Archive | Challenge Roth

Challenge Roth 2021 – Analyzing Results

UntitledImageCourse Conditions

The changes in the course makes comparing the results to other years and venues tricky. Because of construction work, the bike was shortened to roughly 170k – compared to other years the bike course was about 20 minutes quicker (which would correspond to maybe 15k). With all this uncertainty I’ll refrain from doing any comparisons of bike splits and “what would have been” – other than saying that the times would have been quick even with the regular bike course. The swim and run courses were unchanged to previous years. If anything, the run course was slightly slower this year, possibly because athletes raced the bike so much harder.

Some of the run splits we’ve seen this year were nothing short of amazing: Both winners posted super-fast marathons. Patrick Lange’s 2:38:20 was amazing to see, especially since he wasn’t pushed towards the end of the race. This was even eclipsed by third place finisher Felix Hentschel’s 2:35:40, a time that was even faster than the long-standing course record of 2:36:49 by Luc Van Lierde from 1997. Female winner Annie Haug also was faster than the female run course record: Her completely solo 2:43:50 was even faster than Chrissie Wellington’s 2:44:35 from 2011. Even if the shortened bike precludes these times from being recognized as “official” course records, they are amazing performances for sure!

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Patrick Lange GER 00:47:28 03:50:32 02:38:30 07:19:19 -23:06 EUR 14,000
2 Nils Frommhold GER 00:47:41 03:50:30 02:49:44 07:30:31 -25:59 EUR 7,000
3 Felix Hentschel GER 00:51:52 03:59:53 02:35:40 07:31:12 -57:33 EUR 3,500
4 Philipp Bahlke GER 00:47:32 03:53:52 02:48:25 07:33:19 n/a EUR 2,000
5 Franz Loeschke GER 00:51:40 04:00:11 02:45:21 07:40:52 -04:17 EUR 1,000
6 Braden Currie NZL 00:47:32 04:07:47 02:51:31 07:49:36 02:52 EUR 900
7 Andreas Dreitz GER 00:48:17 03:52:17 03:07:36 07:51:32 01:19 EUR 800
8 Chris Dels GER 00:53:45 04:09:49 02:45:05 07:51:58 n/a EUR 700
9 Thomas Davis GBR 00:47:30 04:08:49 02:56:16 07:55:52 -18:35 EUR 600
10 Silas Koehn GER 00:51:46 04:05:51 02:56:19 07:57:03 n/a EUR 500
11 Marc Duelsen GER 00:51:45 04:09:58 02:52:52 07:57:40 -03:21  
12 Tobias Heining GER 00:51:51 04:05:40 02:57:05 07:57:50 -21:14  
13 Sebastian Mahr GER 00:48:57 04:13:55 03:00:42 08:06:51 -02:26  
14 Kevin Portmann FRA 00:54:21 04:07:49 03:01:59 08:07:38 -11:03  
15 Kevin Vabaorg EST 00:49:57 04:08:12 03:09:11 08:11:09 n/a  
16 Aliksandr Vasilevich BLR 00:48:18 04:17:27 03:02:20 08:11:10 -05:49  
17 Javier Perez Garcia ESP 00:57:26 04:22:30 02:51:13 08:13:58 n/a  
18 Joona Tuikka FIN 00:51:50 04:12:51 03:10:56 08:19:07 n/a  
19 Ruben Zepuntke GER 00:47:38 03:46:43 03:43:05 08:20:47 n/a  
20 Pieter Heemeryck BEL 00:47:34 03:57:09 03:33:27 08:20:47 16:11  
21 Nick Kastelein AUS 00:47:27 04:13:24 03:17:11 08:20:48 26:35  
22 Mikita Hryhoryeu BLR 00:53:56 04:33:05 02:51:50 08:22:30 -28:53  
23 Tero Setola FIN 00:57:19 04:13:42 03:16:31 08:31:16 n/a  
24 Till Schramm GER 00:53:50 04:10:04 03:29:02 08:36:14 -08:02  
25 Kevin Collington USA 00:48:23 04:15:26 03:46:53 08:54:05 51:09  
  Sebastian Kienle GER 00:51:48     DNF    
  Robert Karas POL 00:53:37     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Anne Haug GER 00:52:11 04:14:14 02:43:54 07:53:48 -33:15 EUR 14,000
2 Laura Siddall GBR 00:58:26 04:24:40 02:58:43 08:25:24 -34:22 EUR 7,000
3 Fenella Langridge GBR 00:52:09 04:26:40 03:05:23 08:27:04 -05:51 EUR 3,500
4 Chloe Lane AUS 00:52:18 04:31:00 03:00:55 08:28:22 -41:08 EUR 2,000
5 Sarah Crowley AUS 00:53:18 04:26:32 03:09:35 08:32:26 -06:08 EUR 1,000
6 Hanna Maksimova BLR 00:52:16 04:43:34 02:56:47 08:35:35 -27:02 EUR 900
7 Heini Hartikainen FIN 01:01:04 04:24:46 03:13:28 08:43:04 -24:28 EUR 800
8 Elena Illeditsch GER 01:01:57 04:36:47 03:03:35 08:45:54 n/a EUR 700
9 Jenny Schulz GER 01:01:33 04:33:32 03:13:18 08:52:31 -14:42 EUR 600
10 Maja Betz GER 01:02:00 04:43:37 03:09:45 08:58:51 n/a EUR 500
11 Rach McBride CAN 00:52:19 04:30:19 03:33:52 08:59:42 -03:21  
12 Anna-Lena Best-Pohl GER 00:53:16 04:34:20 03:31:53 09:02:40 n/a  
13 Antonina Reznikov ISR 01:09:47 04:39:32 03:16:05 09:09:37 -18:47  
14 Kimberley Morrison GBR 00:57:02 04:22:49 03:47:45 09:11:20 14:18  
15 Gabriella Zelinka HUN 00:58:27 05:02:34 03:08:45 09:15:50 02:48  
16 Jenny Fletcher CAN 00:58:22 04:41:16 03:32:26 09:16:46 -19:57  
17 Bruna Mahn BRA 01:00:25 05:00:20 03:20:21 09:24:56 09:29  
  Sarah Piampiano USA 01:01:16 04:31:49   DNF    
  Ewa Komander POL 00:58:24 04:39:45   DNF    
  Dimity-Lee Duke AUS 01:04:38 05:26:23   DNF    
  Katharina Wolff GER 00:58:22     DNF    
  Venla Koivula FIN 01:01:58     DNF    
1

