Archive | 70.3 Worlds

70.3 World Championships 2022 St. George – Analyzing Results

2021 IMWC703Logo largeMale Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Gustav Iden NOR 00:24:53 01:58:58 01:11:31 03:37:12 -04:05 US$ 50,000
2 Sam Long USA 00:25:53 02:00:48 01:12:10 03:41:08 -06:19 US$ 25,000
3 Daniel Baekkegard DEN 00:23:51 02:03:01 01:13:22 03:42:23 -06:08 US$ 18,000
4 Miki Moerck Taagholt DEN 00:23:53 02:03:06 01:13:59 03:43:07 -10:53 US$ 12,000
5 Jackson Laundry CAN 00:24:49 02:01:57 01:14:37 03:43:24 -06:47 US$ 10,000
6 Ben Kanute USA 00:23:47 02:03:12 01:15:04 03:43:47 -07:03 US$ 8,500
7 Eric Lagerstrom USA 00:23:58 02:02:42 01:15:56 03:44:41 -11:27 US$ 8,000
8 Magnus Elbaek Ditlev DEN 00:25:00 01:59:29 01:18:24 03:45:09 -01:50 US$ 7,500
9 Sam Appleton AUS 00:23:49 02:02:39 01:16:33 03:45:17 -02:35 US$ 7,000
10 Filipe Azevedo POR 00:24:44 02:05:01 01:15:02 03:47:02 -06:16 US$ 6,500
11 Mika Noodt GER 00:24:52 02:07:53 01:12:30 03:47:09 00:11 US$ 6,000
12 Robert Kallin SWE 00:24:57 02:01:50 01:19:09 03:48:06 -07:00 US$ 5,500
13 Jan Stratmann GER 00:24:41 02:05:00 01:16:56 03:48:49 -02:14 US$ 4,500
14 Joe Gambles AUS 00:25:31 02:07:08 01:15:27 03:50:15 -01:36 US$ 3,500
15 Tyler Butterfield BMU 00:24:47 02:07:38 01:15:30 03:50:16 -01:27 US$ 3,000
16 Clement Mignon FRA 00:24:56 02:08:45 01:16:00 03:52:11 01:29  
17 Gregory Barnaby ITA 00:24:57 02:09:58 01:15:58 03:53:07 00:55  
18 Jason West USA 00:24:42 02:11:03 01:15:51 03:53:29 00:02  
19 Marty Andrie USA 00:24:53 02:08:32 01:18:46 03:54:25 -16:45  
20 Collin Chartier USA 00:25:03 02:07:43 01:20:39 03:55:23 05:26  
21 Igor Amorelli BRA 00:25:03 02:07:33 01:20:34 03:55:28 03:00  
22 Nicholas Chase USA 00:25:36 02:07:01 01:21:13 03:56:15 -05:28  
23 Martin Ulloa CHI 00:24:38 02:07:42 01:22:31 03:57:25 -01:24  
24 Gabor Faldum HUN 00:24:45 02:11:42 01:19:54 03:58:30 04:34  
25 Marcus Herbst GER 00:25:51 02:07:57 01:23:22 03:59:13 01:01  
26 Fernando Toldi BRA 00:25:51 02:13:30 01:18:08 03:59:26 -00:39  
27 Kristian Blummenfelt NOR 00:23:52 02:17:22 01:16:28 03:59:50 16:42  
28 Yohan Le Berre FRA 00:27:16 02:16:23 01:15:42 04:01:49 -07:40  
29 Taylor Reid CAN 00:25:56 02:06:38 01:32:58 04:07:50 03:57  
30 Tim Rea AUS 00:25:33 02:17:07 01:23:12 04:08:19 -00:37  
31 Yvan Jarrige FRA 00:25:02 02:15:30 01:33:50 04:17:20 23:15  
32 George Goodwin GBR 00:27:19 02:17:13 01:30:23 04:17:20 27:38  
  Frederic Funk GER 00:24:39 02:00:57   DNF    
  Elliot Smales GBR 00:24:44     DNF    
  Tim Reed AUS 00:24:55     DNF    
  Bradley Weiss ZAF 00:25:53     DNF    

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Lucy Charles-Barclay GBR 00:24:35 02:14:58 01:18:47 04:00:19 -11:06 US$ 50,000
2 Jeanni Metzler ZAF 00:26:08 02:20:18 01:20:11 04:08:38 -06:44 US$ 25,000
3 Taylor Knibb USA 00:26:05 02:18:26 01:22:17 04:08:49 05:07 US$ 18,000
4 Katrina Matthews GBR 00:28:14 02:17:44 01:22:36 04:10:45 -05:37 US$ 12,000
5 Emma Pallant-Browne GBR 00:28:13 02:18:07 01:23:41 04:12:10 -02:30 US$ 10,000
6 Skye Moench USA 00:28:25 02:17:42 01:24:23 04:12:49 -02:25 US$ 8,500
7 Jackie Hering USA 00:27:19 02:22:28 01:22:56 04:15:02 -01:53 US$ 8,000
8 Holly Lawrence GBR 00:26:03 02:21:05 01:26:56 04:16:02 04:03 US$ 7,500
9 Nikki Bartlett GBR 00:30:20 02:19:12 01:24:19 04:16:17 -07:42 US$ 7,000
10 Anne Reischmann GER 00:28:23 02:21:09 01:25:29 04:17:10 -07:35 US$ 6,500
11 Daniela Ryf SUI 00:27:06 02:18:22 01:29:47 04:17:33 07:42 US$ 6,000
12 Pamella Oliveira BRA 00:26:02 02:21:37 01:29:22 04:19:11 -04:11 US$ 5,500
13 Tamara Jewett CAN 00:30:18 02:26:36 01:19:25 04:19:15 -01:12 US$ 4,500
14 Ellie Salthouse AUS 00:27:04 02:21:00 01:30:53 04:21:11 03:13 US$ 3,500
15 Justine Mathieux FRA 00:28:20 02:25:32 01:28:01 04:24:21 -09:10 US$ 3,000
16 Grace Thek AUS 00:27:22 02:29:39 01:25:34 04:24:55 00:57  
17 Lesley Smith USA 00:28:27 02:33:25 01:23:17 04:28:10 07:06  
18 Katharina Krueger GER 00:27:20 02:29:32 01:29:36 04:28:50 -03:55  
19 Line Thams DEN 00:27:36 02:28:27 01:36:45 04:35:13 05:58  
20 Grace Alexander USA 00:27:23 02:30:58 01:35:30 04:36:12 n/a  
21 Lisa Becharas USA 00:30:20 02:29:13 01:36:19 04:38:18 06:11  
22 Danielle Lewis USA 00:32:38 02:32:48 01:35:36 04:43:43 15:07  
23 Kimberly Goodell USA 00:32:43 02:42:22 01:35:05 04:52:37 04:40  
24 Jenny Fletcher CAN 00:30:23 02:39:07 01:42:32 04:55:03 02:10  
25 Julie Iemmolo FRA 00:26:04 02:31:30 01:57:58 04:58:19 20:33  
26 Maddy Pesch USA 00:30:18 02:40:46 01:46:18 05:00:05 18:33  
27 Rachel Mensch USA 00:28:14 02:40:25 01:48:11 05:00:30 21:39  
  Jocelyn McCauley USA 00:28:22 02:31:24   DNF    

70.3 World Championships 2021 – St. George (Sept 18th) – Seedings

Updates:

  • Sept 16th: There were a few notable withdrawals, I have crossed them out in the tables below.

