Pushing Limits Race (Ratingen, Sept 20th) – Analyzing Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Gustav Iden NOR 00:12:00 00:54:49 00:31:00 01:37:49 EUR 3,000
2 Pieter Heemeryck BEL 00:12:47 00:54:20 00:32:41 01:39:47 EUR 2,000
3 Frederic Funk GER 00:12:35 00:53:58 00:33:36 01:40:09 EUR 1,250
4 Jan Stratmann GER 00:12:12 00:54:56 00:33:25 01:40:32 EUR 750
5 Johannes Vogel GER 00:12:07 00:56:40 00:32:09 01:40:56 EUR 500
6 Florian Angert GER 00:12:07 00:54:58 00:33:57 01:41:02
7 Jonathan Zipf GER 00:12:38 00:56:36 00:31:53 01:41:06
8 Boris Stein GER 00:13:30 00:54:13 00:34:17 01:41:59
9 Jonas Osterholt GER 00:11:58 00:56:51 00:33:24 01:42:14
10 Simon Henseleit GER 00:11:59 00:56:50 00:33:34 01:42:23
11 Patrick Dirksmeier GER 00:12:47 00:56:40 00:33:10 01:42:36
12 Michael Raelert GER 00:12:04 00:55:10 00:35:29 01:42:43
13 Andreas Dreitz GER 00:13:07 00:56:44 00:33:32 01:43:23
14 Magnus Maenner GER 00:11:39 00:57:13 00:34:38 01:43:30
15 Maximilian Sperl GER 00:12:10 00:57:22 00:33:58 01:43:30
16 Ruben Zepuntke GER 00:12:46 00:55:16 00:37:05 01:45:06
17 Cedric Osterholt GER 00:12:01 01:00:01 00:33:20 01:45:23
18 Nils Frommhold GER 00:12:37 00:56:19 00:37:07 01:46:03
19 Henry Graf GER 00:12:09 00:59:29 00:34:28 01:46:06
20 Martin Schulz GER 00:13:24 00:59:08 00:34:54 01:47:25
21 Scott McClymont GER 00:12:05 01:01:55 00:35:27 01:49:27
22 Tobias Drachler GER 00:12:49 00:59:17 00:37:41 01:49:47
23 Julian Fritzenschaft GER 00:13:47 01:01:49 00:35:17 01:50:54
24 Sven Wies GER 00:13:03 01:05:09 00:41:15 01:59:27

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Lisa Norden SWE 00:13:36 01:00:06 00:38:00 01:51:42 EUR 3,000
2 Imogen Simmonds SUI 00:14:02 01:02:04 00:37:05 01:53:11 EUR 2,000
3 Lucy Hall GBR 00:12:35 01:03:28 00:37:52 01:53:54 EUR 1,250
4 Sarissa De Vries NED 00:13:26 01:02:53 00:38:01 01:54:20 EUR 750
5 Anne Reischmann GER 00:15:25 01:02:53 00:37:19 01:55:37 EUR 500
6 Carolin Lehrieder GER 00:13:55 01:03:58 00:38:41 01:56:34
7 Lena Berlinger GER 00:15:34 01:02:25 00:38:36 01:56:35
8 Anabel Knoll GER 00:13:21 01:06:06 00:38:45 01:58:12
9 Stine Dale NOR 00:13:39 01:05:55 00:38:59 01:58:33
10 Hannah Arlom GER 00:15:03 01:04:16 00:39:34 01:58:53
11 Katharina Krueger GER 00:13:40 01:08:36 00:39:55 02:02:11
12 Nina Derron SUI 00:14:20 01:06:43 00:41:53 02:02:56
13 Steffi Jansen GER 00:17:22 01:08:20 00:38:22 02:04:04
0

Pushing Limits Race (Sept 20th) – Seedings

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2009 Matthias Epping 1:55:49 Silvia Balbach 2:08:27
2010 Rene Göhler 1:54:06 Silvia Felt 2:07:02
2011 Niclas Bock 1:46:28 Imke Oelerich 2:12:19
2012 Konstantin Bachor 1:50:10 Julia Bohn 2:09:24
2013 Simon Jung 1:47:19 Kristina Ziemons 2:06:45
2014 Simon Jung 1:48:51 Steffi Jansen 2:12:08
2015 Maurice Clavel 1:44:41 Franziska Scheffler 2:00:51
2016 David Wetzel 1:58:03 Sabine Dettmar 2:16:45
2017 Philipp Jung 2:07:57 Sabine Dettmar 2:13:27
2018 Ruben Zepuntke 1:49:31 Daphne Schuhmachers 2:16:40
2019 Jonas Müller 1:55:17 Lea Wevelsiep 2:06:37

