Race Posts

IrelandAug 14thResults
Collins CupAug 20thResults
SwedenAug 20thResults
Mt.TremblantAug 21stResults
AlmereSept 10thResults
WalesSept 11thResults
WisconsinSept 11th Results
ItalySept 17thResults
DallasSept 17th & 18thResults
HawaiiOct 6th & 8thStartlist

Click on the race name to get to the post with the latest details about the race. Read more about the types of posts and the data in them here.

Last changes: 

  • Sept 18th: Added Results for IM Italy and PTO US Open in Dallas
  • Sept 11th: Added Results for IM Wales and IM Wisconsin
  • Sept 10th: Added Results for Challenge Almere and Seedings for PTO Tour Dallas
  • Sept 5th: Added Seedings for Challenge Almere
  • Sept 1st: Added Seedings for IM Italy
  • Aug 29th: Added Seedings for IM Wales and IM Wisconsin
  • Aug 22nd: Added Results for IM Mont Tremblant and “Always up to date” Startlist for IM World Championships
  • Aug 20th: Added Results for IM Sweden and the Collins Cup
  • Aug 19th: Added Seedings for the Collins Cup
  • Aug 14th: Added Results for IM Ireland
  • Aug 1st: Added Seedings for IM Ireland, Sweden and Mon Tremblant
  • July 25th: Added Results for Edmonton and Lake Placid
  • July 20th: Added Seedings for PTO Tour in Edmonton
  • July 10th: Added Results for IM Vitoria and IM Thun
  • July 6th: Added Seedings for IM Lake Placid
  • July 3rd: Added Results for Challenge Roth and IM Austria

PTO US Open Dallas 2022 – Analyzing Results

PTO Tour Dallas

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Ashleigh Gentle AUS 00:28:10 02:02:20 01:04:59 03:37:17 -12:19 US$ 100,000
2 Taylor Knibb USA 00:27:03 01:56:17 01:13:06 03:38:32 -06:28 US$ 70,000
3 Lucy Charles-Barclay GBR 00:27:01 02:00:07 01:11:23 03:40:31 -07:01 US$ 50,000
4 Holly Lawrence GBR 00:28:06 02:01:33 01:12:00 03:43:37 -05:44 US$ 40,000
5 Lisa Norden SWE 00:28:22 02:01:16 01:13:14 03:44:49 -16:56 US$ 35,000
6 Flora Duffy BMU 00:28:03 02:01:25 01:13:40 03:45:17 -01:42 US$ 30,000
7 Jocelyn McCauley USA 00:29:11 02:01:33 01:12:45 03:45:34 -09:23 US$ 25,000
8 Rebecca Clarke NZL 00:28:02 02:02:22 01:14:24 03:47:00 -22:41 US$ 20,000
9 Katrina Matthews GBR 00:30:46 02:04:36 01:11:02 03:48:33 -02:53 US$ 18,000
10 Paula Findlay CAN 00:28:20 02:01:17 01:17:36 03:49:08 02:29 US$ 16,000
11 Ellie Salthouse AUS 00:28:07 02:06:52 01:13:18 03:50:26 -04:21 US$ 14,000
12 Lotte Wilms NED 00:28:13 02:08:52 01:12:03 03:51:25 -04:54 US$ 13,000
13 Rach McBride CAN 00:31:52 02:05:10 01:13:00 03:51:55 -05:50 US$ 12,000
14 Jackie Hering USA 00:30:49 02:08:30 01:10:43 03:52:13 01:30 US$ 11,000
15 Sara Perez Sala ESP 00:28:17 02:05:27 01:16:53 03:52:56 -02:01 US$ 10,000
16 Tamara Jewett CAN 00:31:54 02:10:10 01:08:59 03:53:15 -01:24 US$ 9,000
17 Mollie Hebda USA 00:30:47 02:08:49 01:12:47 03:54:31 -09:29 US$ 8,000
18 Lesley Smith USA 00:31:56 02:05:45 01:15:48 03:55:46 -02:45 US$ 7,000
19 Ruth Astle GBR 00:30:47 02:09:09 01:15:17 03:57:39 -01:23 US$ 6,000
20 Lottie Lucas UAE 00:29:21 02:11:21 01:19:04 04:02:01 03:34 US$ 5,000
21 Sarissa De Vries NED 00:28:15 02:01:24 01:30:58 04:02:44 05:41 US$ 2,000
22 Imogen Simmonds SUI 00:29:15 02:02:45 01:30:09 04:04:23 11:12 US$ 2,000
23 Grace Thek AUS 00:29:18 02:12:07 01:24:32 04:08:03 10:22 US$ 2,000
  Fenella Langridge GBR 00:28:10 02:02:17   DNF    
  India Lee GBR 00:29:18     DNF    
  Manon Genet FRA 00:33:52     DNF    
  Natia Van Heerden ZAF 00:34:59     DNF    
  Danielle Lewis USA 00:37:24     DNF    

