Skip to content

Ironman France 2024 (WPro-only, June 16th) – Seedings

IMFrance_LogoPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2005 Herve Faure (FRA) 08:49:06 Mariska Kramer-Postma (NED) 10:12:29
2006 Marcel Zamora (ESP) 08:33:56 Edith Niederfriniger (ITA) 09:56:32
2007 Marcel Zamora (ESP) 08:38:45 Alexandra Louison (FRA) 09:49:11
2008 Marcel Zamora (ESP) 08:34:03 Martina Dogana (ITA) 09:35:29
2009 Marcel Zamora (ESP) 08:30:06 Tine Deckers (BEL) 09:30:29
2010 Marcel Zamora (ESP) 08:25:28 Tine Deckers (BEL) 09:21:29
2011 Frederik Van Lierde (BEL) 08:28:30 Silvia Felt (GER) 09:34:31
2012 Frederik Van Lierde (BEL) 08:21:51 Tine Deckers (BEL) 09:16:05
2013 Frederik Van Lierde (BEL) 08:08:59 Mary Beth Ellis (USA) 09:12:54
2014 Bart Aernouts (BEL) 08:33:22 Tine Deckers (BEL) 09:12:21
2015 Boris Stein (GER) 08:27:32 Caitlin Snow (USA) 09:24:50
2016 Victor Del Corral (ESP) 08:30:00 Tine Deckers (BEL) 09:22:04
2017 Frederik Van Lierde (BEL) 08:31:31 Carrie Lester (AUS) 09:27:53
2018 Frederik Van Lierde (BEL) 08:25:22 Corinne Abraham (GBR) 09:11:39
2019 James Cunnama (ZAF) 07:16:16 Carrie Lester (AUS) 08:05:20
2022 Rudy von Berg (USA) 08:24:25 Svenja Thoes (GER) 09:18:47
2023 Clement Mignon (FRA) 08:17:39    

Last Race’s TOP 3

Male Race Results (2023)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Clement Mignon FRA 00:49:52 04:34:39 02:45:03 08:17:39
2 Bart Aernouts BEL 00:53:59 04:37:30 02:45:19 08:24:11
3 Jonas Hoffmann GER 00:49:54 04:44:08 02:46:26 08:27:24

Female Race Results (2022)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Svenja Thoes GER 00:57:48 05:12:20 03:01:33 09:18:47
2 Alexandra Tondeur BEL 00:57:55 05:27:35 03:03:49 09:42:16
3 Gabriella Zelinka HUN 00:57:51 05:33:34 03:06:19 09:45:14

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 08:08:59 Frederik Van Lierde 2013-06-23
Swim overall 00:44:18 Gilles Reboul 2006-06-24
Bike overall 04:31:51 Cameron Wurf 2023-06-25
Run overall 02:37:01 Bart Aernouts 2013-06-23
Total female 09:11:39 Corinne Abraham 2018-06-24
Swim female 00:48:59 Edith Niederfriniger 2006-06-24
Bike female 05:03:45 Corinne Abraham 2018-06-24
Run female 02:52:26 Caitlin Snow 2014-06-29

Course Rating

The Course Rating for IM France is 00:16.

Race Adjustments for IM France

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2006 11:42 07:00 -00:30 05:16 34 11:42 06:57 -00:30 05:16
2007 09:11 00:56 00:12 08:15 39 10:26 03:51 -00:09 06:46
2008 02:49 -00:04 00:07 02:40 41 07:54 02:34 -00:04 05:24
2009 06:13 -01:09 02:13 04:59 36 07:29 01:41 00:31 05:18
2010 11:14 -01:23 04:09 07:41 32 08:14 01:14 01:14 05:46
2011 02:05 00:26 -01:03 02:41 29 07:12 01:06 00:52 05:15
2012 02:12 00:44 -02:00 03:23 23 06:30 01:04 00:27 04:59
2013 08:53 00:40 -00:20 08:26 20 06:47 01:02 00:21 05:25
2014 -02:26 -01:18 -05:59 05:14 26 of 34 05:46 00:44 -00:21 05:24
2015 00:36 -01:06 -03:23 04:48 25 of 34 05:15 00:34 -00:39 05:20
2016 01:18 00:49 -06:14 06:45 36 of 47 04:53 00:36 -01:10 05:28
2017 -12:40 -00:36 -14:38 03:17 17 of 24 03:25 00:26 -02:17 05:17
2018 -11:11 -02:16 -08:26 00:06 24 of 34 02:18 00:11 -02:45 04:53
2019 03:43 00:33 14:44 49:54 27 of 32 02:18 00:11 -02:45 04:53
2022 -11:50 00:08 -14:18 02:50 20 of 27 01:17 00:08 -03:35 04:44
2023 -14:05 -00:24 -13:28 00:39 13 of 23 00:16 00:03 -04:14 04:28