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Jonas Müller GER 0:15:19 1:04:20 0:35:38 1:55:17
2 Kjell Harmsen GER 0:15:38 1:06:03 0:36:56 1:58:38
3 Ingmar Klusmann GER 0:16:31 1:04:28 0:40:32 2:01:31

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Lea Wevelsiep GER 0:14:09 1:11:29 0:40:59 2:06:37
2 Manuela Staelberg GER 0:17:20 1:19:19 0:44:46 2:21:25
3 Lara Wevelsiep GER 0:14:09 1:18:55 0:52:32 2:25:36

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total Overall 1:44:41 Maurice Clavel 2015
Swim Overall 0:12:29 Maurice Clavel 2015
Bike Overall 0:57:29 Ruben Zepunktke 2018
Run Overall 0:34:28 Maurice Clavel 2015
Total Female 2:00:51 Franziska Scheffler 2015
Swim Female 0:14:09 Lea Wevelsiep,
Lara Wevelsiep
2019
Bike Female 1:07:39 Franziska Scheffler 2015
Run Female 0:37:43 Franziska Scheffler 2015

Prize Money

The Pushing Limits Race has a total prize purse of 15.000 €, paying 5 deep. There will be an additional 500€ for the fastest swimmers, bikers and runners and 1.000€ bonus for breaking the overall course records.

Live Coverage

There will be live streaming coverage (with commentary in German) on the Pushing Limits YouTube channel (direct link), starting at 2:15pm (German time).

Male Race Participants

The start of the men’s race is at 2:30pm (German time).

# Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 Pieter Heemeryck BEL 01:45:08 00:12:28 01:00:03 01:12:31 00:32:37
2 Simon Henseleit GER 01:45:34 00:11:59 01:00:36 01:12:35 00:32:59
3 Florian Angert (KQ) GER 01:45:35 00:12:15 01:00:18 01:12:33 00:33:02
4 Max Sperl GER 01:45:55 00:12:12 01:00:51 01:13:03 00:32:52
5 Gustav Iden (AQ) NOR 01:46:04 00:12:37 01:00:23 01:13:00 00:33:04
6 Ruben Zepuntke GER 01:46:13 00:12:54 00:57:27 01:10:21 00:35:52
7 Andreas Dreitz GER 01:46:15 00:13:08 00:59:38 01:12:46 00:33:29
8 Frederic Funk GER 01:46:27 00:12:31 01:00:16 01:12:47 00:33:40
9 Jonathan Zipf GER 01:46:34 00:12:48 01:00:28 01:13:16 00:33:18
10 Jan Stratmann GER 01:46:47 00:12:11 01:01:26 01:13:37 00:33:10
11 Michael Raelert GER 01:47:06 00:12:28 01:00:35 01:13:03 00:34:03
12 Boris Stein GER 01:47:16 00:13:46 00:59:52 01:13:38 00:33:38
13 Nils Frommhold GER 01:48:26 00:12:35 01:00:41 01:13:16 00:35:10
14 Patrick Dirksmeier GER 01:48:44 00:12:27 01:03:26 01:15:53 00:32:51
15 Magnus Maenner GER 01:48:48 00:11:52 01:02:54 01:14:46 00:34:02
16 Julian Fritzenschaft GER 01:50:31 00:13:20 01:04:02 01:17:22 00:33:09
17 Tobias Drachler GER 01:51:05 00:13:09 01:03:38 01:16:47 00:34:18
Henry Graf GER n/a unrated unrated unrated unrated
Scott McClymont GER n/a unrated unrated unrated unrated
Cedric Osterholt GER n/a unrated unrated unrated unrated
Jonas Osterholt GER n/a unrated unrated unrated unrated
Martin Schulz GER n/a unrated unrated unrated unrated
Johannes Vogel GER n/a unrated unrated unrated unrated
Sven Wies GER n/a unrated unrated unrated unrated

Female Race Participants

The start of the women’s race is at 2:50pm (German time).

# Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 Imogen Simmonds SUI 01:57:19 00:13:41 01:07:07 01:20:48 00:36:31
2 Lisa Norden SWE 01:58:30 00:13:49 01:06:49 01:20:38 00:37:52
3 Lucy Hall GBR 02:01:51 00:12:38 01:08:47 01:21:25 00:40:26
4 Alexandra Tondeur BEL 02:02:29 00:15:28 01:10:56 01:26:24 00:36:05
5 Sarissa De Vries NED 02:02:54 00:13:39 01:10:49 01:24:28 00:38:26
6 Anne Reischmann GER 02:04:10 00:15:43 01:10:00 01:25:43 00:38:27
7 Carolin Lehrieder (KQ) GER 02:04:21 00:14:19 01:11:12 01:25:31 00:38:50
8 Nina Derron SUI 02:04:26 00:14:37 01:10:51 01:25:28 00:38:58
9 Stine Dale NOR 02:05:26 00:13:34 01:13:01 01:26:44 00:38:42
10 Anna-Lena Pohl GER 02:06:51 00:13:43 01:13:41 01:27:24 00:39:27
11 Annabel Knoll GER 02:09:31 00:14:17 01:16:27 01:30:44 00:38:47
Hannah Arlom GER n/a unrated unrated unrated unrated
Lena Gottwald GER n/a unrated unrated unrated unrated
Steffi Jansen GER n/a unrated unrated unrated unrated
Katharina Krueger GER n/a unrated unrated unrated unrated
Franzi Reng GER n/a unrated unrated unrated unrated
0

70.3 Sunshine Coast – Analyzing Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Aaron Royle AUS 00:21:35 02:07:03 01:12:38 03:45:14 -03:56 US$ 3,000
2 Max Neumann AUS 00:21:41 02:07:04 01:13:27 03:46:02 -04:30 US$ 2,250
3 Josh Amberger AUS 00:21:30 02:07:59 01:17:03 03:50:32 03:26 US$ 1,500
4 Steven McKenna AUS 00:23:02 02:09:06 01:15:18 03:51:20 -01:33 US$ 1,250
5 David Mainwaring AUS 00:24:05 02:14:47 01:14:21 03:57:30 -02:37 US$ 1,000
6 Edward Vining AUS 00:24:33 02:17:39 01:12:43 03:58:49 n/a US$ 900
7 Lachlan Kerin AUS 00:24:04 02:05:39 01:25:34 03:59:34 -00:15 US$ 800
8 Alexander Polizzi AUS 00:22:54 02:14:02 01:18:55 04:00:08 00:39 US$ 700
9 Sam Betten AUS 00:23:03 02:17:29 01:18:18 04:02:57 03:56 US$ 600
10 Jarrod Harvey AUS 00:25:33 02:11:50 01:22:26 04:04:21 -07:58 US$ 500
11 Simon Hearn AUS 00:23:02 02:11:31 02:12:47 04:51:17 56:11  
  Ryan Fisher AUS 00:22:28 02:09:45   DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Amelia Watkinson NZL 00:24:04 02:18:43 01:23:13 04:10:13 -06:21 US$ 3,000
2 Sarah Crowley AUS 00:25:18 02:19:18 01:24:41 04:13:30 01:29 US$ 2,250
3 Ashleigh Gentle AUS 00:23:56 02:24:04 01:22:24 04:14:41 03:57 US$ 1,500
4 Els Visser NED 00:27:36 02:16:44 01:28:12 04:17:09 -04:29 US$ 1,250
5 Renee Kiley AUS 00:25:42 02:19:47 01:28:28 04:18:58 -15:48 US$ 1,000
6 Beth McKenzie USA 00:27:00 02:29:50 01:19:01 04:20:35 -07:10 US$ 900
7 Kirralee Seidel AUS 00:25:14 02:30:00 01:24:32 04:24:12 -06:24 US$ 800
8 Gillian Backhouse AUS 00:23:51 02:31:29 01:25:57 04:25:49 n/a US$ 700
9 Kylie Simpson AUS 00:32:47 02:31:34 01:19:01 04:28:12 n/a US$ 600
10 Maighan Brown AUS 00:25:43 02:29:38 01:30:20 04:30:18 -02:34 US$ 500
11 Meredith Hill AUS 00:27:30 02:29:12 01:28:59 04:30:58 02:35  
12 Emily Donker AUS 00:27:25 02:30:49 01:33:16 04:36:41 -14:41  
13 Alise Selsmark AUS 00:24:11 02:33:20 01:35:13 04:37:17 -02:11  
14 Kierra Allen AUS 00:30:41 02:46:16 01:36:29 04:59:12 07:50  
0

70.3 Sunshine Coast (Sept 13th) – Seedings

Note: With a lot of races getting canceled or postponed due to the Covid-19 crisis, the racing calendar is very much “in flux” and races might get canceled shortly before they were planned to happen. Therefore, a lot of athletes register for multiple races on the same weekend, hoping that at least one of them will be going ahead. There could be even more changes than normal to the start lists.

