Challenge The Championship Samorin 2021 – Seedings

ChallengeSamorin

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Evert Scheltinga (NED) 03:58:14 Helle Frederiksen (DEN) 04:18:13
2017 Lionel Sanders (CAN) 03:40:03 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:13:59
2018 Lionel Sanders (CAN) 03:43:28 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:06:10
2019 Sebastian Kienle (GER) 03:38:49 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:00:25

Last Race’s TOP 3

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:38:49 Sebastian Kienle 2019-06-02
Swim overall 00:21:31 Richard Varga 2017-06-03
Bike overall 01:54:05 Andreas Dreitz 2019-06-02
Run overall 01:09:54 Adam Bowden 2018-06-03
Total female 04:00:25 Lucy Charles-Barclay 2019-06-02
Swim female 00:23:25 Lucy Charles-Barclay 2017-06-03
Bike female 02:07:16 Daniela Bleymehl 2019-06-02
Run female 01:15:59 Anne Haug 2018-06-03

Course Rating

The Course Rating for Challenge Samorin is 06:18.

Race Adjustments for Challenge Samorin

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 04:47 -00:41 05:46 00:35 27 of 30 04:47 -00:41 05:46 00:35
2017 04:29 01:02 08:58 -03:06 37 of 47 04:38 00:10 07:22 -01:15
2018 04:26 -02:03 10:53 00:40 32 of 39 04:34 -00:34 08:32 -00:36
2019 11:32 -00:17 13:35 01:45 40 of 46 06:18 -00:29 09:48 -00:01

Prize Money

Challenge Samorin has a total prize purse of 50.000 EUR, paying 8 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 101 Magnus Elbaek Ditlev DEN 03:46:23 03:51:22 00:25:18 02:00:34 02:29:22 01:17:01
2 104 Florian Angert (KQ) GER 03:46:39 03:53:42 00:24:13 02:01:38 02:29:20 01:17:19
3 102 Andreas Dreitz (KQ) GER 03:46:46 03:55:00 00:26:16 01:59:52 02:29:38 01:17:08
4 103 Frederic Funk GER 03:48:02 03:54:12 00:24:48 02:01:12 02:29:29 01:18:33
5 113 Collin Chartier USA 03:49:07 03:54:00 00:24:53 02:03:48 02:32:11 01:16:56
6 105 Thomas Steger AUT 03:49:45 03:54:24 00:26:23 02:06:26 02:36:19 01:13:26
7 111 Gregory Barnaby ITA 03:51:14 03:56:00 00:24:43 02:06:44 02:34:57 01:16:17
8 108 Boris Stein (KQ) GER 03:51:19 03:56:49 00:27:04 02:02:15 02:32:48 01:18:31
9 114 Igor Amorelli * BRA 03:51:28 03:58:40 00:25:03 02:02:02 02:30:35 01:20:53
10 109 James Teagle GBR 03:51:52 03:58:05 00:24:50 02:06:13 02:34:32 01:17:20
11 112 Michael Raelert GER 03:52:11 04:00:36 00:24:39 02:02:40 02:30:48 01:21:23
12 116 Thomas Davis * GBR 03:52:51 04:00:54 00:24:12 02:07:07 02:34:49 01:18:02
13 115 Eric Lagerstrom USA 03:55:28 04:01:08 00:24:23 02:06:34 02:34:28 01:21:00
14 121 Ondrej Kubo SVK 03:56:11 04:01:44 00:26:36 02:06:29 02:36:35 01:19:36
15 107 Richard Varga SVK 03:56:57 04:02:58 00:23:37 02:14:10 02:41:17 01:15:40
16 117 Sam Wade GBR 03:57:43 04:02:24 00:25:20 02:10:34 02:39:24 01:18:19
17 118 Jakub Langhammer CZE 03:58:05 04:03:53 00:26:33 02:09:40 02:39:44 01:18:21
18 119 Pete Dyson * GBR 04:07:58 04:13:10 00:29:15 02:13:51 02:46:36 01:21:22
19 120 Fernando Barroso ESP 04:18:43 04:24:00 00:27:04 02:23:18 02:53:52 01:24:51