Here’s a graphical comparison of the laps for the top two finishers (click for a hi-res version):

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Collin Chartier USA 00:26:52 01:48:34 01:00:03 03:17:16 -13:15 US$ 100,000
2 Magnus Elbaek Ditlev DEN 00:27:47 01:47:23 01:00:52 03:17:58 -08:59 US$ 70,000
3 Sam Long USA 00:29:20 01:45:54 01:01:18 03:18:08 -07:36 US$ 50,000
4 Sam Laidlow FRA 00:26:38 01:48:45 01:03:14 03:20:28 -16:55 US$ 40,000
5 Florian Angert GER 00:26:57 01:47:14 01:05:05 03:21:13 -06:59 US$ 35,000
6 Kristian Hogenhaug DEN 00:27:44 01:48:44 01:02:43 03:21:27 -24:11 US$ 30,000
7 Aaron Royle AUS 00:26:37 01:50:27 01:02:31 03:21:32 -06:10 US$ 25,000
8 Pieter Heemeryck BEL 00:27:47 01:52:30 01:00:11 03:22:26 -10:09 US$ 20,000
9 Mika Noodt GER 00:26:55 01:50:42 01:02:58 03:22:35 -04:01 US$ 18,000
10 Pablo Dapena Gonzalez ESP 00:26:57 01:52:28 01:01:44 03:22:55 -06:55 US$ 16,000
11 Daniel Baekkegard DEN 00:26:43 01:49:37 01:05:16 03:23:34 -01:11 US$ 14,000
12 Jason West USA 00:27:38 01:55:26 00:58:54 03:23:43 -05:51 US$ 13,000
13 Chris Leiferman USA 00:29:09 01:49:45 01:03:23 03:24:04 -06:46 US$ 12,000
14 Thor Bendix Madsen DEN 00:29:17 01:47:30 01:05:45 03:24:53 -08:42 US$ 11,000
15 Bradley Weiss ZAF 00:27:43 01:54:54 01:00:51 03:25:25 -06:33 US$ 10,000
16 Sebastian Kienle GER 00:29:08 01:53:26 01:00:56 03:25:45 -03:12 US$ 9,000
17 Jackson Laundry CAN 00:27:47 01:54:00 01:02:15 03:25:53 -03:51 US$ 8,000
18 Josh Amberger AUS 00:26:46 01:52:56 01:04:43 03:26:19 -06:26 US$ 7,000
19 Clement Mignon FRA 00:27:50 01:52:21 01:04:12 03:26:39 -02:35 US$ 6,000
20 Rudy Von Berg USA 00:27:34 01:55:03 01:03:00 03:27:28 01:17 US$ 5,000
21 Lionel Sanders CAN 00:29:14 01:47:30 01:08:52 03:27:31 04:13 US$ 2,000
22 Matt Hanson USA 00:29:17 01:56:15 01:00:42 03:28:08 -00:03 US$ 2,000
23 Ben Kanute USA 00:26:40 01:52:59 01:06:50 03:28:09 -01:16 US$ 2,000
24 Kyle Smith NZL 00:26:56 01:50:48 01:10:04 03:29:27 01:47 US$ 2,000
25 Kyle Buckingham ZAF 00:27:51 01:54:44 01:05:51 03:30:37 -05:37 US$ 2,000
26 Jan Stratmann GER 00:26:59 01:53:08 01:09:32 03:31:47 01:57 US$ 2,000
27 Sam Appleton AUS 00:26:51 01:52:29 01:11:24 03:32:42 04:50 US$ 2,000
28 Jesper Svensson SWE 00:27:00 01:55:55 01:09:10 03:34:01 -03:04 US$ 2,000
29 Filipe Azevedo POR 00:26:53 02:00:26 01:05:23 03:34:46 05:47 US$ 2,000
30 Thomas Bishop GBR 00:26:49 01:52:30 01:17:35 03:39:39 08:42 US$ 2,000
31 Matt Trautman ZAF 00:29:11 01:53:33 01:15:36 03:40:23 10:08 US$ 2,000
32 Matthew Sharpe CAN 00:26:50 02:01:24 01:11:36 03:41:48 13:55 US$ 2,000
33 Nick Kastelein AUS 00:26:48 02:00:37 01:23:27 03:53:08 n/a US$ 2,000
  Vetle Bergsvik Thorn NOR 00:26:44 01:52:47   DNF    
  Reinaldo Colucci BRA 00:27:00 01:55:55   DNF    
  Casper Stornes NOR 00:26:59 01:58:01   DNF    
  Caleb Noble AUS 00:27:14     DNF    
  Frederic Funk GER 00:27:40     DNF    
  Andre Lopes BRA 00:27:52     DNF    
  Miki Moerck Taagholt DEN 00:29:26     DNF    
  Trevor Foley USA 00:32:30     DNF    