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2014 Courtney Atkinson (AUS) 03:45:36 Caroline Steffen (SUI) 04:12:06
2015 Tim Van Berkel (AUS) 03:44:28 Caroline Steffen (SUI) 04:09:26
2017 Dan Wilson (AUS) 03:52:36 Katey Gibb (AUS) 04:29:03
2018 Tim Reed (AUS) 03:42:24 Caroline Steffen (SUI) 04:05:43
2019 Braden Currie (NZL) 03:44:47 Hannah Wells (NZL) 04:11:27

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Braden Currie NZL 00:22:31 02:08:12 01:10:56 03:44:47
2 Steven McKenna AUS 00:22:29 02:08:20 01:12:46 03:46:48
3 Simon Hearn AUS 00:22:38 02:08:05 01:13:17 03:47:21

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Hannah Wells NZL 00:25:13 02:20:51 01:21:43 04:11:27
2 Caroline Steffen SUI 00:25:20 02:20:47 01:24:53 04:14:44
3 Laura Armstrong NZL 00:28:01 02:27:07 01:24:53 04:24:00

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:42:24 Tim Reed 2018-08-26
Swim overall 00:22:07 Clayton Fettell 2018-08-26
Bike overall 02:04:38 Luke McKenzie 2015-09-13
Run overall 01:09:14 Jack Moody 2018-08-26
Total female 04:05:43 Caroline Steffen 2018-08-26
Swim female 00:24:17 Rebecca Clarke 2017-09-10
Bike female 02:16:48 Caroline Steffen 2018-08-26
Run female 01:18:36 Beth McKenzie 2015-09-13

Course Rating

The Course Rating for 70.3 Sunshine Coast is 10:07.

Race Adjustments for 70.3 Sunshine Coast

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2014 09:17 00:08 07:18 00:06 31 of 33 09:17 00:08 07:18 00:06
2015 12:42 00:32 08:21 02:46 39 of 45 10:59 00:20 07:50 01:26
2017 03:49 01:22 02:40 02:41 32 of 37 08:36 00:41 06:07 01:51
2018 15:13 00:55 10:54 06:17 33 of 40 10:15 00:44 07:18 02:58
2019 09:36 01:49 06:12 03:23 23 of 25 10:07 00:57 07:05 03:03

70.3 Worlds Slots and Prize Money

70.3 Sunshine Coast has 1m+1f slot for the 2021 70.3 Worlds. It has a total prize purse of 25.000 US$, paying 10 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 1 Josh Amberger AUS 03:46:01 03:55:10 00:22:17 02:04:47 02:30:34 01:15:27 14
2 4 Max Neumann AUS 03:48:30 03:58:27 00:22:36 02:08:25 02:34:30 01:14:00 37
3 5 Ryan Fisher AUS 03:48:40 03:57:25 00:22:41 02:06:26 02:32:37 01:16:03 (30)
4 3 Aaron Royle AUS 03:48:46 03:57:03 00:21:56 02:06:52 02:32:18 01:16:28 (29)
5 10 Simon Hearn AUS 03:49:34 04:07:45 00:23:33 02:08:26 02:35:29 01:14:05 (121)
6 2 Steven McKenna AUS 03:50:23 04:00:59 00:23:08 02:09:07 02:35:45 01:14:38 51
7 8 Sam Betten AUS 03:55:14 04:07:31 00:22:42 02:10:09 02:36:21 01:18:53 119
8 6 David Mainwaring AUS 03:55:26 04:08:26 00:23:58 02:09:54 02:37:23 01:18:03 129
9 7 Alexander Polizzi AUS 03:58:24 04:07:53 00:23:00 02:12:11 02:38:41 01:19:43 123
10 11 Lachlan Kerin AUS 03:59:34 04:08:12 00:24:28 02:09:16 02:37:14 01:22:20 (127)
11 14 Fraser Walsh AUS 03:59:34 04:08:55 00:24:07 02:12:05 02:39:42 01:19:52 134
12 15 Levi Hauwert AUS 04:02:47 04:11:40 00:26:17 02:15:04 02:44:51 01:17:56 (163)
13 9 Jarrod Harvey AUS 04:08:02 04:20:52 00:25:49 02:12:48 02:42:08 01:25:54 (222)
12 Edward Vining AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 36 Sarah Crowley (KQ) AUS 04:10:11 04:20:54 00:26:19 02:19:45 02:49:34 01:20:37 (5)
2 35 Ashleigh Gentle AUS 04:10:35 04:19:39 00:25:18 02:22:41 02:51:29 01:19:06 (3)
3 37 Ellie Salthouse AUS 04:13:15 04:24:07 00:25:27 02:22:31 02:51:27 01:21:48 9
4 38 Amelia Watkinson NZL 04:14:27 04:25:20 00:25:47 02:21:20 02:50:37 01:23:50 (14)
5 50 Els Visser NED 04:20:48 04:30:38 00:28:31 02:22:45 02:54:46 01:26:02 (27)
6 40 Beth McKenzie USA 04:24:19 04:36:52 00:29:51 02:29:03 03:02:24 01:21:55 (51)
7 46 Kirralee Seidel AUS 04:25:18 04:39:51 00:26:22 02:28:43 02:58:34 01:26:44 (65)
8 44 Meredith Hill AUS 04:26:02 04:37:52 00:27:58 02:26:44 02:58:12 01:27:50 (55)
9 43 Maighan Brown AUS 04:32:28 04:42:20 00:25:52 02:27:21 02:56:42 01:35:46 (72)
10 49 Penny Slater AUS 04:33:03 04:44:01 00:28:33 02:29:13 03:01:16 01:31:47 (80)
11 45 Renee Kiley AUS 04:33:15 04:43:50 00:28:53 02:26:04 02:58:27 01:34:48 79
12 47 Alise Selsmark AUS 04:37:08 04:49:10 00:25:58 02:34:15 03:03:43 01:33:25 (99)
13 41 Emily Donker AUS 04:42:13 05:01:03 00:28:49 02:30:30 03:02:50 01:39:23 (129)
14 42 Kierra Allen AUS 04:47:58 05:01:51 00:29:59 02:40:51 03:14:20 01:33:38 129
39 Gillian Backhouse AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)
48 Kylie Simpson AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated (n/a)