Nice slots and Prize Money

IM France has 2 Pro Nice slot(s). It has a total prize purse of 50.000 US$, paying 10 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 13% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 1 Lucy Charles-Barclay (AQ) GBR 08:39:50 08:35:13 00:48:30 04:51:01 05:44:31 02:55:19 60% +40% -0% (10)
2 5 Julie Iemmolo (KQ) FRA 09:12:01 09:26:12 00:52:00 05:01:46 05:58:46 03:13:15 n/a (1 IM Pro race)
3 6 Sara Svensk * SWE 09:14:55 09:20:08 00:58:27 04:59:33 06:03:01 03:11:54 19% +10% -71% (12)
4 4 Justine Mathieux FRA 09:17:26 09:23:09 00:56:09 05:09:01 06:10:10 03:07:16 57% +11% -31% (5)
5 15 Liesbeth Verbiest BEL 09:27:37 09:53:54 01:04:23 05:15:33 06:24:55 03:02:42 26% +0% -74% (3)
6 2 Alexandra Tondeur BEL 09:29:46 09:34:46 00:58:41 05:20:55 06:24:36 03:05:10 37% +2% -61% (14)
7 8 Kristin Liepold GER 09:31:12 09:41:12 01:07:34 05:17:59 06:30:33 03:00:39 57% +11% -32% (35)
8 14 Heini Hartikainen FIN 09:31:25 09:35:57 01:03:15 05:09:28 06:17:43 03:13:42 61% +9% -30% (8)
9 3 Gabriella Zelinka HUN 09:34:42 09:41:31 00:57:28 05:24:21 06:26:48 03:07:54 90% +6% -4% (8)
10 12 Nina Derron SUI 09:41:07 09:39:03 00:56:05 05:20:25 06:21:30 03:19:37 100% +0% -0% (9)
11 13 Margrit Elfers GER 09:48:42 09:58:31 01:01:00 05:10:49 06:16:50 03:31:52 50% +14% -36% (9)
12 20 Lina-Kristin Schink GER 09:50:53 10:00:20 01:08:08 05:17:00 06:30:08 03:20:45 34% +4% -61% (20)
13 10 Camille Deligny FRA 10:08:04 10:10:50 01:06:58 05:30:10 06:42:07 03:25:57 52% +0% -48% (10)
14 19 Annika Timm GER 10:49:27 10:53:14 01:10:50 05:37:44 06:53:34 03:55:53 17% +0% -83% (5)
  7 Justine Guerard FRA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  9 Nikita Paskiewiez FRA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  16 Barbora Besperat CZE n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  17 Mena Suter SUI n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  18 Sidney Andrews USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  21 Merle Brunnee GER n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Female Race Participants

  • Lucy Charles-Barclay: 74% (1-1)
  • Justine Mathieux: 5% (19-1)
  • Alexandra Tondeur: 3% (29-1)
  • Sara Svensk: 2% (47-1)
  • Julie Iemmolo: 2% (58-1)

