58:29 India Lee 2023-05-21
Swim female 00:23:25 Lucy Charles-Barclay 2017-06-03
Bike female 02:05:48 India Lee 2023-05-21
Run female 01:15:59 Anne Haug 2018-06-03

Course Rating

The Course Rating for Challenge “The Championship” Samorin is 08:02.

Race Adjustments for Challenge “The Championship” Samorin

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 04:47 -00:41 05:46 00:35 27 of 30 04:47 -00:41 05:46 00:35
2017 04:29 01:02 08:58 -03:06 37 of 47 04:38 00:10 07:22 -01:15
2018 04:26 -02:03 10:53 00:40 32 of 39 04:34 -00:34 08:32 -00:36
2019 11:32 -00:17 13:35 01:45 40 of 46 06:18 -00:29 09:48 -00:01
2021 08:02 -02:37 08:55 06:27 26 of 30 06:39 -00:55 09:37 01:16
2022 04:15 -00:42 07:53 00:40 31 of 34 06:15 -00:53 09:20 01:10
2023 18:43 01:17 20:50 01:16 38 of 42 08:02 -00:34 10:59 01:11

Prize Money

Challenge “The Championship” Samorin has a total prize purse of 100.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Pieter Heemeryck (KQ) BEL 03:41:06 03:49:49 00:24:45 02:00:27 02:28:11 01:12:55
2 3 Frederic Funk GER 03:41:12 03:48:36 00:24:44 01:57:59 02:25:43 01:15:29
3 4 Kyle Smith NZL 03:41:18 03:47:58 00:24:09 01:59:46 02:26:56 01:14:22
4 47 Alexander Kull GER 03:41:55 03:45:57 00:25:37 02:00:51 02:28:28 01:13:27
5 7 Antonio Benito Lopez ESP 03:45:00 03:51:44 00:24:41 02:04:59 02:32:40 01:12:20
6 57 Kristian Hogenhaug DEN 03:45:26 03:52:41 00:25:25 02:00:13 02:28:38 01:16:48
7 9 Thomas Bishop GBR 03:45:35 03:54:04 00:24:21 02:02:03 02:29:24 01:16:11
8 8 Jan Stratmann * GER 03:45:45 03:52:38 00:24:36 02:01:57 02:29:32 01:16:13
9 5 Rico Bogen (AQ) GER 03:45:47 03:54:09 00:24:09 02:00:01 02:27:10 01:18:37
10 26 Miki Moerck Taagholt * DEN 03:46:06 03:53:52 00:24:40 02:01:27 02:29:08 01:16:58
11 12 Marc Dubrick USA 03:46:17 03:53:00 00:24:15 02:04:12 02:31:26 01:14:51
12 49 Gabriel Sandoer SWE 03:46:38 03:53:40 00:24:31 02:03:15 02:30:45 01:15:53
13 15 Kieran Lindars GBR 03:46:41 03:57:10 00:24:34 02:05:33 02:33:07 01:13:34
14 27 Alessandro Fabian ITA 03:46:47 03:55:08 00:24:16 02:06:22 02:33:38 01:13:09
15 19 Filipe Azevedo POR 03:46:54 03:53:17 00:24:52 02:03:15 02:31:08 01:15:46
16 6 Kacper Stepniak (KQ) POL 03:47:08 03:54:54 00:24:25 02:02:48 02:30:13 01:16:55
17 14 Matt Trautman ZAF 03:47:17 03:54:14 00:26:01 02:02:17 02:31:18 01:15:59
18 13 Bart Aernouts * BEL 03:48:04 03:54:51 00:28:09 02:02:42 02:33:51 01:14:13
