Skip to content

Ironman Wales 2023 (WPro-only, Sept 3rd) – Seedings

IMWalesPrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2011 Jeremy Jurkiewicz (FRA) 09:04:21 Kristin Liepold (GER) 10:01:19
2012 Sylvain Rota (FRA) 08:52:43 Regula Rohrbach (SUI) 09:45:09
2013 Scott Neyedli (GBR) 09:09:10 Lucy Gossage (GBR) 09:51:21
2014 Matt Trautman (ZAF) 09:07:28 Amy Forshaw (GBR) 10:57:26
2015 Jesse Thomas (USA) 08:57:33 Anja Ippach (GER) 09:56:31
2016 Marc Duelsen (GER) 09:01:39 Darbi Roberts (USA) 10:00:17
2017 Cameron Wurf (AUS) 09:07:03 Lucy Gossage (GBR) 10:11:20
2018 Matt Trautman (ZAF) 08:53:21 Lucy Gossage (GBR) 09:52:37
2019 Arnaud Guilloux (FRA) 08:48:06 Simone Mitchell (GBR) 09:41:52
2022 Joe Skipper (GBR) 08:35:48    

Last Race’s TOP 3

Male Race Results (2022)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Joe Skipper GBR 00:49:38 05:00:28 02:37:24 08:35:48
2 Boris Stein GER 00:52:31 04:46:19 02:56:24 08:43:53
3 Kevin Maurel FRA 00:49:29 04:53:37 02:58:22 08:50:37

Female Race Results (2019)

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Simone Mitchell GBR 00:58:29 05:22:32 03:10:46 09:41:52
2 Manon Genet FRA 00:57:59 05:23:48 03:20:53 09:52:28
3 Laura Siddall GBR 01:01:36 05:25:55 03:22:24 09:59:36

Course Records

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 08:35:48 Joe Skipper 2022-09-11
Swim overall 00:44:07 Harry Wiltshire 2012-09-16
Swim overall 00:44:07 Daniel Halksworth 2012-09-16
Bike overall 04:40:42 Stefan Schumacher 2019-09-15
Run overall 02:37:24 Joe Skipper 2022-09-11
Total female 09:41:52 Simone Mitchell 2019-09-15
Swim female 00:47:55 Anja Ippach 2011-09-11
Bike female 05:22:32 Simone Mitchell 2019-09-15
Run female 03:02:28 Kristin Liepold 2011-09-11

Course Rating

The Course Rating for IM Wales is – 28:41.

Race Adjustments for IM Wales

Year Adjustment Swim Adj. Bike Adj. Run Adj. # of Finishers Rating Swim Rating Bike Rating Run Rating
2011 -25:00 04:58 -27:13 -02:09 22 -25:00 04:21 -27:13 -02:09
2012 -00:49 05:06 -22:03 16:12 25 -12:54 04:41 -24:39 07:03
2013 -30:19 01:07 -26:50 -04:30 22 -18:43 03:27 -25:22 03:12
2014 -43:48 -03:26 -30:07 -09:31 14 of 16 -24:59 01:33 -26:34 00:01
2015 -34:02 -03:27 -28:51 -01:21 22 of 26 -26:48 00:28 -27:01 -00:15
2016 -15:50 05:13 -20:21 -00:44 15 of 18 -24:58 01:16 -25:55 -00:20
2017 -43:10 00:50 -36:38 -06:48 18 of 27 -27:34 01:07 -27:26 -01:15
2018 -36:48 00:23 -26:17 -10:17 20 of 22 -28:43 00:57 -27:18 -02:23
2019 -27:07 -00:54 -19:27 -05:35 18 of 27 -28:32 00:37 -26:26 -02:44
2022 -29:57 01:08 -23:25 -07:19 12 of 16 -28:41 00:38 -26:08 -03:11

Nice slots and Prize Money

IM Wales has 1 Pro Nice slot for 2024. It has a total prize purse of 50.000 US$, paying 10 deep.

Female Race Participants

The strength of the field is 3% of a typical Kona field.