Ironman Cairns 2024 (June 16th) – Seedings

CairnsRegionalLogoPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2011 Chris McCormack (AUS) 08:15:56 Rebekah Keat (AUS) 09:26:31
2012 David Dellow (AUS) 08:15:04 Carrie Lester (AUS) 09:21:00
2013 Luke McKenzie (AUS) 08:17:43 Liz Blatchford (AUS) 09:19:51
2014 Cameron Brown (NZL) 08:20:15 Liz Blatchford (AUS) 09:16:58
2015 Luke McKenzie (AUS) 08:18:01 Liz Blatchford (AUS) 09:11:49
2016 Tim Van Berkel (AUS) 08:15:03 Jodie Cunnama (GBR) 09:06:18
2017 Josh Amberger (AUS) 08:02:17 Sarah Crowley (AUS) 08:58:14
2018 Braden Currie (NZL) 07:54:58 Teresa Adam (NZL) 08:53:16
2019 Braden Currie (NZL) 08:04:19 Teresa Adam (NZL) 08:48:33
2020 Max Neumann (AUS) 08:13:08 Amelia Watkinson (NZL) 09:20:38
2021 Max Neumann (AUS) 07:58:54 Kylie Simpson (AUS) 09:06:34
2022 Max Neumann (AUS) 07:52:53 Sarah Crowley (AUS) 08:59:40
2023 Braden Currie (NZL) 07:50:10 Kylie Simpson (AUS) 08:40:52

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Braden Currie NZL 00:45:09 04:23:13 02:37:44 07:50:10
2 Steven McKenna AUS 00:45:11 04:23:12 02:48:27 08:00:59
3 Tim Van Berkel AUS 00:48:12 04:29:26 02:42:52 08:04:54

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Kylie Simpson AUS 01:04:03 04:40:40 02:51:36 08:40:52
2 Radka Kahlefeldt AUS 00:51:31 04:53:21 03:09:31 08:58:48
3 Penny Slater AUS 00:56:36 05:01:14 03:03:03 09:05:49

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 07:50:10 Braden Currie 2023-06-18
Swim overall 00:43:28 Josh Amberger 2021-06-06
Bike overall 04:15:13 Cameron Wurf 2017-06-11
Run overall 02:37:44 Braden Currie 2023-06-18
Total female 08:40:52 Kylie Simpson 2023-06-18
Swim female 00:48:39 Lauren Brandon 2018-06-10
Bike female 04:40:40 Kylie Simpson 2023-06-18
Run female 02:51:36 Kylie Simpson 2023-06-18

Course Rating

The Course Rating for IM Cairns is 05:47.

Race Adjustments for IM Cairns

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2011 06:26 01:41 03:27 01:22 16 06:26 01:37 03:27 01:22
2012 06:48 -00:44 08:46 -01:21 22 06:37 00:30 06:07 00:00
2013 02:58 -01:33 09:25 -05:07 16 05:24 -00:06 07:13 -01:42
2014 04:15 -02:18 03:45 02:45 16 of 21 05:07 -00:39 06:21 -00:36
2015 06:13 01:44 04:22 00:05 16 of 19 05:20 -00:10 05:57 -00:27
2016 -02:45 -00:11 -01:39 00:03 28 of 36 03:59 -00:19 04:42 -00:23
2017 12:13 -01:01 12:00 01:53 29 of 40 05:10 -00:31 05:44 -00:03
2018 13:54 00:22 12:52 01:17 26 of 33 06:15 -00:29 06:37 00:07
2019 01:42 00:11 02:25 -00:05 15 of 19 05:45 -00:30 06:09 00:05
2020 -01:50 00:44 02:06 -04:20 16 of 20 04:59 -00:24 05:45 -00:21
2021 09:28 02:36 04:44 02:30 28 of 32 05:24 -00:10 05:40 -00:06
2022 10:17 -00:04 10:04 00:20 19 of 24 05:48 -00:10 06:02 -00:03
2023 05:40 02:01 06:43 -02:14 24 of 27 05:47 -00:03 06:05 -00:13

Kona slots and Prize Money

IM Cairns has 4m+4f Pro Kona slot(s). It has a total prize purse of 150.000 US$, paying 10 deep.