2021 IMWC703Logo largePrevious Winners

Year Male Winner Time Female Winner Time
2006 Craig Alexander (AUS) 03:45:37 Samantha McGlone (CAN) 04:12:58
2007 Andy Potts (USA) 03:42:33 Mirinda Carfrae (AUS) 04:07:25
2008 Terenzo Bozzone (NZL) 03:40:10 Joanna Zeiger (USA) 04:02:48
2009 Michael Raelert (GER) 03:34:04 Julie Dibens (GBR) 03:59:33
2010 Michael Raelert (GER) 03:41:19 Jodie Cunnama (GBR) 04:06:28
2011 Craig Alexander (AUS) 03:54:48 Melissa Hauschildt (AUS) 04:20:55
2012 Sebastian Kienle (GER) 03:54:35 Leanda Cave (GBR) 04:28:05
2013 Sebastian Kienle (GER) 03:54:02 Melissa Hauschildt (AUS) 04:20:07
2014 Javier Gomez (ESP) 03:41:30 Daniela Ryf (SUI) 04:09:19
2015 Jan Frodeno (GER) 03:51:19 Daniela Ryf (SUI) 04:11:34
2016 Tim Reed (AUS) 03:44:14 Holly Lawrence (GBR) 04:09:12
2017 Javier Gomez (ESP) 03:49:45 Daniela Ryf (SUI) 04:11:59
2018 Jan Frodeno (GER) 03:36:31 Daniela Ryf (SUI) 04:01:13
2019 Gustav Iden (NOR) 03:52:35 Daniela Ryf (SUI) 04:23:04

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Gustav Iden NOR 00:23:55 02:17:25 01:08:10 03:52:35
2 Alistair Brownlee GBR 00:23:17 02:17:38 01:10:43 03:55:19
3 Rudy Von Berg USA 00:23:31 02:17:24 01:12:15 03:56:45

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Daniela Ryf SUI 00:26:32 02:33:38 01:18:37 04:23:04
2 Holly Lawrence GBR 00:26:23 02:36:50 01:20:08 04:27:02
3 Imogen Simmonds SUI 00:26:40 02:36:16 01:21:10 04:28:10

Fastest Times

70.3 Worlds are contested on different courses, the times are not comparable. This table lists the fastest times for each of the legs.

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:34:04 Michael Raelert 2009-11-14
Swim overall 00:21:35 Marko Albert 2009-11-14
Bike overall 01:58:49 Andrew Starykowicz 2009-11-14
Run overall 01:06:33 Jan Frodeno 2018-09-02
Total female 03:59:33 Julie Dibens 2009-11-14
Swim female 00:22:54 Lauren Brandon 2016-09-04
Bike female 02:07:15 Julie Dibens 2009-11-14
Run female 01:15:11 Anne Haug 2018-09-01

Slots for 70.3 Worlds and Prize Money

70.3 World Championship has 3m+3f Pro slot(s) for 70.3 Worlds. It has a total prize purse of 350.000 US$, paying 15 deep.

Male Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 1 Gustav Iden NOR 03:43:26 03:44:50 00:23:46 02:06:44 02:34:00 01:09:26
2 9 Lionel Sanders CAN 03:44:45 03:48:01 00:25:30 02:03:26 02:32:25 01:12:20
3 2 Alistair Brownlee GBR 03:45:04 03:49:57 00:22:54 02:06:05 02:32:29 01:12:35
4 4 Kristian Blummenfelt NOR 03:46:09 03:47:03 00:23:28 02:09:13 02:36:11 01:09:58
5 12 Sam Long USA 03:47:16 03:51:03 00:26:21 02:04:04 02:33:55 01:13:21
6 18 Magnus Elbaek Ditlev DEN 03:47:41 03:50:39 00:23:57 02:04:03 02:31:29 01:16:12
7 3 Rudy Von Berg USA 03:47:50 03:50:00 00:23:28 02:05:48 02:32:46 01:15:04
8 5 Javier Gomez ESP 03:48:27 03:49:47 00:22:39 02:10:23 02:36:31 01:11:56
9 22 Florian Angert GER 03:48:52 03:52:03 00:23:12 02:06:11 02:32:52 01:16:00
10 55 Mika Noodt GER 03:49:55 03:50:40 00:24:10 02:09:12 02:36:52 01:13:03
11 20 Andreas Dreitz GER 03:50:15 03:52:12 00:25:06 02:05:10 02:33:46 01:16:29
12 15 Daniel Baekkegard DEN 03:50:20 03:52:09 00:23:03 02:10:28 02:37:01 01:13:19
13 23 Jackson Laundry CAN 03:50:42 03:53:50 00:24:35 02:08:22 02:36:27 01:14:15
14 6 Sam Appleton AUS 03:51:10 03:51:33 00:23:15 02:06:44 02:33:29 01:17:41
15 21 Frederic Funk GER 03:51:19 03:52:56 00:23:38 02:05:59 02:33:06 01:18:13
16 32 Clement Mignon FRA 03:51:44 03:54:29 00:24:19 02:08:33 02:36:22 01:15:22
17 14 Matt Hanson USA 03:51:52 03:53:09 00:24:46 02:11:01 02:39:17 01:12:35
18 35 Paul Ruttmann AUT 03:52:04 04:05:17 00:27:21 02:04:02 02:34:54 01:17:10
19 16 Chris Leiferman USA 03:52:07 03:56:50 00:25:48 02:08:35 02:37:53 01:14:14
20 24 Kyle Smith NZL 03:52:09 03:53:02 00:23:05 02:09:01 02:35:36 01:16:33
21 31 Joe Gambles AUS 03:52:24 03:55:36 00:23:55 02:08:29 02:35:54 01:16:30
22 7 Bradley Weiss ZAF 03:52:26 03:55:04 00:24:44 02:09:09 02:37:24 01:15:02
23 27 Jan Stratmann GER 03:52:44 03:54:47 00:23:17 02:10:05 02:36:52 01:15:52
24 28 Maurice Clavel GER 03:52:46 03:54:52 00:23:35 02:09:13 02:36:17 01:16:29
25 30 Collin Chartier USA 03:52:49 03:53:47 00:23:38 02:09:01 02:36:09 01:16:40
26 62 Aaron Royle AUS 03:52:55 03:54:20 00:22:40 02:10:44 02:36:55 01:16:00
27 65 Tyler Butterfield BMU 03:53:01 03:55:28 00:24:13 02:10:04 02:37:48 01:15:13
28 8 Ben Kanute USA 03:53:28 03:54:29 00:23:08 02:08:28 02:35:05 01:18:23
29 36 Mauricio Mendez Cruz MEX 03:53:36 03:56:44 00:23:14 02:13:17 02:40:02 01:13:34
30 17 George Goodwin GBR 03:53:41 03:53:54 00:24:49 02:07:11 02:35:30 01:18:11
31 10 Tim Reed AUS 03:53:58 03:56:11 00:23:46 02:11:32 02:38:48 01:15:10
32 34 Antony Costes FRA 03:54:40 04:01:38 00:23:54 02:09:07 02:36:32 01:18:08
33 11 Michael Raelert GER 03:55:05 04:00:34 00:23:23 02:07:19 02:34:12 01:20:53
34 64 Justin Metzler USA 03:55:06 03:56:40 00:23:59 02:11:04 02:38:33 01:16:33
35 44 Gregory Barnaby ITA 03:55:09 03:56:00 00:23:33 02:12:39 02:39:41 01:15:28
36 26 Filipe Azevedo POR 03:55:18 03:59:22 00:23:55 02:12:42 02:40:07 01:15:11
37 50 Igor Amorelli BRA 03:55:24 03:58:40 00:23:53 02:07:54 02:35:18 01:20:06
38 39 Yvan Jarrige FRA 03:56:03 03:58:17 00:23:59 02:09:57 02:37:26 01:18:37
39 38 Miki Moerck Taagholt DEN 03:56:17 03:57:38 00:23:09 02:11:20 02:37:58 01:18:19
40 19 Max Neumann AUS 03:56:19 03:57:20 00:23:13 02:12:17 02:39:00 01:17:19
41 33 Jason West USA 03:56:46 03:57:16 00:23:35 02:13:30 02:40:35 01:16:11
42 58 Gabor Faldum HUN 03:57:02 03:57:49 00:23:27 02:12:10 02:39:06 01:17:56
43 49 Eric Lagerstrom USA 03:57:08 03:59:48 00:23:02 02:10:58 02:37:30 01:19:38
44 47 Robert Kallin SWE 03:57:12 03:58:49 00:23:32 02:10:38 02:37:40 01:19:32
45 40 James Teagle GBR 03:57:48 04:00:40 00:23:42 02:11:51 02:39:03 01:18:45
46 51 Martin Ulloa CHI 03:58:47 04:02:41 00:23:47 02:10:52 02:38:09 01:20:38
47 43 Nils Frommhold GER 03:59:05 04:00:27 00:23:47 02:11:36 02:38:52 01:20:13
48 46 Robbie Deckard USA 03:59:19 03:59:49 00:25:13 02:12:55 02:41:38 01:17:41
49 37 Marcus Herbst GER 03:59:22 04:02:06 00:25:40 02:10:19 02:39:28 01:19:54
50 59 Dylan Magnien FRA 03:59:31 04:05:07 00:24:09 02:17:41 02:45:20 01:14:11
51 45 Nicholas Chase USA 03:59:45 04:05:34 00:25:10 02:08:03 02:36:43 01:23:02
52 41 Elliot Smales GBR 03:59:59 04:03:03 00:23:39 02:16:04 02:43:13 01:16:46
53 57 Yohan Le Berre FRA 04:01:05 04:05:21 00:25:04 02:16:00 02:44:33 01:16:32
54 53 Ivan Rana ESP 04:01:37 04:04:31 00:24:19 02:15:54 02:43:43 01:17:54
55 42 Taylor Reid CAN 04:02:14 04:07:56 00:24:56 02:14:04 02:42:29 01:19:45
56 52 Fernando Toldi BRA 04:02:43 04:03:59 00:24:29 02:14:53 02:42:52 01:19:51
57 63 Tomas Andres Rodriguez Hernandez MEX 04:05:14 04:08:05 00:24:29 02:21:54 02:49:53 01:15:21
58 54 Tim Rea AUS 04:06:56 04:12:59 00:24:46 02:14:03 02:42:19 01:24:37
59 61 Marty Andrie USA 04:14:25 04:17:32 00:24:34 02:18:09 02:46:14 01:28:11
56 Brennen Smith CAN n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Expected times are based on the course of 70.3 St.George.