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Consistency
1 3 Manon Genet FRA 09:50:11 09:23:12 00:54:51 05:34:05 06:33:56 03:16:15 40% +13% -47% (14)
2 1 Nikki Bartlett GBR 09:52:07 09:25:45 00:58:00 05:30:39 06:33:39 03:18:28 93% +5% -2% (12)
3 2 Heini Hartikainen FIN 09:59:43 09:40:41 01:02:36 05:33:07 06:40:44 03:18:59 47% +13% -41% (7)
4 4 Jana Uderstadt GER 10:13:31 10:03:12 00:58:23 05:51:51 06:55:14 03:18:17 n/a (1 IM Pro race)
5 7 Margrit Elfers * GER 10:15:54 09:56:56 01:00:13 05:33:59 06:39:12 03:36:42 35% +0% -65% (5)
6 6 Johanna Ahrens GER 10:17:11 10:01:32 00:54:26 05:47:53 06:47:19 03:29:52 n/a (1 IM Pro race)
7 8 Camille Deligny FRA 10:24:56 10:21:03 01:02:30 05:38:35 06:46:04 03:38:52 4% +0% -96% (8)
  5 Rebecca Anderbury GBR n/a unrated unrated unrated unrated unrated n/a (no IM Pro race)

Note: Athletes with a ‘*’ are also registered for another race within 8 days.

Winning Odds

Female Race Participants

  • Nikki Bartlett: 57% (1-1)
  • Manon Genet: 30% (2-1)
  • Heini Hartikainen: 9% (10-1)

Ironman World Championships Kona 2023 (WPRO, Oct 14th) – Always Up-to-Date Startlist

Nice slots and Prize Money

IM World Championships has 3 Pro slots for the 2024 World Championships which will be held in Nice. It has a total prize purse of 375.000 US$, paying 15 deep.

Female Race Participants

This table lists the athletes who have qualified for Kona. Not all of them are likely to race, but any withdrawals are not going to replaced by other athletes. (There is a separate list for the men’s race in Nice.)

Updates:

  • Susie Cheetham posted that she’s picked up pneumonia which hasn’t healed in time for a proper Kona prep.
  • Barbara Riveros has been a serious accident and won’t be able to race in Kona.
  • Ironman have now posted the official bib list and I have added bib numbers in the list below. There has been one addition, Laura Siddall was given a wildcard after her DNF in Brasil which sounded as if she was hit by a car. In addition to Alice (as noted below), Gabi Obmann and Meredith Kessler also haven’t been assigned a bib number. 
  • Alice Alberts posted that she won’t race in Kona this year, instead she wants “to gain more experience at the Pro level”. 

(For some athletes I only have the year they were born, so if you spot any missing or wrong data, please let me know! Many thanks to John Rye for helping me close some holes.)

Bib Name Nation Age Previous Results
1 Chelsea Sodaro USA 34 1 finish, 1 win (2022)
2 Lucy Charles-Barclay GBR 30 4 finishes
3 Anne Haug GER 40 4 finishes, 1 win (2019)
4 Daniela Ryf SUI 36 8 finishes, 5 wins (2015, 2016, 2017, 2018, 2022)
5 Taylor Knibb USA 25 none
6 Laura Philipp GER 36 2 finishes
7 Lisa Norden SWE 38 2 finishes
8 Fenella Langridge GBR 31 2 finishes
9 Sarah Crowley AUS 40 5 finishes
10 Skye Moench USA 35 2 finishes
11 Laura Siddall GBR 43 5 finishes
12 Katrina Matthews GBR 32 1 finish
14 Sarah True USA 41 1 finish (3 starts)
15 Gurutze Frades Larralde ESP 42 6 finishes
16 Kylie Simpson AUS 40 1 finish
17 Lotte Wilms NED 39 none
18 Ruth Astle GBR 34 2 finishes
19 Els Visser NED 33 1 finish
20 Jodie Robertson USA 39 3 finishes (4 starts)
21 Pamella Oliveira BRA 36 0 finishes (1 start)
22 Rachel Zilinskas USA 29 none
23 Chloe Lane AUS 33 none
24 Jocelyn McCauley USA 35 3 finishes (5 starts)
25 Maja Stage Nielsen DEN 35 5 finishes
26 Danielle Lewis USA 35 none
27 Rebecca Clarke NZL 34 1 finish
28 Haley Chura USA 38 4 finishes (5 starts)
29 Svenja Thoes GER 32 1 finish
30 Radka Kahlefeldt AUS 38 none
31 Daniela Bleymehl GER 35 2 finishes (3 starts)
32 Barbara Riveros CHI 36 none
33 Penny Slater AUS 27 1 finish
34 Susie Cheetham GBR 37 5 finishes (6 starts)
35 Lauren Brandon USA 38 2 finishes (4 starts)
36 Agnieszka Jerzyk POL 35 none
37 Laura Zimmermann GER 33 2 finishes
38 Laura Jansen GER 29 none
39 Hannah Berry NZL 33 none
40 Jeanne Collonge FRA 36 0 finishes (1 start)
41 Jen Annett CAN 38 2 finishes (3 starts)
42 Melanie McQuaid CAN 50 none
43 Leonie Konczalla GER 32 none
44 Fiona Moriarty IRL 35 none
45 Sara Svensk SWE 34 0 finishes (2 starts)
46 Kate Gillespie-Jones AUS 32 none
47 Justine Mathieux FRA 27 1 finish
48 Alexandra Watt USA 31 none
49 Sarah Thomas AUS 40 none
50 Mariana Andrade BRA 37 none
51 Hilary Hughes IRL 37 none
52 Laura Brown AUS 40 none
53 Carla Dahan FRA 26 none
54 Manon Genet FRA 34 1 finish (2 starts)
55 Michelle Vesterby DEN 40 6 finishes (7 starts)
  Alice Alberts USA 31 none
  Meredith Kessler USA 45 5 finishes (8 starts)
  Gabriele Maria Obmann AUT 34 none