Male Race Participants

The strength of the field is 10% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 11 Gregory Barnaby ITA 07:51:06 08:03:15 00:47:09 04:18:06 05:10:16 02:40:50 61% +0% -39% (3)
2 1 Braden Currie NZL 07:55:29 08:09:37 00:46:31 04:22:14 05:13:45 02:41:44 66% +1% -32% (20)
3 3 Joe Skipper GBR 08:01:32 08:15:46 00:51:30 04:19:01 05:15:32 02:46:00 59% +1% -40% (41)
4 10 Arnaud Guilloux FRA 08:09:40 08:22:00 00:49:12 04:20:18 05:14:30 02:55:10 41% +46% -13% (13)
5 6 Mike Phillips NZL 08:09:46 08:14:28 00:49:09 04:20:44 05:14:53 02:54:53 66% +14% -19% (17)
6 18 Tristan Olij NED 08:09:54 08:18:42 00:49:59 04:22:38 05:17:37 02:52:17 79% +21% -0% (4)
7 13 Tim Van Berkel AUS 08:10:34 08:21:16 00:49:28 04:29:14 05:23:43 02:46:51 71% +13% -16% (38)
8 7 Henrik Goesch FIN 08:11:06 08:16:18 00:49:35 04:28:23 05:22:57 02:48:09 40% +49% -11% (6)
9 4 Nick Thompson (KQ) AUS 08:13:22 08:21:43 00:49:14 04:22:20 05:16:34 02:56:48 100% +0% -0% (3)
10 8 Josh Amberger AUS 08:13:22 08:19:41 00:46:30 04:25:01 05:16:31 02:56:51 78% +1% -21% (17)
11 12 Ben Hamilton (KQ) NZL 08:16:35 08:38:00 00:51:48 04:27:11 05:23:59 02:52:36 n/a (1 IM Pro race)
12 2 Sam Long * USA 08:17:16 08:27:01 00:52:39 04:19:09 05:16:48 03:00:28 57% +12% -31% (19)
13 14 Matt Burton (KQ) AUS 08:17:47 08:24:55 00:51:54 04:19:21 05:16:15 03:01:32 20% +29% -52% (24)
14 16 Mitchell Kibby AUS 08:22:59 08:36:26 00:50:12 04:30:54 05:26:06 02:56:53 47% +38% -15% (6)
15 20 Ben Phillips NZL 08:23:14 08:30:03 00:48:58 04:29:56 05:23:55 02:59:19 100% +0% -0% (7)
16 17 Caleb Noble AUS 08:29:59 08:43:54 00:48:08 04:41:16 05:34:25 02:55:34 68% +24% -8% (4)
17 19 Andrew Horsfall-Turner GBR 08:34:07 08:49:27 00:46:17 04:29:14 05:20:32 03:13:35 30% +0% -70% (8)
18 31 Sven Wies GER 08:39:25 09:02:22 00:48:43 04:34:33 05:28:16 03:11:09 14% +43% -43% (5)
19 15 Tuan Chun Chang TWN 08:42:05 09:06:47 00:46:48 04:38:33 05:30:21 03:11:44 31% +33% -37% (3)
20 26 Levi Hauwert AUS 08:58:52 09:23:43 00:54:13 04:45:52 05:45:06 03:13:46 39% +12% -49% (7)
21 25 Kosuke Terasawa JPN 09:00:39 09:20:17 00:51:46 04:51:15 05:48:01 03:12:38 n/a (1 IM Pro race)
22 28 Mike Tong NZL 09:01:38 09:22:25 00:56:43 04:49:22 05:51:05 03:10:33 17% +49% -33% (4)
23 29 Nick Carling AUS 09:03:50 09:24:59 01:04:28 04:56:53 06:06:20 02:57:30 n/a (1 IM Pro race)
24 23 Jason Christie NZL 09:32:38 09:41:47 01:06:05 04:38:47 05:49:52 03:42:46 65% +35% -0% (3)
25 21 Edward Vining AUS 09:49:49 10:11:14 00:56:09 05:21:46 06:22:55 03:26:54 n/a (no IM Pro race)
  22 Jarrod Osborne AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  24 John Thelwell GBR n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (1 IM Pro race)
  32 Samuel Doggett AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (1 IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Female Race Participants