With a few more contenders to look at, here’s my standard line chart on how the race developed for the race leaders in the men’s race (click for a hi-res version):

0

Ironman Italy 2022 (WPRO-only) – Analyzing Results

IMItaCourse Conditions

The race had to be postponed by one days when there was a severe weather warning for the original race day on Saturday. With the really fast bike times, it seems that may have resulted in shortened bike and run courses which means that I’m probably not going to accept these times as course records. 

Kona Qualifying

There was one female Kona Pro slot on the line, this will be offered to

  • Svenja Thoes

The full list of Kona 2023 qualifiers can be found here.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Svenja Thoes GER 00:58:30 04:33:29 02:57:25 08:37:21 -09:19 US$ 15,000
2 Julie Derron SUI 00:53:17 04:45:03 02:57:09 08:43:19 n/a US$ 9,000
3 Joanna Ryter SUI 01:06:31 04:41:57 02:48:46 08:45:12 -09:56 US$ 7,000
4 Katharina Grohmann GER 01:07:22 04:34:15 03:05:28 08:55:52 -05:08 US$ 5,000
5 Kristin Liepold GER 01:07:12   03:01:08 08:56:01 00:24 US$ 4,000
6 Gabriella Zelinka HUN 00:58:31 04:41:49 03:07:25 08:56:07 -04:15 US$ 3,000
7 Margrit Elfers GER 00:58:26 04:33:00 03:16:01 08:56:41 -17:22 US$ 2,500
8 Jana Uderstadt GER 00:58:28 04:48:13 03:07:21 09:01:51 n/a US$ 2,000
9 Federica De Nicola ITA 00:59:30 04:46:42 03:22:56 09:18:08 11:29 US$ 1,500
10 Lisa-Maria Dornauer AUT 00:58:29 04:48:10 03:19:30 09:18:26 -33:19 US$ 1,000
11 Antonina Reznikov ISR 01:07:28 04:41:15 03:26:22 09:25:01 07:50  
12 Johanna Ahrens GER 00:54:41 04:51:34 03:30:16 09:25:36 n/a  
13 Mirella Karlsson SWE 01:02:23 04:48:46 03:21:57 09:27:20 -21:07  
14 Maja Betz GER 01:07:03 04:55:42 03:22:44 09:35:35 11:04  
15 Zeljka Milicic CRO 00:54:40 04:56:00 03:35:28 09:36:46 n/a  
  Chantal Sainter GBR 00:54:35 04:51:57   DNF    
  Tessa Kortekaas NED 01:03:22 04:44:39   DNF    
  Tara Grosvenor GBR 00:58:28     DNF    
  Annika Timm GER 01:07:27     DNF    
0