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 3 Sara Svensk (KQ) SWE 04:17:33 04:24:08 00:30:01 02:19:06 02:52:37 01:24:56
2 5 Sarissa De Vries NED 04:17:45 04:25:30 00:26:48 02:20:08 02:50:26 01:27:19
3 2 Lisa Norden (KQ) SWE 04:18:53 04:29:26 00:27:20 02:16:58 02:47:49 01:31:04
4 8 India Lee GBR 04:19:59 04:25:24 00:26:55 02:21:11 02:51:36 01:28:23
5 1 Fenella Langridge (KQ) GBR 04:20:34 04:29:43 00:27:06 02:22:50 02:53:26 01:27:08
6 9 Elisabetta Curridori ITA 04:20:58 04:30:59 00:29:26 02:22:44 02:55:40 01:25:18
7 6 Lucy Hall GBR 04:21:53 04:28:56 00:25:12 02:20:43 02:49:25 01:32:28
8 4 Judith Corachan Vaquera (KQ) ESP 04:22:42 04:29:04 00:28:07 02:23:58 02:55:35 01:27:07
9 7 Sara Perez Sala ESP 04:23:09 04:28:39 00:26:16 02:23:30 02:53:16 01:29:53
10 10 Grace Thek AUS 04:23:15 04:29:15 00:27:49 02:25:53 02:57:12 01:26:03
11 12 Haley Chura (KQ) USA 04:25:18 04:32:33 00:25:49 02:27:53 02:57:13 01:28:05
12 20 Giorgia Priarone ITA 04:25:54 04:32:35 00:29:44 02:27:36 03:00:49 01:25:05
13 16 Laura Jansen GER 04:26:07 04:31:39 00:30:16 02:25:52 02:59:39 01:26:28
14 17 Katrien Verstuyft BEL 04:28:12 04:35:47 00:29:15 02:25:04 02:57:48 01:30:24
15 11 Carolin Lehrieder (KQ) * GER 04:29:01 04:35:58 00:28:42 02:25:20 02:57:32 01:31:29
16 23 Aleksandra Jedrzejewska POL 04:30:11 04:38:37 00:29:49 02:30:19 03:03:38 01:26:33
17 13 Justine Mathieux (KQ) FRA 04:30:26 04:37:50 00:29:04 02:28:02 03:00:36 01:29:50
18 18 Gabriella Zelinka HUN 04:31:26 04:37:37 00:30:03 02:25:48 02:59:21 01:32:05
19 15 Julie Iemmolo * FRA 04:32:51 04:42:38 00:27:51 02:26:50 02:58:11 01:34:40
20 19 Rebeccah Wassner USA 04:34:22 04:42:33 00:28:02 02:29:12 03:00:44 01:33:38
21 21 Palmira Alvarez * MEX 04:41:07 04:47:34 00:36:49 02:25:34 03:05:53 01:35:14
22 22 Nikola Corbova SVK 04:42:27 04:49:04 00:32:54 02:32:24 03:08:48 01:33:39
23 24 Juliane Hofmann GER 05:36:34 05:46:50 00:43:13 02:56:35 03:43:17 01:53:17

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Frederic Funk: 31% (2-1)
  • Florian Angert: 20% (4-1)
  • Andreas Dreitz: 18% (5-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 13% (7-1)
  • Thomas Davis: 8% (12-1)
  • Collin Chartier: 4% (22-1)
  • Boris Stein: 2% (66-1)

Female Race Participants

  • Sarissa De Vries: 45% (1-1)
  • Fenella Langridge: 16% (5-1)
  • Lisa Norden: 15% (6-1)
  • Sara Svensk: 9% (11-1)
  • Elisabetta Curridori: 8% (11-1)
  • Judith Corachan Vaquera: 3% (34-1)
  • India Lee: 2% (60-1)
No comments yet.

Leave a Reply

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close