The strength of the field is 19% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 1 Kylie Simpson (KQ) AUS 08:54:16 09:13:35 01:08:28 04:46:31 05:59:59 02:54:17 76% +24% -0% (10)
2 3 Lotte Wilms (KQ) NED 09:00:01 09:07:31 00:50:15 04:52:37 05:47:52 03:12:09 53% +27% -20% (5)
3 4 Hannah Berry (KQ) NZL 09:00:08 09:07:10 00:53:07 04:51:43 05:49:50 03:10:18 100% +0% -0% (5)
4 6 Radka Kahlefeldt AUS 09:05:33 09:17:08 00:52:55 04:56:56 05:54:51 03:10:42 81% +16% -3% (7)
5 15 Giorgia Priarone ITA 09:14:04 09:34:11 00:56:27 05:02:57 06:04:24 03:09:40 62% +0% -38% (2)
6 5 Lauren Brandon USA 09:16:41 09:32:14 00:49:00 04:56:50 05:50:50 03:25:51 28% +32% -40% (22)
7 8 Rebecca Clarke NZL 09:17:06 09:24:11 00:50:08 04:59:30 05:54:38 03:22:28 86% +12% -2% (11)
8 9 Kate Gillespie-Jones AUS 09:28:32 09:36:06 01:00:51 04:59:15 06:05:05 03:23:27 100% +0% -0% (4)
9 17 Meredith Hill AUS 09:29:23 09:40:54 00:58:18 05:07:32 06:10:51 03:18:32 100% +0% -0% (5)
10 11 Ai Ueda JPN 09:37:10 09:49:57 00:58:15 05:26:27 06:29:42 03:07:28 84% +16% -0% (7)
11 14 Danyella Eberle (KQ) AUS 09:43:46 10:04:58 01:05:26 05:09:53 06:20:19 03:23:27 n/a (1 IM Pro race)
12 10 Fiona Moriarty * IRL 09:45:16 10:02:35 01:01:51 05:11:27 06:18:18 03:26:58 48% +9% -43% (12)
13 13 Chino Iwabuchi JPN 09:59:28 10:16:25 01:04:28 05:24:54 06:34:22 03:25:06 65% +35% -0% (3)
14 18 Olivia Dietzel * USA 10:01:06 10:30:06 01:10:03 05:32:04 06:47:08 03:13:58 73% +27% -0% (5)
  12 Cassandra Heaslip AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)
  16 Katie Remond AUS n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Braden Currie: 45% (1-1)
  • Gregory Barnaby: 28% (3-1)
  • Joe Skipper: 10% (9-1)
  • Mike Phillips: 7% (14-1)
  • Matt Burton: 3% (34-1)
  • Arnaud Guilloux: 2% (39-1)
  • Henrik Goesch: 2% (46-1)
  • Tim Van Berkel: 2% (65-1)

Female Race Participants

  • Kylie Simpson: 36% (2-1)
  • Lotte Wilms: 20% (4-1)
  • Hannah Berry: 19% (4-1)
  • Radka Kahlefeldt: 18% (5-1)
  • Lauren Brandon: 4% (25-1)
  • Rebecca Clarke: 3% (29-1)

San Francisco T100 2024 (June 8th) – Seedings

T100 EventLogoSANFRANCISCO

Prize Money

San Francisco T100 has a total prize purse of 250.000 US$, paying 20 deep.

Male Race Participants

#
Bib
Name
Nat
Expected
ESwim
EBike
ET2
ERun
1 1 Sam Long USA 03:31:18 00:28:39 01:55:15 02:29:54 01:01:24
2 2 Magnus Ditlev DEN 03:31:19 00:26:31 01:56:09 02:28:40 01:02:39
3 20 Marten Van Riel BEL 03:31:29 00:25:12 01:58:17 02:29:29 01:02:00
4 9 Kyle Smith NZL 03:32:09 00:25:27 01:57:42 02:29:09 01:03:00
5 5 Mathis Margirier FRA 03:32:28 00:25:55 01:56:49 02:28:44 01:03:44
6 12 Mika Noodt GER 03:32:44 00:26:00 01:57:20 02:29:20 01:03:24
7 10 Alistair Brownlee GBR 03:32:51 00:25:30 01:57:33 02:29:03 01:03:48
8 4 Pieter Heemeryck BEL 03:32:55 00:26:14 01:58:42 02:30:56 01:01:59
9 14 Frederic Funk GER 03:33:17 00:26:14 01:56:38 02:28:52 01:04:25
10 6 Jason West USA 03:33:26 00:26:09 02:01:43 02:33:52 00:59:34
11 3 Aaron Royle AUS 03:34:01 00:25:10 01:59:22 02:30:32 01:03:29
12 21 Javier Gomez ESP 03:34:22 00:25:28 02:01:31 02:32:59 01:01:23
13 7 David McNamee GBR 03:35:08 00:26:08 02:01:37 02:33:45 01:01:23
14 11 Menno Koolhaas NED 03:35:24 00:25:26 02:02:43 02:34:09 01:01:15
15 19 Jackson Laundry CAN 03:35:49 00:27:28 01:58:06 02:31:34 01:04:15
16 16 Rico Bogen GER 03:36:02 00:25:28 01:57:58 02:29:26 01:06:36
17 8 Rudy von Berg USA 03:36:03 00:26:16 01:59:40 02:31:56 01:04:07
18 17 Ben Kanute USA 03:37:26 00:25:33 02:00:01 02:31:34 01:05:52
19 15 Bradley Weiss ZAF 03:37:37 00:26:55 02:01:54 02:34:49 01:02:48
20 18 Clement Mignon FRA 03:37:53 00:26:36 02:00:50 02:33:26 01:04:27