Ironman Wisconsin 2022 – Analyzing Results

IMWICourse Conditions

If you have followed the live coverage, you will have seen that this year’s race had horrible conditions with cold rain all day. As a consequence, the times were about 20 minutes slower than what we typically see in Madison.

Kona Qualifying

Wisconsin offered one male and one female Kona Pro slot. These will go to the winner

  • Brent McMahon
    and
  • Chloe Lane.

You can find all Pro qualifiers for Kona 2023 here

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Brent McMahon CAN 00:49:43 04:47:29 02:51:21 08:36:01 -12:59 US$ 12,000
2 Cody Beals CAN 00:51:50 04:53:05 02:58:47 08:50:23 09:56 US$ 7,000
3 Adam Feigh USA 00:52:31 04:54:28 03:10:11 09:04:25 03:19 US$ 4,250
4 Jordan Bryden CAN 00:52:21 05:03:31 03:09:06 09:14:16 -28:21 US$ 3,500
5 Patrick Brady USA 00:56:45 05:16:09 02:58:14 09:23:20 03:24 US$ 2,750
6 Emilio Aguayo Munoz ESP 00:49:47 05:03:37 03:21:44 09:29:37 37:14 US$ 2,250
7 Vant Lammers USA 00:56:36 05:12:31 03:14:46 09:33:34 n/a US$ 2,000
8 Sven Wies GER 00:50:33 05:20:28 03:14:23 09:34:09 n/a US$ 1,500
9 Eneko Elosegui ESP 01:02:40 05:07:41 03:28:56 09:49:02 08:06 US$ 1,250
10 Rodrigo Romero Garcia de la Cadena MEX 01:00:35 05:49:01 03:35:14 10:36:32 35:23 US$ 1,000
11 James Hayes USA 00:52:16 05:36:00 04:18:52 10:59:58 51:55  
  Ben Hoffman USA 00:50:41 04:57:35   DNF    
  Vincent Terrier FRA 00:52:22 05:11:44   DNF    
  Andy Potts USA 00:50:30     DNF    
  Nicholas Chase USA 00:52:20     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Chloe Lane AUS 00:56:14 05:25:43 03:15:14 09:45:20 -19:50 US$ 12,000
2 Jessica Smith USA 00:56:09 05:25:34 03:23:22 09:53:31 -19:45 US$ 7,000
3 Melanie McQuaid CAN 00:56:54 05:32:57 03:27:37 10:06:34 03:15 US$ 4,250
4 Rachel Mensch USA 00:56:08 05:30:11 03:35:27 10:12:21 n/a US$ 3,500
5 Lenny Ramsey NED 01:11:00 05:43:18 03:13:27 10:17:13 -00:24 US$ 2,750
6 Katie Morales USA 00:56:12 05:27:01 04:09:12 10:43:52 -02:27 US$ 2,250
7 Amanda Wendorff USA 01:01:27 05:43:19 03:47:03 10:45:24 -07:23 US$ 2,000
8 Brianna Troksa USA 01:08:02 05:45:32 03:14:13 10:50:55 n/a US$ 1,500
9 Alexandra Watt USA 01:01:27 06:12:57 03:32:41 10:59:49 22:47 US$ 1,250
10 Sarah Karpinski USA 01:10:57 06:02:24 03:45:44 11:09:40 15:53 US$ 1,000
11 Amber Ferreira USA 01:00:38 05:53:39 04:06:08 11:16:59 51:44  
12 Clarice Chastang USA 01:14:15 06:18:24 03:45:39 11:29:45 58:07  
0

Ironman Wales 2022 – Analyzing Results

IMWalesCourse Conditions

As always, IM Wales was hard with only slow times. Joe Skipper had some issues on the bike losing a fair amount of time, but was still able to post a new course record, improving on Arnaud Guillaux’s time from 2019 by more than 12 minutes. Of course, this required him also posting a new run course record – his 2:37 marathon was 11 minutes quicker than the 2011 time set by Jeremy Jurkiewicz with a 2:48.