Female Race Participants

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun
1 137 Taylor Knibb USA 04:06:28 04:07:46 00:24:11 02:17:17 02:44:57 01:21:31
2 101 Daniela Ryf SUI 04:09:42 04:14:03 00:25:19 02:17:35 02:46:25 01:23:17
3 105 Lucy Charles-Barclay GBR 04:11:57 04:15:20 00:23:47 02:22:50 02:50:07 01:21:50
4 102 Holly Lawrence GBR 04:13:16 04:16:10 00:25:06 02:21:46 02:50:21 01:22:55
5 110 Paula Findlay CAN 04:14:05 04:16:06 00:25:19 02:21:57 02:50:47 01:23:18
6 113 Jeanni Metzler ZAF 04:14:44 04:19:25 00:25:33 02:24:13 02:53:16 01:21:28
7 104 Chelsea Sodaro USA 04:15:15 04:17:11 00:26:43 02:23:28 02:53:40 01:21:35
8 106 Emma Pallant-Browne GBR 04:15:36 04:18:47 00:26:50 02:23:31 02:53:52 01:21:44
9 112 Skye Moench USA 04:16:49 04:19:21 00:27:10 02:21:47 02:52:26 01:24:23
10 109 Katrina Matthews GBR 04:17:29 04:20:27 00:27:40 02:24:34 02:55:44 01:21:45
11 114 Jackie Hering USA 04:17:52 04:21:05 00:26:48 02:25:45 02:56:03 01:21:49
12 115 Ellie Salthouse AUS 04:18:18 04:22:14 00:25:46 02:24:40 02:53:56 01:24:22
13 103 Imogen Simmonds SUI 04:19:48 04:20:06 00:26:17 02:25:35 02:55:22 01:24:26
14 131 Tamara Jewett CAN 04:21:21 04:24:41 00:28:22 02:31:19 03:03:12 01:18:09
15 107 Sara Svensk SWE 04:21:55 04:24:08 00:28:37 02:25:43 02:57:50 01:24:05
16 123 Jocelyn McCauley USA 04:22:45 04:27:17 00:26:22 02:23:08 02:53:00 01:29:45
17 111 Carrie Lester AUS 04:23:25 04:26:28 00:26:39 02:25:01 02:55:10 01:28:15
18 122 Sarah Piampiano USA 04:23:30 04:26:48 00:30:33 02:24:10 02:58:12 01:25:18
19 121 Lesley Smith USA 04:23:57 04:25:26 00:27:31 02:30:50 03:01:51 01:22:06
20 120 Lucy Hall GBR 04:24:12 04:26:10 00:23:55 02:25:33 02:52:57 01:31:15
21 124 Pamella Oliveira BRA 04:24:56 04:27:36 00:25:00 02:25:56 02:54:26 01:30:30
22 116 Lisa Norden SWE 04:25:06 04:27:16 00:26:00 02:25:24 02:54:54 01:30:12
23 117 Nikki Bartlett GBR 04:26:08 04:28:10 00:28:31 02:27:06 02:59:07 01:27:01
24 127 Grace Thek AUS 04:27:19 04:28:17 00:26:46 02:32:07 03:02:23 01:24:56
25 130 Anne Reischmann GER 04:27:29 04:28:57 00:29:15 02:28:37 03:01:22 01:26:07
26 126 India Lee GBR 04:27:33 04:29:41 00:25:39 02:30:27 02:59:36 01:27:57
27 119 Meredith Kessler USA 04:27:40 04:31:53 00:25:54 02:28:24 02:57:48 01:29:52
28 142 Felicity Sheedy-Ryan AUS 04:29:12 04:30:39 00:26:18 02:35:13 03:05:01 01:24:11
29 134 Danielle Lewis USA 04:30:11 04:33:14 00:32:25 02:26:08 03:02:04 01:28:07
30 128 Maja Stage Nielsen DEN 04:30:33 04:31:32 00:28:17 02:32:07 03:03:54 01:26:39
31 143 Line Thams DEN 04:31:49 04:33:44 00:26:15 02:24:03 02:53:48 01:38:01
32 138 Kelsey Withrow USA 04:32:19 04:40:56 00:26:05 02:30:58 03:00:32 01:31:47
33 141 Kinsey Laine USA 04:33:07 04:35:26 00:26:20 02:32:45 03:02:35 01:30:32
34 129 Lisa Becharas USA 04:33:56 04:36:39 00:28:51 02:27:13 02:59:34 01:34:22
35 132 Chloe Lane AUS 04:34:29 04:37:45 00:27:05 02:33:53 03:04:29 01:30:00
36 139 Anna-Lena Best-Pohl GER 04:34:45 04:37:18 00:26:23 02:35:49 03:05:42 01:29:03
37 133 Justine Mathieux FRA 04:35:01 04:40:37 00:27:41 02:34:58 03:06:09 01:28:52
38 140 Katharina Krueger GER 04:35:21 04:37:08 00:25:57 02:37:12 03:06:40 01:28:41
39 136 Julie Iemmolo FRA 04:37:28 04:42:38 00:26:32 02:33:45 03:03:47 01:33:41
40 147 Rachel Mensch USA 04:42:07 04:43:45 00:27:40 02:33:29 03:04:39 01:37:28
41 148 Amanda Wendorff USA 04:44:30 04:46:51 00:29:02 02:34:39 03:07:11 01:37:19
42 145 Maddy Pesch USA 04:47:20 04:46:26 00:28:40 02:35:30 03:07:40 01:39:40
43 146 Diane Luethi SUI 04:47:54 04:47:57 00:29:31 02:37:10 03:10:11 01:37:43
44 149 Kimberly Goodell USA 04:50:39 04:52:43 00:31:23 02:42:28 03:17:21 01:33:18
45 150 Jenny Fletcher CAN 04:56:25 04:57:42 00:29:20 02:42:04 03:14:54 01:41:31
144 Grace Alexander USA n/a unrated unrated unrated unrated unrated