Winning Odds

Male Race Participants

  • Josh Amberger: 38% (2-1)
  • Steven McKenna: 20% (4-1)
  • Max Neumann: 18% (5-1)
  • Ryan Fisher: 13% (7-1)
  • Simon Hearn: 9% (10-1)

Female Race Participants

  • Sarah Crowley: 63% (1-1)
  • Amelia Watkinson: 16% (5-1)
  • Ellie Salthouse: 16% (5-1)
  • Ashleigh Gentle: 3% (30-1)
0

Helvellyn – Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Alistair Brownlee GBR 00:20:29 01:36:28 01:17:59 03:16:28 US$ 3,000
2 George Goodwin GBR 00:22:17 01:34:15 01:20:03 03:18:14 US$ 2,250
3 Jack Willis GBR 00:21:06 01:39:49 01:15:31 03:18:16 US$ 1,750
4 Elliot Smales GBR 00:10:18 03:21:43 US$ 1,500
5 Jack Hindle GBR 00:23:06 01:42:03 01:25:33 03:32:42 US$ 625
6 Lewis Byram GBR 00:22:27 01:49:03 01:20:44 03:34:05 US$ 500
7 Sam Wade GBR 00:21:36 01:43:20 01:28:19 03:35:16 US$ 500
8 Pete Dyson GBR 00:24:43 01:43:25 01:26:04 03:36:33 US$ 500
9 James Scott-Farrington GBR 00:22:17 01:40:04 01:32:49 03:37:21 US$ 500
10 Joe Skipper GBR 00:24:18 01:39:27 01:45:50 03:52:29
11 Fergus Roberts GBR 00:24:12 01:52:40 01:39:10 03:59:23
12 Will Clarke GBR 00:24:18 01:51:00 01:41:30 04:00:01
13 Luke Howard GBR 00:24:05 01:51:21 01:50:56 04:08:08
14 Mitchell Smolen GBR 00:31:57 02:12:52 02:02:39 04:51:17

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Prize Money
1 Nikki Bartlett GBR 00:25:28 01:48:51 01:33:23 03:51:05 US$ 1,375
2 Ruth Astle GBR 00:28:11 01:52:05 01:39:48 04:02:39 US$ 500
3 India Lee GBR 00:23:48 01:51:11 01:49:45 04:08:01
4 Lucy Hall GBR 00:21:30 01:51:04 01:54:11 04:08:48
5 Tara Grosvenor GBR 00:26:52 02:01:23 01:45:02 04:15:53
6 Joanne Clarke GBR 00:29:23 02:07:34 01:44:32 04:25:07
7 Lucy Gossage GBR 00:30:18 02:15:10 01:59:54 04:49:43
0

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close