Kona Qualifying

IM Wales is the start of Kona 2023 qualifying. With only one slot and no previously qualified athletes, this slot will go to

  • Joe Skipper

I have created a new page showing all athletes qualified for 2023.

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Joe Skipper GBR 00:49:38 05:00:28 02:37:24 08:35:48 -01:08 US$ 15,000
2 Boris Stein GER 00:52:31 04:46:19 02:56:24 08:43:53 -04:56 US$ 9,000
3 Kevin Maurel FRA 00:49:29 04:53:37 02:58:22 08:50:37 -02:13 US$ 7,000
4 Andrej Vistica CRO 00:57:29 04:58:04 02:47:18 08:52:17 -06:02 US$ 5,000
5 Andrew Horsfall Turner GBR 00:44:28 04:49:36 03:16:11 08:58:35 n/a US$ 4,000
6 Victor Arroyo Bugallo ESP 00:56:39 05:00:07 02:56:24 09:02:02 05:15 US$ 3,000
7 Finn Arentz GBR 00:52:08 05:10:54 02:56:28 09:08:46 n/a US$ 2,500
8 Dougal Allan NZL 00:53:43 04:52:58 03:14:31 09:11:03 10:57 US$ 2,000
9 Maximilian Hammerle AUT 00:52:47 05:07:34 03:08:49 09:18:59 18:27 US$ 1,500
10 Francesc Artigues Ramis ESP 00:58:47 05:12:48 03:19:46 09:41:52 -01:23 US$ 1,000
11 Simon Billeau FRA 00:56:17 05:21:32 04:03:02 10:39:48 1:05:17  
12 Peter Willem Spiekermann GER 00:58:20 06:03:14 03:36:15 10:52:31 n/a  
  Harry Palmer GBR 00:48:23 05:05:37   DNF    
  Joel Wooldridge AUS 00:52:55 05:50:44   DNF    
  William Mennesson FRA 00:49:23     DNF    
  Arthur Horseau FRA 00:52:22     DNF    
0