Note: Expected times are based on the course of 70.3 St.George.

Winning Odds

Male Race Participants

  • Gustav Iden: 38% (2-1)
  • Alistair Brownlee: 23% (3-1)
  • Florian Angert: 13% (7-1)
  • Lionel Sanders: 8% (11-1)
  • Kristian Blummenfelt: 6% (15-1)
  • Sam Long: 5% (17-1)
  • Javier Gomez: 3% (34-1)

Female Race Participants

  • Taylor Knibb: 30% (2-1)
  • Daniela Ryf: 22% (4-1)
  • Lucy Charles-Barclay: 20% (4-1)
  • Paula Findlay: 9% (11-1)
  • Katrina Matthews: 5% (19-1)
  • Holly Lawrence: 4% (26-1)
  • Chelsea Sodaro: 3% (30-1)
  • Emma Pallant-Browne: 3% (36-1)
  • Jackie Hering: 2% (40-1)

70.3 World Championships 2021 (Sept 17th & 18th) – Entry List

Note: The tables below show the athletes who have qualified, it is unlikely that all of them will actually race in St. George.

Prize Money

70.3 World Championship has a total prize purse of 350.000 US$, paying 15 deep.

Male Race Participants

Name Nation
Bart Aernouts BEL
Josh Amberger AUS
Igor Amorelli BRA
Marty Andrie USA
Florian Angert GER
Sam Appleton AUS
Filipe Azevedo POR
Daniel Baekkegard DEN
Gregory Barnaby ITA
Kristian Blummenfelt NOR
Adam Bowden GBR
Alistair Brownlee GBR
Collin Chartier USA
Nicholas Chase USA
Maurice Clavel GER
Antony Costes FRA
Braden Currie NZL
Robbie Deckard USA
Andreas Dreitz GER
Magnus Elbaek Ditlev DEN
Nils Frommhold GER
Frederic Funk GER
Joe Gambles AUS
Javier Gomez ESP
George Goodwin GBR
Matt Hanson USA
Marcus Herbst GER
Gustav Iden NOR
Yvan Jarrige FRA
Robert Kallin SWE
Ben Kanute USA
Sebastian Kienle GER
Eric Lagerstrom USA
Jackson Laundry CAN
Yohan Le Berre FRA
Chris Leiferman USA
Emmanuel Lejeune BEL
Sam Long USA
Dylan Magnien FRA
Kevin Maurel FRA
Steven McKenna AUS
Mauricio Mendez Cruz MEX
Justin Metzler USA
Clement Mignon FRA
Miki Moerck Taagholt DEN
Max Neumann AUS
Mika Noodt GER
Alexander Polizzi AUS
Michael Raelert GER
Ivan Rana ESP
Tim Rea AUS
Tim Reed AUS
Taylor Reid CAN
Tomas Andres Rodriguez Hernandez MEX
Aaron Royle AUS
Paul Ruttmann AUT
Lionel Sanders CAN
Francisco Serrano MEX
Elliot Smales GBR
Brennen Smith CAN
Kyle Smith NZL
Thomas Steger AUT
Jan Stratmann GER
Rasmus Svenningsson SWE
James Teagle GBR
Fernando Toldi BRA
Martin Ulloa CHI
Tim Van Berkel AUS
Marten Van Riel BEL
Rudy Von Berg USA
Bradley Weiss ZAF
Michael Weiss AUT
Jason West USA
Hayden Wilde NZL
Cameron Wurf AUS

Female Race Participants

Name Nation
Grace Alexander USA
Nikki Bartlett GBR
Lisa Becharas USA
Anna-Lena Best Pohl GER
Romina Biagioli ARG
Daniela Bleymehl GER
Elizabeth Bravo ECU
Mirinda Carfrae AUS
Lucy Charles-Barclay GBR
Haley Chura USA
Luiza Cravo BRA
Sarah Crowley AUS
Alissa Doehla USA
Flora Duffy BMU
Paula Findlay CAN
Jenny Fletcher CAN
Ashleigh Gentle AUS
Kimberly Goodell USA
Susana Guillen VEN
Lucy Hall GBR
Claire Hann GBR
Jackie Hering USA
Lisa Huetthaler AUT
Julie Iemmolo FRA
Tamara Jewett CAN
Meredith Kessler USA
Taylor Knibb USA
Katharina Krueger GER
Kinsey Laine USA
Chloe Lane AUS
Holly Lawrence GBR
India Lee GBR
Carrie Lester AUS
Danielle Lewis USA
Diane Luethi SUI
Justine Mathieux FRA
Katrina Matthews GBR
Jocelyn McCauley USA
Rachel Mensch USA
Jeanni Metzler ZAF
Simone Mitchell GBR
Skye Moench USA
Kimberley Morrison GBR
Anna Noguera ESP
Lisa Norden SWE
Pamella Oliveira BRA
Emma Pallant-Browne GBR
Maddy Pesch USA
Sarah Piampiano USA
Anne Reischmann GER
Daniela Ryf SUI
Ellie Salthouse AUS
Felicity Sheedy-Ryan AUS
Imogen Simmonds SUI
Penny Slater AUS
Lesley Smith USA
Chelsea Sodaro USA
Maja Stage Nielsen DEN
Caroline Steffen SUI
Jodie Stimpson GBR
Sara Svensk SWE
Line Thams DEN
Grace Thek AUS
Svenja Thoes GER
Alexandra Tondeur BEL
Els Visser NED
Amelia Watkinson NZL
Sophie Watts USA
Hannah Wells NZL
Amanda Wendorff USA
Kelsey Withrow USA

70.3 World Championships 2019 (Nice, France) – Analyzing Results

703 Worlds Nice LogoCourse Conditions

As expected, the course in Nice made for a fascinating races as both the male and female fields were blown apart on the tough climbs on the bike leg. It resulted in finishing times that were relatively slow compared to other 70.3 Champs but pretty much as expected after last year’s 70.3 Nice on prettying much the same course. While the swim and run adjustments were on-par were with other 70.3 Champs,  the bike adjustment was roughly 15 minutes slower than last year’s 70.3 Worlds in Nelson Mandela Bay.