Challenge Roth 2021 (Sept 5th) – Seedings

UntitledImageNote: Because of construction work, the bike was shortened this year to officially 170k. This explains the fast bike splits and finishing times in the table below. Just in case, I will not count the results as “official” fastest times on the IM distance.

Previous Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2005 Chris McCormack (AUS) 07:58:45 Belinda Granger (AUS) 09:14:06
2006 Chris McCormack (AUS) 08:00:52 Joanna Lawn (NZL) 09:01:17
2007 Chris McCormack (AUS) 07:54:23 Yvonne Van Vlerken (NED) 08:51:55
2008 Patrick Vernay (NCL) 08:09:34 Yvonne Van Vlerken (NED) 08:45:48
2009 Michael Goehner (GER) 07:55:53 Chrissie Wellington (GBR) 08:31:59
2010 Rasmus Henning (DEN) 07:52:36 Chrissie Wellington (GBR) 08:19:13
2011 Andreas Raelert (GER) 07:41:33 Chrissie Wellington (GBR) 08:18:13
2012 James Cunnama (ZAF) 07:59:59 Rachel Joyce (GBR) 08:45:04
2013 Dirk Bockel (LUX) 07:52:01 Caroline Steffen (SUI) 08:40:35
2014 Timo Bracht (GER) 07:56:00 Mirinda Carfrae (AUS) 08:38:53
2015 Nils Frommhold (GER) 07:51:28 Yvonne Van Vlerken (NED) 08:50:53
2016 Jan Frodeno (GER) 07:35:39 Daniela Ryf (SUI) 08:22:04
2017 Bart Aernouts (BEL) 07:59:07 Daniela Ryf (SUI) 08:40:03
2018 Sebastian Kienle (GER) 07:46:23 Daniela Bleymehl (GER) 08:43:42
2019 Andreas Dreitz (GER) 07:59:02 Lucy Charles-Barclay (GBR) 08:31:09

