The Championship Samorin 2022 (May 22nd) – Seedings

ChallengeSamorinPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2016 Evert Scheltinga (NED) 03:58:14 Helle Frederiksen (DEN) 04:18:13
2017 Lionel Sanders (CAN) 03:40:03 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:13:59
2018 Lionel Sanders (CAN) 03:43:28 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:06:10
2019 Sebastian Kienle (GER) 03:38:49 Lucy Charles-Barclay (GBR) 04:00:25
2021 Florian Angert (GER) 03:36:02 Lucy Buckingham (GBR) 04:10:44

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Florian Angert GER 00:25:31 01:55:19 01:09:48 03:36:02
2 Magnus Elbaek Ditlev DEN 00:27:22 01:56:30 01:10:11 03:39:44
3 Frederic Funk GER 00:25:56 01:54:38 01:14:10 03:40:24

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Lucy Buckingham GBR 00:26:50 02:13:49 01:24:22 04:10:44
2 Sara Perez Sala ESP 00:26:51 02:16:57 01:22:52 04:12:14
3 Haley Chura USA 00:27:10 02:22:11 01:18:20 04:14:38

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:36:02 Florian Angert 2021-08-29
Swim overall 00:21:31 Richard Varga 2017-06-03
Bike overall 01:54:05 Andreas Dreitz 2019-06-02
Run overall 01:06:17 Thomas Steger 2021-08-29
Total female 04:00:25 Lucy Charles-Barclay 2019-06-02
Swim female 00:23:25 Lucy Charles-Barclay 2017-06-03
Bike female 02:07:16 Daniela Bleymehl 2019-06-02
Run female 01:15:59 Anne Haug 2018-06-03

Course Rating

The Course Rating for Challenge Samorin is 06:39.

Race Adjustments for Challenge Samorin

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2016 04:47 -00:41 05:46 00:35 27 of 30 04:47 -00:41 05:46 00:35
2017 04:29 01:02 08:58 -03:06 37 of 47 04:38 00:10 07:22 -01:15
2018 04:26 -02:03 10:53 00:40 32 of 39 04:34 -00:34 08:32 -00:36
2019 11:32 -00:17 13:35 01:45 40 of 46 06:18 -00:29 09:48 -00:01
2021 08:02 -02:37 08:55 06:27 26 of 30 06:39 -00:55 09:37 01:16