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Daniela Ryf SUI 00:26:32 02:33:38 01:18:37 04:23:04 -03:20 US$ 45,000
2 Holly Lawrence GBR 00:26:23 02:36:50 01:20:08 04:27:02 -02:46 US$ 20,000
3 Imogen Simmonds SUI 00:26:40 02:36:16 01:21:10 04:28:10 -09:54 US$ 15,000
4 Chelsea Sodaro USA 00:27:23 02:41:34 01:17:56 04:31:07 -01:30 US$ 10,000
5 Lucy Charles-Barclay GBR 00:25:23 02:42:03 01:20:19 04:31:50 00:43 US$ 7,500
6 Radka Kahlefeldt CZE 00:26:37 02:43:02 01:19:59 04:33:38 -01:39 US$ 6,500
7 Amelia Watkinson NZL 00:26:40 02:37:59 01:25:21 04:34:06 -06:58 US$ 6,000
8 Manon Genet FRA 00:29:16 02:39:26 01:21:16 04:34:14 -10:59 US$ 5,500
9 Emma Pallant GBR 00:27:36 02:45:06 01:17:53 04:34:26 -03:42 US$ 5,000
10 Sara Svensk SWE 00:29:23 02:44:12 01:17:18 04:35:23 -07:33 US$ 4,500
11 India Lee GBR 00:26:32 02:42:18 01:22:56 04:36:10 -05:22
12 Kaisa Sali FIN 00:29:17 02:43:15 01:20:17 04:37:18 -02:56
13 Paula Findlay CAN 00:26:39 02:42:17 01:26:13 04:39:21 01:48
14 Jackie Hering USA 00:29:16 02:48:24 01:17:51 04:39:50 02:17
15 Judith Corachan Vacquero ESP 00:27:31 02:49:53 01:22:07 04:43:51 -04:03
16 Katrina Rye GBR 00:29:15 02:48:28 01:23:24 04:45:15 02:37
17 Grace Thek AUS 00:27:32 02:53:39 01:21:16 04:46:42 00:14
18 Jeanne Collonge FRA 00:31:06 02:46:13 01:25:55 04:47:50 -05:55
19 Nina Derron SUI 00:29:19 02:51:06 01:24:54 04:49:34 -03:27
20 Anne Reischmann GER 00:31:07 02:46:20 01:27:41 04:49:48 -00:54
21 Annah Watkinson ZAF 00:29:28 02:53:42 01:22:34 04:50:23 -02:44
22 Pamella Oliveira BRA 00:26:21 02:51:13 01:28:47 04:50:48 08:07
23 Jenny Schulz GER 00:31:12 02:54:50 01:20:08 04:51:15 -02:05
24 Luiza Cravo BRA 00:31:13 02:53:14 01:23:02 04:52:13 00:23
25 Kinsey Laine USA 00:26:34 02:53:46 01:27:33 04:52:25 01:25
26 Haley Chura USA 00:26:28 02:59:58 01:22:08 04:53:09 08:39
27 Carrie Lester AUS 00:28:05 02:54:10 01:27:26 04:54:20 11:49
28 Danielle Dingman USA 00:39:20 02:49:45 01:21:59 04:55:04 00:00
29 Ewa Komander POL 00:29:25 02:48:05 01:34:06 04:56:05 -00:33
30 Pamela-Ann Bachelder St.Pierre CAN 00:34:47 02:54:56 01:22:49 04:56:38 01:53
31 Dimity-Lee Duke AUS 00:31:11 02:52:15 01:31:22 04:59:31 07:04
32 Maddy Pesch USA 00:29:17 02:54:01 01:32:12 04:59:57 01:13
33 Mariella Sawyer ZAF 00:34:47 02:59:12 01:21:50 05:00:00 05:47
34 Felicity Sheedy-Ryan AUS 00:26:56 03:09:42 01:19:24 05:00:13 18:24
35 Lauren Barnett USA 00:32:45 02:57:00 01:26:30 05:00:45 14:27
36 Romina Palacio Balena ARG 00:29:15 03:01:49 01:25:27 05:01:06 06:00
37 Bianca Steurer AUT 00:32:59 02:55:15 01:28:25 05:01:29 11:03
38 Ellie Salthouse AUS 00:26:23 03:15:00 01:18:58 05:04:47 25:48
39 Francesca Sanjana GBR 00:34:19 02:58:42 01:28:11 05:06:33 06:11
40 Xenia Luxem BEL 00:34:48 02:59:38 01:28:39 05:07:11 06:01
41 Maria Barrera MEX 00:29:17 03:01:01 01:40:27 05:15:59 20:36
42 Kyra Wiens USA 00:30:18 03:09:10 01:32:30 05:16:46 15:25
43 Gisele Bertucci BRA 00:31:08 03:16:26 01:39:00 05:31:48 22:39
Lisa Norden SWE 00:26:29 02:40:18 DNF
Amber Ferreira USA 00:29:21 02:53:59 DNF

703 Worlds Nice Logo Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time Diff to exp. Prize Money
1 Gustav Iden NOR 00:23:55 02:17:25 01:08:10 03:52:35 -06:43 US$ 45,000
2 Alistair Brownlee GBR 00:23:17 02:17:38 01:10:43 03:55:19 -03:00 US$ 20,000
3 Rodolphe Von Berg USA 00:23:31 02:17:24 01:12:15 03:56:45 -06:40 US$ 15,000
4 Kristian Blummenfelt NOR 00:23:23 02:22:10 01:09:59 03:59:21 01:57 US$ 10,000
5 Sebastian Kienle GER 00:26:50 02:19:57 01:09:31 04:00:18 -00:55 US$ 7,500
6 Bart Aernouts BEL 00:27:00 02:19:46 01:10:36 04:01:14 -06:39 US$ 6,500
7 Javier Gomez ESP 00:23:22 02:24:07 01:10:09 04:01:30 00:26 US$ 6,000
8 Sam Appleton AUS 00:23:19 02:23:01 01:11:56 04:02:15 -01:07 US$ 5,500
9 Bradley Weiss ZAF 00:24:39 02:21:51 01:12:43 04:03:09 -07:52 US$ 5,000
10 Ben Kanute USA 00:23:21 02:20:57 01:16:53 04:04:36 02:22 US$ 4,500
11 Florian Angert GER 00:23:28 02:23:03 01:14:48 04:05:08 -00:22
12 Yvan Jarrige FRA 00:24:33 02:22:56 01:14:13 04:05:18 -11:53
13 George Goodwin GBR 00:24:36 02:22:44 01:14:25 04:05:44 -04:39
14 Andrew Starykowicz USA 00:24:31 02:21:05 01:16:23 04:06:05 -01:17
15 Pablo Dapena Gonzalez ESP 00:23:27 02:29:05 01:10:29 04:06:55 00:09
16 Filipe Azevedo POR 00:23:21 02:27:18 01:12:38 04:07:23 -04:21
17 Daniel Baekkegard DEN 00:23:21 02:28:58 01:11:55 04:08:28 -00:39
18 Josh Amberger AUS 00:23:15 02:24:42 01:16:54 04:08:40 01:39
19 Maurice Clavel GER 00:24:34 02:26:14 01:15:04 04:09:20 04:19
20 Eric Lagerstrom USA 00:23:25 02:25:43 01:16:25 04:09:30 -00:19
21 Elliot Smales GBR 00:24:34 02:27:59 01:13:22 04:09:47 -01:45
22 Adam Bowden GBR 00:23:24 02:30:14 01:12:43 04:10:18 04:31
23 Patrick Lange GER 00:24:31 02:31:31 01:11:22 04:11:18 05:15
24 Romain Guillaume FRA 00:24:38 02:28:48 01:15:57 04:13:26 -01:54
25 Robbie Deckard USA 00:26:56 02:29:11 01:13:44 04:13:54 -05:28
26 Sam Pictor GBR 00:27:29 02:28:37 01:14:06 04:14:09 -03:18
27 Milosz Sowinski POL 00:24:40 02:28:58 01:16:45 04:14:12 -02:21
28 Andre Lopes BRA 00:24:41 02:31:19 01:15:13 04:15:09 -05:32
29 Frederik Van Lierde BEL 00:24:40 02:28:40 01:17:59 04:15:21 06:27
30 Mitchell Kibby AUS 00:24:39 02:34:00 01:14:19 04:16:45 -03:24
31 Thomas Davis GBR 00:23:24 02:32:08 01:17:11 04:16:48 03:11
32 Cyril Viennot FRA 00:27:01 02:30:37 01:15:20 04:16:52 05:59
33 Alexander Polizzi AUS 00:23:30 02:32:20 01:16:52 04:17:02 -03:48
34 Horst Reichel GER 00:24:33 02:31:54 01:16:57 04:17:17 00:24
35 Santiago Ascenco BRA 00:26:05 02:32:30 01:16:00 04:18:18 07:05
36 Sam Long USA 00:28:05 02:26:16 01:20:32 04:18:36 07:07
37 Francisco Serrano MEX 00:25:30 02:33:34 01:15:56 04:18:51 03:55
38 Dominik Sowieja GER 00:27:06 02:34:30 01:13:27 04:19:13 02:14
39 Jack Moody NZL 00:26:51 02:33:24 01:14:56 04:19:25 04:24
40 Markus Rolli GER 00:24:41 02:35:40 01:15:54 04:20:52 09:11
41 Paulo Roberto Maciel da Silva BRA 00:23:29 02:32:33 01:22:10 04:22:13 04:00
42 Alan Carrillo Avila MEX 00:28:09 02:30:42 01:27:18 04:30:31 11:38
43 Joaquin Pereda Charles MEX 00:23:31 02:46:04 01:17:19 04:31:10 06:44
44 David Mainwaring AUS 00:24:42 02:41:48 01:26:23 04:37:06 18:10
45 Jason Pohl CAN 00:29:43 02:44:16 01:20:26 04:39:05 09:47
Pieter Heemeryck BEL 00:24:41 02:23:46 DNF
Ruedi Wild SUI 00:24:43 02:25:55 DNF
Kevin Collington USA 00:24:37 DNF
Jackson Laundry CAN 00:24:47 DNF
Andreas Dreitz GER 00:25:40 DNF
Matt Burton AUS 00:28:02 DNF