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Andreas Dreitz GER 00:51:28 04:13:12 02:51:11 07:59:02
2 Jesper Svensson SWE 00:48:27 04:22:30 02:48:43 08:02:20
3 Cameron Wurf AUS 00:54:38 04:15:53 02:50:37 08:04:08

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Lucy Charles-Barclay GBR 00:49:01 04:39:20 02:59:42 08:31:09
2 Sarah Crowley AUS 00:54:38 04:40:13 03:00:02 08:38:11
3 Daniela Bleymehl GER 00:58:03 04:36:17 03:06:06 08:43:17

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 07:35:39 Jan Frodeno 2016-07-17
Swim overall 00:43:35 Michael Pruefert 1997-07-13
Bike overall 04:05:37 Cameron Wurf 2018-07-01
Run overall 02:36:49 Luc Van Lierde 1997-07-13
Total female 08:18:13 Chrissie Wellington 2011-07-10
Swim female 00:46:48 Lucy Charles-Barclay 2018-07-01
Bike female 04:31:29 Daniela Ryf 2016-07-17
Run female 02:44:35 Chrissie Wellington 2011-07-10

Course Rating

The Course Rating for Challenge Roth is 20:11.

Race Adjustments for Challenge Roth

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2005 23:15 01:15 12:48 09:15 28 23:15 01:13 12:48 09:15
2006 18:52 01:43 10:48 05:54 41 21:04 01:42 11:48 07:34
2007 29:56 01:17 16:35 11:11 35 24:01 01:51 13:24 08:47
2008 25:59 02:33 12:13 10:36 40 24:31 02:11 13:06 09:14
2009 29:11 02:32 19:24 06:49 43 25:27 02:20 14:22 08:45
2010 20:31 01:03 11:13 07:23 43 24:37 02:16 13:50 08:32
2011 24:18 02:05 16:54 05:21 38 24:35 02:14 14:16 08:05
2012 14:09 02:40 06:58 04:27 50 23:16 02:18 13:21 07:37
2013 22:46 01:01 16:21 05:08 41 23:13 02:11 13:41 07:21
2014 08:34 00:24 12:32 -04:00 37 21:45 01:58 13:34 06:13
2015 19:21 01:34 12:55 04:45 44 of 56 21:32 01:57 13:30 06:05
2016 19:23 01:23 15:58 02:11 39 of 43 21:21 01:53 13:43 05:46
2017 14:36 00:26 13:33 01:05 38 of 53 20:50 01:44 13:42 05:24
2018 19:03 01:53 12:46 04:37 31 of 39 20:42 01:44 13:38 05:21
2019 12:56 -01:55 11:20 03:54 46 of 50 20:11 01:28 13:28 05:15

Prize Money

Challenge Roth has a total prize purse of 62.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