Female Race Participants

#
Bib
Name
Nat
Expected
ESwim
EBike
ET2
ERun
1 39 Taylor Knibb USA 03:49:17 00:27:25 02:07:09 02:40:34 01:08:43
2 30 Ashleigh Gentle AUS 03:53:06 00:28:25 02:13:27 02:47:52 01:05:14
    Anne Haug GER 03:54:54 00:29:58 02:14:43 02:50:41 01:04:13
3 35 Paula Findlay CAN 03:55:56 00:28:45 02:11:10 02:45:55 01:10:01
4 42 Katrina Matthews GBR 03:56:40 00:29:44 02:12:51 02:48:35 01:08:05
5 40 Laura Philipp GER 03:57:28 00:30:21 02:12:20 02:48:41 01:08:47
    Chelsea Sodaro USA 03:59:00 00:29:12 02:16:46 02:51:58 01:07:02
6 41 Emma Pallant-Browne GBR 03:59:39 00:29:58 02:15:22 02:51:20 01:08:19
7 34 Amelia Watkinson NZL 04:00:08 00:30:18 02:14:12 02:50:30 01:09:38
8 31 India Lee GBR 04:00:27 00:28:18 02:13:51 02:48:09 01:12:18
9 44 Tamara Jewett CAN 04:00:30 00:30:24 02:18:42 02:55:06 01:05:24
10 39 Imogen Simmonds SUI 04:01:05 00:28:31 02:13:21 02:47:52 01:13:13
11 32 Lucy Byram GBR 04:01:48 00:29:12 02:14:13 02:49:25 01:12:23
12 36 Jocelyn McCauley USA 04:02:40 00:29:14 02:14:00 02:49:14 01:13:26
    Jeanni Metzler ZAF 04:02:52 00:28:56 02:16:57 02:51:53 01:10:59
13 33 Kaidi Kivioja EST 04:05:11 00:30:24 02:16:12 02:52:36 01:12:35
14 45 Grace Thek AUS 04:05:46 00:29:28 02:19:28 02:54:56 01:10:50
15 43 Laura Madsen DEN 04:05:53 00:29:49 02:15:36 02:51:25 01:14:28
16 47 Marta Sanchez ESP 04:06:46 00:28:07 02:17:48 02:51:55 01:14:51
17 37 Anna Bergsten SWE 04:06:51 00:31:53 02:17:06 02:54:59 01:11:52
18 46 Margie Santimaria ITA 04:12:44 00:29:38 02:22:01 02:57:39 01:15:05

Winning Odds

Male Race Participants

  • Magnus Ditlev: 20% (4-1)
  • Sam Long: 15% (6-1)
  • Jason West: 10% (9-1)
  • Marten Van Riel: 10% (9-1)
  • Pieter Heemeryck: 10% (9-1)
  • Rico Bogen: 5% (19-1)
  • Kyle Smith: 5% (19-1)
  • Frederic Funk: 5% (19-1)
  • Mathis Margirier: 5% (19-1)

Female Race Participants

  • Taylor Knibb: 40% (3-2)
  • Ashleigh Gentle: 25% (3-1)
  • Anne Haug: 10% (9-1)
  • India Lee: 6% (16-1)
  • Emma Pallant-Browne 5% (19-1)
  • Paula Findlay: 4% (24-1)
  • Katrina Matthews: 4% (27-1)