19 31 Finn Große-Freese GER 03:48:42 03:57:19 00:24:42 02:04:44 02:32:26 01:16:16
20 20 Kurt McDonald AUS 03:49:13 03:56:01 00:24:47 02:01:58 02:29:46 01:19:27
21 11 James Teagle GBR 03:49:19 03:56:33 00:25:16 02:04:13 02:32:28 01:16:51
22 25 Nathan Guerbeur * FRA 03:49:36 03:56:27 00:25:28 02:06:04 02:34:32 01:15:04
23 23 Jonathan Wayaffe BEL 03:49:41 03:56:16 00:25:57 02:05:21 02:34:18 01:15:23
24 10 Joe Skipper GBR 03:49:52 03:56:44 00:27:42 02:03:31 02:34:13 01:15:39
25 51 Felipe Santos BRA 03:50:14 03:58:41 00:25:05 02:01:24 02:29:28 01:20:46
26 29 Harry Palmer GBR 03:50:17 03:59:10 00:24:59 02:05:56 02:33:55 01:16:22
27 53 Ondrej Kubo SVK 03:50:31 03:59:06 00:27:24 02:04:35 02:34:59 01:15:32
28 24 Christophe De Keyser BEL 03:50:38 03:57:03 00:24:39 02:05:14 02:32:53 01:17:45
29 32 Thomas Davis GBR 03:50:40 04:00:22 00:24:27 02:06:35 02:34:03 01:16:37
30 17 Joshua Lewis * GBR 03:50:49 03:56:43 00:24:10 02:03:09 02:30:19 01:20:30
31 22 Jesper Svensson SWE 03:50:49 03:58:40 00:24:39 02:04:52 02:32:30 01:18:19
32 36 Guillem Montiel Moreno ESP 03:50:57 03:57:56 00:24:49 02:07:57 02:35:47 01:15:10
33   Dieter Comhair BEL 03:51:58 03:58:25 00:27:24 02:03:49 02:34:13 01:17:45
34 37 Bastian Peitersen DEN 03:52:25 03:58:55 00:28:02 02:07:33 02:38:36 01:13:49
35 56 Dries Matthys BEL 03:52:37 03:59:04 00:25:23 02:04:59 02:33:22 01:19:15
36 58 Tom Vaelen BEL 03:53:01 04:00:16 00:25:21 02:04:01 02:32:22 01:20:39
37 33 Jack Hutchens GBR 03:53:59 04:04:06 00:25:23 02:05:17 02:33:41 01:20:18
38 35 Will Draper GBR 03:55:51 04:03:57 00:27:51 02:05:57 02:36:48 01:19:03
39 34 Nicholas Chase USA 03:56:01 04:02:55 00:26:23 02:05:20 02:34:43 01:21:18
40 46 Joshua Berles GER 03:56:39 04:03:32 00:25:15 02:02:27 02:30:43 01:25:56
41 50 Franck Guyon FRA 03:58:34 04:11:37 00:29:02 02:09:53 02:41:56 01:16:38
42 39 Samuel Boettinger * GER 03:58:39 04:05:39 00:28:53 02:08:49 02:40:42 01:17:57
43 42 Antonio Limoli ITA 04:01:26 04:08:11 00:25:29 02:09:28 02:37:56 01:23:30
44 48 Per Van Vlerken GER 04:02:22 04:09:07 00:27:15 02:10:36 02:40:51 01:21:31
45 45 Luke Mathews GBR 04:02:35 04:09:23 00:28:20 02:11:15 02:42:35 01:20:00
46 52 Marc Unger GER 04:05:04 04:15:08 00:28:03 02:12:11 02:43:14 01:21:50
47 43 Kit Walker GBR 04:07:15 04:14:47 00:26:28 02:11:24 02:40:51 01:26:24
48 41 Nicolas Quenette CAN 04:09:09 04:16:26 00:28:03 02:11:29 02:42:32 01:26:37