Ironman Mont Tremblant 2023 – Analyzing Results

UntitledImage

Kona Qualifying

Mont Tremblant had two female Pro slots for Kona. These will be offered to:

  • Rachel Zilinskas
    and
  • Manon Genet.

You can find the full list of Kona Qualifiers here.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Rachel Zilinskas USA 00:50:59 (1) 05:05:50 (4) 03:09:39 (1) 09:12:05 -20:50 US$ 15,000
2 Meredith Kessler USA 00:52:50 (2) 05:02:18 (2) 03:20:05 (9) 09:20:51 -12:09 US$ 9,000
3 Manon Genet FRA 00:54:47 (4) 05:08:10 (5) 03:13:58 (3) 09:23:58 00:55 US$ 7,000
4 Jessica Smith USA 00:54:50 (5) 05:09:46 (7) 03:18:15 (6) 09:29:44 -09:27 US$ 5,000
5 Sarah Crowley AUS 00:52:52 (3) 05:04:24 (3) 03:31:08 (13) 09:34:32 24:16 US$ 4,000
6 Danielle Fauteux CAN 01:02:11 (12) 05:09:50 (8) 03:19:11 (8) 09:36:33 -08:08 US$ 3,000
7 Nicole Falcaro USA 01:01:13 (10) 05:19:12 (11) 03:11:31 (2) 09:38:13 n/a US$ 2,500
8 Erin Snelgrove CAN 00:59:58 (8) 05:13:06 (9) 03:19:07 (7) 09:40:01 02:18 US$ 2,000
9 Pamela-Ann Bachelder St.Pierre CAN 01:04:55 (14) 05:28:01 (13) 03:18:05 (5) 09:57:22 -06:12 US$ 1,500
10 Kayla Bowker USA 01:05:40 (17) 05:31:23 (14) 03:21:10 (10) 10:04:50 01:33 US$ 1,000
11 Joanna Ryter SUI 01:09:16 (21) 05:35:08 (15) 03:15:54 (4) 10:05:21 34:24  
12 Veronique Ranger CAN 01:04:54 (13) 05:37:57 (16) 03:22:30 (11) 10:12:53 07:27  
13 Holly Smith USA 01:07:40 (20) 05:19:34 (12) 03:42:17 (17) 10:17:10 18:10  
14 Olivia Dietzel USA 01:07:18 (19) 05:39:15 (17) 03:25:26 (12) 10:22:00 -18:05  
15 Romina Palacio Balena ARG 00:54:53 (6) 05:48:49 (19) 03:34:33 (15) 10:24:58 37:45  
16 Sarah Karpinski USA 01:04:56 (15) 05:50:18 (20) 03:34:42 (16) 10:37:06 10:18  
17 Amy Vantassel USA 01:04:56 (15) 05:56:38 (21) 03:32:11 (14) 10:39:40 -02:02  
18 Lauren Hite USA 01:05:52 (18) 05:42:20 (18) 03:50:07 (18) 10:47:19 n/a  
  Dede Griesbauer USA 00:56:28 (7) 04:57:47 (1)   DNF    
  Angela Naeth CAN 01:02:09 (11) 05:08:51 (6)   DNF    
  Rebecca Yunginger USA 01:00:15 (9) 05:15:05 (10)   DNF    