PTO Tour Dallas (Sept 17th & 18th) – Seedings

PTO Tour Dallas

Prize Money

PTO US Open has a total prize purse of 1.078.000 US$, paying 40 deep.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Taylor Knibb USA 03:27:54 00:26:07 01:52:53 02:22:00 01:05:54
2 2 Lucy Charles-Barclay GBR 03:28:28 00:25:24 01:54:37 02:23:01 01:05:27
3 31 Flora Duffy BMU 03:28:34 00:26:12 01:55:59 02:25:11 01:03:23
4 3 Ashleigh Gentle AUS 03:29:50 00:26:49 01:57:05 02:26:54 01:02:56
5 5 Paula Findlay CAN 03:30:09 00:27:33 01:53:28 02:24:01 01:06:08
6 6 Holly Lawrence GBR 03:31:27 00:26:41 01:55:22 02:25:03 01:06:24
7 1 Katrina Matthews GBR 03:33:31 00:29:03 01:56:06 02:28:09 01:05:22
8 8 Jackie Hering USA 03:34:00 00:28:43 01:56:50 02:28:33 01:05:27
9 10 Jocelyn McCauley USA 03:34:39 00:28:07 01:53:40 02:24:47 01:09:52
10 17 Sara Perez Sala ESP 03:35:52 00:25:48 01:56:38 02:25:26 01:10:26
11 12 Tamara Jewett CAN 03:36:24 00:29:58 02:01:08 02:34:06 01:02:18
12 15 Ellie Salthouse AUS 03:36:42 00:27:27 01:57:10 02:27:37 01:09:05
13 18 Imogen Simmonds SUI 03:37:18 00:27:32 01:58:05 02:28:37 01:08:41
14 20 Lotte Wilms NED 03:37:44 00:26:28 01:58:49 02:28:17 01:09:27
15 25 Rach McBride CAN 03:37:58 00:28:56 01:55:35 02:27:31 01:10:27
16 16 Sarissa De Vries NED 03:39:21 00:27:16 01:59:14 02:29:30 01:09:51
17 22 India Lee GBR 03:40:16 00:27:23 01:59:26 02:29:49 01:10:27
18 27 Lesley Smith USA 03:40:46 00:29:18 02:01:53 02:34:11 01:06:35
19 7 Fenella Langridge GBR 03:41:08 00:27:21 02:00:54 02:31:15 01:09:53
20 24 Grace Thek AUS 03:41:32 00:28:29 02:02:24 02:33:53 01:07:39
21 11 Lisa Norden SWE 03:41:39 00:27:46 01:58:05 02:28:51 01:12:48
22 32 Lottie Lucas UAE 03:41:41 00:28:14 01:59:46 02:31:00 01:10:41
23 23 Marjolaine Pierre FRA 03:41:42 00:29:33 02:02:37 02:35:10 01:06:32
24 9 Ruth Astle GBR 03:41:52 00:30:25 01:58:10 02:31:35 01:10:17
25 21 Manon Genet FRA 03:42:35 00:29:13 02:01:30 02:33:43 01:08:52
26 19 Danielle Lewis USA 03:43:26 00:33:03 01:57:14 02:33:17 01:10:09
27 29 Mollie Hebda USA 03:45:02 00:28:59 02:00:31 02:32:30 01:12:32
28 26 Rebecca Clarke NZL 03:47:38 00:27:02 02:03:16 02:33:18 01:14:20
29 28 Natia Van Heerden ZAF 03:48:38 00:31:35 02:03:59 02:38:34 01:10:04

Winning Odds

  • Lucy Charles-Barclay: 31% (2-1)
  • Ashleigh Gentle: 23% (3-1)
  • Taylor Knibb: 17% (5-1)
  • Paula Findlay: 16% (5-1)
  • Holly Lawrence: 5% (20-1)
  • Flora Duffy: 4% (28-1)
  • Jackie Hering: 2% (62-1)

