Ironman Hawaii 2022 (Oct 6th & 8th) – Seedings

PIMWC Logo 2022revious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
1978 Gordon Haller (USA) 11:46:58    
1979 Tom Warren (USA) 11:15:56 Lyn Lemaire (USA) 12:55:38
1980 Dave Scott (USA) 09:24:33 Robin Beck (USA) 11:21:24
1981 John Howard (USA) 09:38:29 Linda Sweeney (USA) 12:00:32
1982 Scott Tinley (USA) 09:19:41 Kathleen McCartney (USA) 11:09:40
1982 Dave Scott (USA) 09:08:23 Julie Leach (USA) 10:54:08
1983 Dave Scott (USA) 09:05:57 Sylviane Puntous (CAN) 10:43:36
1984 Dave Scott (USA) 08:54:20 Sylviane Puntous (CAN) 10:25:13
1985 Scott Tinley (USA) 08:50:54 Joanne Ernst (USA) 10:25:22
1986 Dave Scott (USA) 08:28:37 Paula Newby-Fraser (USA) 09:49:14
1987 Dave Scott (USA) 08:34:13 Erin Baker (NZL) 09:35:25
1988 Scott Molina (USA) 08:31:00 Paula Newby-Fraser (USA) 09:01:01
1989 Mark Allen (USA) 08:09:15 Paula Newby-Fraser (USA) 09:00:56
1990 Mark Allen (USA) 08:28:17 Erin Baker (NZL) 09:13:42
1991 Mark Allen (USA) 08:18:32 Paula Newby-Fraser (USA) 09:07:52
1992 Mark Allen (USA) 08:09:08 Paula Newby-Fraser (USA) 08:55:28
1993 Mark Allen (USA) 08:07:45 Paula Newby-Fraser (USA) 08:58:23
1994 Greg Welch (AUS) 08:20:27 Paula Newby-Fraser (USA) 09:20:14
1995 Mark Allen (USA) 08:20:34 Karen Smyers (USA) 09:16:46
1996 Luc Van Lierde (BEL) 08:04:08 Paula Newby-Fraser (USA) 09:06:49
1997 Thomas Hellriegel (GER) 08:33:01 Heather Fuhr (CAN) 09:31:43
1998 Peter Reid (CAN) 08:24:30 Natascha Badmann (SUI) 09:24:16
1999 Luc Van Lierde (BEL) 08:17:17 Lori Bowden (CAN) 09:13:02
2000 Peter Reid (CAN) 08:21:00 Natascha Badmann (SUI) 09:26:16
2001 Timothy DeBoom (USA) 08:31:18 Natascha Badmann (SUI) 09:28:37
2002 Timothy DeBoom (USA) 08:29:56 Natascha Badmann (SUI) 09:07:54
2003 Peter Reid (CAN) 08:22:35 Lori Bowden (CAN) 09:11:55
2004 Normann Stadler (GER) 08:33:29 Natascha Badmann (SUI) 09:50:04
2005 Faris Al-Sultan (GER) 08:14:17 Natascha Badmann (SUI) 09:09:30
2006 Normann Stadler (GER) 08:11:56 Michellie Jones (AUS) 09:18:31
2007 Chris McCormack (AUS) 08:15:34 Chrissie Wellington (GBR) 09:08:45
2008 Craig Alexander (AUS) 08:17:45 Chrissie Wellington (GBR) 09:06:23
2009 Craig Alexander (AUS) 08:20:21 Chrissie Wellington (GBR) 08:54:02
2010 Chris McCormack (AUS) 08:10:37 Mirinda Carfrae (AUS) 08:58:36
2011 Craig Alexander (AUS) 08:03:56 Chrissie Wellington (GBR) 08:55:08
2012 Pete Jacobs (AUS) 08:18:37 Leanda Cave (GBR) 09:15:54
2013 Frederik Van Lierde (BEL) 08:12:29 Mirinda Carfrae (AUS) 08:52:14
2014 Sebastian Kienle (GER) 08:14:18 Mirinda Carfrae (AUS) 09:00:55
2015 Jan Frodeno (GER) 08:14:40 Daniela Ryf (SUI) 08:57:57
2016 Jan Frodeno (GER) 08:06:30 Daniela Ryf (SUI) 08:46:46
2017 Patrick Lange (GER) 08:01:40 Daniela Ryf (SUI) 08:50:47
2018 Patrick Lange (GER) 07:52:39 Daniela Ryf (SUI) 08:26:18
2019 Jan Frodeno (GER) 07:51:13 Anne Haug (GER) 08:40:10
2022 Kristian Blummenfelt (NOR) 07:49:15 Daniela Ryf (SUI) 08:34:58