70.3 World Championships 2019 in Nice, France (Sept 7th and 8th) – Seedings

703 Worlds Nice LogoUpdates:

  • September 2nd: According to the latest start list there have been a few more withdrawals, notably Anne Haug, Laura Philipp and Tim Don. (I have crossed out the names in the start list below.)
  • August 26th: I have updated the expected times for the participants. The data in the original version was based on an average of the 70.3 World Championship courses. However, there was a 70.3 in Nice on a similar course to this year which has been significantly slower – roughly 20 minutes, with a slower swim and a much slower bike.

Previous Winners

Year (Location) Male Winner Time Female Winner Time
2006 (Clearwater, FL) Craig Alexander (AUS) 03:45:37 Samantha McGlone (CAN) 04:12:58
2007 (Clearwater, FL) Andy Potts (USA) 03:42:33 Mirinda Carfrae (AUS) 04:07:25
2008 (Clearwater, FL) Terenzo Bozzone (NZL) 03:40:10 Joanna Zeiger (USA) 04:02:48
2009 (Clearwater, FL) Michael Raelert (GER) 03:34:04 Julie Dibens (GBR) 03:59:33
2010 (Clearwater, FL) Michael Raelert (GER) 03:41:19 Jodie Cunnama (GBR) 04:06:28
2011 (Henderson, NV) Craig Alexander (AUS) 03:54:48 Melissa Hauschildt (AUS) 04:20:55
2012 (Henderson, NV) Sebastian Kienle (GER) 03:54:35 Leanda Cave (GBR) 04:28:05
2013 (Henderson, NV) Sebastian Kienle (GER) 03:54:02 Melissa Hauschildt (AUS) 04:20:07
2014 (Mont Tremblant, Canada) Javier Gomez (ESP) 03:41:30 Daniela Ryf (SUI) 04:09:19
2015 (Zell am See, Austria) Jan Frodeno (GER) 03:51:19 Daniela Ryf (SUI) 04:11:34
2016 (Mooloolaba, Australia) Tim Reed (AUS) 03:44:14 Holly Lawrence (GBR) 04:09:12
2017 (Chattanooga, TN) Javier Gomez (ESP) 03:49:45 Daniela Ryf (SUI) 04:11:59
2018 (Nelson Mandela Bay, South Africa) Jan Frodeno (GER) 03:36:31 Daniela Ryf (SUI) 04:01:13

Last Race’s TOP 3

Male Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Jan Frodeno GER 00:21:54 02:04:28 01:06:33 03:36:31
2 Alistair Brownlee GBR 00:21:58 02:04:29 01:07:39 03:37:42
3 Javier Gomez ESP 00:21:57 02:04:37 01:08:15 03:38:27

Female Race Results

Rank Name Nation Swim Bike Run Time
1 Daniela Ryf SUI 00:24:25 02:15:27 01:16:59 04:01:13
2 Lucy Charles-Barclay GBR 00:23:01 02:17:12 01:20:36 04:04:59
3 Anne Haug GER 00:24:27 02:23:16 01:15:11 04:07:22

Fastest Times

70.3 World Champs have been held in changing locations, so there are no “real” course records.

Leg Gender Record Athlete Date
Total overall 03:34:04 Michael Raelert 2009-11-14
Swim overall 00:21:35 Marko Albert 2009-11-14
Bike overall 01:58:49 Andrew Starykowicz 2009-11-14
Run overall 01:06:33 Jan Frodeno 2018-09-02
Total female 03:59:33 Julie Dibens 2009-11-14
Swim female 00:22:54 Lauren Brandon 2016-09-04
Bike female 02:07:15 Julie Dibens 2009-11-14
Run female 01:15:11 Anne Haug 2018-09-01

Kona slots and Prize Money

70.3 World Championships offers Automatic Qualifier slots for Kona for the winners. It has a total prize purse of 250.000 US$, paying 10 deep. The lists below indicate Kona 2019 qualifiers with “(KQ)”.

Female Race Participants (September 7th)