Ironman Hamburg 2024 – Analyzing Results

2023 Hamburg.Course Conditions

As you can tell from the finishing times, conditions have been favorable in Hamburg: Warm but not hot, some wind but probably from a directions that helped a bit (nothing usual so far) – and a bike course that was slightly short (officially acknowledged as 178k). On average, the course was even faster than last year’s chaotic race – especially on the bike, and about 13 minutes faster than the already fast 2022 which was the last female-only race. On balance, I will add the fast Hamburg times to my “records page” but with a “*” and another new explanation. 

Based on a quick analysis right after the race, here are a few new entries for the records page:

  • Jackie Herings’s 8:19 is faster than Skye Moench’s US record (8:22 from Florida 2023)
  • Maja Stage’s finish in 8:21 was faster than her won Danish record (8:34 from Texas 2022)
  • Daniela Bleymehl’s 4:20 bike split is lower than Lisa Norden’s fastest Ironman bike time (4:21 from Western Australia 2023) – but on a course that is slightly short
  • Julie Iemmolo was faster than the current French record (8:34 vs. Manon Genet’s time from Challenge Almere 2021)
  • Elisabetta Curridori was a few seconds faster than her own Italian record from Challenge Almere 2021
  • Erin Schenkels’ 8:41 was faster than her own Canadian record from Florida 2023 (8:47)

The number of potential new records shows that it’s very doubtful that Hamburg 2024 was fully comparable to other races.

Nice Slots

As the European Championships, IM Hamburg had six slots for the women’s Ironman World Championship in Nice. These will be offered to 

  • Jackie Hering,
  • Daniela Bleymehl,
  • Julie Iemmolo,
  • Laura Jansen,
  • Katrine Graesboell Christensen
    and
  • Elisabetta Curridori

Among the finishers Maja Stage Nielsen, Fenella Langridge, Els Visser and Erin Schenkels have already been qualified before IM Hamburg.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Jackie Hering USA 00:53:32 (5) 04:25:48 (3) 02:52:32 (2) 08:19:14 -57:51 US$ 28,000
2 Maja Stage Nielsen DEN 00:53:26 (3) 04:25:40 (2) 02:55:45 (4) 08:21:54 -12:16 US$ 17,000
3 Daniela Bleymehl GER 00:56:48 (12) 04:20:47 (1) 03:03:24 (8) 08:28:09 -12:30 US$ 11,000
4 Fenella Langridge GBR 00:50:40 (2) 04:26:50 (4) 03:05:24 (11) 08:29:36 00:14 US$ 8,500
5 Els Visser NED 00:56:30 (10) 04:32:18 (9) 02:57:08 (5) 08:32:45 -03:43 US$ 6,500
6 Julie Iemmolo FRA 00:50:38 (1) 04:28:27 (5) 03:08:15 (12) 08:34:03 n/a US$ 5,000
7 Laura Jansen GER 00:55:39 (7) 04:33:57 (10) 02:58:21 (6) 08:35:33 -00:15 US$ 4,000
8 Katrine Graesboell Christensen DEN 01:02:14 (19) 04:36:10 (13) 02:50:37 (1) 08:36:13 -05:30 US$ 3,000
9 Elisabetta Curridori ITA 00:55:42 (8) 04:38:58 (15) 02:58:33 (7) 08:40:03 -21:47 US$ 2,500
10 Erin Schenkels CAN 00:59:21 (13) 04:38:31 (14) 02:55:32 (3) 08:41:59 -12:08 US$ 2,000
11 Katharina Wolff GER 00:56:44 (11) 04:35:21 (12) 03:05:11 (10) 08:44:13 -19:51  
12 Henrike Gueber GER 01:05:04 (23) 04:29:33 (6) 03:03:36 (9) 08:45:39 04:55  
13 Rebecca Anderbury GBR 00:59:48 (15) 04:34:49 (11) 03:11:26 (13) 08:53:18 -48:22  
14 Stephanie Wunderle GER 01:02:39 (22) 04:29:51 (7) 03:16:41 (15) 08:57:35 n/a  
15 Sabrina Roth GER 00:53:31 (4) 04:40:29 (17) 03:17:50 (16) 08:59:14 n/a  
16 Line Borsinski DEN 01:02:12 (18) 04:42:36 (18) 03:18:06 (17) 09:11:06 -01:19  
17 Sabrina Exenberger AUT 01:09:41 (25) 04:47:40 (19) 03:15:49 (14) 09:21:31 -10:07  
18 Margrit Elfers GER 00:59:28 (14) 04:40:21 (16) 03:34:34 (20) 09:23:18 12:18  
19 Dimity-Lee Duke AUS 00:59:50 (16) 04:56:14 (22) 03:21:39 (18) 09:25:41 36:13  
20 Maria Florencia Diaz Philippi ESP 01:02:15 (21) 05:05:54 (24) 03:24:07 (19) 09:41:19 -14:26  
21 Fabia Maramotti ITA 00:53:37 (6) 04:50:38 (20) 03:56:16 (22) 09:49:58 00:27  
22 Annika Timm GER 01:07:52 (24) 05:09:47 (25) 03:50:34 (21) 10:17:47 24:23  
  Sara Svensk SWE 00:55:45 (9) 04:31:53 (8)   DNF    
  Hannah Arlom GER 01:02:10 (17) 04:55:32 (21)   DNF    
  Cathrine Sand DEN 01:02:14 (19) 05:04:22 (23)   DNF    
  Kristin Liepold GER 01:16:53 (26)     DNF    