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Kristian Blummenfelt NOR 00:49:39 04:18:42 02:38:00 07:49:15
2 Lionel Sanders CAN 00:52:06 04:16:14 02:42:24 07:54:02
3 Braden Currie NZL 00:47:36 04:16:30 02:47:10 07:54:18

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Daniela Ryf SUI 00:54:41 04:37:46 02:59:35 08:34:58
2 Katrina Matthews GBR 00:54:47 04:44:40 03:00:56 08:43:48
3 Anne Haug GER 00:54:46 04:52:53 02:55:59 08:47:02

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 07:51:13 Jan Frodeno 2019-10-12
Swim overall 00:46:29 Jan Sibbersen 2018-10-13
Bike overall 04:09:06 Cameron Wurf 2018-10-13
Run overall 02:39:45 Patrick Lange 2016-10-08
Total female 08:26:18 Daniela Ryf 2018-10-13
Swim female 00:48:14 Lucy Charles-Barclay 2018-10-13
Bike female 04:26:07 Daniela Ryf 2018-10-13
Run female 02:50:26 Mirinda Carfrae 2014-10-11

Kona slots and Prize Money

IM World Championships has Pro Kona slots for the athletes finishing on the podium. It has a total prize purse of 750.000 US$, paying 15 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 88% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 F1 Daniela Ryf (AQ) SUI 08:45:30 00:56:23 04:40:34 05:41:58 03:03:32
2 F3 Anne Haug (AQ) GER 08:47:51 00:57:08 04:51:36 05:53:44 02:54:07
3 F8 Laura Philipp GER 08:49:28 00:58:41 04:50:11 05:53:51 02:55:37
4 F6 Lucy Charles-Barclay GBR 08:50:06 00:49:47 04:50:03 05:44:49 03:05:17
5 F17 Sarah True USA 08:57:59 00:55:16 04:57:06 05:57:22 03:00:37
6 F4 Skye Moench USA 09:02:30 00:57:24 04:53:09 05:55:49 03:06:41
7 F7 Sarah Crowley AUS 09:04:13 00:56:01 04:54:34 05:55:35 03:08:38
8 F24 Chelsea Sodaro USA 09:05:03 00:57:58 04:51:43 05:55:26 03:09:37
9 F20 Sara Svensk SWE 09:05:18 01:00:51 04:59:05 06:04:55 03:00:23
10 F12 Fenella Langridge GBR 09:06:29 00:53:53 04:56:01 05:54:54 03:11:35
11 F5 Ruth Astle GBR 09:09:52 01:02:09 04:52:59 06:00:07 03:09:45
12 F10 Lisa Norden SWE 09:10:12 00:54:59 04:50:20 05:50:18 03:19:54
13 F19 Daniela Bleymehl GER 09:10:53 00:58:42 04:48:36 05:53:48 03:17:05
14 F9 Heather Jackson USA 09:11:05 01:02:25 04:52:36 06:00:01 03:11:04
15 F29 Justine Mathieux FRA 09:16:25 00:59:52 05:02:22 06:07:14 03:09:11
16 F11 Laura Siddall GBR 09:16:32 01:02:02 04:55:57 06:03:00 03:13:32
17 F14 Gurutze Frades Larralde ESP 09:18:14 01:04:28 05:08:33 06:18:01 03:00:13
18 F18 Jocelyn McCauley USA 09:18:22 00:56:48 04:53:26 05:55:14 03:23:08
19 F26 Manon Genet FRA 09:19:16 00:59:03 05:00:03 06:04:06 03:15:10
20 F15 Maja Stage Nielsen DEN 09:19:46 00:58:23 05:08:02 06:11:24 03:08:22
21 F28 Rebecca Clarke NZL 09:22:06 00:53:03 05:02:44 06:00:47 03:21:19
22 F51 Susie Cheetham GBR 09:24:07 01:00:34 05:02:39 06:08:13 03:15:54
23 F48 Jodie Robertson USA 09:25:10 01:04:58 05:06:05 06:16:03 03:09:07
24 F40 Elena Illeditsch GER 09:26:03 01:05:30 04:59:59 06:10:28 03:15:35
25 F31 Elisabetta Curridori ITA 09:26:40 00:59:37 05:11:23 06:16:00 03:10:40
26 F46 Kylie Simpson AUS 09:27:20 01:15:06 05:05:46 06:25:51 03:01:29
27 F21 Pamella Oliveira BRA 09:27:25 00:53:40 05:10:32 06:09:12 03:18:13
28 F30 Lauren Brandon USA 09:28:20 00:50:38 05:01:38 05:57:16 03:31:04
29 F39 Kristin Liepold GER 09:28:40 01:11:20 05:07:07 06:23:27 03:05:13
30 F36 Jen Annett CAN 09:29:50 01:03:54 05:02:56 06:11:50 03:18:00
31 F41 Dimity-Lee Duke AUS 09:30:37 01:02:47 05:08:12 06:15:59 03:14:38
32 F37 Heini Hartikainen FIN 09:31:15 01:06:51 05:01:36 06:13:27 03:17:48
33 F23 Simone Mitchell GBR 09:31:50 01:00:37 05:10:01 06:15:38 03:16:12
34 F25 Laura Zimmermann GER 09:32:03 01:04:56 05:03:22 06:13:17 03:18:46
35 F44 Penny Slater AUS 09:35:11 01:01:40 05:04:39 06:11:19 03:23:52
36 F32 Joanna Ryter SUI 09:35:41 01:07:54 05:16:27 06:29:20 03:06:21
37 F43 Chantal Sainter  GBR 09:37:46 00:58:52 05:09:58 06:13:49 03:23:57
38 F33 Rachel Zilinskas USA 09:38:12 00:52:13 05:17:16 06:14:29 03:23:43
39 F35 Renee Kiley AUS 09:38:27 01:01:00 05:01:04 06:07:03 03:31:24
40 F22 Haley Chura USA 09:38:38 00:52:53 05:16:51 06:14:44 03:23:54
41 F49 Jenny Schulz GER 09:39:21 01:05:40 05:15:30 06:26:10 03:13:11
42 F38 Kelly Fillnow USA 09:40:33 01:05:22 05:11:22 06:21:45 03:18:48
43 F47 Magda Nieuwoudt ZAF 09:40:49 01:00:58 05:10:30 06:16:27 03:24:22
44 F50 Beatriz Neres BRA 09:44:38 01:03:49 05:15:48 06:24:38 03:20:00
45 F52 Kate Bevilaqua AUS 10:05:29 01:01:23 05:21:08 06:27:31 03:37:58