Prize Money

Challenge Samorin has a total prize purse of 100.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Gustav Iden (AQ) NOR 03:38:15 03:43:42 00:25:30 01:59:14 02:28:14 01:10:01
2 4 Frederic Funk GER 03:44:34 03:52:09 00:24:50 01:58:23 02:26:42 01:17:52
3 10 Thomas Steger AUT 03:46:33 03:53:17 00:26:53 02:04:05 02:34:28 01:12:05
4 5 Kyle Smith (KQ) NZL 03:47:21 03:52:31 00:24:30 02:03:37 02:31:37 01:15:44
5 9 Miki Moerck Taagholt DEN 03:47:39 03:56:25 00:24:49 02:02:46 02:31:05 01:16:34
6 2 Pieter Heemeryck BEL 03:47:40 04:01:06 00:25:02 02:02:23 02:30:55 01:16:45
7 8 Collin Chartier USA 03:48:44 03:56:23 00:25:12 02:03:37 02:32:19 01:16:25
8 28 Youri Keulen NED 03:49:07 03:54:05 00:25:31 02:07:57 02:36:59 01:12:08
9 14 Boris Stein GER 03:49:26 03:56:21 00:28:24 01:59:38 02:31:32 01:17:54
10 16 Josh Amberger (KQ) AUS 03:50:01 03:55:29 00:24:17 02:03:56 02:31:43 01:18:18
11 18 Albert Moreno Molins ESP 03:51:52 03:57:21 00:27:06 02:07:00 02:37:36 01:14:16
12 17 Thor Bendix Madsen DEN 03:52:23 03:58:22 00:26:17 02:04:47 02:34:34 01:17:49
13 25 Sam Wade GBR 03:52:25 04:00:41 00:25:41 02:06:31 02:35:42 01:16:43
14 22 Philipp Bahlke * GER 03:53:16 03:58:28 00:25:46 02:03:33 02:32:48 01:20:28
15 20 Michael Weiss * AUT 03:53:28 03:59:39 00:28:57 02:04:40 02:37:06 01:16:22
16 15 Thomas Davis GBR 03:53:38 04:03:16 00:24:49 02:08:04 02:36:23 01:17:15
17 21 Felix Hentschel GER 03:54:26 04:01:11 00:28:43 02:09:07 02:41:20 01:13:06
18 35 Leonard Arnold GER 03:54:43 04:00:26 00:26:47 02:06:41 02:36:57 01:17:46
19 26 Jorik Van Egdom NED 03:54:48 04:01:26 00:26:05 02:08:28 02:38:03 01:16:45
20 27 Jesse Hinrichs GER 03:55:19 04:00:41 00:25:43 02:07:58 02:37:10 01:18:09
21 24 Stenn Goetstouwers BEL 03:55:24 04:00:34 00:26:15 02:07:47 02:37:32 01:17:52
22 19 James Teagle GBR 03:56:09 04:00:47 00:25:26 02:05:31 02:34:27 01:21:42
23 29 Tobias Dahl Thomsen DEN 03:56:54 04:02:52 00:27:07 02:07:24 02:38:01 01:18:53
24 38 Ondrej Kubo SVK 03:57:28 04:03:22 00:28:25 02:06:04 02:37:59 01:19:29
25 30 Julian Erhardt GER 04:00:09 04:07:39 00:26:28 02:10:56 02:40:55 01:19:14
26 32 Christopher Dels GER 04:00:27 04:05:40 00:31:20 02:10:21 02:45:10 01:15:17
27 37 Richard Varga SVK 04:02:21 04:09:18 00:23:51 02:15:35 02:42:56 01:19:25
28 36 Will Draper GBR 04:03:42 04:09:09 00:29:04 02:10:45 02:43:19 01:20:23
29 31 Samuel Boettinger GER 04:03:56 04:09:54 00:29:45 02:10:34 02:43:49 01:20:07
  33 Roberto Sanchez ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated
  34 David Breinlinger GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 102 Emma Pallant-Browne GBR 04:11:17 04:17:38 00:28:38 02:18:18 02:50:26 01:20:51
2 110 Ashleigh Gentle AUS 04:12:53 04:19:20 00:26:53 02:21:25 02:51:49 01:21:04
3 104 Amelia Watkinson NZL 04:13:48 04:19:33 00:28:09 02:17:17 02:48:57 01:24:51
4 107 Sara Perez Sala ESP 04:13:59 04:22:12 00:25:32 02:17:33 02:46:35 01:27:24
5 101 Lucy Buckingham GBR 04:16:04 04:24:17 00:25:31 02:17:35 02:46:36 01:29:28
6 113 Daniela Bleymehl (KQ) GER 04:16:41 04:28:47 00:30:10 02:16:37 02:50:17 01:26:24
7 111 Grace Thek AUS 04:20:01 04:26:26 00:28:52 02:23:57 02:56:19 01:23:42
8 106 Sarissa De Vries NED 04:20:24 04:25:16 00:27:22 02:24:15 02:55:06 01:25:18
9 118 Lucy Byram GBR 04:23:12 04:29:36 00:28:21 02:23:12 02:55:03 01:28:09
10 112 India Lee GBR 04:23:24 04:28:17 00:27:19 02:23:14 02:54:03 01:29:21
11 105 Fenella Langridge (KQ) GBR 04:24:08 04:29:42 00:27:25 02:27:02 02:57:58 01:26:10
12 115 Aleksandra Jedrzejewska POL 04:24:16 04:36:13 00:30:11 02:25:59 02:59:41 01:24:35
13 116 Alexia Bailly FRA 04:28:15 04:35:46 00:29:45 02:26:41 02:59:56 01:28:19
14 117 Gabriella Zelinka HUN 04:31:16 04:38:16 00:30:35 02:26:24 03:00:29 01:30:47
15 122 Julie Aspesletten NOR 04:32:22 04:38:13 00:35:14 02:27:05 03:05:49 01:26:33
16 120 Margie Santimaria ITA 04:36:28 04:45:57 00:28:47 02:30:49 03:03:07 01:33:21
17 121 Shiva Leisner DEN 04:37:07 04:43:18 00:32:14 02:28:54 03:04:39 01:32:28
18 119 Nikola Corbova * SVK 04:37:28 04:48:20 00:33:32 02:30:28 03:07:30 01:29:58
  123 Franzi Reng GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Gustav Iden: 74% (1-1)
  • Frederic Funk: 15% (6-1)
  • Pieter Heemeryck: 4% (26-1)
  • Thomas Steger: 2% (47-1)
  • Miki Moerck Taagholt: 2% (59-1)

Female Race Participants

  • Amelia Watkinson: 31% (2-1)
  • Sara Perez Sala: 25% (3-1)
  • Lucy Buckingham: 13% (7-1)
  • Emma Pallant-Browne: 13% (7-1)
  • Daniela Bleymehl: 6% (16-1)
  • Sarissa De Vries: 5% (18-1)
  • Ashleigh Gentle: 5% (21-1)
  • Fenella Langridge: 2% (65-1)
No comments yet.

Leave a Reply

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close