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 1 Daniela Ryf (KQ) SUI 04:27:45 04:07:31 00:28:58 02:33:14 03:05:42 01:22:03 1
2 3 Anne Haug (KQ) GER 04:31:11 04:13:06 00:29:47 02:40:01 03:13:17 01:17:54 2
3 2 Lucy Charles-Barclay (KQ) GBR 04:32:28 04:16:17 00:27:27 02:37:36 03:08:33 01:23:55 3
4 4 Holly Lawrence GBR 04:32:50 04:17:46 00:28:45 02:36:49 03:09:04 01:23:46 4
5 26 Chelsea Sodaro USA 04:37:01 04:23:00 00:30:26 02:43:22 03:17:18 01:19:43 (14)
6 10 Laura Philipp (KQ) GER 04:38:33 04:22:47 00:32:06 02:40:29 03:16:04 01:22:29 11
7 6 Radka Kahlefeldt CZE 04:38:58 04:22:57 00:29:22 02:42:36 03:15:28 01:23:30 13
8 8 Ellie Salthouse AUS 04:39:49 04:24:58 00:29:58 02:41:57 03:15:25 01:24:24 18
9 17 Sarah Crowley (KQ) AUS 04:40:34 04:22:43 00:30:59 02:42:23 03:16:52 01:23:42 9
10 7 Imogen Simmonds (KQ) SUI 04:40:47 04:26:04 00:29:35 02:41:18 03:14:24 01:26:23 20
11 9 Emma Pallant GBR 04:40:54 04:23:09 00:31:27 02:43:53 03:18:49 01:22:05 15
12 42 Paula Findlay CAN 04:41:35 04:24:55 00:29:42 02:42:19 03:15:31 01:26:04 17
13 20 Jackie Hering USA 04:42:35 04:22:44 00:31:17 02:45:21 03:20:07 01:22:28 10
14 5 Pamella Oliveira BRA 04:42:56 04:29:29 00:29:06 02:43:21 03:15:56 01:27:00 38
15 24 Barbara Riveros (KQ) CHI 04:44:20 04:27:21 00:30:06 02:47:16 03:20:52 01:23:28 29
16 61 Amelia Watkinson NZL 04:44:33 04:28:46 00:30:32 02:43:32 03:17:34 01:26:59 36
17 54 Kaisa Sali (KQ) FIN 04:45:00 04:25:06 00:31:56 02:44:56 03:20:22 01:24:38 19
18 22 Carrie Lester (KQ) AUS 04:46:13 04:26:27 00:30:48 02:42:44 03:17:02 01:29:11 24
19 27 Sara Svensk SWE 04:46:15 04:30:35 00:34:01 02:42:50 03:20:22 01:25:53 46
20 57 Felicity Sheedy-Ryan AUS 04:46:23 04:28:05 00:30:39 02:47:08 03:21:18 01:25:05 30
21 16 India Lee GBR 04:46:41 04:29:07 00:29:47 02:47:08 03:20:25 01:26:16 37
22 12 Lauren Goss USA 04:46:42 04:29:53 00:29:19 02:47:05 03:19:54 01:26:48 41
23 14 Haley Chura USA 04:47:20 04:28:30 00:28:21 02:49:02 03:20:54 01:26:26 33
24 23 Lisa Norden SWE 04:47:23 04:32:06 00:29:35 02:41:48 03:14:54 01:32:29 53
25 53 Katrina Rye GBR 04:47:32 04:32:26 00:32:26 02:46:08 03:22:04 01:25:28 (55)
26 19 Manon Genet FRA 04:47:34 04:30:15 00:32:16 02:44:50 03:20:35 01:26:59 44
27 30 Lauren Barnett USA 04:48:11 04:32:35 00:33:29 02:44:31 03:21:30 01:26:41 57
28 21 Fenella Langridge GBR 04:49:21 04:33:03 00:30:02 02:48:48 03:22:20 01:27:01 63
29 59 Grace Thek AUS 04:50:48 04:33:31 00:30:36 02:50:44 03:24:50 01:25:58 66
30 35 Judith Corachan Vacquero ESP 04:51:02 04:35:08 00:31:13 02:48:35 03:23:18 01:27:44 73
31 60 Alexandra Tondeur BEL 04:52:00 04:32:57 00:33:38 02:49:50 03:26:57 01:25:03 61
32 37 Laura Dennis AUS 04:52:37 04:37:31 00:30:46 02:49:14 03:23:30 01:29:07 85
33 38 Nina Derron (KQ) SUI 04:54:14 04:40:00 00:31:52 02:48:12 03:23:34 01:30:40 106
34 58 Bianca Steurer (KQ) AUT 04:54:14 04:33:59 00:32:50 02:48:42 03:25:02 01:29:12 69
35 46 Kinsey Laine USA 04:54:39 04:37:47 00:30:32 02:49:17 03:23:18 01:31:21 89
36 39 Dimity-Lee Duke AUS 04:55:49 04:36:06 00:33:43 02:49:00 03:26:13 01:29:36 77
37 52 Anne Reischmann GER 04:55:57 04:37:38 00:34:25 02:48:15 03:26:09 01:29:48 86
38 28 Annah Watkinson (KQ) ZAF 04:56:03 04:40:02 00:33:16 02:51:07 03:27:52 01:28:11 107
39 36 Luiza Cravo BRA 04:56:31 04:38:38 00:34:05 02:50:56 03:28:31 01:28:00 96
40 31 Maria Barrera MEX 04:56:32 04:40:55 00:32:06 02:49:40 03:25:16 01:31:16 114
41 56 Jenny Schulz GER 04:57:10 04:40:12 00:34:46 02:52:34 03:30:51 01:26:19 110
42 34 Jeanne Collonge FRA 04:57:17 04:38:02 00:32:53 02:49:55 03:26:18 01:30:59 94
43 18 Danielle Dingman USA 04:57:41 04:41:45 00:40:05 02:44:28 03:28:04 01:29:37 121
44 49 Romina Palacio Balena ARG 04:57:54 04:41:28 00:30:53 02:54:34 03:28:57 01:28:57 117
45 29 Pamela-Ann Bachelder St.Pierre CAN 04:58:39 04:41:20 00:34:28 02:51:46 03:29:43 01:28:56 116
46 55 Mariella Sawyer ZAF 04:59:09 04:46:15 unrated unrated unrated unrated (159)
47 41 Amber Ferreira USA 04:59:31 04:40:05 00:32:28 02:51:25 03:27:22 01:32:09 108
48 48 Rachel Olson USA 05:00:10 04:42:22 00:29:39 02:54:37 03:27:45 01:32:25 125
49 25 Francesca Sanjana GBR 05:00:29 04:46:29 00:35:28 02:48:02 03:27:01 01:33:28 162
50 44 Ewa Komander POL 05:00:56 04:43:17 00:33:31 02:49:48 03:26:49 01:34:07 130
51 45 Leonie Konczalla GER 05:02:14 04:44:55 00:38:18 02:50:30 03:32:17 01:29:57 144
52 50 Maddy Pesch USA 05:02:42 04:45:11 00:32:35 02:50:32 03:26:37 01:36:05 149
53 63 Kyra Wiens USA 05:03:56 04:46:54 00:33:04 02:53:37 03:30:11 01:33:45 165
54 47 Xenia Luxem BEL 05:06:22 04:50:07 00:38:14 02:50:31 03:32:15 01:34:07 (179)
55 64 Laura Wood NZL 05:10:29 04:57:23 00:31:02 02:57:59 03:32:31 01:37:58 218
56 33 Gisele Bertucci BRA 05:11:15 04:53:57 00:32:16 02:55:59 03:31:45 01:39:30 206
57 43 Alexandra Ganzon PHI 05:38:25 05:21:27 00:37:00 03:18:01 03:58:32 01:39:53 259

Winning Odds

  • Daniela Ryf: 51% (1-1)
  • Lucy Charles-Barclay: 20% (4-1)
  • Holly Lawrence: 17% (5-1)
  • Anne Haug: 6% (15-1)

Male Race Participants (September 8th)