Male Race Participants

The strength of the field is 89% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected ESwim EBike ET2 ERun
1 M1 Kristian Blummenfelt (AQ) NOR 07:53:36 00:51:45 04:17:39 05:14:24 02:39:12
2 M8 Gustav Iden NOR 07:55:06 00:52:23 04:17:15 05:14:38 02:40:28
3 M32 Magnus Elbaek Ditlev DEN 07:56:00 00:51:47 04:16:11 05:12:57 02:43:03
4 M6 Patrick Lange (AQ) GER 07:58:49 00:50:38 04:24:12 05:19:50 02:38:59
5 M3 Braden Currie NZL 07:59:46 00:49:35 04:19:30 05:14:06 02:45:40
6 M2 Lionel Sanders CAN 08:01:42 00:53:59 04:17:10 05:16:09 02:45:33
7 M5 Florian Angert GER 08:02:32 00:49:52 04:18:15 05:13:07 02:49:25
8 M4 Chris Leiferman USA 08:06:17 00:54:03 04:20:13 05:19:16 02:47:01
9 M11 Cameron Wurf AUS 08:08:11 00:53:26 04:15:47 05:14:12 02:53:59
10 M38 Clement Mignon FRA 08:08:25 00:50:39 04:23:28 05:19:07 02:49:18
11 M21 Denis Chevrot FRA 08:08:28 00:50:25 04:27:34 05:22:59 02:45:29
12 M28 Nick Kastelein AUS 08:08:28 00:50:35 04:27:38 05:23:13 02:45:15
13 M23 Max Neumann AUS 08:08:34 00:49:55 04:28:01 05:22:57 02:45:37
14 M14 Daniel Baekkegard DEN 08:08:40 00:49:24 04:19:50 05:14:14 02:54:26
15 M17 Joe Skipper (KQ) GBR 08:09:19 00:54:25 04:21:52 05:21:16 02:48:03
16 M43 Robert Kallin SWE 08:09:22 00:51:04 04:16:58 05:13:02 02:56:20
17 M16 David McNamee GBR 08:09:40 00:50:21 04:27:51 05:23:11 02:46:29
18 M22 Reinaldo Colucci BRA 08:10:08 00:50:42 04:25:42 05:21:24 02:48:44
19 M33 Bradley Weiss ZAF 08:10:19 00:50:56 04:26:51 05:22:47 02:47:32
20 M10 Ben Hoffman USA 08:10:32 00:53:00 04:25:21 05:23:20 02:47:12
21 M42 Robert Wilkowiecki POL 08:10:39 00:49:27 04:29:09 05:23:35 02:47:04
22 M12 Leon Chevalier FRA 08:10:56 00:54:25 04:22:04 05:21:29 02:49:27
23 M15 Sam Laidlow FRA 08:12:04 00:49:47 04:19:21 05:14:08 02:57:56
24 M9 Timothy O’Donnell USA 08:12:44 00:49:29 04:23:41 05:18:11 02:54:33
25 M36 Kristian Hogenhaug DEN 08:12:52 00:51:47 04:19:31 05:16:19 02:56:33
26 M7 Sebastian Kienle GER 08:13:53 00:53:48 04:19:43 05:18:31 02:55:22
27 M40 Andre Lopes BRA 08:14:20 00:52:07 04:28:48 05:25:55 02:48:25
28 M25 Collin Chartier USA 08:15:27 00:52:55 04:28:36 05:26:31 02:48:56