The strength of the field is 25% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 5 Patrick Lange (KQ) GER 07:25:43 08:02:18 00:46:41 03:57:43 04:49:24 02:36:19 29% +39% -32% (7)
2 4 Sebastian Kienle (KQ) GER 07:28:51 08:01:27 00:48:22 03:50:54 04:44:16 02:44:35 87% +0% -13% (19)
3 6 Braden Currie (KQ) NZL 07:35:46 08:12:09 00:46:15 04:03:50 04:55:05 02:40:41 74% +8% -18% (13)
4 8 Franz Loeschke GER 07:36:19 08:10:05 00:46:45 04:01:31 04:53:16 02:43:03 80% +0% -20% (4)
5 1 Andreas Dreitz (KQ) GER 07:37:12 08:15:44 00:48:09 03:54:23 04:47:32 02:49:40 71% +0% -29% (7)
6 9 Pieter Heemeryck (KQ) BEL 07:37:44 08:41:59 00:46:42 04:01:12 04:52:54 02:44:50 40% +42% -18% (3)
7 7 Nils Frommhold GER 07:43:34 08:20:53 00:46:35 04:01:43 04:53:18 02:50:16 58% +0% -42% (14)
8 64 Justin Metzler (KQ) USA 07:44:26 08:30:37 00:49:14 04:04:03 04:58:17 02:46:09 10% +75% -16% (5)
9 3 Nick Kastelein AUS 07:46:51 08:26:20 00:46:00 04:04:18 04:55:18 02:51:33 45% +0% -55% (7)
10 60 Marc Duelsen GER 07:52:29 08:26:52 00:50:36 04:05:24 05:01:00 02:51:29 86% +0% -14% (16)
11 190 Kevin Collington USA 07:53:18 08:36:57 00:47:02 04:11:48 05:03:50 02:49:28 37% +16% -47% (7)
12 132 Sebastian Mahr GER 08:01:00 08:46:00 00:48:03 04:18:39 05:11:42 02:49:18 100% +0% -0% (2)
13 24 Kevin Portmann (KQ) FRA 08:03:17 08:50:19 00:55:00 04:08:16 05:08:16 02:55:01 44% +45% -11% (6)
14 67 Thomas Davis GBR 08:03:56 08:45:24 00:46:56 04:16:18 05:08:14 02:55:42 43% +0% -57% (4)
15 21 Aliksandr Vasilevich BLR 08:08:32 08:59:26 00:47:31 04:18:39 05:11:10 02:57:22 n/a (1 IM Pro race)
16 19 Tobias Heining GER 08:08:37 09:00:49 00:48:41 04:17:43 05:11:24 02:57:13 n/a (1 IM Pro race)
17 158 Felix Hentschel GER 08:18:02 09:14:49 00:53:51 04:15:40 05:14:31 03:03:31 28% +0% -72% (3)
18 14 Tom Oosterdijk * NED 08:23:03 09:15:16 00:56:57 04:23:28 05:25:25 02:57:38 n/a (1 IM Pro race)
19 25 Sanne Swolfs BEL 08:28:18 09:20:25 00:51:23 04:17:51 05:14:14 03:14:04 52% +0% -48% (2)
20 15 Till Schramm GER 08:31:12 09:28:56 00:53:22 04:20:52 05:19:14 03:11:58 40% +7% -54% (13)
21 56 Robert Karas POL 08:31:33 09:26:00 00:50:25 04:27:21 05:22:46 03:08:47 n/a (1 IM Pro race)
22 75 Jarno Piik FIN 08:32:34 09:30:47 01:12:22 04:20:08 05:37:30 02:55:04 48% +0% -52% (2)
23 18 Mikita Hryhoryeu BLR 08:34:51 09:24:09 00:51:07 04:32:46 05:28:53 03:05:58 60% +0% -40% (4)
  2 Ruben Zepuntke GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  16 Chris Dels GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  20 Joona Tuikka FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated 0% +0% -100% (3)
  22 Silas Koehn GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  27 Quentin De Vos BEL n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  28 Tero Setola FIN n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  29 Javier Perez Garcia ESP n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (1 IM Pro race)
  30 Kevin Vabaorg EST n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  219 Philipp Bahlke * GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