# Bib Name Nat Expected Rating ESwim EBike ET2 ERun Overall
1 2 Alistair Brownlee (KQ) GBR 04:01:28 03:50:37 00:26:16 02:20:09 02:49:54 01:11:34 3
2 1 Javier Gomez ESP 04:03:37 03:50:41 00:25:57 02:23:00 02:52:27 01:11:10 4
3 11 Kristian Blummenfelt NOR 04:04:31 03:51:40 00:27:39 02:22:23 02:53:33 01:10:58 (6)
4 5 Ben Kanute USA 04:05:43 03:54:02 00:26:02 02:20:00 02:49:32 01:16:11 10
5 47 Gustav Iden NOR 04:05:49 03:53:54 00:28:21 02:23:29 02:55:20 01:10:29 (9)
6 3 Sebastian Kienle (KQ) GER 04:07:13 03:50:53 00:29:19 02:19:41 02:52:30 01:14:43 5
7 7 Sam Appleton AUS 04:08:13 03:55:16 00:26:47 02:20:57 02:51:14 01:16:59 13
8 14 Tim Don GBR 04:08:26 03:52:49 00:27:10 02:23:00 02:53:40 01:14:46 8
9 9 Rodolphe Von Berg USA 04:09:57 03:55:34 00:26:46 02:23:26 02:53:42 01:16:15 14
10 6 Pieter Heemeryck BEL 04:10:13 03:57:33 00:26:58 02:22:49 02:53:17 01:16:56 31
11 27 Maurice Clavel (KQ) GER 04:10:19 03:54:18 00:27:11 02:22:48 02:53:29 01:16:50 11
12 8 Adam Bowden GBR 04:10:59 03:56:47 00:26:27 02:27:50 02:57:47 01:13:12 23
13 18 Florian Angert GER 04:11:57 03:57:10 00:26:43 02:24:17 02:54:29 01:17:28 27
14 28 Andreas Dreitz (KQ) GER 04:11:59 03:56:33 00:28:38 02:21:45 02:53:53 01:18:06 21
15 20 Andi Boecherer (KQ) GER 04:12:40 03:55:52 00:27:32 02:23:50 02:54:52 01:17:48 17
16 38 Josh Amberger (KQ) AUS 04:12:40 03:56:19 00:26:27 02:24:02 02:53:59 01:18:41 18
17 4 Patrick Lange (KQ) GER 04:12:57 03:51:58 00:27:19 02:28:10 02:58:59 01:13:58 6
18 25 Bart Aernouts (KQ) BEL 04:13:34 03:57:31 00:30:42 02:24:05 02:58:16 01:15:18 30
19 17 Igor Amorelli BRA 04:13:37 03:56:32 00:27:16 02:23:28 02:54:14 01:19:23 20
20 15 Ruedi Wild SUI 04:13:46 03:58:11 00:27:16 02:26:44 02:57:30 01:16:16 37
21 43 Pablo Dapena Gonzalez ESP 04:13:53 03:58:31 00:26:23 02:28:28 02:58:20 01:15:33 40
22 32 Jackson Laundry CAN 04:14:32 03:59:20 00:28:49 02:24:33 02:56:51 01:17:41 47
23 16 Andrew Starykowicz (KQ) USA 04:14:36 03:56:47 00:28:15 02:19:48 02:51:33 01:23:03 23
24 12 Frederik Van Lierde (KQ) BEL 04:15:20 03:57:55 00:28:02 02:25:24 02:56:56 01:18:24 34
25 26 Daniel Baekkegard (KQ) DEN 04:15:30 04:00:50 00:26:27 02:26:32 02:56:28 01:19:02 53
26 36 Mike Phillips (KQ) NZL 04:15:40 03:57:51 00:27:30 02:26:56 02:57:56 01:17:44 32
27 62 Markus Rolli GER 04:16:10 04:02:52 00:27:25 02:26:14 02:57:09 01:19:01 74
28 21 Kevin Collington USA 04:16:59 04:02:44 00:27:25 02:27:27 02:58:22 01:18:37 72
29 30 George Goodwin GBR 04:17:03 04:02:13 00:28:33 02:30:31 03:02:34 01:14:29 66
30 22 Eric Lagerstrom USA 04:17:11 04:01:29 00:26:51 02:27:38 02:57:58 01:19:13 58
31 19 Santiago Ascenco BRA 04:17:46 04:02:31 00:29:31 02:26:38 02:59:39 01:18:07 69
32 23 Sam Long USA 04:17:49 04:02:46 00:31:16 02:24:04 02:58:50 01:18:59 73
33 39 Filipe Azevedo POR 04:17:51 04:03:30 00:27:19 02:31:08 03:01:57 01:15:54 80
34 66 Cyril Viennot (KQ) FRA 04:18:10 03:59:50 00:28:47 02:27:33 02:59:50 01:18:20 50
35 37 Bradley Weiss ZAF 04:18:26 04:02:58 00:27:35 02:32:09 03:03:14 01:15:12 77
36 40 Mark Bowstead NZL 04:18:27 04:06:24 00:27:43 02:26:19 02:57:32 01:20:55 129
37 24 Elliot Smales GBR 04:19:00 04:04:25 00:27:05 02:31:08 03:01:43 01:17:17 89
38 44 Thomas Davis GBR 04:19:26 04:05:01 00:26:36 02:30:22 03:00:27 01:18:59 100
39 67 Iuri Josino Vinuto BRA 04:19:46 04:04:52 00:27:22 02:32:41 03:03:32 01:16:14 99
40 41 Matt Burton AUS 04:20:29 04:06:22 00:30:17 02:25:00 02:58:47 01:21:42 127
41 63 Francisco Serrano MEX 04:20:32 04:06:15 00:29:13 02:27:24 03:00:06 01:20:26 123
42 48 Yvan Jarrige FRA 04:20:45 04:09:06 00:27:27 02:29:35 03:00:32 01:20:13 174
43 49 Ivan Kalashnikov RUS 04:21:55 04:06:19 00:27:25 02:31:22 03:02:17 01:19:38 126
44 53 Jack Moody NZL 04:21:59 04:06:18 00:30:26 02:32:21 03:06:17 01:15:42 125
45 59 Tim Rea AUS 04:22:17 04:07:56 00:28:36 02:28:22 03:00:27 01:21:50 160
46 52 David Mainwaring AUS 04:22:25 04:14:30 00:28:27 02:29:49 03:01:46 01:20:39 267
47 46 Romain Guillaume FRA 04:22:29 04:04:26 00:27:32 02:30:01 03:01:03 01:21:26 91
48 60 Horst Reichel GER 04:22:35 04:05:49 00:28:06 02:32:23 03:03:59 01:18:36 115
49 65 Milosz Sowinski POL 04:24:09 04:08:04 00:28:24 02:30:38 03:02:32 01:21:37 161
50 45 Robbie Deckard USA 04:24:13 04:10:56 00:29:35 02:31:02 03:04:07 01:20:06 204
51 56 Sam Pictor GBR 04:24:42 04:11:28 00:31:02 02:32:19 03:06:51 01:17:51 215
52 64 Dominik Sowieja GER 04:24:42 04:08:18 00:30:56 02:35:04 03:09:30 01:15:12 164
53 50 Mitchell Kibby AUS 04:25:29 04:11:37 00:28:33 02:33:41 03:05:44 01:19:45 217
54 42 Alan Carrillo Avila MEX 04:25:34 04:09:43 00:30:19 02:29:01 03:02:50 01:22:44 188
55 34 Paulo Roberto Maciel da Silva BRA 04:27:01 04:09:25 00:27:38 02:35:29 03:06:37 01:20:24 180
56 51 Andre Lopes BRA 04:27:27 04:12:13 00:29:28 02:31:19 03:04:17 01:23:10 229
57 58 Alexander Polizzi AUS 04:27:55 04:12:17 00:27:18 02:33:06 03:03:54 01:24:01 231
58 55 Joaquin Pereda Charles MEX 04:31:03 04:15:18 00:27:43 02:37:32 03:08:45 01:22:18 284
59 57 Jason Pohl CAN 04:35:55 04:22:29 00:32:34 02:38:11 03:14:14 01:21:41 378
60 54 Banjo Norte PHI 04:55:28 04:40:19 00:30:54 02:53:17 03:27:41 01:27:47 470

Winning Odds

  • Alistair Brownlee: 44% (1-1)
  • Javier Gomez: 24% (3-1)
  • Ben Kanute: 10% (9-1)
  • Kristian Blummenfelt: 8% (12-1)
  • Sebastian Kienle: 7% (14-1)

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close