Challenge Gunsan 2024 – Analyzing Results

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Jack Moody NZL 00:55:59 (5) 04:08:19 (1) 02:41:19 (1) 07:50:59 -25:10 US$ 6,000
2 Jesper Svensson SWE 00:51:04 (1) 04:08:36 (2) 02:51:41 (2) 07:56:45 -02:21 US$ 3,900
3 Liam Duval AUS 01:07:36 (9) 04:13:41 (4) 02:59:05 (3) 08:26:48 -08:44 US$ 2,700
4 Vicenc Castella Serra ESP 01:04:12 (8) 04:18:31 (6) 02:59:08 (4) 08:28:37 -02:04 US$ 1,900
5 Scott Haeberle USA 00:52:04 (4) 04:26:17 (7) 03:42:13 (8) 09:07:21 n/a US$ 1,500
6 Mike Tong NZL 01:02:32 (6) 04:28:33 (8) 03:37:51 (7) 09:14:12 21:32 US$ 1,200
7 Eneko Elosegui ESP 01:17:10 (11) 04:34:05 (9) 03:21:23 (5) 09:20:21 12:39 US$ 1,000
8 Guy Crawford NZL 00:51:22 (2) 04:12:38 (3) 04:30:08 (9) 09:41:42 42:59 US$ 800
9 Kaito Tohara JPN 01:09:29 (10) 05:12:36 (10) 03:37:27 (6) 10:12:55 1:51:15  
  Filipe Azevedo POR 00:51:23 (3) 04:15:30 (5)   DNF    
  Ben Stern USA 01:02:48 (7) 06:51:54 (11)   DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Regan Hollioake AUS 00:57:51 (1) 04:27:37 (1) 03:08:21 (1) 08:39:52 -11:05 US$ 6,000
2 Marlene De Boer NED 00:59:27 (2) 04:35:27 (2) 03:15:19 (2) 08:56:58 -02:19 US$ 3,900
3 Kate Bevilaqua AUS 01:07:07 (3) 04:59:00 (3) 03:37:21 (4) 09:52:26 -04:29 US$ 2,700
4 Akiko Tohara JPN 01:13:47 (4) 05:10:14 (4) 03:44:10 (5) 10:16:07 n/a US$ 1,900
5 Amy Vantassel USA 01:23:12 (6) 05:23:28 (6) 03:25:52 (3) 10:20:46 -01:14 US$ 1,500
6 Joeanna Nielsen DEN 01:15:21 (5) 05:13:57 (5) 04:36:06 (7) 11:12:19 n/a US$ 1,200
7 Jiho Hwang KOR 01:24:54 (7) 05:57:02 (7) 04:20:18 (6) 11:51:26 59:44 US$ 1,000
Select your currency
EUR Euro
USD United States (US) dollar

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close