The strength of the field is 36% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 107 Anne Haug (KQ) GER 08:12:17 08:47:22 00:51:16 04:27:42 05:23:58 02:48:19 80% +20% -0% (4)
2 101 Sarah Crowley (KQ) AUS 08:22:17 09:06:18 00:51:32 04:24:31 05:21:03 03:01:14 70% +14% -16% (14)
3 729 Fenella Langridge (KQ) GBR 08:24:35 09:16:43 00:50:30 04:21:04 05:16:34 03:08:01 n/a (1 IM Pro race)
4 102 Laura Siddall (KQ) GBR 08:36:20 09:27:07 00:56:40 04:30:35 05:32:15 03:04:05 83% +7% -10% (23)
5 105 Sarah Piampiano (KQ) USA 08:36:55 09:23:03 01:00:24 04:31:23 05:36:47 03:00:08 61% +12% -26% (29)
6 108 Kimberley Morrison (KQ) GBR 08:46:59 09:26:52 00:53:50 04:25:23 05:24:13 03:22:46 76% +0% -24% (8)
7 103 Rach McBride (KQ) CAN 08:48:39 09:32:15 00:51:27 04:30:00 05:26:27 03:22:12 89% +11% -0% (10)
8 109 Chloe Lane (KQ) AUS 08:48:58 09:48:36 00:51:47 04:33:12 05:29:59 03:18:59 19% +60% -22% (3)
9 124 Tiina Pohjalainen FIN 08:49:44 09:44:27 01:02:02 04:34:00 05:41:02 03:08:42 n/a (1 IM Pro race)
10 111 Jenny Schulz GER 08:50:10 09:47:37 01:00:58 04:40:25 05:46:23 03:03:47 12% +42% -46% (7)
11 116 Hanna Maksimova BLR 08:50:12 09:41:59 00:55:08 04:49:44 05:49:52 03:00:20 100% +0% -0% (2)
12 123 Heini Hartikainen FIN 08:55:15 09:41:35 01:01:29 04:31:21 05:37:50 03:17:25 29% +51% -20% (4)
13 122 Dimity-Lee Duke AUS 08:55:17 09:41:25 00:58:09 04:36:52 05:40:01 03:15:16 69% +3% -28% (20)
14 115 Ewa Komander POL 08:57:12 09:48:27 00:55:35 04:38:52 05:39:27 03:17:45 63% +0% -37% (4)
15 741 Gabriella Zelinka HUN 08:57:45 09:48:56 00:56:23 04:39:18 05:40:41 03:17:04 22% +47% -31% (5)
16 110 Bruna Mahn BRA 09:02:41 09:51:52 00:56:02 04:51:25 05:52:27 03:10:14 72% +28% -0% (8)
17 113 Antonina Reznikov ISR 09:07:08 10:04:07 01:11:40 04:37:02 05:53:42 03:13:26 42% +58% -0% (4)
18 112 Katharina Wolff GER 09:11:04 10:02:07 00:57:18 04:52:11 05:54:29 03:16:35 100% +0% -0% (2)
19 118 Jenny Fletcher CAN 09:19:38 10:12:55 00:55:45 04:50:15 05:51:00 03:28:38 73% +0% -27% (4)
20 117 Venla Koivula FIN 09:23:43 10:22:39 01:03:13 04:40:35 05:48:48 03:34:55 4% +96% -0% (2)
  106 Elena Illeditsch GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  120 Maja Betz GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  737 Anna-Lena Best-Pohl GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (1 IM Pro race)

Winning Odds

Male Race Participants

  • Patrick Lange: 46% (1-1)
  • Sebastian Kienle: 39% (2-1)
  • Braden Currie: 11% (8-1)
  • Andreas Dreitz: 3% (31-1)

Female Race Participants

  • Anne Haug: 54% (1-1)
  • Sarah Crowley: 28% (3-1)
  • Sarah Piampiano: 6% (15-1)
  • Laura Siddall: 6% (16-1)
  • Fenella Langridge: 4% (23-1)
0

Challenge Roth (Sept 5th) – Entry List

UntitledImageUpdates:

  • August 26th: There are a lot of rumors about additional athletes racing in Roth after Kona has been canceled for October. An official start list won’t be released until Thursday before the race. There is going to be coverage of the race on German TV and also a stream with English commentary.

Prize Money

Challenge Roth has a total prize purse of 62.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

Name Nation
Kevin Collington USA
Thomas Davis GBR
Quentin De Vos BEL
Chris Dels GER
Marc Duelsen GER
Pete Dyson GBR
Nils Frommhold GER
Tobias Heining GER
Felix Hentschel GER
Mikita Hryhoryeu BLR
Robert Karas POL
Nick Kastelein AUS
Silas Koehn GER
Sebastian Mahr GER
Justin Metzler (KQ) USA
Javier Perez Garcia ESP
Jarno Piik FIN
Kevin Portmann (KQ) FRA
Toni Pystoe FIN
Tero Setola FIN
Chris Standidge GBR
Sanne Swolfs BEL
Joona Tuikka FIN
Ilkka Utriainen FIN
Kevin Vabaorg EST
Aliksandr Vasilevich BLR
Ruben Zepuntke GER

Female Race Participants

Name Nation
Maja Betz GER
Sarah Crowley (KQ) AUS
Dimity-Lee Duke AUS
Jenny Fletcher CAN
Heini Hartikainen FIN
Elizabeth James USA
Venla Koivula FIN
Hana Kolarova CZE
Ewa Komander POL
Janien Lubben NED
Bruna Mahn BRA
Hanna Maksimova BLR
Rach McBride (KQ) CAN
Sarah Piampiano (KQ) USA
Tiina Pohjalainen FIN
Antonina Reznikov ISR
Jenny Schulz GER
Jodie Scott AUS
Laura Siddall (KQ) GBR
Kylie Simpson (KQ) AUS
Miriam Van Reijen NED
Katharina Wolff GER

Challenge Roth 2020 – Entry List

Prize Money

Challenge Roth has a total prize purse of 62.000 EUR, paying 10 deep.