29 M34 Kyle Smith NZL 08:15:33 00:49:44 04:18:22 05:13:07 03:02:26
30 M53 Andreas Dreitz GER 08:15:50 00:52:30 04:20:50 05:18:21 02:57:29
31 M20 Matt Hanson USA 08:16:41 00:53:58 04:31:02 05:30:00 02:46:41
32 M19 Rudy Von Berg USA 08:17:23 00:53:11 04:24:20 05:22:31 02:54:52
33 M31 Ivan Tutukin KAZ 08:17:57 00:51:29 04:34:30 05:30:58 02:46:59
34 M30 Kenneth Vandendriessche BEL 08:18:30 00:56:50 04:32:51 05:34:42 02:43:48
35 M44 Mathias Lyngsoe Petersen DEN 08:19:53 00:50:54 04:28:59 05:24:52 02:55:01
36 M41 Matt Trautman ZAF 08:19:59 00:53:26 04:26:04 05:24:30 02:55:29
37 M27 Tim Van Berkel AUS 08:20:02 00:52:07 04:33:10 05:30:16 02:49:46
38 M37 Sam Appleton AUS 08:20:15 00:49:17 04:26:13 05:20:30 02:59:45
39 M29 Jan van Berkel SUI 08:20:42 00:52:23 04:30:02 05:27:25 02:53:17
40 M45 Michael Weiss AUT 08:21:09 00:56:40 04:24:27 05:26:07 02:55:02
41 M39 Jesper Svensson SWE 08:22:02 00:49:50 04:27:01 05:21:51 03:00:11
42 M54 Matt Burton AUS 08:23:37 00:55:03 04:26:52 05:26:55 02:56:42
43 M51 Igor Amorelli BRA 08:23:41 00:49:56 04:25:23 05:20:19 03:03:22
44 M55 David Plese SLO 08:24:16 00:53:51 04:29:55 05:28:46 02:55:30
45 M35 Pieter Heemeryck BEL 08:24:20 00:50:44 04:28:24 05:24:07 03:00:13
46 M49 Josh Amberger AUS 08:24:31 00:49:19 04:28:25 05:22:44 03:01:47
47 M50 Maurice Clavel GER 08:24:54 00:49:43 04:25:56 05:20:39 03:04:15
48 M26 Kyle Buckingham ZAF 08:28:47 00:51:50 04:32:31 05:29:20 02:59:27
49 M47 Luciano Taccone ARG 08:29:25 00:53:53 04:38:22 05:37:15 02:52:10
50 M48 Arnaud Guilloux FRA 08:32:19 00:52:09 04:29:24 05:26:33 03:05:46
51 M52 Henrik Goesch FIN 08:41:04 00:51:54 04:37:55 05:34:49 03:06:15

Winning Odds

Male Race Participants

  • Kristian Blummenfelt: 34% (2-1)
  • Magnus Elbaek Ditlev: 23% (3-1)
  • Gustav Iden: 17% (5-1)
  • Patrick Lange: 9% (10-1)
  • Lionel Sanders: 2% (58-1)

Female Race Participants

  • Daniela Ryf: 38% (2-1)
  • Anne Haug: 22% (4-1)
  • Laura Philipp: 22% (4-1)
  • Lucy Charles-Barclay: 10% (9-1)
  • Fenella Langridge: 2% (42-1)
Comments are closed.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close