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 101 India Lee (KQ) GBR 04:10:24 04:22:15 00:26:43 02:15:53 02:45:37 01:24:47
2 104 Caroline Pohle * GER 04:12:52 04:22:46 00:26:09 02:17:23 02:46:32 01:26:20
3 105 Fenella Langridge (KQ) GBR 04:14:41 04:24:01 00:26:35 02:18:06 02:47:42 01:26:59
4 102 Els Visser (KQ) NED 04:15:32 04:26:08 00:29:47 02:17:10 02:49:56 01:25:36
5 108 Kaidi Kivioja EST 04:15:56 04:24:50 00:28:59 02:18:37 02:50:36 01:25:20
6 109 Laura Madsen DEN 04:17:57 04:28:04 00:28:18 02:18:03 02:49:20 01:28:37
7 107 Marta Sanchez (KQ) ESP 04:17:58 04:26:38 00:26:49 02:20:31 02:50:20 01:27:38
8 110 Anna Bergsten SWE 04:17:59 04:26:08 00:30:40 02:19:25 02:53:05 01:24:54
9 112 Marta Lagownik POL 04:18:27 04:25:57 00:29:13 02:24:32 02:56:45 01:21:42
10 133 Lottie Lucas UAE 04:18:33 04:26:03 00:27:50 02:18:54 02:49:43 01:28:50
11 135 Leonie Konczalla GER 04:19:42 04:28:10 00:32:45 02:19:39 02:55:24 01:24:18
12 115 Agnieszka Jerzyk POL 04:20:07 04:29:18 00:29:31 02:19:58 02:52:29 01:27:38
13 125 Charlene Clavel FRA 04:20:11 04:28:49 00:29:38 02:21:09 02:53:47 01:26:24
14 111 Margie Santimaria ITA 04:21:30 04:35:23 00:27:56 02:23:25 02:54:21 01:27:09
15 118 Jenny Jendryschik GER 04:23:25 04:31:28 00:30:08 02:21:32 02:54:41 01:28:44
16 113 Emma Bilham * SUI 04:23:30 04:31:05 00:28:27 02:23:57 02:55:25 01:28:05
17 119 Rebecca Anderbury GBR 04:23:39 04:32:02 00:33:17 02:20:03 02:56:21 01:27:18
18 114 Megan McDonald GBR 04:24:12 04:32:21 00:27:50 02:22:34 02:53:23 01:30:49
19 120 Raquel Rocha POR 04:25:07 04:33:04 00:27:54 02:22:20 02:53:14 01:31:53
20 117 Rebecca Robisch GER 04:25:55 04:38:12 00:28:53 02:27:46 02:59:40 01:26:15
21 128 Minttu Hukka FIN 04:28:19 04:36:36 00:31:18 02:25:34 02:59:53 01:28:26
22 122 Julie Iemmolo * FRA 04:28:38 04:37:12 00:27:31 02:22:57 02:53:28 01:35:10
23 127 Jonie Vanhoutte BEL 04:32:39 04:40:29 00:31:46 02:27:15 03:02:01 01:30:38
24 129 Margareta Bicanova SVK 04:35:25 04:46:40 00:29:12 02:37:06 03:09:18 01:26:07
25 121 Katharina Wolff GER 04:35:35 04:44:11 00:30:26 02:30:31 03:03:57 01:31:38
26 130 Shiva Leisner * DEN 04:38:33 04:49:59 00:32:26 02:26:06 03:01:33 01:37:00
27 124 Johanna Ahrens GER 04:39:48 04:48:06 00:29:26 02:30:13 03:02:39 01:37:09
28 132 Lilli Gelmini ITA 04:46:05 04:57:41 00:28:23 02:43:02 03:14:25 01:31:40
29 134 Joeanna Nielsen DEN 05:15:09 05:23:47 00:33:55 02:44:32 03:21:27 01:53:42

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Kyle Smith: 23% (3-1)
  • Frederic Funk: 22% (4-1)
  • Pieter Heemeryck: 15% (6-1)
  • Rico Bogen: 11% (8-1)
  • Kacper Stepniak: 7% (14-1)
  • Thomas Bishop: 6% (16-1)
  • Joshua Lewis: 4% (26-1)
  • Jan Stratmann: 3% (28-1)

Female Race Participants

  • India Lee: 39% (2-1)
  • Caroline Pohle: 24% (3-1)
  • Els Visser: 21% (4-1)
  • Laura Madsen: 5% (20-1)
  • Fenella Langridge: 4% (23-1)
  • Kaidi Kivioja: 3% (28-1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Select your currency
EUR Euro
USD United States (US) dollar

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close