Male Race Participants

Name Nation
Josh Amberger AUS
Cody Beals CAN
Matt Burton (KQ) AUS
Andreas Dreitz GER
Jan Frodeno (AQ) GER
Sebastian Kienle (AQ) GER
Luke McKenzie AUS
Timothy O’Donnell (KQ) USA
Joe Skipper (KQ) GBR
Jesper Svensson SWE
Cameron Wurf (KQ) AUS

Female Race Participants

Name Nation
Lucy Charles-Barclay (AQ) GBR
Sarah Crowley (KQ) AUS
Anne Haug (AQ) GER
Rachel McBride CAN
Beth McKenzie USA
Laura Siddall GBR

Challenge Roth 2019 – Analyzing Results

RothLogoCourse Conditions

Compared to other years, 2019 was a slot year for Roth: A non-wetsuit swim for the Pros (very unusual for Roth) and wet roads after some light rain in the morning led to times roughly 6 minutes slower than last year.

Male Race Results

Jesper Svensson was the fastest swimmer, but a “group of three Andi/Andys” was lighting up the slippery bike course – not even allowing uber-biker Cameron Wurf to catch up to them. On the run, both Andy Potts and Andi Böcherer fell back, but Andi Dreitz had a great 2:51 marathon that allowed him to post the only sub-8 finish of the day and to take the win by three minutes.

Roth Andi

Photo Credit: Ingo Kutsche

Jesper Svensson had the fastest swim of the day and fell back a bit on the bike, but then was able to move back into second place with a 2:48 marathon. Third place went to Cameron Wurf who posted a new run PB – his 2:50 marathon was 11 minutes quicker than last year and allowed him to hold the place he had in T2.

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Andreas Dreitz GER 00:51:28 04:13:12 02:51:11 07:59:02 -08:40 EUR 14,000
2 Jesper Svensson SWE 00:48:27 04:22:30 02:48:43 08:02:20 -07:10 EUR 7,000
3 Cameron Wurf AUS 00:54:38 04:15:53 02:50:37 08:04:08 -05:27 EUR 3,500
4 Bart Aernouts BEL 00:56:11 04:17:57 02:47:49 08:04:48 -00:01 EUR 2,000
5 David McNamee GBR 00:50:21 04:31:39 02:41:01 08:05:50 -02:33 EUR 1,000
6 Alessandro Degasperi ITA 00:53:45 04:29:02 02:42:05 08:08:24 -10:30 EUR 900
7 Andy Potts USA 00:50:20 04:17:43 02:58:20 08:09:39 01:16 EUR 800
8 Jens Petersen-Bach DEN 00:51:38 04:30:12 02:48:08 08:13:01 -12:33 EUR 700
9 Matthew Russell USA 00:57:23 04:25:35 02:52:06 08:18:11 04:41 EUR 600
10 Lukas Kraemer GER 00:56:05 04:26:18 02:53:41 08:19:15 00:15 EUR 500
11 Christian Altstadt GER 00:56:10   02:55:09 08:21:12 -10:04  
12 Evert Scheltinga NED 00:51:34 04:30:04 02:58:01 08:22:39 05:35  
13 Pete Dyson GBR 00:57:47 04:28:48 02:57:01 08:26:26 -18:04  
14 Markus Hoermann GER 00:56:06 04:26:51 03:03:31 08:29:02 04:12  
15 Michael Kalb GER 00:53:37 04:37:31 03:02:23 08:36:44 n/a  
16 Johannes Moldan GER 00:56:03 04:29:02 03:10:04 08:37:58 00:44  
17 Jef Van Meirhaeghe BEL 00:58:49 04:26:26 03:09:06 08:38:14 n/a  
18 Carson Christen USA 00:54:08 04:40:47 03:02:50 08:40:40 -14:00  
19 Alexander Siegmund GER 01:00:20 04:36:40 03:00:42 08:40:57 n/a  
20 Simon Schwarz GER 00:58:28 04:34:20 03:06:00 08:41:54 -11:37  
21 Juan Bautista Nadal Clar ESP 00:57:40 04:45:08 02:57:11 08:42:57 n/a  
22 Rodrigo Romero Garcia de la Cadena MEX 00:56:08 04:50:07 03:02:09 08:53:07 n/a  
23 Guy Crawford NZL 00:51:35 04:39:17 03:27:32 09:02:35 10:41  
24 Benjamin Pernet FRA 00:49:40 04:33:54 03:35:37 09:03:10 02:25  
25 Douglas MacLean USA 01:01:46 04:57:55 02:57:20 09:04:45 01:49  
26 David Sharman GBR 00:57:49 04:49:39 03:13:23 09:05:12 n/a  
27 Simon Billeau FRA 00:58:12 04:23:59 03:51:32 09:17:25 32:19  
28 Thomas Naasz NED 01:02:02 04:56:22 03:20:33 09:22:01 18:26  
29 Andi Boecherer GER 00:51:34 04:13:11 04:27:42 09:35:40 1:38:50  
30 Luiz Feliz ESP 01:07:37 04:58:20 04:14:17 10:25:44 1:34:43  
  Braden Currie NZL 00:50:16 04:28:13   DNF    
  Marcus Woellner GER 00:51:37 04:36:49   DNF    
  Vicenc Castella Serra ESP 01:01:58     DNF    