Ironman Sweden 2023 – Analyzing Results

2023 IM SwedenKona Qualifying

IM Sweden offered two female Kona Pro slots, these will go to 

  • Justine Mathieux
    and
  • Susie Cheetham

You can find the full list of qualifiers here.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Lisa Norden SWE 00:56:11 (1) 04:36:40 (1) 03:10:41 (8) 08:47:02 03:19 US$ 15,000
2 Justine Mathieux FRA 00:56:57 (2) 04:45:20 (4) 03:08:18 (4) 08:54:20 -08:25 US$ 9,000
3 Susie Cheetham GBR 00:57:00 (4) 04:46:40 (6) 03:08:55 (5) 08:56:16 -00:42 US$ 7,000
4 Laura Zimmermann GER 01:05:07 (7) 04:42:14 (2) 03:06:40 (3) 08:58:39 -07:32 US$ 5,000
5 Henrike Gueber GER 01:06:09 (10) 04:44:18 (3) 03:04:35 (2) 08:59:09 n/a US$ 4,000
6 Julia Skala GER 01:06:09 (10) 04:55:11 (10) 02:59:38 (1) 09:05:11 n/a US$ 3,000
7 Katharina Grohmann GER 01:06:19 (16) 04:48:21 (7) 03:09:18 (6) 09:07:42 -09:42 US$ 2,500
8 Laura Armstrong NZL 01:03:09 (6) 05:01:55 (12) 03:10:09 (7) 09:19:47 -27:10 US$ 2,000
9 Jenny Nae SWE 01:06:11 (13) 05:12:41 (15) 03:15:33 (10) 09:39:03 01:57 US$ 1,500
10 Chino Iwabuchi JPN 01:06:03 (8) 05:06:17 (14) 03:22:22 (11) 09:39:45 -18:09 US$ 1,000
11 Jamie Albert SUI 01:12:16 (19) 05:26:54 (18) 03:11:15 (9) 09:54:27 08:26  
12 Carolina Sandhofer AUT 01:06:12 (14) 05:20:00 (16) 03:29:31 (12) 10:01:36 n/a  
13 Maja Indermühle SUI 01:06:06 (9) 04:59:16 (11) 03:54:06 (14) 10:04:19 n/a  
14 Mirella Karlsson SWE 01:06:32 (17) 05:23:39 (17) 03:44:41 (13) 10:24:25 15:34  
  Michelle Vesterby DEN 00:56:57 (2) 04:50:45 (8)   DNF    
  Ewa Komander POL 01:02:10 (5) 04:45:56 (5)   DNF    
  Heini Hartikainen FIN 01:06:10 (12) 04:55:03 (9)   DNF    
  Camille Deligny FRA 01:06:14 (15) 05:01:55 (12)   DNF    
  Simone Mitchell GBR 01:09:27 (18)     DNF    