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 4 Daniel Baekkegard DEN 03:09:30 00:24:31 01:43:33 02:11:04 00:58:26
2 2 Lionel Sanders CAN 03:09:46 00:27:24 01:41:10 02:11:34 00:58:12
3 6 Sam Long USA 03:10:27 00:27:52 01:40:35 02:11:27 00:59:00
4 3 Alistair Brownlee GBR 03:10:45 00:24:21 01:42:42 02:10:03 01:00:42
5 1 Magnus Elbaek Ditlev DEN 03:11:08 00:25:35 01:41:56 02:10:31 01:00:37
6 28 Aaron Royle AUS 03:11:17 00:23:31 01:45:29 02:12:00 00:59:17
7 33 Mika Noodt GER 03:11:25 00:25:18 01:44:29 02:12:47 00:58:38
8 12 Frederic Funk GER 03:11:27 00:25:16 01:41:34 02:09:50 01:01:37
9 7 Rudy Von Berg USA 03:11:51 00:25:13 01:43:36 02:11:49 01:00:02
10 5 Florian Angert GER 03:12:24 00:24:31 01:43:26 02:10:57 01:01:27
11 18 Kyle Smith NZL 03:12:35 00:24:25 01:44:14 02:11:39 01:00:56
12 23 Miki Moerck Taagholt DEN 03:12:35 00:24:46 01:43:18 02:11:04 01:01:31
13 44 Casper Stornes NOR 03:12:40 00:24:27 01:47:09 02:14:36 00:58:04
14 22 Sam Appleton AUS 03:13:24 00:24:52 01:43:15 02:11:07 01:02:17
15 15 Jason West USA 03:13:32 00:25:31 01:46:38 02:15:09 00:58:23
16 24 Clement Mignon FRA 03:13:32 00:25:28 01:45:04 02:13:32 01:00:00
17 21 Collin Chartier USA 03:13:39 00:25:07 01:44:40 02:12:47 01:00:52
18 8 Matt Hanson USA 03:13:44 00:26:41 01:45:46 02:15:27 00:58:17
19 26 Sebastian Kienle GER 03:13:46 00:27:06 01:44:28 02:14:34 00:59:12
20 10 Ben Kanute USA 03:13:48 00:24:46 01:43:43 02:11:29 01:02:19
21 32 Pablo Dapena Gonzalez ESP 03:14:06 00:24:49 01:47:31 02:15:20 00:58:46
22 19 Pieter Heemeryck BEL 03:14:14 00:25:09 01:44:04 02:12:13 01:02:01
23 9 Jackson Laundry CAN 03:14:25 00:26:21 01:44:37 02:13:58 01:00:27
24 41 Matthew Sharpe CAN 03:14:31 00:24:57 01:46:28 02:14:25 01:00:06
25 42 Nick Kastelein AUS 03:14:42 00:24:36 01:46:40 02:14:16 01:00:26
26 36 Jan Stratmann GER 03:14:54 00:24:59 01:45:20 02:13:19 01:01:35
27 34 Filipe Azevedo POR 03:14:56 00:25:20 01:46:26 02:14:46 01:00:10
28 38 Trevor Foley * USA 03:15:19 00:28:41 01:44:53 02:16:34 00:58:45
29 16 Chris Leiferman USA 03:15:30 00:27:15 01:45:47 02:16:02 00:59:28
30 11 Sam Laidlow FRA 03:15:35 00:24:18 01:42:45 02:10:03 01:05:32
31 35 Josh Amberger AUS 03:16:19 00:24:16 01:45:43 02:12:59 01:03:20
32 43 Thomas Bishop GBR 03:16:23 00:23:43 01:48:04 02:14:47 01:01:36
33 17 Bradley Weiss ZAF 03:16:25 00:26:19 01:46:12 02:15:31 01:00:54
34 31 Matt Trautman ZAF 03:16:32 00:26:23 01:47:03 02:16:26 01:00:06
35 39 Andrew Starykowicz USA 03:16:45 00:26:03 01:41:51 02:10:54 01:05:51
36 20 Kristian Hogenhaug DEN 03:16:48 00:26:41 01:44:26 02:14:07 01:02:41
37 30 Thor Bendix Madsen DEN 03:16:58 00:26:19 01:45:10 02:14:29 01:02:29
38 40 Caleb Noble AUS 03:18:09 00:25:09 01:49:00 02:17:09 01:01:00
39 14 Reinaldo Colucci BRA 03:18:40 00:25:29 01:48:07 02:16:36 01:02:04
40 25 Jesper Svensson SWE 03:18:57 00:24:52 01:47:51 02:15:43 01:03:14
41 29 Kyle Buckingham ZAF 03:19:25 00:26:20 01:46:38 02:15:58 01:03:27
42 37 Paul Schuster GER 03:19:59 00:25:33 01:49:18 02:17:51 01:02:08
43 27 Andre Lopes BRA 03:20:19 00:26:19 01:47:37 02:16:56 01:03:23
  45 Vetle Bergsvik Thorn NOR n/a unrated unrated unrated unrated

Winning Odds

  • Lionel Sanders: 16% (5-1)
  • Daniel Baekkegard: 16% (5-1)
  • Alistair Brownlee: 13% (7-1)
  • Frederic Funk: 13% (7-1)
  • Sam Long: 13% (7-1)
  • Florian Angert: 8% (11-1)
  • Jason West: 7% (13-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 5% (20-1)
  • Mika Noodt: 2% (40-1)
  • Matt Hanson: 2% (42-1)
0

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close