Female Race Results

On the female side, it was Lucy Charles who had an all-around good day, posting the fastest swim (of course!) and also the fastest run – er 2:59 was her first sub-3 marathon in a full-distance race. (She was ten seconds quicker at the shortened-swim IM South Africa earlier this year.) She was delighted to claim the top spot this year after finishing second last year.

Roth Lucy

Photo Credit: Ingo Kutsche

Sarah Crowley was losing time to Lucy in all three legs but was able to claim a solid second, posting a new personal best overall and on the marathon and claiming second place. Just a week after her DNF in Frankfurt, Daniela Bleymehl also posted a new PR (15 seconds quicker than last year’s winning time in Roth). She was working hard on the second loop of the bike to make up time to the Lucy and maybe put some ground between her and the stronger runners in her group. A solid 3:06 marathon saw her finish on the final podium spot.

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Lucy Charles-Barclay GBR 00:49:01 04:39:20 02:59:42 08:31:09 -18:00 EUR 14,000
2 Sarah Crowley AUS 00:54:38 04:40:13 03:00:02 08:38:11 -16:21 EUR 7,000
3 Daniela Bleymehl GER 00:58:03 04:36:17 03:06:06 08:43:17 -22:42 EUR 3,500
4 Agnieszka Jerzyk POL 00:54:41 04:42:59 03:08:17 08:48:49 n/a EUR 2,000
5 Carolin Lehrieder GER 00:54:36 04:40:26 03:17:13 08:55:13 -25:57 EUR 1,000
6 Rachel McBride CAN 00:54:29 04:43:46 03:24:50 09:06:47 -18:51 EUR 900
7 Els Visser NED 00:58:21 04:49:10 03:17:31 09:07:49 -16:15 EUR 800
8 Anja Ippach GER 00:54:33 04:42:53 03:43:14 09:23:58 09:54 EUR 700
9 Lina-Kristin Schink GER 01:11:31 04:52:25 03:18:23 09:27:41 -21:07 EUR 600
10 Tara Grosvenor GBR 01:02:57 05:05:28 03:17:09 09:29:01 n/a EUR 500
11 Antonina Reznikov ISR 01:18:57 04:54:19 03:13:19 09:31:16 -26:58  
12 Vanessa Pereira POR 01:08:30 05:01:06 03:22:43 09:37:59 -34:47  
13 Gemma Frost GBR 00:58:24 05:03:05 03:38:44 09:44:33 n/a  
14 Simona Krivankova CZE 01:08:21 05:17:17 03:15:38 09:46:09 14:51  
15 Kristin Lie NOR 01:11:35 05:35:04 03:34:34 10:25:37 20:20  
16 Kate Bevilaqua AUS 00:58:33 05:26:41 05:00:40 11:33:22 1:31:42  
  Lisa Roberts USA 01:08:57     DNF    

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close