PTO Asian Open 2023 – Analyzing Results

RGB PTO ASIANOPEN STACKED MAIN DATE

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Ashleigh Gentle AUS 00:28:20 (7) 02:03:42 (1) 01:07:25 (3) 03:41:15 -09:16 US$ 100,000
2 Anne Haug GER 00:29:00 (13) 02:05:38 (3) 01:07:01 (2) 03:43:31 -06:36 US$ 50,000
3 Chelsea Sodaro USA 00:28:20 (7) 02:08:52 (10) 01:06:48 (1) 03:46:09 -07:17 US$ 35,000
4 Imogen Simmonds SUI 00:28:22 (10) 02:03:59 (2) 01:12:27 (5) 03:47:05 -11:49 US$ 20,000
5 Lucy Charles-Barclay GBR 00:26:34 (2) 02:06:23 (5) 01:13:00 (6) 03:47:59 -00:26 US$ 14,000
6 Amelia Watkinson NZL 00:31:27 (17) 02:06:38 (6) 01:09:12 (4) 03:49:16 -07:20 US$ 10,000
7 Sara Perez Sala ESP 00:26:31 (1) 02:06:53 (7) 01:18:47 (12) 03:54:21 -03:12 US$ 8,500
8 Radka Kahlefeldt AUS 00:28:22 (10) 02:08:50 (9) 01:16:00 (10) 03:55:15 -03:56 US$ 8,000
9 Sarah True USA 00:28:20 (7) 02:11:12 (14) 01:13:44 (8) 03:55:29 00:56 US$ 7,500
10 Jocelyn McCauley USA 00:29:21 (14) 02:07:34 (8) 01:16:37 (11) 03:55:43 -00:37 US$ 7,000
11 Margie Santimaria ITA 00:29:25 (15) 02:09:55 (12) 01:15:44 (9) 03:57:08 -16:48 US$ 6,500
12 Jackie Hering USA 00:29:26 (16) 02:12:59 (16) 01:13:14 (7) 03:57:48 03:50 US$ 5,500
13 Rebecca Clarke NZL 00:27:25 (3) 02:09:32 (11) 01:19:27 (14) 03:58:35 -04:27 US$ 5,000
14 Fenella Langridge GBR 00:28:17 (4) 02:10:21 (13) 01:19:16 (13) 04:00:12 -00:54 US$ 4,500
15 Anne Reischmann GER 00:31:39 (19) 02:06:22 (4) 01:24:02 (15) 04:04:04 05:32 US$ 4,000
16 Jeanni Metzler ZAF 00:28:59 (12) 02:13:22 (17) 01:25:55 (16) 04:10:17 16:03 US$ 3,500
17 Els Visser NED 00:31:37 (18) 02:11:35 (15) 01:29:51 (17) 04:15:30 11:19 US$ 3,000
  Lotte Wilms NED 00:28:17 (4)     DNF   US$ 2,000
  Ellie Salthouse AUS 00:28:19 (6)     DNF   US$ 2,000
  Penny Slater AUS 00:31:45 (20)     DNF   US$ 2,000

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Kristian Blummenfelt NOR 00:25:55 (9) 01:52:48 (4) 01:00:29 (1) 03:20:47 -10:42 US$ 100,000
2 Pieter Heemeryck BEL 00:26:09 (16) 01:50:03 (1) 01:04:18 (4) 03:22:46 -13:51 US$ 50,000
3 Jason West USA 00:25:58 (12) 01:55:17 (9) 01:01:02 (2) 03:24:02 -11:06 US$ 35,000
4 Denis Chevrot FRA 00:26:04 (15) 01:57:18 (14) 01:03:42 (3) 03:28:59 -12:53 US$ 20,000
5 Sam Long USA 00:29:36 (19) 01:51:54 (2) 01:05:47 (5) 03:29:10 -02:42 US$ 14,000
6 Daniel Baekkegard DEN 00:25:45 (4) 01:53:01 (5) 01:08:13 (7) 03:29:37 -03:11 US$ 10,000
7 Kacper Stepniak POL 00:25:56 (10) 01:53:02 (6) 01:10:18 (11) 03:31:12 -11:02 US$ 8,500
8 Aaron Royle AUS 00:25:40 (1) 01:54:12 (7) 01:09:37 (9) 03:31:33 -02:03 US$ 8,000
9 Sam Appleton AUS 00:25:42 (2) 01:56:22 (10) 01:07:29 (6) 03:31:41 -05:12 US$ 7,500
10 David McNamee GBR 00:26:03 (14) 01:56:29 (11) 01:08:33 (8) 03:33:08 -05:42 US$ 7,000
11 Josh Amberger AUS 00:25:43 (3) 01:56:34 (12) 01:10:07 (10) 03:34:24 -04:18 US$ 6,500
12 Mika Noodt GER 00:25:51 (7) 01:52:38 (3) 01:18:50 (15) 03:39:15 07:32 US$ 5,500
13 Ben Kanute USA 00:25:47 (5) 01:57:07 (13) 01:16:30 (12) 03:41:03 06:01 US$ 5,000
14 Florian Angert GER 00:25:51 (7) 01:55:12 (8) 01:18:32 (14) 03:41:38 07:18 US$ 4,500
15 Matt Burton AUS 00:29:57 (20) 01:59:02 (15) 01:17:32 (13) 03:49:00 03:22 US$ 4,000
  Kieran Lindars GBR 00:26:00 (13) 02:05:44 (16)   DNF   US$ 2,000
  Sam Laidlow FRA 00:25:49 (6)     DNF   US$ 2,000
  Thomas Bishop GBR 00:25:56 (10)     DNF   US$ 2,000
  Gustav Iden NOR 00:26:11 (17)     DNF   US$ 2,000
  Mike Phillips NZL 00:27:23 (18)     DNF   US$ 2,000
Select your currency
EUR Euro

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close